Skocz do zawartości

Zdjęcie

Gryka

1798 odpowiedzi na ten temat

#1261 Share benio1967

benio1967

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 959 postów

Napisany 22 styczeń 2017 - 15:48

Gryka

Niki20 to napisz jak ty siejesz,jak uprawiasz pole .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Gryka Dzisiaj, 01:23
  •  

#1262 Share Niki20

Niki20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 22 styczeń 2017 - 17:06

Gryka

Sieję w rzędach co 15 cm w ilości ok 80kg/ha. W tym roku będę siał ok 70-75 kg/ha. Co roku orkę wykonywałem około tydzień przed siewem, ale w tym roku mam już zaorane. Grykę późno siejemy więc mogą wystąpić problemy z wodą przy suchym roku... Uprawiam agregatem uprawowym, później siew zestawem uprawowo-siewnym. Nie stosuję żadnego nawożenia i żadnej chemii. Termin siewu staram się wybrać możliwie jak najwcześniejszy, natomiast koszenia jak najpóźniejszy... Siew w ilości ok 100kg/ha (jak niektórzy sieją) od razu dyskwalifikuje grykę z jednoetapowego zbioru bez desykacji :) 

#1263 Share tlewandowski

tlewandowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów

Napisany 22 styczeń 2017 - 17:18

Gryka

u mnie jesienny termin orki nie zdaje egzaminu ile razy musisz przeprowadzić uprawę zanim posiejesz żeby utrzymać pole czyste bez zachwaszczenia?

przy rozstawie rzędów 15 cm można spokojnie zejść do 60-65kg/ha 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1264 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1398 postów

Napisany 22 styczeń 2017 - 18:30

Gryka

a ja cię poprę, moim zdaniem również powinien być zakaz desykacji rzepaku, w sumie to wszystkiego 

nie wiedziałem że masz takie "eko" poglądy

Sieję w rzędach co 15 cm w ilości ok 80kg/ha. W tym roku będę siał ok 70-75 kg/ha. Co roku orkę wykonywałem około tydzień przed siewem, ale w tym roku mam już zaorane. Grykę późno siejemy więc mogą wystąpić problemy z wodą przy suchym roku... Uprawiam agregatem uprawowym, później siew zestawem uprawowo-siewnym. Nie stosuję żadnego nawożenia i żadnej chemii. Termin siewu staram się wybrać możliwie jak najwcześniejszy, natomiast koszenia jak najpóźniejszy... Siew w ilości ok 100kg/ha (jak niektórzy sieją) od razu dyskwalifikuje grykę z jednoetapowego zbioru bez desykacji :)

ja siałem w 2016 roku 100kg/ha w rozstawie 15cm. miało byc mniej ale wyszło jak wyszło. Pole to jeden wielki bank nasion chwastów i ku mojemu zdziwieniu to gryka była czysta, a plon zeby nie skłamac to powiem 2t/ha

Rolnik z powołania :-)

#1265 Share Niki20

Niki20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 22 styczeń 2017 - 18:49

Gryka

tlewandowski

Zeszłego roku jak orałem na wiosnę to zaraz po orce bronowałem i za około 7-10 dni siałem agregatem aktywnym uprawowo-siewnym. Jeżeli pole "puste" to i 100kg/ha nie pomoże bo i tak chwasty zagłuszą. Jeżeli natomiast pole utrzymane jest choć w dobrej kulturze to problemu z zachwaszczeniem być nie powinno. Inną kwestią jest na pewno płodozmian...

W tym roku na początku kwietnia na orkę zastosuję kredę, później agregat uprawowy, za jakieś 2 tyg może bronowanie albo znów agregat (boję się zbytniego rozdrobnienia gleby) i później za ok 2 tyg siew :) 

Pajej mówisz o plonie po wyczyszczeniu i wysuszeniu do ok 15%? :) Czy plon po skoszeniu? :P Gryka największy plon daje z rozgałęzień bocznych więc zbyt duże zagęszczenie nie wpływa pozytywnie na uzyskany plon gryki :) 

Na poprzedniej stronie ktoś się zastanawiał co zasiać na ugorze :) Ja u siebie nigdy nie miałem ładniejszej gryki niż ta którą siałem na ugorze... Na jednym kawałku (0,7ha) ukosiłem ok 1,5t gryki (po oczyszczeniu) :) Aż miło było do zbiornika zaglądać... Oczywiście gryka posiana na ugorze.

Załączone miniaturki

• 20160629_134253.jpg

Edytowany przez Niki20, 22 styczeń 2017 - 19:05.

#1266 Share tlewandowski

tlewandowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów

Napisany 22 styczeń 2017 - 19:21

Gryka

no właśnie jeśli za orzemy na jesień to trzeba wykonać kilka uprawek żeby pole utrzymać bez chwastów co przy dużej powierzchni robi duże koszty i pochłania dużo czasu i poza tym każda kolejna uprawa też przesusza glebę.

Edytowany przez tlewandowski, 22 styczeń 2017 - 19:49.

