szark93

Gryka

Polecane posty

robert983    38
Napisano (edytowany)

ja sita mam stałe i nie zmieniam

w mojej okolicy pryskają środkiem z glifosatem ale do zbioru jednoetapowego

na dwu etapowy to przeważnie jadą pokosówką a za kilka, kilkanaście dni kombajnem

ja czekam aż dojrzeje w ok. 70-80% i od razu kombajnem

dzięki za odpowiedz ale jakie te sita maja być ja najmniejsze mam 9mm o dolne mi chodzi górne mam nastawne,dodam że kosiłem na nich wszystko to znaczy. żyto,owies,pszenżyto.da radę na nich skosić i za dużo nie zgubić.a jeśli chodzi o to że na raz kombajnem to co z jakością zbioru nie za dużo zielonego ewentualnie nie dojrzałego? ja o uprawie nie wiem nic może jakiś eksperyment na wiosnę zobaczy się Edytowano przez robert983

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja dokładnie nie wiem jakie mam w kombajnie(musiał bym sprawdzić) ale koszę na nich wszystkie zboża

górne mam nastawne, jeśli chodzi o zanieczyszczenia to gdy gryka jest sucha w czasie zbioru to nie ma problemu, ale później trzeba ją przemłynkować, oczyścić


red power

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15
Napisano (edytowany)

Troche juz lat widzialem uprawy gryki ale dwuetapowego zbioru to nie widzialem od kad pamietam. Kombajnista mowil mi ze w tym roku do gryki kombajn mial ustawione jak do owsa. Szczegulow nie znam niestety.Dzisiaj pytalem sie w Centrali Nasiennej to po 220zl/100kg chca. Troche musze obsiac nowej bo pojawialo mi sie duzo tzw "dzikej gryki". Odmiane jak mieli to bodajze Kora.

Edytowano przez wiesko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianO1996    2

Witam.

Ja stosuję dwu etapowy zbiór gryki. Gdy są prawie wszystkie kwiaty zawiązane (jakieś 96-98%), to na pole wjeżdża pakosówka 4m, nie szersza, kładzie reczkę w pakosy, następnie ta potrzebuje jakieś 4 lub 5 dni słonecznej pogody. Gdy wyschnie przystępujemy do omłotu kombajnem, ale takim z chederem do zboża, bo nie mamy specjalnego do gryki. By zmniejszyć straty ziarna trzeba odpowiednio ustawić sita i obroty bębna młucącego. słomę z gryki zawsze tniemy, boi z niej jest cenna próchnica.

.......................

Tej jesieni sól potasową pod grykę dałem przed orką zimową. Tak postępował rolnik z sąsiedniej wsi, który zboże co roku miał na pokaz. Zobaczę co mi z tego wyjdzie. Gleby mam ciężkie klasy 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56
Napisano (edytowany)

Witam to że gryka rośnie dobrze i daje dobry plon na słabej ziemi klasa 5 czy 6 to dla mnie dziwne.Babcia zawsze mówiła że gryka wyjaławia glebę i uprawiali ją na lepszych kawałkach na ziarno oczywiście.Ale do sedna moje pytanie jest takie czy dolne sita w kombajnie jeśli są stałe to muszą być jak do rzepaku? czy inne [rozmiar otworów] i jak się stosuje zbiór dwu etapowy to też trzeba przypalić jakimś środkiem? dzięki z góry za odpowiedz pozdrawiam

Gryka lepiej udaje się na glebach lekkich. To wyjałowianie znaczy mniej więcej to, że potrafi pozyskać te składniki pokarmowe, które innym roślinom są trudno dostępne

http://www.modr.mazowsze.pl/porady-dla-rolnikow/produkcja-roslinna/212-uprawa-gryki.html

Edytowano przez zorzyk2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Witam to że gryka rośnie dobrze i daje dobry plon na słabej ziemi klasa 5 czy 6 to dla mnie dziwne.Babcia zawsze mówiła że gryka wyjaławia glebę i uprawiali ją na lepszych kawałkach na ziarno oczywiście.Ale do sedna moje pytanie jest takie czy dolne sita w kombajnie jeśli są stałe to muszą być jak do rzepaku? czy inne [rozmiar otworów] i jak się stosuje zbiór dwu etapowy to też trzeba przypalić jakimś środkiem? dzięki z góry za odpowiedz pozdrawiam

