Skocz do zawartości

Zdjęcie

Masa, a moc

55 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Dawid777

Dawid777

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1075 postów
  • Zainteresowania:Fotografia, sprzedaż maszyn ich budowa oraz naprawa, drifting

Napisany 28 październik 2009 - 22:24

Masa, a moc Witam, naszukałem się na tym forum i naczytałem wielu opini na temat różnych ciągników, ale takiego pytania nie znalazłem. Zamierzam kupic ciągnik 80-70KM będzie to zetor lub ursus. Bardzo zdziwiła mnie masa U934 :) 4700 bez obciążników :) Porównywałem jeszcze 7745 oraz 8540. 7745 waży 3500 bez obciążników to tona różnicy :) a 8540 4200. Jak to jest w polu? Co daje tak duża lub nieduża masa? Czy jest jakiś przelicznik kilogramy na konie? Myślałem aby ciągac tym ciągnikiem uprawowo-siewny 3m :D Co o tym myślicie i jakie macie doświadczenia z masą ciągników?
Z góry dziękuje
Pozdrawiam Dawid777
“Sukces, to robienie tego, co chcesz robić, kiedy chcesz, gdzie chcesz, z kim chcesz, tak długo, jak tylko chcesz.” Anthony Robbins
Sprzedam: rozsiewacz rauch zs(a) komet, rozsiewacz kuhn zsa 450 hydr, rozrzutnik czarna białostocka, przyczepę 3.5t niską wywrotkę zarejestrowaną, agregat ścierniskowy kongskilde vibro-flex 9 łap, Prasę z224/1, alufelgi 18" BMW m3 styling 72

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Masa, a moc Dzisiaj, 02:07
  •  

#2 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 28 październik 2009 - 22:28

Masa, a moc do prac uprawowych to chyba im większa masa tym lepiej bo i ciągnik w zestawieniu z ciężkimi maszynami zawieszanymi będzie stabilniejszy i przy pracy będzie miał lepsze zaparcie, z drugiej strony na mokrym gruncie może "siadać" ale to można szerszymi kołami zniwelować

#3 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 28 październik 2009 - 22:32

Masa, a moc wg tej tabeli mozesz odpowiednio zaklasyfikowac ciagnik okreslajac jego klase uciagu. jak chcesz sie pobawic to ci podam wzory i podpowiem jak to zrobic, tylko musze od kogos notatki skolowac :D
z drugiej strony musisz zrobic to samo dla maszyny jaka chcesz agregowac.
metoda jest moze stara, ale mysle, ale moze byc, ze bardziej miarodajna niz opinie uzytkownikow :)
Dodany obrazek
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share Dawid777

Dawid777

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1075 postów

Napisany 28 październik 2009 - 22:36

Masa, a moc Opony identyczne 18.4.34 i 12.4.24 (albo podobnie :) ) chodzi mi o to czy np. w pługu przy większej masie będzie się mnie ślizgał i jak jeśli chodzi o spalanie? Czy jak się kopie to więcej pali czy mniej? :D
“Sukces, to robienie tego, co chcesz robić, kiedy chcesz, gdzie chcesz, z kim chcesz, tak długo, jak tylko chcesz.” Anthony Robbins
Sprzedam: rozsiewacz rauch zs(a) komet, rozsiewacz kuhn zsa 450 hydr, rozrzutnik czarna białostocka, przyczepę 3.5t niską wywrotkę zarejestrowaną, agregat ścierniskowy kongskilde vibro-flex 9 łap, Prasę z224/1, alufelgi 18" BMW m3 styling 72

#5 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 28 październik 2009 - 22:38

Masa, a moc Duża masa 914 daje mu duży uciąg, poślizg wystąpi dopiero przy bardzo niskiej prędkości(wysokim przełożeniu). Przy wyższej prędkości ograniczeniem będzie moc silnika, będzie schodził z obrotów.

