Skocz do zawartości

Zdjęcie

30 prosiąt od jednej lochy

13 odpowiedzi na ten temat

#1 Share gratka

gratka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 23 październik 2009 - 20:00

30 prosiąt od jednej lochy chcialbym sie dowiedziec jak to liczą wszyscy 2,3 lub 2,4 oproszenia na rok? zeby w roku mieć tak jak dunczycy 28-30 prosiąt to w powinienem podzielic przez 2,3 czy przez 2 bo wiadomo ze 3 razy locha sie nie oprosi przy odchowie prosiąt 4 tygodnie? wtedy jak przez 2 to by musialo byc po 14 prosiat a odchowac tyle to naprwdę sztuka... powiedzcie jak wy liczycie wydajność swoich loch?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
30 prosiąt od jednej lochy Dzisiaj, 12:01
  •  

#2 Share marekczarna

marekczarna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 216 postów

Napisany 23 październik 2009 - 20:55

30 prosiąt od jednej lochy Moje mają ok 15/14 zawsze mniej więcej tyle ma ;)

#3 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisany 23 październik 2009 - 22:22

30 prosiąt od jednej lochy Ponad tydzień po odsadzeniu do pokrycia - nie przeskoczysz
Ponad 16 tygodni ciążą - nie przeskoczysz
3-6tygodni odchowu, w dani 3 (muszą być odpowiednie warunki do odchowu takich prosiąt i super pasza) u mnie 5 tygodni
czyli w moim przypadku wychodzi około 22 tygodnie
53 tygodnie w roku więc 55/22 = 2,5 a w praktyce gdy doliczy się powtórki, poślizgi, czy inne problemy to mi wychodzi 2,2-2,3

Notuje w tabelach wszystkie wyproszenia i za ostatnie kilka lat wychodzi około 9,3 odsadzonego prosięcia (5 tygodniowego) przy prawie 11 urodzonych (żywych i martwych). Czyli rocznie wychodzi u mnie ponad 20 co uważam za dobry wynik.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 23 październik 2009 - 22:36

30 prosiąt od jednej lochy Ponad tydzień po odsadzeniu do pokrycia?? Po 3-4 dniach. U mnie przeważnie tak było.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#5 Share chłop z mazur

chłop z mazur

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 423 postów

Napisany 23 październik 2009 - 23:13

30 prosiąt od jednej lochy

Ponad tydzień po odsadzeniu do pokrycia - nie przeskoczysz
Ponad 16 tygodni ciążą - nie przeskoczysz
3-6tygodni odchowu, w dani 3 (muszą być odpowiednie warunki do odchowu takich prosiąt i super pasza) u mnie 5 tygodni
czyli w moim przypadku wychodzi około 22 tygodnie
53 tygodnie w roku więc 55/22 = 2,5 a w praktyce gdy doliczy się powtórki, poślizgi, czy inne problemy to mi wychodzi 2,2-2,3

Notuje w tabelach wszystkie wyproszenia i za ostatnie kilka lat wychodzi około 9,3 odsadzonego prosięcia (5 tygodniowego) przy prawie 11 urodzonych (żywych i martwych). Czyli rocznie wychodzi u mnie ponad 20 co uważam za dobry wynik.

20 prosiąt na rok to był dramat gdy jeszcze się trzodą zajmowałem.
Co do liczenia 115 dni ciąży + 28 dni przy prosiętach (celowo nie pisze laktacji) to daje 143 dni i tej liczby ze względu na fizjologię i prawo nie przeskoczysz. Reszta to już kwestia Twych umiejętności.
Okres jałowy to maks 7 dni. A żeby uzyskać 3-4 dni to to trzeba się pouczyć fizjologii i podstaw behawioryzmu świń. W ostatnim tygodniu przed odsadzaniem ograniczasz dawkę paszy dla lochy (prosięta muszą już same jeść i mieć dostęp do odpowiedniej dla nich paszy!), tak żeby dzień przed odsadzeniem locha była głodna (zyskujesz dwa dni mniej z okresu jałowego przez zasuszenie lochy jeszcze przed odsadzeniem). W dniu odsadzenia locha w nowe miejsce najlepiej do kojca grupowego (stres poodsadzeniowy stymuluje zaistnienie ruji). Pierwszego dnia po odsadzeniu dawka pasz uboga w energię, drugiego gwałtownie podniosisz poziom energii i następnego bądź za dwa dni masz ruję. To daje 147dni 365/147 = 2,55. Z regóły schodzi się do 2,4 ze wzgledu na różnie czynniki ograniczające skuteczność zapłodnień (ok 95%). Ca zaś się tyczy liczby prosiąt. To od początku, odpowiedznie nasienie i kondycja lochy w dniu krycia, żywienie i warunki zoohignieniczne lochy w trakcie ciąży, warunki i higiena porodówki (czysto, sucho, ciepło i syto jak mawiał jeden mój prof.), profilaktyka itc.
Agatka (dla przyjaciół Bajbusek) Taka maleńka istota, a nadaje życiu zupełnie nowy wymiar :D

Praca wymagająca zaangażowania więcej niż jednej osoby jest pracą źle zorganizowaną!

#6 Share gratka

gratka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 05 listopad 2009 - 18:48

30 prosiąt od jednej lochy a mam jeszcze pytanie odnośnie tworzenia loch w grupy np po 10 to jak je ustawiacie aby powstaly te grupy podajecie pg aby wywolac ruje czy co? prosze o szybko odp pilne!!

