Skocz do zawartości

Zdjęcie

Gryka

1217 odpowiedzi na ten temat

#81 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja itp.

Napisany 07 grudzień 2011 - 15:51

Gryka A siałeś w tym samym terminie na obu polach? A ja słyszałem że gorczyca za bardzo nie chce rosnąć na słabych polach B)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Gryka Dzisiaj, 21:04
  •  

#82 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 07 grudzień 2011 - 19:28

Gryka Grykę sieje się na słabych glebach bo potrafi wykorzystać składniki pokarmowe trudno-dostępne dla innych roślin. Nic z niczego się nie bierze, gorczyca potrzebuje pokarmu tym bardziej na glebie gdzie wcześniej rosła gryka. Moja gorczyca, po wykopkach ziemniaczanych siana, urosła żabie po kolana. SUCHOOO było. :(

Edytowany przez zorzyk2, 07 grudzień 2011 - 19:29.

#83 Share DamianO1996

DamianO1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 01 styczeń 2012 - 12:26

Gryka Ja glebę pod grykę wyrabiam za zwyczaj kultywatorem agregowanym z bronami. Zastanawiam się czy taniej i skuteczniej by nie wyszło wczesną wiosną zabronować, a następnie tydzień przed siewem odwrócić glebę pługami na głębokość 8 cm i zasiać bez bronowania? Mój wujek mówił, że jak tak posiał, to nie musiał pryskać od chwastu i ulewy gryce nie zaszkodziły aż tak w porównaniu z poletkiem, na którym gleba była doprawiana agregatem.
Co o tym sądzicie??

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#84 Share crystalzts

crystalzts

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja rolnictwa Zetor Team

Napisany 01 styczeń 2012 - 12:35

Gryka Ja bez względu czy było orane na zimę czy nie zawsze sieje grykę w świeżą orkę tzn. dziś orane jutro siane.

#85 Share szymek

szymek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 156 postów

Napisany 02 styczeń 2012 - 19:11

Gryka w tym roku rezygnujemy z gorczycy a mamy zamiar zasiać gryke i tu pytanie ile jej siać na ha jakie nawożenie i stosowanie srodków terminy siania i po ile i gdzie kupić nasiona? bo u nas w centrali pytaliśmy sie to troche drogo nam powiedzieli z cenami jakie znalazłem na necie. gleby ciężkie klasa 4i 5

#86 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów

Napisany 02 styczeń 2012 - 19:36

Gryka Kolego luknij na 1 i 2 stronę tego tematu a wszystko się dowiesz :D

#87 Share szymek

szymek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 156 postów

Napisany 02 styczeń 2012 - 20:17

Gryka heh własnie skonczyłem czytac lekture z tych stron troche pomogla;)

#88 Share 1rajdzik

1rajdzik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1087 postów
  • Zainteresowania:hektary i konie mechaniczne

Napisany 05 styczeń 2012 - 23:38

Gryka "Do siewu gryki przystępujemy dopiero wtedy, gdy minie obawa wystąpienia przymrozków. Roślina jest wrażliwa na niskie temperatury gleby, toteż do siewu można przystąpić gdy gleba w wierzchniej warstwie ogrzeje się do temperatury 8 - 10 0 C. Optymalny termin siewu w naszym regionie wypada między 15 – 25 maja. Grykę można siać w rozstawach rzędów od 12 cm do 45 cm. Przy wysiewie nasion w rozstawie rzędów 12 cm obsada nasion winna wynosić 2,9 do 3,6 miliona szt./1 ha, przy rozstawie rzędów 25 cm, od 2,5 do 2,9 miliona szt./1 ha, a przy rozstawie rzędów 45 cm ilość nasion winna wynosić od 2 do 2,5 miliona szt./1 ha. Badania wykazały że szersza rozstawa rzędów jest najkorzystniejsza dla uzyskania wysokich plonów ziarna.  Przy wczesnym terminie siewu i dobrej wilgotności gleby, głębokość siewu powinna wynosić 2 – 3 cm. Głębiej (4 – 6 cm) należy siać w późniejszym terminie, na glebach lżejszych, przy niedoborach wilgoci oraz w przypadku stosowania herbicydów"Cytat pochodzi z:

http://www.modr.mazo...rawa-gryki.html

Ponadto doczytałem, lecz nie pamiętam źródła, że zrobiono doświadczenie polagające na dwukrotnym siewie w odstępie tygodnia czasu. Użyto siewnika punktowego, zasiano bodajże zbliżoną ilość nasion podaną w cytacie a plon przeroczył 4t/ha. Wydłużono w ten sposób czas, w którym pszczoły mogą zapylać.