W lżejszym ciągniku poślizg wystąpi przy wyższej prędkości.

Dla ciągnika głównego stosunek mocy do masy to jakieś 50-60 kg/KM. Przy bardzo dużych mocach jest niższy, pewnie ok 40 kg.

#6 Share Dawid777

Dawid777

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1075 postów

Napisany 28 październik 2009 - 22:49

Masa, a moc A co byście wy wybrali większą czy mniejszą mase? :D

#7 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 28 październik 2009 - 22:53

Masa, a moc Ja jestem zdecydowanie za dużą masą, takie mam specyficzne warunki.
Za chwile wpadnie Ferdek07 i usłyszysz dokładnie odwrotną odpowiedź:D

#8 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 28 październik 2009 - 22:57

Masa, a moc ja generalnie tyz jestem za wieksza, ale tylko jesli chodzi o stricte prace pociagowe na polu, jesli ma to byc ciagnik uniwersalny to duza masa, ale w postaci obciaznikow, no i jak popierdolka to mala masa + mala pojemnosc i mozna banki z mlekiem wozic :D jak ferdkiem kiedys.
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#9 Share DominikPocisk

DominikPocisk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 245 postów

Napisany 28 październik 2009 - 23:00

Masa, a moc Ja również jestem za większą masą. Sam mam MTZ i widzę co się dzieje gdy dostanie coś cięższego... np agregat uprawowo siewny :/ Co z tego że podnośnik ma dużą moc jak jest ona nie przydatna, bo przód ziemi nie będzie dotykał.
!!!Bierz jak najcięższy ciągnik!!!

>MF 6280 >< MTZ 82 >< Ursus C360 >< Ursus C330 >< Bizon Z056

#10 Share Dawid777

Dawid777

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1075 postów

Napisany 28 październik 2009 - 23:06

Masa, a moc Będzie to ciągnik do ciężkich prac na 20ha (gruber 2.2m może większy, uprawowo-siewny 3m, pług 4x45 i taki sam na sprężynach no i przyczepy 10ton ładunku po polu w żniwa, a najlżejsza to rozrzutnik 2 osiowy) jako pomocnika mam c330 tzw. taczki w gospodarstwie i do zabiegów ochronnych i naożenia, a i jeszcze mam bardzo pola oddalone od domu nawet ok. 10km :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share tom007

tom007

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 29 październik 2009 - 09:05

Masa, a moc my mamy dwa mf 80 i 120 km. miedzy nimi jest tez tona roznicy a jak mam wjechac na bagno to wole wiekszym...wiem ze dziwne ale gosci farmtrackiem ktory wazy z 2 tony mniej niemogl przejechac a ja przejechalem kolo niego i go wyciagnelem...a wniosek jest taki ze duza masa daje wiekszy uciag i na twardym i na bagnie(oczywiscie jeszcze jest kwestia proporcjonalnosci opon do masy)lzejszy ciagnik szybciej zaczyna sie kopac... a co do spalania to roznie bywa...u nas taniej wychodzi niektore prace robic duzym chociaz maly spokojnie do nich wystarcza ale pali wiecej;)

#12 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 29 październik 2009 - 09:35

Masa, a moc @tom007 przejechales obok tylko dlatego, ze nie bylo takiej dziury jak ta w ktorej usiadl ten farmtrack (chyba, ze masz opony duzo szersze).
czesto zdarza sie na moim terenie kosic rzepak w mokrych warunkach i duzymi kombajnami ludzie w ogole nie wjezdzaja, bo nie ma sensu.

#13 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 29 październik 2009 - 13:17

Masa, a moc Niekoniecznie szersze-wystarczy że wyższe Dodany obrazek .