#7 Share Filipo

Filipo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 357 postów

Napisany 08 grudzień 2009 - 19:47

30 prosiąt od jednej lochy A powiedzcie w jakim wieku odsadzacie prosięta od macior???
Ja odsadzam w wieku 5-6 tyg. zastanawiam się czy nie skrócić tego okresu???

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share mefiu890

mefiu890

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 19 grudzień 2009 - 22:53

30 prosiąt od jednej lochy No to długo trzymasz prosiaki przy maciorze. My od kilku lat odsadzamy 4 tygodniowe i jest to wystarczająco długo potem dobra pasza i prosięta jak się bujną to raz dwa urosną :unsure: Chociaż ostatnio zastanawiam się czy tego czasu nie skrócić jeszcze o 1 tydzień bo to co wiem to 3 tygodniowe też ludzie odsadzają ale pierw muszę się przekonać jak to będzie na jednym miocie :blink:

#9 Share chłop z mazur

chłop z mazur

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 423 postów

Napisany 20 grudzień 2009 - 13:39

30 prosiąt od jednej lochy Przy trzytygodniowych to już trzeba mieć naprawdę ekstra warunki w odchowalni, i mieć 100% pewność że przed odsadzeniem prosięta będą jeść paszę stałą. No i oczywiście jest to na chwilę obecna nie zgodne z prawem wg którego prosię odsadzane nie może mieć mniej niż 28 dni.
Agatka (dla przyjaciół Bajbusek) Taka maleńka istota, a nadaje życiu zupełnie nowy wymiar :D

Praca wymagająca zaangażowania więcej niż jednej osoby jest pracą źle zorganizowaną!

#10 Share marcin200711

marcin200711

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 22 grudzień 2009 - 15:18

30 prosiąt od jednej lochy 3 tygodnie i wek nic nie daje ze będziecie trzymali dłużnej przepisy przepisami. A tak nie jest w stanie wam sprawdzić ile czasu mają. To jest głupie prawo 4 tygodnie bo jak ktoś dba o prosiaki aby dostawały od któregoś dnia dobrą paszę to po 3 tygodniach mogą być odsadzone. Jak dla mnie kto chce zarobić na świnkach musi mieć dobre warunki i dbać o nie bardzo mocno.
a

#11 Share Krzychu18

Krzychu18

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 23 grudzień 2009 - 23:39

30 prosiąt od jednej lochy Ja odsadzam po 5-6 tyg. Moje prosiaki zaczynają jeść tam w 3-4 tyg prędzej nigdy nie chcą. Chociaż gdy im się wstawi prędzej jedzenie to i tak nie jedzą. Jedzenie dostają w małych paśnikach dla prosiaczków a do jedzenia jęczmień + koncentrat 25% no i oczywiście od urodzenia wodę.

#12 Share marcin200711

marcin200711

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 24 grudzień 2009 - 21:46

30 prosiąt od jednej lochy Nie no tak się nierobie pasze. Wtedy nie będą jadły bo żadna firma nie zrobi Ci koncentratu w której jest wszystkiego dosyć.
A oto moje składniki.
Jęczmień+mączka rybna duńska(daka)+specjalne mleko w proszku+kukurydza extrudowana+koncentrat DSM
Wiadomo pasza wychodzi droga ale jak ktoś ma dużą produkcje to musi uwzględnić to ze bez dobrego i wczesnego karmienia nie osiągnie dobrych osiągów w chlewni.
Tylko miałem jeden problem otóż taki ze na karmikach typu paszociągowego nie chciała schodzić pasza ale dodaje granulat golpaszu i problem zgłowy ;)
tzn droga ale jakby zrobić tanią= słabe przyrosty, a najgorsze choroby albo biegunka to uwierzcie ze ta pasza tak będzie dużo droższa od mojej mieszanej z czego chce

Edytowany przez andrzej2110, 25 grudzień 2009 - 18:10.
Cytowanie poprzedniego posta

a

#13 Share przemek1025a

przemek1025a

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 24 grudzień 2009 - 21:56

30 prosiąt od jednej lochy Marek jak masz takie dobre maciory to z chęcią nabył bym ze 2 sztuki od ciebie. Ty mieszkasz w tej czarnej koło Pilzna?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#14 Share NHTC56

NHTC56

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 276 postów
  • Zainteresowania:przedewszystkim rolnictwo

Napisany 25 grudzień 2009 - 19:47

30 prosiąt od jednej lochy Pasza dla najmłodszych prosiąt musi być najwyższej jakości...u nas po jakieś 10-14 dniach od urodzenia wpinamy w rusz miski paszowe i tam podajemy Sano BoniM Forte, lub pasze opartą na firmie Polsanders: 25% Przedmieszka z mączką rybną+5%Energy Lac (specjalne wysokoenergetyczne mleko w proszku)+34%śrut jęczmienny+34%plus śrut z kukurydzy+antybiotyki(Tylozyna, oxytetracyklina i colistyna). To się u nas sprawdza z powodzeniem i szczerze polecam. Na tej paszy nie ma co oszczędzać bo droga pasza czyli zdrowe i szybko rosnące prosięta wyjdą i tak korzystniej.