all rights reserved

#89 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 06 styczeń 2012 - 14:03

Gryka Tez to czytalem to chyba Amerykanie przeprowadzili to doswiadczenie. Ja gdybym mial ziemie klasy IVa-b lub V to sialbym przynajmniej co 2-3 rzad przy starym poznaniaku i ok 40 kg/ha. Kiedys jak dziadek sial i gryka byla zachwaszczona mogli ciapusiem z opielaczem do zimniakow jezdzic pomiedzy rzedami. Ich nawozeniem byl obornik srednio co 3 lata bez saletry czy innych azotow. Plon dochodzil do ok 3 t na VI klasie bardzo piaszczystej.
Ja w tym roku wyciagnelem troche ponad tone i to z ulami przy polu. Na innym polu gdzie termin siewu byl pozniejszy o tydzien w okolicy 28 maja plon wzrosl o ok 300-400 kg/ha przy jednakowych warunkach i nawozeniu ale bez pszczol.
Smiac mi sie chce jak widze jak gesto ludzie sieja po 80-110 kg/ha gdzie sila kielkowania ok 95%.

Edytowany przez wiesko, 06 styczeń 2012 - 14:06.

#90 Share Medalik

Medalik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów
  • Zainteresowania:Sport, polityka :-) ,rolnictwo

Napisany 08 styczeń 2012 - 20:44

Gryka

"Do siewu gryki przystępujemy dopiero wtedy, gdy minie obawa wystąpienia przymrozków. Roślina jest wrażliwa na niskie temperatury gleby, toteż do siewu można przystąpić gdy gleba w wierzchniej warstwie ogrzeje się do temperatury 8 - 10 0 C. Optymalny termin siewu w naszym regionie wypada między 15 – 25 maja. Grykę można siać w rozstawach rzędów od 12 cm do 45 cm. Przy wysiewie nasion w rozstawie rzędów 12 cm obsada nasion winna wynosić 2,9 do 3,6 miliona szt./1 ha, przy rozstawie rzędów 25 cm, od 2,5 do 2,9 miliona szt./1 ha, a przy rozstawie rzędów 45 cm ilość nasion winna wynosić od 2 do 2,5 miliona szt./1 ha. Badania wykazały że szersza rozstawa rzędów jest najkorzystniejsza dla uzyskania wysokich plonów ziarna.  Przy wczesnym terminie siewu i dobrej wilgotności gleby, głębokość siewu powinna wynosić 2 – 3 cm. Głębiej (4 – 6 cm) należy siać w późniejszym terminie, na glebach lżejszych, przy niedoborach wilgoci oraz w przypadku stosowania herbicydów"Cytat pochodzi z:http://www.modr.mazowsze.pl/porady-dla-rolnikow/produkcja-roslinna/212-uprawa-gryki.htmlPonadto doczytałem, lecz nie pamiętam źródła, że zrobiono doświadczenie polagające na dwukrotnym siewie w odstępie tygodnia czasu. Użyto siewnika punktowego, zasiano bodajże zbliżoną ilość nasion podaną w cytacie a plon przeroczył 4t/ha. Wydłużono w ten sposób czas, w którym pszczoły mogą zapylać.

Nie chodzi o wydłużenie zapylania tylko żeby rośliny zapylały się same jedne są wyższe od drugich. Ja chyba w tym roku zrobię takie doświadczenie na jakimś kawałku.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#91 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 08 styczeń 2012 - 21:54

Gryka Mnie sie wydaje ze zrobili to ze wzgedu na pszczoly.

#92 Share tomaszpa1

tomaszpa1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 596 postów
  • Zainteresowania:internet , uprawa roślin, najróżniejsze maszyny rolnicze.

Napisany 09 styczeń 2012 - 10:45

Gryka rafalkom555, gorczyca na 5 i 6 klasie to prawie nie rosnie. z gryka jest troche inaczej i nawet na piasku przyzwoita wyrosnie

#93 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 09 styczeń 2012 - 15:38

Gryka Jezeli jest odpowiedni pH, ziemia nie jest wyjalowiona, susza nie doskiwera i w pore jest posiana to widzialem taka ktora na 60-65 cm urosla wiec calkiem przyzwoicie.

#94 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów

Napisany 09 styczeń 2012 - 18:05

Gryka Gryka na słabsze pola, u mnie była na ciut lepszym polu i na oczy to była ładna a na ziarno nie, do tego dodam że na tym lepszym dostała chyba 150kg/ha polifoski 8 bo zabrakło saletrzaku(na połowie pola) a zdecydowanie lepsza była gdzie dało sie 150kg/ha saletrzaku :D
Właśnie o tej gorczycy kiedyś usłyszałem gdzie ktos mówił że po ugorze zasieje gorczyce a ktoś mówił że gorczyca słaba urośnie B)

#95 Share tomaszpa1

tomaszpa1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 596 postów
  • Zainteresowania:internet , uprawa roślin, najróżniejsze maszyny rolnicze.

Napisany 09 styczeń 2012 - 20:42

Gryka ja w tym roku mialem na jednym polu 1200 kg gryki / ha juz po odczyszczeniu. zero nawozu i urosla na 5 klasie. siana pod koniec maja.

#96 Share tjun

tjun

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 09 styczeń 2012 - 23:28

Gryka Miałem zasiane 3ha. Plon ok 4900 kg już oczyszczonej. Klasa gleby IV, nawóz Polifoska 150kg/ha. Cena w czasie żniw sięgała po 1800zł/t. Teraz dają max 1300zł. Przynajmniej u nas w pow. kłobuckim

Wysiałem 55kg/ha ...

Edytowany przez tjun, 09 styczeń 2012 - 23:30.

#97 Share michal009

michal009

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów
  • Zainteresowania:Sadownictwo, Fotografia

Napisany 03 luty 2012 - 11:18

Gryka Jak myślicie, czy można w gryce stosować nawóz Sól potasowa?

#98 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 03 luty 2012 - 15:52

Gryka Z tego co ojciec opowiadal jak kiedys sial duzo soli potasowej bo stosunkowo tania byla to gryka dlugo potrafila trzymac kwiaty, zawiazywac je i bardzo wolno dojzewala

Edytowany przez milanreal1, 04 luty 2012 - 10:54.
cytowanie poprzedniego posta

#99 Share robert983

robert983

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 384 postów

Napisany 03 luty 2012 - 16:59

Gryka Witam to że gryka rośnie dobrze i daje dobry plon na słabej ziemi klasa 5 czy 6 to dla mnie dziwne.Babcia zawsze mówiła że gryka wyjaławia glebę i uprawiali ją na lepszych kawałkach na ziarno oczywiście.Ale do sedna moje pytanie jest takie czy dolne sita w kombajnie jeśli są stałe to muszą być jak do rzepaku? czy inne [rozmiar otworów] i jak się stosuje zbiór dwu etapowy to też trzeba przypalić jakimś środkiem? dzięki z góry za odpowiedz pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#100 Share krzysiekfarmer5

krzysiekfarmer5

Rolnik

• V.I.P.
  • rank
  • 1126 postów

Napisany 03 luty 2012 - 17:08

Gryka ja sita mam stałe i nie zmieniam
w mojej okolicy pryskają środkiem z glifosatem ale do zbioru jednoetapowego
na dwu etapowy to przeważnie jadą pokosówką a za kilka, kilkanaście dni kombajnem
ja czekam aż dojrzeje w ok. 70-80% i od razu kombajnem
red power