Skocz do zawartości

Zdjęcie

Gryka

1217 odpowiedzi na ten temat

#1061 Share tlewandowski

tlewandowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów

Napisany 25 sierpień 2016 - 22:12

Gryka

dzisiaj pierwszy dzień koszenia poszło jakieś 60ha plon na czysto po wyczyszczeniu i wysuszeniu myślę że 1600-1800kg dokładnie mogę podać jak skończę kosić to pole, wilgotność 16-19% jakie ceny u was?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Gryka Dzisiaj, 21:51
  •  

#1062 Share benio1967

benio1967

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 819 postów

Napisany 26 sierpień 2016 - 06:55

Gryka

mam kombajn co ma dolne sito oczkowe 8 i 13 mm do owsa-na którym radzicie kosić.

#1063 Share xxxMarcin3

xxxMarcin3

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo, muzyka, motoryzacja

Napisany 26 sierpień 2016 - 07:06

Gryka

W Lubelskim już się żniwa zaczeły, kolega kosił u sąsiadów to mówi że ten rok jest udany na grykę plon w okolicach 2 t/ha moja będzie stała gdzieś do połowy września dużo kwiatu jeszcze jest. Czy ktoś wie po ile płacą w kaszarni na tą chwilę ?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1064 Share benio1967

benio1967

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 819 postów

Napisany 27 sierpień 2016 - 19:12

Gryka

U mnie plon ok. 1200-1300 kg z ha ,miejscami wymokła i i prawie nic nie sypała-jaka cena w Lubelskim ,bo już bym sprzedał ze 3 tony.

#1065 Share Niki20

Niki20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 235 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 28 sierpień 2016 - 11:51

Gryka

benio ja bym Ci proponował kosić na 13stce bo kosiłem na 8mce w zeszłym roku to sporo wyrzuciło :/

#1066 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1064 postów

Napisany 29 sierpień 2016 - 10:55

Gryka

koledzy dałoby rade zamiast pokosówka to kosiarka osa skosic na pokosy? 

Rolnik z powołania :-)

#1067 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 677 postów

Napisany 29 sierpień 2016 - 11:18

Gryka

Jak stojąca to da radę, ale według mnie nie ma sensu.  Pokosówką skosisz wysoko, a więc będzie lepsze schnięcie. Po osie nie zawsze rozstaw kół ciągnika będzie pasował, a więc będziesz ujeżdżał pokosy i młócił.  Od miedzy też  może być problem bo nie zawsze sąsiad pozwoli przejechać. Kombajnista może mieć problem przy młóceniu (głównie pierwsze pokosy) bo może wyjść, że w heder będzie wchodzić 2,5 lub 3,5 pokosu po kosiarce, co skutkować będzie owijaniem i stratami ziarna. 

A tak po za tym koszt pokosówki to 240zł/h, co przekłada się w zależności od stanu plantacji i kształtu pola na 1,5 - 2 hektary skoszone.

#1068 Share tofik420

tofik420

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 30 sierpień 2016 - 14:58

Gryka

benio ja bym Ci proponował kosić na 13stce bo kosiłem na 8mce w zeszłym roku to sporo wyrzuciło :/

ja młóce na 8 ce i jest najlepsze do gryki . .. a to że wyrzuciło ci kolego to przez to że miałeś górne sito za bardzo przymknięte albo wiatr za duży

kiedyś wyczytałem że najlepsze oczko do gryki to 7mm

cena gryki od 1,40 zł do 1,60 zł i spada dziś sprzedałem ponad  4 t jeszcze po 1.60 zł

wydajność na moim terenie nie przekracza 2 t a średnio 1700 z ha 

Edytowany przez tofik420, 30 sierpień 2016 - 15:01.

#1069 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1064 postów

Napisany 30 sierpień 2016 - 15:22

Gryka

Jak stojąca to da radę, ale według mnie nie ma sensu.  Pokosówką skosisz wysoko, a więc będzie lepsze schnięcie. Po osie nie zawsze rozstaw kół ciągnika będzie pasował, a więc będziesz ujeżdżał pokosy i młócił.  Od miedzy też  może być problem bo nie zawsze sąsiad pozwoli przejechać. Kombajnista może mieć problem przy młóceniu (głównie pierwsze pokosy) bo może wyjść, że w heder będzie wchodzić 2,5 lub 3,5 pokosu po kosiarce, co skutkować będzie owijaniem i stratami ziarna. 

A tak po za tym koszt pokosówki to 240zł/h, co przekłada się w zależności od stanu plantacji i kształtu pola na 1,5 - 2 hektary skoszone.

tylko w okolicy pokosówki nie ma puki co pryskam ale po glifosacie nie chca bo wiadomo rakotwórcze, a po reglone nie chca bo za twarda i nie chce sie w kaszarniach obierac...

