Skocz do zawartości

Zdjęcie

Gryka

1217 odpowiedzi na ten temat

#101 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja itp.

Napisany 03 luty 2012 - 17:54

Gryka Ja u siebie w okolicy nie widziałem żeby ktoś dwuetapowo zbierał B)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Gryka Dzisiaj, 00:24
  •  

#102 Share krzysiekfarmer5

krzysiekfarmer5

Rolnik

• V.I.P.
  • rank
  • 1126 postów

Napisany 03 luty 2012 - 18:00

Gryka na pewno widziałeś, bliżej mojej okolicy :D
na wólce mają pokosówke
red power

#103 Share robert983

robert983

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 384 postów

Napisany 03 luty 2012 - 18:12

Gryka

ja sita mam stałe i nie zmieniam
w mojej okolicy pryskają środkiem z glifosatem ale do zbioru jednoetapowego
na dwu etapowy to przeważnie jadą pokosówką a za kilka, kilkanaście dni kombajnem
ja czekam aż dojrzeje w ok. 70-80% i od razu kombajnem

dzięki za odpowiedz ale jakie te sita maja być ja najmniejsze mam 9mm o dolne mi chodzi górne mam nastawne,dodam że kosiłem na nich wszystko to znaczy. żyto,owies,pszenżyto.da radę na nich skosić i za dużo nie zgubić.a jeśli chodzi o to że na raz kombajnem to co z jakością zbioru nie za dużo zielonego ewentualnie nie dojrzałego? ja o uprawie nie wiem nic może jakiś eksperyment na wiosnę zobaczy się

Edytowany przez robert983, 03 luty 2012 - 18:14.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Soja jako składnik diet? zobacz »

•  

#104 Share krzysiekfarmer5

krzysiekfarmer5

Rolnik

• V.I.P.
  • rank
  • 1126 postów

Napisany 03 luty 2012 - 18:31

Gryka ja dokładnie nie wiem jakie mam w kombajnie(musiał bym sprawdzić) ale koszę na nich wszystkie zboża
górne mam nastawne, jeśli chodzi o zanieczyszczenia to gdy gryka jest sucha w czasie zbioru to nie ma problemu, ale później trzeba ją przemłynkować, oczyścić
red power

#105 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 03 luty 2012 - 20:25

Gryka Troche juz lat widzialem uprawy gryki ale dwuetapowego zbioru to nie widzialem od kad pamietam. Kombajnista mowil mi ze w tym roku do gryki kombajn mial ustawione jak do owsa. Szczegulow nie znam niestety.Dzisiaj pytalem sie w Centrali Nasiennej to po 220zl/100kg chca. Troche musze obsiac nowej bo pojawialo mi sie duzo tzw "dzikej gryki". Odmiane jak mieli to bodajze Kora.

Edytowany przez wiesko, 03 luty 2012 - 20:27.

#106 Share DamianO1996

DamianO1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 03 luty 2012 - 22:18

Gryka Witam.
Ja stosuję dwu etapowy zbiór gryki. Gdy są prawie wszystkie kwiaty zawiązane (jakieś 96-98%), to na pole wjeżdża pakosówka 4m, nie szersza, kładzie reczkę w pakosy, następnie ta potrzebuje jakieś 4 lub 5 dni słonecznej pogody. Gdy wyschnie przystępujemy do omłotu kombajnem, ale takim z chederem do zboża, bo nie mamy specjalnego do gryki. By zmniejszyć straty ziarna trzeba odpowiednio ustawić sita i obroty bębna młucącego. słomę z gryki zawsze tniemy, boi z niej jest cenna próchnica.
.......................
Tej jesieni sól potasową pod grykę dałem przed orką zimową. Tak postępował rolnik z sąsiedniej wsi, który zboże co roku miał na pokaz. Zobaczę co mi z tego wyjdzie. Gleby mam ciężkie klasy 3

#107 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 03 luty 2012 - 22:30

Gryka

Witam to że gryka rośnie dobrze i daje dobry plon na słabej ziemi klasa 5 czy 6 to dla mnie dziwne.Babcia zawsze mówiła że gryka wyjaławia glebę i uprawiali ją na lepszych kawałkach na ziarno oczywiście.Ale do sedna moje pytanie jest takie czy dolne sita w kombajnie jeśli są stałe to muszą być jak do rzepaku? czy inne [rozmiar otworów] i jak się stosuje zbiór dwu etapowy to też trzeba przypalić jakimś środkiem? dzięki z góry za odpowiedz pozdrawiam

Gryka lepiej udaje się na glebach lekkich. To wyjałowianie znaczy mniej więcej to, że potrafi pozyskać te składniki pokarmowe, które innym roślinom są trudno dostępne
http://www.modr.mazo...rawa-gryki.html

Edytowany przez zorzyk2, 03 luty 2012 - 22:32.

