Skocz do zawartości

Reklama

Domownik ubezpieczony w KRUS

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
18 odpowiedzi na ten temat

#1 Kuki19

Kuki19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 03 listopad 2009 - 08:15

Jak to obecnie wygląda, było to poruszone w innym temacie o zmianach w krus więc kontynuując, opłaca się całą składkę tak? skończyłem szkołę i obecnie zarejestrowany jestem jako bezrobotny czy zyskam coś więcej jak uebzpiecze się jako domownik w krus? Przez jaki czas musiał bym opłacać składki żeby mieć prawo do emerytury? Czy można potem zamiennie rejestrować się jako bezrobotny i jako domownik w krus?

Proponwał ktoś żeby wydzierżawić 1 ha i opłacać za siebie składkę jako rolnik, czy w ten sposób nie zamknę sobie możliwości uzyskania premi dla młodego rolnika?

#2 Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • 5276 postów
  • 1277053
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 03 listopad 2009 - 09:31

Napewno zamkniesz sobie drogę do MR.

Jesteś bezrobotnym więc Urząd Pracy opłaca za Ciebie składki więc KRUS nie powinien Ciebie ubezpieczyć.
Dopiero jak skończy Ci się kaska z UP to wtedy do KRUSu po ubezpieczenie jako domownik.
Co do prawa do emerytury - niby 60 miesięcy czy 50 wstecz przed emeryturą czy siakoś tak - pół roku temu widziałem co trzeba spełnić aby dostać emeryturę rolniczą bo przeglądałem dokumenty.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#3 Kuki19

Kuki19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 03 listopad 2009 - 09:45

Niby PUP płaci składki, ale praca na roli do bezpiecznych nie należy a w razie czegoś człowiek zostaje bez niczego i zaniepokoiły mnie przypadki znajomych jeden znajomy (bezrobotny) połamał obie nogi i nic mu się nie należy ani odszkodowanie, ani renta, tak samo inny znajomy przepracował kilka mc-y i wysiałdy nerki od kilku lat dializowany i też nic nie ma, ile składek w KRUS trzeba opłacić żeby nabrać uprawnienia do renty czy zasiłku, czy od razu gdy przejde do krus mogę brać zwolnienia lekarskie?

#4 Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • 5276 postów
  • 1277053

Napisany 03 listopad 2009 - 10:32

Co do zwolnień - nigdy nie brałem ich ale żeby coś Ci skapneło z KURSu muszisz być chory chyba miesiąć a grosze jakie dają to smiech. Kumpel ostatnio przez 3 tygodnie jeździł po lekarzach, leki, rehabilitacja itp i nic nie dostał a wycięte z życia 3 tygodnie (więcej ganiał po lekarzach niż pracował bo ktoś robotę musi zrobić). Najlepszy mają teksy Ci w KRUSie: "to akurat mógł pan przewidzieć" (i spadaj na drzewo bo nic od nas nie dostaniesz).
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#5 Luke16

Luke16

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 1411 postów
  • Zainteresowania:Inseminacja bydła, USG, leczenie

Napisany 03 listopad 2009 - 10:50

Ja jestem ubezpieczony jako domownik właśnie w KRUSIE opłaca się normalnie składkę... Jak na każdego rolnika... I leci ci na emeryturke ale nie mozesz byc zarejestrowany w UP jako bezrobotny

#6 tomasek

tomasek
  • Guests

Napisany 03 listopad 2009 - 10:55

jak sie nie myle to od nastepstw nieszczesliwych wypadkow w pracy gospodarstwie jest jakas skladka cos kolo 50zł jak sie nie myle ale jesli jestes w up zarejestrowany to napewno nie bedziesz mogł sie zarejestrowac w krusie...

#7 Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • 5276 postów
  • 1277053

Napisany 03 listopad 2009 - 11:33

Zobacz postLuke16, o 03 listopad 2009 - 10:50, powiedział:

Ja jestem ubezpieczony jako domownik właśnie w KRUSIE opłaca się normalnie składkę... Jak na każdego rolnika... I leci ci na emeryturke ale nie mozesz byc zarejestrowany w UP jako bezrobotny
dlatego napisałem że KRUS nie powinien go ubezpieczyć :D
Choć jak znam życie to pewnie niektóre oddziały tak robią.
Ile płacisz tej składki za siebie jako domownika? Mógłbyś sprawdzić? I od czego jesteś ubezpieczony (wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie, emerytalno-rentowe)? To wszystko jest wyszczególnione na tym kwitku co przychodzi do zapłaty.
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#8 Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 874 postów
  • 6694876
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 03 listopad 2009 - 11:40

Czy składke Krus jako domownik mozna opłacić na kilka lat w stecz? Kończe studia i chcialbym miec udokumentowany staż pracy w gospodarstwie? Czy taki "myk" przejdze?