#14 Share Dawid777

Dawid777

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1075 postów

Napisany 29 październik 2009 - 15:42

Masa, a moc Apropo wysokości to ten ciągnik jest strasznie wyskoki podług bliźniaczego 914 :) Sprawia wrażenie ogromnego. A jak ma się sprawa z uciągiem czy jeśli waży tone więcej to np. szybciej zgaśnie w większej maszynie czy spadnie z obrotów, ale pójdzie a lżejszy będzie się kopał? :D

#15 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 29 październik 2009 - 16:08

Masa, a moc jak będzie schodził z obrotów to bieg niżej i idzie, a co do kabiny to w 934 jest o wiele lepszy komfort niż w 914

#16 Share ursus4514PRO

ursus4514PRO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 29 październik 2009 - 16:09

Masa, a moc Ja jak inni jestem za masą ciągnika jest stabilniejszy na polu. Masa ma spore znaczenie np. w orce

Masz problem lub pytanie? Pisz na pw pomogę :)
Ursus 4514 + StalTech 3*35 + agrofactory 2,8 m + wywrotka D83 10t

#17 Share Dawid777

Dawid777

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1075 postów

Napisany 29 październik 2009 - 16:37

Masa, a moc A co jeśli chodzi o gabaryty ciągnika (wysokośc, długośc) jakie to ma znaczenie w polu? Silniki w ursusie i zetorze niby to samo, ale ciągniki wyglądają jak zupełnie z innej bajki :D Ciekawi mnie czy udane są te ursusy na z seri *34 u mnie w okolicy nie ma takiego, ale w sąsiedniej wiosce jest taki na sprzedaż za 38tys z 92 roku

#18 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 29 październik 2009 - 17:00

Masa, a moc u nas jeździ jeden bodajże 1134 jest chyba z 98 r i maszyna pięknie chodzi, jest u właściciela od nowości robi nią wszystko co tylko może

#19 Share LukaszZduny

LukaszZduny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 601 postów

Napisany 29 październik 2009 - 18:20

Masa, a moc

Niekoniecznie szersze-wystarczy że wyższe Dodany obrazek .

Kolega dobrze gada bo im wyższe sa koła to przy tej samej szerokości maja wiekszą powierzchnie styku z glebą co daje większy uciąg. Duże znaczenie ma tez rozłożenie masy przód/tył oraz rodzaj opon i ciśnienie. To że mf przejechał obok farmtraka nie musi znaczyć koniecznie o lepszym uciagu tylko że miał lepsze warunki. Ja uważam że masa ciagnika jest bardzo ważna ze względu na uciąg i stabilność lecz powoduje to że ciągnik jest mniej zrywny no i oczywiście dodatkowe ON na zbędne kilogramy, jednak jeżeli masa zmniejsza poślizg to oszczędzamy ON.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share wlodiw

wlodiw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 715 postów

Napisany 29 październik 2009 - 19:14

Masa, a moc Generalnie wygląda to tak im cięższy i większy gabarytowo (np. dłuższy) ciągnik tym lepiej spisuje się w pracach z cięższymi maszynami. Dla prostego przykładu ciągnik o dużej masie np. (90 konny Belarus poradzi sobie z pługiem obracanym 4skibowym, natomiast lżejszy traktor np. 90 konny NH TD niestety jest za leki i za krótki przez to mniej stabilny do takiego pługa). Natomiast tam gdzie nie potrzebujesz aż takich parametrów, a liczy się zwrotność i kompaktowość traktora można wybierać ciągnik mniejszy i lżejszy. A co do wspomnianych tu terenów podmokłych to liczy się nacisk na podłoże wiec im mniejszy tym lepszy, i nawet ciągnik o dużo większej masie, ale mający mniejszy nacisk na podłoże dzięki szerszym oponom poradzi sobie lepiej niż ten mniejszy, ale z większym naciskiem.... Łukasz wspominał tu także o wysokości kół, oczywiście, że jest to ważne bo większe koło nie musi mieć takiego szybkiego obrotu, wiec jest mniejsza możliwość poślizgu, a także lepsza możliwość pokonywania nierówności.

Dodaj odpowiedź