Skocz do zawartości

Zdjęcie

robak podgryzajacy zborze

27 odpowiedzi na ten temat

#21 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 22 grudzień 2009 - 19:40

robak podgryzajacy zborze Nie mam nic do wiedzy tego "Gościa" z uniwersytetu rolniczego, ale przedstawię Ci wiedzę czysto praktyczną(własną):
Najogólniej chcąc pozbyć się łokasia trzeba posiać (lub posadzić) wszystko inne poza zbożami (na plantacji gdzie to paskudztwo występuje). Unikać monokultury. No i uproszczona uprawa też nie wskazana.
Ustosunkowując się do Twoich punktów to wg mnie:
1. Siew po 20 października - sianie w tym terminie przy występowaniu łokasia i tak nic nie pomoże, a może przynieść wiele niekorzyści m.in. roślina słabo zakrzewiona w okresie jesiennym przy wiosennej suszy (tegoroczny kwiecień, maj) okropnie nisko plonuje i cały wysiłek idzie na marne, ryzyko wymarznięcia, opóźniony siew = krótszy okres wegetacji = spadek plonu
2. Nie spotkałem się z tym terminem
3. Zbyt gęstym wysiewem doprowadza się do dużego nasilenia chorób grzybowych, słabszego przezimowania roślin, silnej konkurencji o światło i pokarm, wylegi, niskiego MTZ, chudego krótkiego kłosa, są pszenice krzewiące się bardzie jesienią oraz te, które krzewią się wiosną
4. Stosowanie "dużo" mocznika jesienią to niski stopień zahartowania rośliny na okres zimowy (okres spoczynku), racjonalniej zastosować 100 kg/ha saletry amon bądź saletrzak (stosowanie oraz dawka uzależniona od przedplonu).

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
robak podgryzajacy zborze Dzisiaj, 11:39
  •  

#22 Share piotrek10

piotrek10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:sport, rolnictwo, nauki humanistyczne

Napisany 22 grudzień 2009 - 22:01

to wszystko są nie rzeczy dobre ale w pełni nie skuteczne
rozmawiałem z gościem z uniwersytetu rolniczego od spraw upraw i z kolegom
i powiedzieli ze termin siewu jest najważniejszy i 3 czynniki
1> siew 20 pazdzierika to najwcześniej siew pszenicy jak ciepło to sie wstrzymać
2> twarda uprawa
3> 200kg\ha minimum tam gdzie jest bardzo mocne nasilenie łokasia wysokosc zasiewu zalezy od tego jak pszenica krzewi sie na wiosne
4> dużo nawozów <mocznika> na jesień pod korzeń żeby pszenica wystartowała i miał w jak najkrótszym okresie po 2-3 listki

Późny siew + dużo mocznika ;) ... ten gościu może żartował, bo jeśli nie to aż strach w takim uniwersytecie gdzie on naucza się szkolić.

#23 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 22 grudzień 2009 - 22:38

robak podgryzajacy zborze by walczyć skutecznie z wrogiem jakim jest łokaś, trzeba poznać jegoupodobania i styl życia ;) by osiągnąć sukces, czyli zmniejszyć straty w uprawie zbóż,gość z uniwerku coś pomylił, co do opoźnienia terminu siewu to jest w błędzie, okopowe zatrzymują jego rozmnażanie na danym polu,bo rzepak już nie.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share Sylwi

Sylwi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 26 styczeń 2010 - 07:09

robak podgryzajacy zborze Też mam łokasia który najbardziej atakuje brzegi pól.
Słyszałem,że stosuje się jakieś środki na robale o działaniu gazowym,ale nic z tym nie robiłem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#25 Share pitermtk

pitermtk

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 29 kwiecień 2013 - 21:06

robak podgryzajacy zborze też mamy problem z garbatkiem występuje najczęściej od miedzy http://www.agrofoto....pszenica-ozima/ ktoś z was jeszcze z tym walczył ??

#26 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 10 październik 2013 - 15:25

robak podgryzajacy zborze Witam jak ktoś ma jeszcze problem z łokasiem garbakiem w uprawie pszenicy ozimej lub jęczmienia ozimego prosiłbym o kontakt na pw najlepiej osoby z wlkp i województw przyległych. Pozdrawiam

#27 Share krzysiek03

krzysiek03

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 20 październik 2016 - 10:16

witam odswieze temat u mnie tez pokazal sie łokas garbatek w pszenzycie nawet znalazlen jedna larwe jest praktycznie na calym polu sa jakie nowe srodki na zwalczanie bo nie moge nic znalesc?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#28 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7791 postów

Napisany 20 październik 2016 - 18:04

Acara na ziemniaka, lub coś takiego, pryskać w nocy. Miałem na wiosnę w pszenicy ozimej, ale przesiałem i był spokuj.