#108 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 04 luty 2012 - 10:53

Gryka

Witam to że gryka rośnie dobrze i daje dobry plon na słabej ziemi klasa 5 czy 6 to dla mnie dziwne.Babcia zawsze mówiła że gryka wyjaławia glebę i uprawiali ją na lepszych kawałkach na ziarno oczywiście.Ale do sedna moje pytanie jest takie czy dolne sita w kombajnie jeśli są stałe to muszą być jak do rzepaku? czy inne [rozmiar otworów] i jak się stosuje zbiór dwu etapowy to też trzeba przypalić jakimś środkiem? dzięki z góry za odpowiedz pozdrawiam

Starzy ludzie różne maja teorie nie zawsze zgodne z prawdą. Gryka udaje się dobrze na glebach lekkich. U mnie w okolicy starzy ludzie twierdza ze owies wyjaławia glebę, uprawiam tyle lat i jakoś nic takiego nie zauważyłem. A ze ludziska sieja nie dadzą nawozu a potem zbierają ochłapy to zawsze resztki skł pokarmowych z gleby pobierze.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#109 Share krzysiekfarmer5

krzysiekfarmer5

Rolnik

• V.I.P.
  • rank
  • 1126 postów

Napisany 04 luty 2012 - 11:17

Gryka

Troche juz lat widzialem uprawy gryki ale dwuetapowego zbioru to nie widzialem od kad pamietam. Kombajnista mowil mi ze w tym roku do gryki kombajn mial ustawione jak do owsa. Szczegulow nie znam niestety.Dzisiaj pytalem sie w Centrali Nasiennej to po 220zl/100kg chca. Troche musze obsiac nowej bo pojawialo mi sie duzo tzw "dzikej gryki". Odmiane jak mieli to bodajze Kora.

to chyba dobra cena, bo później bliżej wiosny pewnie w centrali zdrożeje
red power

#110 Share beja

beja

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 04 luty 2012 - 12:05

Gryka Ja gryke dwa tygodnie przed zbiorem pryskam randapem.
Ładnie wszystko ususza.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#111 Share Medalik

Medalik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów
  • Zainteresowania:Sport, polityka :-) ,rolnictwo

Napisany 04 luty 2012 - 16:35

Gryka Ja również pryskam glifosatem na dwa tygodnie przed zbiorem, przy okazji wszystkie chwasty ładnie się suszą .

#112 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów

Napisany 04 luty 2012 - 18:26

Gryka To widzę z w centrali zmądrzeli i dowiedzieli się po ile w tej chwili jest gryka, bo jeszcze miesiąc temu chcieli ponad 2 razy tyle :lol:

#113 Share Eryko

Eryko

Rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 898 postów

Napisany 07 luty 2012 - 00:19

Gryka Mam kawałek na ściernisko pryskany glifosatem,czy po zasiewie gryki pryskać na chwasty, chwastoxem czy raczej sobie odpuscić polegając na roundupie?

#114 Share krzysiekfarmer5

krzysiekfarmer5

Rolnik

• V.I.P.
  • rank
  • 1126 postów

Napisany 07 luty 2012 - 20:09

Gryka chwastox w gryce stosuje się szczególnie przeciwko rzepakowi
trzeba obserwować
ja w tym roku jednego kawałka nie pryskałem i chwastów nie było
red power

#115 Share Medalik

Medalik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów
  • Zainteresowania:Sport, polityka :-) ,rolnictwo

Napisany 14 luty 2012 - 20:03

Gryka

Mam kawałek na ściernisko pryskany glifosatem,czy po zasiewie gryki pryskać na chwasty, chwastoxem czy raczej sobie odpuscić polegając na roundupie?

Nie trzeba pryskać chwastoksem, gryka spokojnie powinna dać sobie radę.
U mnie daje :)

#116 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 22 luty 2012 - 22:33

Gryka poczytajcie sobie nie bede sie produkować tam praktycznie jest wszystko o uprawie gryki ja co roku sieje 20-25 ha. i zawsze pokosówka
http://www.alt-agro.eu/

#117 Share czarny87

czarny87

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 24 luty 2012 - 23:10

Gryka Wcześniej Koledzy pisali o tym:

Jest jednak kilka sposobów zwiększenia ilości zapylonych roślin. Jednym z nich jest siew gryki w dwóch terminach odległych o 8-10 dni. W pierwszym terminie siejemy grykę w rozstawie co 50-60 cm, a w drugim podobnie w wolne miejsca. Starsze rośliny lepiej zapylają młodsze przez co wydatnie zwiększa się wydajność. W USA stosując sztuczne zapylanie uzyskuje się plony rzędu 10 t/ha. Dowodzi to, że uprawa gryki może być w pełni opłacalna.

http://www.rolnas.co...=1&idm=11&id=54
W tym roku zrobie coś podobnego na części pola tj. zasieje co drugi przejazd siewnikiem i za 8-10 dni w te wolne miejsca resztę. Może Ktoś już robił podobny 'eksperyment' ? :)

Edytowany przez czarny87, 24 luty 2012 - 23:10.

#118 Share mrbogiwogi

mrbogiwogi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 08 marzec 2012 - 07:20

Gryka gryka nadaje się na pasze dla świń lub opasów jaki plon można uzyskać jako poplon oraz czy niem problemów ze sprzedażą ziarna w swoim gospodarstwie.

#119 Share michal009

michal009

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów
  • Zainteresowania:Sadownictwo, Fotografia

Napisany 08 marzec 2012 - 07:33

Gryka Słyszałem że dodają ją do paszy dla świń, ale to za drogi biznes. Zbierzesz od około 1t/ha do 3,5t/ha, ja mam zazwyczaj około 2t/ha. Oczywiście mądre publikacje mówią nawet o 10 tonach na ha, ale ja osobiście o takich zbiorach nie słyszałem. W lubelskim nie ma problemów ze sprzedażą.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#120 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów

Napisany 08 marzec 2012 - 17:56

Gryka Dla bydła i świń owszem, ale nie gryka tylko odpadki z gryki, jakieś drobne nasiona itp. Z ceną tego jest różnie ostatnio za całą paletę trzeba było dać 50zł a znajomy dzwonił tydzień temu i już 200zł :rolleyes: