Skocz do zawartości

Zdjęcie

Uprawa roślin energetycznych

10 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Luk6273

Luk6273

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 10 listopad 2009 - 19:01

Uprawa roślin energetycznych Uprawiacie jakieś rośliny energetyczne jak tak to jakie.Jakie macie zyski?Piszcie wszystko co wiecie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Uprawa roślin energetycznych Dzisiaj, 01:28
  •  

#2 Share blazek

blazek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 145 postów

Napisany 10 listopad 2009 - 20:18

Uprawa roślin energetycznych A propo roslin energetycznych slyszal ktos o czyms takim jak ROKITNIK bo ja jak narazie wiem tyle ze podobno sadzi sie i to sobie rosnie a my biezemy kase 1900 zl do ha :)
Moze ktos wie cos wiecej na ten temat

#3 Share gigany

gigany

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 24 grudzień 2014 - 11:51

Co waszym zdaniem jest lepszym  i bardziej opłacalnym (raczej na własny użytek, powierzchnia do 0,5 ha) wierzba czy topola energetyczna?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Paszportowanie roślin zobacz »

•  

#4 Share adek1614

adek1614

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 202 postów

Napisany 21 styczeń 2015 - 20:15

Ślazowiec pensylwański. Skosisz sieczkarnia do  kukurydzy, suszyc nie trzeba bo wysycha na pniu, kosi sie w zimie,  no i likwidacja łatwa bo zaorac mozna a nie karczowac. kawalek Ja mam  ok 5 arów posiałem w celach eksperymentalnych ale jestem zadowolony i jak znajdzie sie kawalek ziemi sadze wiecej.  Co do nawożenia to normalne jak pod zboze ale u mnie i bez nawozu niezle wyrosło ok 3m.  

#5 Share gigany

gigany

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 16:52

a skąd wziąłeś sianie/sadzonki i jaka była ich cena?

#6 Share adek1614

adek1614

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 202 postów

Napisany 25 styczeń 2015 - 19:17

Nasiona zakupiłem na allegro 2 gram chyba 50 zł o ile dobrze pamietam. Wysiałem je najpierw  w skrzynki  i wstawiłem do tunelu foliowego. Później wysadziłem w pole . Wystarczyło mi na ok 5 a . Ja załozyłem plantacje w celu tylko i wyłącznie eksperymentalnym, nie orientuje sie  jakie sa aktulanie koszty załozenia wiekszej plantacji ale w internecie bez problemu mozna znaleźć.  Co do sadzonek to ja swoje podlewałem kilka razy aby nie uschły. Wiem ze najlepiej rozmnażać malwe wegetetywnie przez podział karpiny wtedy przyjecia sa praktycznie 100% .  Można tez siać ale  tylko i wyłącznie nasiona uszlachetniane bo inaczej jest słaby procent kełkowania.  Jesli chcesz kolego odezwij sie na priv to moge ci podełsac nasiona to sobie wysiejesz i zobaczysz co i jak ale polecam poszukac  nasion w internecie bo wiesz ze siejesz dobre i dobrze skiełkują. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share lesne

lesne

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 30 marzec 2015 - 22:41

Co waszym zdaniem jest lepszym  i bardziej opłacalnym (raczej na własny użytek, powierzchnia do 0,5 ha) wierzba czy topola energetyczna?

Z wierzbą będziesz miał problem ze zbiorem... jak za pierwszym razem skosisz elegancko, to ci potem odbija nowe pędy na wszystkie strony świata.

Topola zawsze odbija do góry (taki jest naturalny pokrój tego gatunku), więc nie ma problemów przy kolejnych zbiorach.

No i wiadomo że ilość biomasy z topoli jest ponad 2 razy większa niż z wierzby, a kaloryczność zrębki taka sama. Topola ma też szersze zastosowanie niż wierzba, więc w razie czego - jest alternatywa.

Ostatnio na www.lesne24.pl był artykuł "Plantacja topoli - czy to się kalkuluje" - chodziło o zagajniki krótkiej rotacji - zerknij.

Z roślin energetycznych jest też np. akacja, to jest drewno które nie gnije w kontakcie z wodą, produkuje się z tego meble ogrodowe i paliki. U nas mało popularne, a na Węgrzech są tego tysiące hektarów.

Edytowany przez lesne, 30 marzec 2015 - 22:45.

#8 Share adek1614

adek1614

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 202 postów

Napisany 31 marzec 2015 - 12:06

Topola zawsze odbija do góry? I tylko jeden ped?  Ostatnio widziałem pniaka po topoli 50 pędów  i nie wszystkie centralnie do góry, chyba ze ta  energetyczna odbija tylko po kilka pedów, które rosna  tylko w góre. Jezeli zbiór odbywa się sieczkarnią, to czy to jest wierzba czy topola to dla niej nie ma zbyt wielkiego znaczenia wg mnie.  Ale jęśli zbieramy jakimiś własnymi wynalazkami to wtedy  z topolą rzeczywiście może byc łatwiej.  Z akacją to prawda, u nas ludzie mało do tego przekonani, bo pewnie  nie za wiele osób widziało, a ci co widzieli to uwazają to za chwast  bo cholerstwo dośc szybko sie rozprzestrzenia.  Kalorycznośc suchej  na pewno o  wiele wieksza niz  topoli i wierzby.  Rosnie dośc szybko i po ilku latach mozna spokojnie zrebkować i do pieca. I chyba z akacji odbija najmniej pedów po skoszeniu wg moich obserwacji.   Wadą sa kolce :D  
 A tak na marginesie  Robinia akacjowa albo grochodrzew, (bo prawdziwe akacje rosną w Afryce ) jest bliżej spokrewniona z łubinem niz z  np Dębem...

#9 Share lesne

lesne

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 31 marzec 2015 - 15:14

Topola zawsze odbija do góry? I tylko jeden ped?  Ostatnio widziałem pniaka po topoli 50 pędów  i nie wszystkie centralnie do góry, chyba ze ta  energetyczna odbija tylko po kilka pedów, które rosna  tylko w góre. Jezeli zbiór odbywa się sieczkarnią, to czy to jest wierzba czy topola to dla niej nie ma zbyt wielkiego znaczenia wg mnie.  Ale jęśli zbieramy jakimiś własnymi wynalazkami to wtedy  z topolą rzeczywiście może byc łatwiej.  Z akacją to prawda, u nas ludzie mało do tego przekonani, bo pewnie  nie za wiele osób widziało, a ci co widzieli to uwazają to za chwast  bo cholerstwo dośc szybko sie rozprzestrzenia.  Kalorycznośc suchej  na pewno o  wiele wieksza niz  topoli i wierzby.  Rosnie dośc szybko i po ilku latach mozna spokojnie zrebkować i do pieca. I chyba z akacji odbija najmniej pedów po skoszeniu wg moich obserwacji.   Wadą sa kolce :D  
 A tak na marginesie  Robinia akacjowa albo grochodrzew, (bo prawdziwe akacje rosną w Afryce ) jest bliżej spokrewniona z łubinem niz z  np Dębem...

Ten pniak co miał 50 pędów to jaki gruby/stary był? Jakoś nie wyobrażam sobie, żeby z pniaka po 4 letniej topoli uprawnej (średnica te 13-15 cm) mogło ich tak wiele odbić.

Dziko rosnąca topola odbija ile chce, przeważnie raczej do góry (nie 100%). Topola hodowana do uprawy (energetyczna), np. mieszaniec wyhodowany przez woodcapital.pl po ścięciu w 3-4 roku odbija w kilku pędach, zdecydowanie do góry, tzn. nie ma problemu kładzenia się ani nisko krzaczących się pędów (w międzyrzędziach możesz w piłkę grać :D ). I z tego się też bierze, że jak normalnie z topoli hodowlanej z pierwszego zbioru masz ok.65 ton biomasy z hektara, to już z kolejnych masz 85, bo nie jeden ale 2-3-4 pędy odbiły.

Z akacji w zasadzie powinien z jednego punktu 1 pęd odbijać... ale to tylko teoria, bo w praktyce od korzenia odbijają obok nowe

Edytowany przez lesne, 31 marzec 2015 - 15:15.

#10 Share adek1614

adek1614

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 202 postów

Napisany 01 kwiecień 2015 - 11:30

No ta topola nie była przesadnie stara ok 10 lat może miała i srrio odbiło z niej bardzo duzo pedów.  Ona ie była  odmiana wyhodowana  na cele energetyczne, więc może dlatego. Nie widziałem topoli energetycznych, i zapewne sa one selekcjonowane w taki sposób, aby nie wypuszczać przeaadnie wielu pedów, tak jak kolego mówisz.   Chyba najbardziej do tego skłonne sa hybrydy, no ale to juz inny temat.  Dobrze kloego napisałes, że akacja odbija z korzenia.  U mnie  przy pniaku akacji  w porównaniu z Topolą  nie było zadnych odrostów ale w promieniu ok 10 m  to juz  bardzo duzo.  

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share gigany

gigany

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 18 lipiec 2015 - 20:01

kiedy sadzi się sadzonki roślin energetycznych?