#1267 Share Niki20

Niki20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 22 styczeń 2017 - 19:59

Gryka

Dokładnie! Zobaczę jak będą się warunki pogodowe rozkładać. Jak po uprawie agregatem popada deszcz to jeszcze raz uprawię przed siewem :) 

#1268 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1863 postów

Napisany 22 styczeń 2017 - 20:50

Gryka

nie wiedziałem że masz takie "eko" poglądy

ja siałem w 2016 roku 100kg/ha w rozstawie 15cm. miało byc mniej ale wyszło jak wyszło. Pole to jeden wielki bank nasion chwastów i ku mojemu zdziwieniu to gryka była czysta, a plon zeby nie skłamac to powiem 2t/ha

lubię kaszę gryczaną, moje dzieci też więc po co się truć i innych też. 

ja pryskam tylko tyle ile muszę 

kiedyś siałem na ugorze i też miałem wtedy najlepszą grykę. 

a co do chwastów to mam pole na którym w ciągu 8 lat gryka była ze 4 razy i teraz jak sieję tam rzepak mam problem ze świerzupą której niby nigdy za dużo nie było. 

zrezygnowałem już z uprawy gryki właśnie przez to 

#1269 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1398 postów

Napisany 22 styczeń 2017 - 21:07

Gryka

tlewandowski

Zeszłego roku jak orałem na wiosnę to zaraz po orce bronowałem i za około 7-10 dni siałem agregatem aktywnym uprawowo-siewnym. Jeżeli pole "puste" to i 100kg/ha nie pomoże bo i tak chwasty zagłuszą. Jeżeli natomiast pole utrzymane jest choć w dobrej kulturze to problemu z zachwaszczeniem być nie powinno. Inną kwestią jest na pewno płodozmian...

W tym roku na początku kwietnia na orkę zastosuję kredę, później agregat uprawowy, za jakieś 2 tyg może bronowanie albo znów agregat (boję się zbytniego rozdrobnienia gleby) i później za ok 2 tyg siew :) 

Pajej mówisz o plonie po wyczyszczeniu i wysuszeniu do ok 15%? :) Czy plon po skoszeniu? :P Gryka największy plon daje z rozgałęzień bocznych więc zbyt duże zagęszczenie nie wpływa pozytywnie na uzyskany plon gryki :) 

Na poprzedniej stronie ktoś się zastanawiał co zasiać na ugorze :) Ja u siebie nigdy nie miałem ładniejszej gryki niż ta którą siałem na ugorze... Na jednym kawałku (0,7ha) ukosiłem ok 1,5t gryki (po oczyszczeniu) :) Aż miło było do zbiornika zaglądać... Oczywiście gryka posiana na ugorze.

własnie tez gdzies czytałem ze gryka siana 70kg/ha i 100kg/ha daje tyle samo, ale ta gesta zagłuszy chwasty. co do plonu to jestem mega zaskoczony, bo w życiu tyle nie miałem

Rolnik z powołania :-)

#1270 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1080 postów

Napisany 22 styczeń 2017 - 21:17

Gryka

Gryki odmiany Włada, Anastazja, Riese - ktokolwiek widział, wie , uprawia etc.? :rolleyes:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1271 Share tlewandowski

tlewandowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów

Napisany 22 styczeń 2017 - 22:14

Gryka

włade i anastazje mam i uprawiam, riese raczej nie dostępna jeśli masz trochę lepsze ziemnie to szukaj odmiany karmen  

#1272 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1080 postów

Napisany 23 styczeń 2017 - 07:46

Gryka

Coś więcej o nich, jakieś porównanie z Hruszowską, Korą? Jakie wymagania i czy lepiej plonują?

#1273 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5482 postów

Napisany 23 styczeń 2017 - 10:27

Gryka

niki czyli siejac gryke na ugorze tez nie dosuszałes glifo? jak z chwastami, bo nie wierze ze byla czysta, czym ja potem czysciles?

KS Falubaz

#1274 Share Niki20

Niki20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 23 styczeń 2017 - 11:43

Gryka

Nigdy w życiu nie dosuszałem chemicznie. Dodałem kilka postów wcześniej foto jak wyglądała w trakcie kwitnięcia... Czyściłem zwykłym młynkiem :)

Poniżej masz foto jak wyglądała gryka na ugorze.20160629_133851.jpg

Edytowany przez Niki20, 23 styczeń 2017 - 11:46.

#1275 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5482 postów

Napisany 23 styczeń 2017 - 11:55

Gryka

w fazie kwitnienia ok, ale gryke chyba chwasty przerastaja w pozniejszej fazie?

i jeszcze sie zapytam bo zawsze mnie to nurtowało, co robicie z odpadami z czyszczenia nasion? rozumiem że to mały problem jak ktoś czyści kilkaset kilogramów, czy dwie tony, ale jeden z kolegów z tego tematu sieje mase gryki i co wtedy?

KS Falubaz

#1276 Share Niki20

Niki20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 23 styczeń 2017 - 14:36

Gryka

Niekoniecznie w późniejszej, bo jak Ci gryka we wczesnej fazie glebę odpowiednio zacieni to chwasty po prostu nie wyrosną :) 

Ja może dużo nie sieję gryki (w zeszłym roku 13ha), ale odpady wywożę zwierzynie do lasu :) 

#1277 Share Sebusk

Sebusk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 23 styczeń 2017 - 16:16

Gryka dokładnie koła łowieckie biorą to chętnie

#1278 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9211 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 23 styczeń 2017 - 19:56

Gryka

a ja cię poprę, moim zdaniem również powinien być zakaz desykacji rzepaku, w sumie to wszystkiego 

Dlatego glifosat jest wycofywany bo dla polskich rolników jest receptą na wszystko.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1279 Share benio1967

benio1967

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 959 postów

Napisany 24 styczeń 2017 - 09:02

Gryka

Beluje ktoś z was słomę z gryki np.jako paszę dla bydła zamiast siana.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1280 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1403 postów
  • Zainteresowania:RWD