#9 Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • 5276 postów
  • 1277053

Napisany 03 listopad 2009 - 11:44

Hmm - zgodnie z prawem NIE ale wiem że znajoma aby dostać MR opłaciła (w sumie to jej rodzice) składki za wcześniejsze lata (nie podlegala żadnemu ubezpieczeniu w ZUS ani KRUS) i wzięła MR.
Poza tym już kiedyś pisałem że wdałem się w dyskusję z kierowniczką naszego oddziału na jakims publicznym zebraniu i szła w zaparte że studiując/ucząc się KRUS nie może pobierać składek na ubezpieczenie bo ma się ubezpieczenie z uczelni (tylko pół mojego rocznika płaciło i KRUS i ubezpieczenia na uczelni). Podobnie jak ktoś ma 20ha łąk ale pracuje za granicą legalnie (czyli ma tam ubezpieczenie) to nie powinien płacić KRUSu (znajomy był zagranicą i płacił i tam ubezpieczenie i KRUS w PL).
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#10 kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3820 postów

Napisany 03 listopad 2009 - 17:15

odwieczny temat studenta;] mi do dziś nie udało się tego wyjaśnić (od ponad 18 miesięcy), a pragnę zachować anonimowość ze względu na premię (jak co to rzucę studia) tak czy inaczej w ustawie nie znalazłem żadnej kolizji (po za tym, że dokładnie precyzuje, iż ubezpieczenie w KRUS jest obowiązkowe), może ktoś posiada jakąś wiedzę w tym temacie (gdzieś jest nawet osobny wątek) to bardzo proszę o podzielenie się nią

#11 Luke16

Luke16

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 1411 postów
  • Zainteresowania:Inseminacja bydła, USG, leczenie

Napisany 03 listopad 2009 - 17:47

Zobacz postNikita_Bennet, o 03 listopad 2009 - 11:33, powiedział:

dlatego napisałem że KRUS nie powinien go ubezpieczyć :D
Choć jak znam życie to pewnie niektóre oddziały tak robią.
Ile płacisz tej składki za siebie jako domownika? Mógłbyś sprawdzić? I od czego jesteś ubezpieczony (wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie, emerytalno-rentowe)? To wszystko jest wyszczególnione na tym kwitku co przychodzi do zapłaty.

dostałem kwitek razem z rodzicami i płacę tyle samo jak normalny rolnik czyli 294zł ... Ubezpieczony jestem tak jak każdy rolnik czyli wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie, emerytalno-rentowe... Jak rozmawiałem z panią z KRUSu to powiedziała mi że w przypadku gdy zaczynam pracować normalnie w jakieś firmie tzw. po za rolniczo przychodzę do nich mówię im że chce zawiesić ubezpieczenie i zawieszone mam od tego dnia od którego pracowałem i ta kasa którą im wpłacałem za cały kwartał u nich jest i jak przestaję pracować idę znów do nich i odwieszam ubezpieczenie i nie płacę dalej... przeliczają mnie na dni wówczas :)

#12 wildagro12

wildagro12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 04 listopad 2009 - 15:19

Zobacz postCihu, o 03 listopad 2009 - 11:40, powiedział:

Czy składke Krus jako domownik mozna opłacić na kilka lat w stecz? Kończe studia i chcialbym miec udokumentowany staż pracy w gospodarstwie? Czy taki "myk" przejdze?

Witam, pewnie że można - oczywiście panie z KRUS twierdzą inaczej :P  wystarczy napisać podanie do dyrektora wojewódzkiego oddziału KRUS-u.
Podanie o ubezpieczenie Ciebie powinien napisać rolnik spokrewniony z Tobą np. ojciec, w formie donosu :P . Wtedy panie z KRUS nie mają wyjścia - muszą Cię ubezpieczyć wstecz, oczywiście zapłacisz ( a konkretnie Twój ojciec) zaległe składki wraz z odsetkami do 5 lat wstecz.
Problem pojawia się gdy w tym okresie studiowałeś w trybie dziennym, wtedy najprawdopodobniej będziesz musiał udowodnić, że codziennie dojeżdżałeś na uczelnię.