#1070 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 677 postów

Napisany 30 sierpień 2016 - 16:05

Gryka

Jeśli siejesz dużo gryki lub jest jej dużo w okolicy to warto zakupić taki sprzęt. Nocą zamiast spać będziesz zarabiał kasę u sąsiadów :P

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1071 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1064 postów

Napisany 30 sierpień 2016 - 16:17

Gryka

ja sieje nie duzo bo max 2 ha w okolicy tez nie ma tego duzo, ale jak mnie dziki wkurza jeszcze bardziej to zrezygnuje z kukurydzy i chyba mi zostanie tylko opcja siewy gryki, ale na 10ha to i tak sie nie opłaci pokosówki kupic

#1072 Share B3Agro

B3Agro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 30 sierpień 2016 - 16:34

Gryka

10 ha u siebie i jakby się z 30-40 ha (jak mówisz że mało sieją) na usługach trafiło to się  już opłaci bo po 2-3 latach ci się zwróci. U mnie w okolicy są 4 pokosówki w tym 2 moje i powiem ci że jedna prawie tylko na własny użytek (28ha usług) a druga w usługach tylko chodziła i w tym roku około 130ha wykosiła. Tyle że u mnie gryki dużo sieją w okolicy.

160 zł /ha - tyle biorę. 

#1073 Share tofik420

tofik420

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 31 sierpień 2016 - 12:14

Gryka

o to drogi jesteś... u nas 120 za ha

#1074 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1064 postów

Napisany 31 sierpień 2016 - 15:14

Gryka

10 ha u siebie i jakby się z 30-40 ha (jak mówisz że mało sieją) na usługach trafiło to się  już opłaci bo po 2-3 latach ci się zwróci. U mnie w okolicy są 4 pokosówki w tym 2 moje i powiem ci że jedna prawie tylko na własny użytek (28ha usług) a druga w usługach tylko chodziła i w tym roku około 130ha wykosiła. Tyle że u mnie gryki dużo sieją w okolicy.

160 zł /ha - tyle biorę. 

30 na usługi nie ma szans, bo tyle w gminie nie znalazłbym gryki a i tak wiadomo że nie kazdy chciałby mnie do usługi.

Ile ci pali pokosówka na ha?

#1075 Share B3Agro

B3Agro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 31 sierpień 2016 - 16:37

Gryka

Powiem ci szczerze że nie mam pojęcia ile to pali. Nigdy tego nie liczyłem a kosi u mnie zaufany "kierowca" więc co wieczór w sezonie pod pompę i "pod korek" i od 1 do 9 rano około 3/4 baku wypali.

#1076 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1064 postów

Napisany 31 sierpień 2016 - 19:27

Gryka

bo o to chodzi jakie sa koszta swoja pokosówka a jakie desykantem. 

Jeszcze jedno mozecie mi podrzucić zdjecia "dzikiej" gryki i normalnej dla porównania, bo nie znam sie na tym i nie chce żeby mnie ktoś oszukał

#1077 Share lukcio88

lukcio88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 01 wrzesień 2016 - 21:14

Gryka

Witam, mam koledzy pytanie, bo spotkałem się z opinią , że po skoszeniu gryki muszę od razu przemłynkować ją , bo inaczej na drugi dzień mi się zagrzeje i może się sparzyć i spleśnieć. Bez względu na to, że jest bardzo sucha i ziela nie ma. Prawda to?? nie mam doświadczenia z gryką.

#1078 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1161 postów
  • Zainteresowania:RWD

Napisany 01 wrzesień 2016 - 22:21

Gryka

nie prawda

#1079 Share marek39

marek39

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 01 wrzesień 2016 - 23:14

Gryka

witam, czy grykę da się dosuszyć tak jak inne zborza, wietrząc i szuflując żeby się nie grzało ? przepuściłem 2x przez wialnię - zaraz po zbiorze i tydzień po podsuszeniu, odrzuciło na oko ponad tonę śmiecia (całości ~11ton), zaczynam się jednak martwić bo mija 3 tygodnie, cienko rozszypana i szuflowana codziennie a ciągle utrzymuje się dosyć wysoka wilgotność i pozostawiona na dobę zaczyna się grzać. Pierwszy raz posiałem grykę i pojęcia nie mam jak to dosuszyć, może lepiej przerzucić do silosu BIN i wentylator włączyć żeby chodził cały czas ??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1080 Share Sebusk

Sebusk

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 02 wrzesień 2016 - 05:32