Skocz do zawartości

Zdjęcie

Gryka

1798 odpowiedzi na ten temat

#1421 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1050 postów

Napisany 08 maj 2017 - 20:33

Gryka

Wprawdzie to nie temat o ciągnikach, ale zwrócę uwagę na to, że ciągniki z napędem na jedną oś mają inny rozkład masy niż ciągniki z napędem na dwie osie i dlatego właśnie C330/C360 bardziej się grzebie niż jakikolwiek ciągnik z fabrycznie montowanym napędem na przednią oś. Rozkład mas wynosi 20%-80% dla ciągników z napędem na tył. 40%-60% dla ciągników z dwoma napędzanymi osiami. Późny siew gryki to późny zbiór. Ja miałem kłopot z pogodą - gdy gryka dojrzała, to popadał deszcz i trzeba było czekać minimum tydzień. Na szczęście dało się ją zebrać i nie było konieczności dosuszania.

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Gryka Dzisiaj, 01:24
  •  

#1422 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5482 postów

Napisany 08 maj 2017 - 20:52

Gryka

W zeszłym roku siałem grykę na początku czerwca. Plony były przeciętne. Może to skutek zachwaszczonego pola.

zdradzisz plon? bo jeśli zdecyduję się na siew to presja chwastów będzie ogromna

KS Falubaz

#1423 Share 01_Spider

01_Spider

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 08 maj 2017 - 20:54

Gryka

Stosował ktoś z was moddus w gryce ? W tym roku planuje to zrobić tylko nie wiem w jaką dawkę zastosować.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1424 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1050 postów

Napisany 09 maj 2017 - 18:45

Gryka

Plon 0.85T/ha. W tym roku można legalnie stosować graminicydy w gryce, więc perz nie powinien stanowić problemu.

Edytowany przez a1fe26c2, 09 maj 2017 - 18:46.

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

#1425 Share MateuszNiezgoda

MateuszNiezgoda

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 09 maj 2017 - 19:07

Gryka a lintur mozna zastosować? jak tak to kiedy ?

#1426 Share TheMariko12

TheMariko12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 478 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja (CC,SC) i wszystkie odmiany sportowych aut
    Lakiernictwo

Napisany 09 maj 2017 - 19:11

Gryka

Panowie, podpowiedźcie jak ustawić poznaniaka pod grykę !!!!

Nauka--->Praca--->Zabawa--->Długi odpoczynek :)

Sprzedam

NOWE CZĘŚCI DO URSUSÓW 360/355/4011/330 Z PRL , PISAĆ NA PW

#1427 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1050 postów

Napisany 09 maj 2017 - 20:56

Gryka

Który Poznaniak? LIntur w grykę kiedy tylko zechcesz ją zniszczyć. Od chwastów legalnie można pryskać Boxerem 800 EC. Oprysk od siewu do fazy 3 liści, czyli dość długo. Później Fusilade Forte lub Trivko jeśli w gryce jest perz lub chwastnica (z tą sobie gryka nie radzi).

#1428 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1050 postów

Napisany 09 maj 2017 - 21:43

Gryka

Trzymetrowy Poznaniak 6 ustawiony na A6 wysiał około 125 kg/ha. Reszty ustawień nie notowałem, ale zasuwki powinny być na pierwszy ząbek od dołu, a dźwignia den pierwszy lub drugi ząbek.

Edytowany przez a1fe26c2, 09 maj 2017 - 21:51.

#1429 Share TheMariko12

TheMariko12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 478 postów
    Lakiernictwo

Napisany 09 maj 2017 - 22:38

Gryka

Poznaniak na wąskich kołach 2,7m 1986 rok

Sprzedam

#1430 Share Polowy

Polowy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 10 maj 2017 - 07:51

Gryka

Nie zdążyłem pola przygotować pod grykę (odchwaszczenie) a mam trochę perzu, który próbowałem niszczyć kultywatorem. Mimo wszystko drobno gdzieś odbija. Czy lepiej zaorać teraz go głębiej i siać grykę czy stależować to pole i co będzie bo wiem że niektórzy twierdzą że gryka perz załatwi. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1431 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2675 postów

Napisany 10 maj 2017 - 08:00

Gryka

Z perzem sobie nie da rady. A jak przelecisz talerzówką, to tylko go rozmnożysz. Najlepiej byłoby kultywatorem wyciągnąć do wierzchu kłącza, ale możesz przesuszyć glebę. Siej grykę i leć z fusilade

#1432 Share Polowy

Polowy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 10 maj 2017 - 10:08

Gryka

Może ktoś się do tego odnieść bo z informacji wynika że gryka utrudnia w dużej mierze "życie" perzowi: (materiał pochodzi ze strony farmer pl) 

"Na marginesie rozważań o chemicznym odchwaszczaniu gryki warto zauważyć, że roślina ta może służyć do eliminacji chwastów - także trwałych. Tak postępują rolnicy prowadzący gospodarstwa ekologiczne. Wysiewają oni grykę z przeznaczeniem na zieloną masę do przyorania. Wykorzystywane jest w tym wypadku zjawisko allelopatii, czyli wzajemnego wpływu gatunków roślin sąsiadujących ze sobą. Substancje wydzielane do gleby przez korzenie lub powstające przy rozkładzie resztek roślinnych ograniczają kiełkowanie i wzrost rośliny następczej. Jak wynika z badań fizjologów z SGGW w Warszawie, gryka wydziela do gleby różnorodne substancje aktywne hamujące rozwój perzu. Otrzymane z niej laboratoryjnie wyciągi ograniczają rozwój tej rośliny, hamują gromadzenie biomasy we wszystkich jego częściach nadziemnych i podziemnych, obniżają efektywność fotosyntezy i zawartość wody w roślinie, pomimo że ta broni się przed tym, włączając mechanizmy hamowania transpiracji. Wnioskować więc można, że wydzielane przez grykę substancje chemiczne silnie zakłócają pobieranie wody przez system korzeniowy tego uciążliwego chwastu."

Edytowany przez Polowy, 10 maj 2017 - 10:09.

#1433 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2675 postów

Napisany 10 maj 2017 - 10:13

Gryka

Z właśnych doświadczeń polowych - perz rośnie nadal. Może się nie rozprzestrzenia aż tak, ale gryka go w jeden rok nie zniszczy.  Pomaga oprysk fusilade lub targą, jak już gryka perz przegoni i go zakryje, to będzie dużo słabszy, ale całkiem nie zginie

#1434 Share Polowy

Polowy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 10 maj 2017 - 10:20

Gryka

Z właśnych doświadczeń polowych - perz rośnie nadal. Może się nie rozprzestrzenia aż tak, ale gryka go w jeden rok nie zniszczy.  Pomaga oprysk fusilade lub targą, jak już gryka perz przegoni i go zakryje, to będzie dużo słabszy, ale całkiem nie zginie

Nauka sobie praktyka sobie. Nie pozostaje nic innego jak na własnych polach się przekonać. ;)

#1435 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1050 postów

Napisany 10 maj 2017 - 10:57

Gryka

Polowy, nie ma szans na zniszczenie perzu gryką. Tak jak napisał Jahoo gryka tylko go ograniczy. Jeśli masz zieloną łąkę z perzu, to i gryka w nim nie urośnie. Stosuj metody integrowanej ochrony - wyciągnij ile się da kultywatorem, zasiej grykę a przed kwitnieniem pryskaj graminicydem. Po zbiorze resztki chwastów dopal glifosatem, jeśli to będzie konieczne. Nawet w ten sposób nie pozbędziesz się perzu w jeden sezon. To zabawa na 3-5 lat w zależności od tego, jak bardzo zapuszczone masz pole i jak bogaty jest glebowy bank nasion chwastów. Jak to mówią ucz się na cudzych błędach. Stosowałem metody ekologiczne (wyciąganie kłączy, zmęczenie roślin talerzowaniem i głęboką orką, siew gryki) i stosowałem oprysk. Na jednym polu, najbardziej zapuszczonym perz wciąż się pojawia, ale sporadycznie. Teraz mogę go wyniszczyć zupełnie albo pryskać co drugi rok w nieskończoność ruinując swoją kieszeń i zdrowie.

#1436 Share Polowy

Polowy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 10 maj 2017 - 11:31

Gryka

Problem jeszcze w tym że mam to w ekologi. U mnie ten perz to pozostałość po starych rzędach malin. Kultywatorem męczyłem go i stare korzenie. W międzyrzędziach go nie ma był na bieżąco niszczony. Zauważyłem że na piasku paliło go ładnie słońce na lepszej glebie nie poddawał się tak łatwo. Talerzuje i zabronuję tuż przed siewem bo czas goni a siew już startuje po 15 -tym.   :)

#1437 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1080 postów

Napisany 10 maj 2017 - 12:16

Gryka

Panowie, podpowiedźcie jak ustawić poznaniaka pod grykę !!!!

Jestem właśnie po próbie kręconej poznaniak 2,7m na wąskim ogumieniu, rok chyba 89, wysiew normalny, dna na drugim ząbku, zapadki otwarte na 3 "kwadraty"

B1  99 kg

A2 67kg

A3 73kg 

MTZ nie liczyłem, ale radzę Ci sprawdzić próbą kręconą u siebie. Tu masz tylko jakiś odnośnik żeby nie bujać się z wielokrotnym przestawianiem.

Edytowany przez Agrest, 10 maj 2017 - 12:17.

#1438 Share TheMariko12

TheMariko12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 478 postów
    Lakiernictwo

Napisany 10 maj 2017 - 13:38

Gryka

Planuję wysiać 80 kg/ha czyli ustawienie wyjdzie pewnie A4 coś takiego , oczywiście próba kręcona musi się odbyć. Siejesz co 2 rurkę ??

Sprzedam

#1439 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1050 postów

Napisany 10 maj 2017 - 16:26

Gryka

Polowy, będziesz się bawił i za jakiś czas ograniczysz ilość perzu na polu. Jak masz robotników, to dobrze byłoby go wyzbierać. Bez robotników zostaje zaduszenie - cięcie rozłogów talerzówką i głęboka orka po tym jak perz puści liście z pociętych elementów. Powtarzasz taki zabieg trzy razy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1440 Share Polowy

Polowy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 10 maj 2017 - 17:53

Gryka

Polowy, będziesz się bawił i za jakiś czas ograniczysz ilość perzu na polu. Jak masz robotników, to dobrze byłoby go wyzbierać. Bez robotników zostaje zaduszenie - cięcie rozłogów talerzówką i głęboka orka po tym jak perz puści liście z pociętych elementów. Powtarzasz taki zabieg trzy razy.

Zabiegi zbierania i palenia perzu wykonywałem już trzy razy. Początkowo myślałem że to Syzyfowa praca ale za kolejnym przejazdem kultywatora było tego coraz mniej. Perz był męczony , wyciągany i palony. To ostatnie sprawiało mi największą radość ...