#13 Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • 5276 postów
  • 1277053

Napisany 04 listopad 2009 - 16:16

tak ale to raczej lekka kombinatorka :P
podpieprzyć że pracował w gospodarstwie i chcieć zapłacić :P
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#14 majranjd

majranjd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów
  • 10201673

Napisany 04 listopad 2009 - 16:41

Iile trzeba miec udokumentowanych tych składek Krus na MR? I czy to w ogole jest możliwe jak sie studiowało dziennie? Moze lepiej teraz już sie ubezpieczyc jako domownik?

Przyznam sie że troche sie zapetliłem z tymi zawiłościami...
DEZERTER

#15 wildagro12

wildagro12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 04 listopad 2009 - 19:10

Zobacz postNikita_Bennet, o 04 listopad 2009 - 16:16, powiedział:

tak ale to raczej lekka kombinatorka :P
podpieprzyć że pracował w gospodarstwie i chcieć zapłacić :P

Może wygląda to trochę dziwnie, ale co zrobić jeżeli pracownicy KRUS-u stoją na stanowisku, że nie ma możliwości ubezpieczenia wstecz ( w ich, co prawda skromnym ale jednak, słowniku nie ma takiego pojęcia jak ubezpieczenie wstecz ), a tak nie mają wyjścia i muszą "ukarać" rolnika za niezgłoszenie domownika do ubezpieczenia.
Dodam jedynie,że nie można ubezpieczyć się wstecz dalej aniżeli 5 lat licząc od momentu złożenia donosu  :D oczywiście w donosie sam ustalasz od kiedy pracowałeś na gospodarstwie.
@majranjd jeżeli dobrze pamiętam to przy wykształceniu nierolniczym (średnim lub wyższym - 3 lata , wykształcenie zawodowe lub podstawowe - 5 lat.

#16 Indiana

Indiana

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 573 postów
  • Zainteresowania:"I know I was born and I know that I'll die. The in between is mine" Pearl Jam

Napisany 11 styczeń 2011 - 18:10

Ok troche odświeże temat :D

czy osoba ubezpieczona w KRUS jako domownik, po założeniu działalności nierolniczej (np. korzystając ze środków na wsparcie takich działań) może pozostać nadal w KRUS czy też musi znaleźć się w ZUS-ie?

#17 Lukasz89

Lukasz89

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 19 luty 2011 - 22:15

Witam. 27 stycznia przejąłem gosp. rolne. byłem ubezp, jako domownik. tata dostał rente strukturalną a mamę mam ubezpieczyć jako domownika w moim gospodarstwie. mama zachorowała po zapisie i nie zdążyłem jej ubezpieczyć jako domownika w krus bo pani w krus powiedziała ze mama ma osobiście się wstawić do ubezpieczenia. Mama jest ciężko chora, leży w szpitalu i ma mieć operację! Moje pytanie brzmi: Czy mama ma jakieś ubezpieczenie takie jak np. w ZUSIE jest ze miesiać po zwolnieniu można podlegać darmowemu leczeniu? wiem ze coś takiego jest ale nie wiem czy w krus i na jaki okres to jest! Jeżeli coś wiecie na ten temat proszę piście! Z góry dziękuje

#18 pasiu66

pasiu66

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1114 postów
  • 6493852
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Komputery, Internet

Napisany 20 luty 2011 - 08:46

Jeżeli pobierałem rente rodzinna do grudnia a w tej chwili zrezygnowałem ze szkoły to mogę się ubezpieczyć w krusie jako domownik? Ile wynosi składka na miesiąc czy opłaca się cały rok?

AgroFoto

• Reklama AgroFoto
  •  

#19 lukasx21

lukasx21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 839 postów
  • 4449312
  • Zainteresowania:Szkolenie i egzaminowanie kandydatów na kierowców No i grzebanie w glebie trochę też...

Napisany 29 grudzień 2013 - 17:58

panowie, takie pytanko jestem ubezpieczony w krus i jako domownika mam ubezpieczona mame. dostalem propozycje podjecia pracy wiec co sie z tym wiaze przechodze do zusu. pytanie do was co z ubezpieczeniem mamy, czy nadal podlega krus?
Myjcie się dziewczyny bo nie znacie dnia ani godziny...

Jeśli masz konto na Facebooku możesz zalogować się klikając w przycisk