Starzy ludzie różne maja teorie nie zawsze zgodne z prawdą. Gryka udaje się dobrze na glebach lekkich. U mnie w okolicy starzy ludzie twierdza ze owies wyjaławia glebę, uprawiam tyle lat i jakoś nic takiego nie zauważyłem. A ze ludziska sieja nie dadzą nawozu a potem zbierają ochłapy to zawsze resztki skł pokarmowych z gleby pobierze.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Troche juz lat widzialem uprawy gryki ale dwuetapowego zbioru to nie widzialem od kad pamietam. Kombajnista mowil mi ze w tym roku do gryki kombajn mial ustawione jak do owsa. Szczegulow nie znam niestety.Dzisiaj pytalem sie w Centrali Nasiennej to po 220zl/100kg chca. Troche musze obsiac nowej bo pojawialo mi sie duzo tzw "dzikej gryki". Odmiane jak mieli to bodajze Kora.

 

 

to chyba dobra cena, bo później bliżej wiosny pewnie w centrali zdrożeje


red power

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beja    1

Ja gryke dwa tygodnie przed zbiorem pryskam randapem.

Ładnie wszystko ususza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Medalik    2

Ja również pryskam glifosatem na dwa tygodnie przed zbiorem, przy okazji wszystkie chwasty ładnie się suszą .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalkom555    13

To widzę z w centrali zmądrzeli i dowiedzieli się po ile w tej chwili jest gryka, bo jeszcze miesiąc temu chcieli ponad 2 razy tyle :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eryko    35

Mam kawałek na ściernisko pryskany glifosatem,czy po zasiewie gryki pryskać na chwasty, chwastoxem czy raczej sobie odpuscić polegając na roundupie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

chwastox w gryce stosuje się szczególnie przeciwko rzepakowi

trzeba obserwować

ja w tym roku jednego kawałka nie pryskałem i chwastów nie było


red power

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Medalik    2

Mam kawałek na ściernisko pryskany glifosatem,czy po zasiewie gryki pryskać na chwasty, chwastoxem czy raczej sobie odpuscić polegając na roundupie?

 

 

 

Nie trzeba pryskać chwastoksem, gryka spokojnie powinna dać sobie radę.

U mnie daje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

poczytajcie sobie nie bede sie produkować tam praktycznie jest wszystko o uprawie gryki ja co roku sieje 20-25 ha. i zawsze pokosówka

http://www.alt-agro.eu/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarny87    2

Wcześniej Koledzy pisali o tym:

Jest jednak kilka sposobów zwiększenia ilości zapylonych roślin. Jednym z nich jest siew gryki w dwóch terminach odległych o 8-10 dni. W pierwszym terminie siejemy grykę w rozstawie co 50-60 cm, a w drugim podobnie w wolne miejsca. Starsze rośliny lepiej zapylają młodsze przez co wydatnie zwiększa się wydajność. W USA stosując sztuczne zapylanie uzyskuje się plony rzędu 10 t/ha. Dowodzi to, że uprawa gryki może być w pełni opłacalna.

http://www.rolnas.com.pl/produkty-ver.php?idg=1&idm=11&id=54

W tym roku zrobie coś podobnego na części pola tj. zasieje co drugi przejazd siewnikiem i za 8-10 dni w te wolne miejsca resztę. Może Ktoś już robił podobny 'eksperyment' ? :)

Edytowano przez czarny87

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrbogiwogi    0

gryka nadaje się na pasze dla świń lub opasów jaki plon można uzyskać jako poplon oraz czy niem problemów ze sprzedażą ziarna w swoim gospodarstwie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal009    27

Słyszałem że dodają ją do paszy dla świń, ale to za drogi biznes. Zbierzesz od około 1t/ha do 3,5t/ha, ja mam zazwyczaj około 2t/ha. Oczywiście mądre publikacje mówią nawet o 10 tonach na ha, ale ja osobiście o takich zbiorach nie słyszałem. W lubelskim nie ma problemów ze sprzedażą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalkom555    13

Dla bydła i świń owszem, ale nie gryka tylko odpadki z gryki, jakieś drobne nasiona itp. Z ceną tego jest różnie ostatnio za całą paletę trzeba było dać 50zł a znajomy dzwonił tydzień temu i już 200zł :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Ile Wam teraz cenia? Ja ostatnio sie spotkalem z cena 1600 zl/t + VAT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez DarekGrzebyk
      Witam czy ktoś siał słonecznik ozdobny na kwiaty . Chodzi mi w jakich odstępach między rzędami i czy w czystym siewie czy zmieszane np z saletra . Siewnik zwykły do zboza 3 m 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj