Pronarek82a

Jak sie mierzy pług

Polecane posty

Pronarek82a    1

Być może taki temat gdzies jest jak jest to sorki. A więc chcem sie dowiedziec jak zmierzyć szerokość odkładnicy. Z góry dzieki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Do pierwszej i ostatniej płozy pługa przyłóż listwy ,ktore muszą być równolegle wobec siebie.Odległość pomiędzy listwami podzielona przez liczbę korpusów da ci wynik.Możesz to zrobić pomiędzy pojedyńczymi korpusami,ale ma to sens w przypadku podejrzeń że pług jest składakiem z np.14" i 16" co widać na oko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomi382    99

Jadąc z pługiem zarysuj lemieszami na ścierni i będziesz widział jaka odległość jest odległość 'szer robocza' (od jednego wcięcia w ścierni do drugiego) i to jest bardziej dokladne niż listewki itp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

polemizował bym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58

Trochę dziwne macie metody na pomiar, listwy do płozy to tylko teoretyczny pomiar i jedyny gdy kupujesz pług i niemożna wjechać w pole.Praktyczny pomiar należy wykonać w polu: po pierwszym przeoraniu ustawiasz ciągnik w bruździe i ujeżdżasz kawałek i mierzysz od wewnętrznej strony tylnej opony (tej w bruździe)do przejścia ostatniego korpusu tak jak widać to na zdjęciu,ten lemken to 4x40.

post-381-125701910275_thumb.jpg


Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Przepraszam,a czym się różni teoria od praktyki ,jeśli chodzi o szer.roboczą pługa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58

Wystarczy ze poluzujesz maksymalnie śruby naciągowe cięgieł a pług zacznie brać szerzej i tak teoretycznie 4x40=160cm, a w praktyce wyjdzie 165-170cm, tylko płozy ścierają się błyskawicznie,i ciągnik nie prowadzi się prosto.


Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Owszem, tylko wtedy orka zaczyna przechodzić w redlenie.Zresztą wystarczy spojrzeć na pług(przy odrobinie doświadczenia) i widać z czym mamy do czynienia.Wielkość odkładni nie ma tu nic do rzeczy ,gdyż sam posiadam dwa pługi tej samej firmy 14' i 16" ,które mimo identycznych odkładni mają różną szerokość roboczą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszZduny    1

Teoretycznie tak jak mówi Xemit wystarczy nawet jeden korpus zmierzyć dołożyć listewke do płozy przedłużając ja i zmnierzyć prostopadle do płozy odległość do dzioba następnego korpusu. Pomiar ten nie musi zgadzać się z faktyczną szerokościa roboczą pługa gdyż różne może być zagłębienie płozy w bruździe zależnie od rodzaju gleby i jej wilgotności. Tomi382 nie ma racji ponieważ skrobiąc po wierzchu wyniki mogą być bardziej niedokładne niż założenie teoretyczne szerokości roboczej wydaje mi sie że zawsze podorywka idzie szerzej. Szerokości orki nie ustawia się skręcając ciegna... To głupota! Pług musi mieć możliwość odchylenia sie w prawo i lewo ale nie ma prawa sciągać bo aby szedł prosto za ciągnikiem wystarczy dokonać prostej regulacji osi wykorbionej lub wrzecionem w zależności od typu pługa. Wtedy pług prowadzi sie lekko i ma możliwość przesunąć sie w razie zaczepienia o kamień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dominik1882    1

jaka jest różnica w budowie pługa np. pomiędzy 4x30 a4x35, wiem że 35 będzie szersza szerokość robocza ,ale czym to jest spowodowane czy ma inne korpusy czy odległość pomiędzy słupicami jest większa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukas85    37

Moze ktos mi podpowie. Rozstaw tylnych kół z tyłu w moim ciagniku liczac od zewnatrz to 2.5m. Ciagnik ma 120KM wiec chciałem kupic do niego plugi 4 skibowe. Pytanie brzmi jaka powinny miec szerokosc zeby nie były za waskie? Czy 16" wystarczy?


Ursus C-330, New Holland TD90D, Case MX120, Claas Dominator 96, quad Honda Rubicon 500

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Szerokość robocza pługu nie ma tu większego znaczenia. Ciągnik 120 KM i ustawiony rozstaw kół na 2,5 m to wiemy ale napisz jeszcze jakie masz szerokości opon tylnych i rodzaj ziemi ( ciężka, gliniasta czy jakaś lekka piaszczysta ).

Tu możesz sobie poczytać:

http://www.agrofoto.pl/technika-rolnicza/maszyny-rolnicze/plug-dobrze-dopasowany,8948.html

 

Najważniejsza sprawa, poza doborem szerokości roboczej, to szerokość opon do szerokości korpusu. Koło nie powinno ugniatać wyoranej ziemi, znaczy to że szerokość korpusu musi być min. zbliżona do szerokości opony lub musisz mieć specjalne odkładnice ( np. korpus nr 28 kverneland ).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powie mi ktoś jakie powinny być płozy w pługu obrotowych huard? Pierwsze dwa korpusy płozy krótkie? Ostatni korpus płoza długa ze stopą? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stachu12    1
Dnia 4.08.2019 o 19:08, darekchmiel1991 napisał:

Powie mi ktoś jakie powinny być płozy w pługu obrotowych huard? Pierwsze dwa korpusy płozy krótkie? Ostatni korpus płoza długa ze stopą? 

Podbijam pytanie 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Maksol
      Witam mam pytanie jaki pług byłby najlepszy do ciągnika mtz 892.2? (Trochę gliny,torfu i piachu)
      PS.Tylko nie ażurowy
    • Przez krzysiek323i
      Witam. Przychodzę z pytaniem czy tą wierzyczkę można jakoś ustawic "pochylić" żeby pług bardziej wchodził dłutami? Obecnie podczas orki jest bardzo pochylony na odkładnie. 

    • Przez Piotrek2203
      Witam, mam problem z pługiem staltech u006 4+1  i ciągnikiem Case mx 135 mianowicie pług orze równo, nie mam problemu z głębokością pługa, niestety mam inny problem, ciągnik nie chce iść prosto, ściąga mnie w stronę zaoranego, przez co nie jestem w stanie uprowadzić go prosto. Muszę skręcać kolami w lewo aby nie wypadł z bruzdy przez co sam ciągnik idzie po soosie.Case na przodzie ma tylko zaczep, jest bez obciążników. Pług robił wcześniej na 4 skibach i nie było problemu, została dołożona jedna Skiba i został zmieniony ciągnik właśnie na Case. Czy problemem może być brak dociążenia na przodzie? Powiem tylko że podczas jazdy nie podrywa przodu. 
    • Przez MaTi1020
      Witam, niedawno kupiłem używany pług Gregoire Besson RB41 i mam taki problem z siłownikiem liniowania, że po obrocie pług się sam nie składa tylko trzeba pchnąć wajchę od hydrauliki w drugą stronę, żeby siłownik się schował, ale przy obrocie normalnie się wysuwa i obraca bez problemu tylko się sam nie chowa, co może być przyczyną, któraś kostka obrotu? Bo są dwie, jedna przy siłowniku od obrotu a druga na wieżyczce.
    • Przez Piotrek2203
      Witam, mam problem z pługiem staltech u006 4+1  i ciągnikiem Case mx 135 mianowicie pług orze równo, nie mam problemu z głębokością pługa, niestety mam inny problem, ciągnik nie chce iść prosto, ściąga mnie w stronę zaoranego, przez co nie jestem w stanie uprowadzić go prosto. Muszę skręcać kolami w lewo aby nie wypadł z bruzdy przez co sam ciągnik idzie po soosie.Case na przodzie ma tylko zaczep, jest bez obciążników. Pług robił wcześniej na 4 skibach i nie było problemu, została dołożona jedna Skiba i został zmieniony ciągnik właśnie na Case. Czy problemem może być brak dociążenia na przodzie? Powiem tylko że podczas jazdy nie podrywa przodu. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj