szark93

Gryka

Polecane posty

Tomek90    2255

Jakie osiągacie plony i po jakiej cenie puszczacie>? 

Ile wynoszą nakłady?

 

Szukam czegoś co można późno siać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9228

Plon od 1t wzwyż, kaszarnie kupują podsuszoną i oczyszczona gryke po 250zł/q

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25581

Hehe - to ja też podam moje dane z tego roku - plon 500kg/ha, a kaszarnie kupują po 180zł/q

Trzy lata temu plon 1,3 t/ha sprzedaż również 180zł/q

Gryka to chyba jedna z najbardziej zawodnych upraw i w sumie mało jest publikacji na jej temat. Chyba tylko nieliczni zgłębili tajniki jej uprawy.

A sukces zależy nie tylko od staranności uprawy, nawożenia i ochrony, gęstości siewu,obecności pszczół, systemu siewu, ale także od fazy księżyca. Gdzieś znalazłem jakiś artykuł, że gdyby udało się okiełznać tą roślinę tak aby większość kwiatu zamieniła się w ziarniaki to gryka miałaby potencjał plonowania na poziomie 20t/ha.

Kiedyś miałem znajomego Peruwiańczyka z polskimi korzeniami. Przyjechał robić doktorat w Polsce. I właśnie w Peru prowadził szereg doświadczeń nad plonowaniem gryki. Wiele mi nie wyjawił, ale stwierdził właśnie, że bardzo duży wpływ na plonowanie gryki ma faza księżyca - ale jaka najkorzystniejsza to nie powiedział (cwana bestia).

 

 

A z ludowych przesądów to siew wyłącznie w dni nieparzyste, z literą "r" w nazwie dnia, tylko podczas aury z chmurami kłębiastymi i wiatrem wiejącym z północy lub wschodu. Broń Boże z południa lub z zachodu. No i jeszcze jeśli podczas pełni kwitnienia powieje z południa lub zachodu i jeszcze nie daj Bóg zagrzmi to już po ptokach - kaszy nie będzie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9228

U mnie na kompleksie pszenicznym mało kto sieje grykę. Ale w okolicach Lubartowa kolega z powodzeniem uprawia na lżejszej glebie. W ubiegłym roku - plon powyżej 1,5t z ha plus około 200-300kg miodu, bo ma dużą pasiekę. Trzeba zadbać, wszystko zrobić w czas i nie przegapić terminu zbioru, bo się osypie. Czasem jest do zbioru na początku września, a czasem na początku października. Odmiana Hruszowska.

Największy plon osiąga się przy zbiorze ręcznym :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    72

ja miałem plon od 0,5t do 1t, sprzedana po 210-220

w tym roku wysiew miałem w granicach 85kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25581

No to u mnie gryki idą praktycznie tylko na najsłabsze gleby. Na III klasie mało kto sieje. W dawnych czasach, kiedy to jeszcze pogoda była normalna to zdarzało się kosić grykę początkiem września. Dziś do 20 sierpnia większość gryki jest zebrana. Jedynie jak ktoś w czerwcu posieje a nie upali to we wrześniu zbiera.

Parę lat temu plony 1,5-2 tony z ha były plonami dobrymi i w miarę powtarzalnymi. Dziś 1,5t to już sukces. Warunkiem jest ciepła pogoda i dobra rosa z rana podczas kwitnienia ( a z tą wilgocią wiadomo jak jest). Wówczas gryka nektaruje i pszczoły robią robotę. Kwiat gryki po rozkwitnięciu tylko przez kilka godzin ma czas na zapylenie. po tym okresie jest stracony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik32    2
Napisano (edytowany)

Jeszcze też bym zasiał jeszcze gryke tylko jest tak sucho że nie da rady zaorać i uprawić bo pole po ugorze

Edytowano przez rolnik32

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin9084    0

Witam gryka po ulewie jak sądzicie będzie coś z tego jeszcze ? Nawóz pewnie wypłukało a raczej zmyło na sam dół. 

post-110394-0-38297500-1464252638_thumb.jpg

post-110394-0-54399100-1464252739_thumb.jpg

post-110394-0-62797200-1464252788_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Gryka nie lubi takich akcji !! Sam przez to przechodziłem. Rdestu Ci narosnie. Gryka tez bedzie ale słaba a miejscami w ogole.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Digifant    800

Zastanawiam się jak to jest z dopłatami. Bo niby roślina powinna być na polu od 15 maja do 15 lipca, a grykę sieje się w większości po 15 maja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xxxMarcin3    4

U jednych za dużo u drugich za mało deszczu. Ja posiałem grykę we wtorek to powiem szczeże że siałem ją w kurz inaczej tego nie nazwę jest tak sucho.

Powiat Bialski. w Sąsiednich gminach padało kilka razy w ostatnim tygodniu a moją omija.

 

Może mi ktoś powiedzieć czy stosuje ktoś azot pogłownie w gryce? Jeśli tak to jaki nawóz i w jakich dawkach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

koledzy mają rację. przyjdzie słońce i ja udusi. ja posialem 55kg/ha i po siewie dostała 40kgN ale narazie jest bardzo sucho i słabo rośnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
B3Agro    91

55kg/ha - coś zbieracie z takiego zasiewu czy grubo poniżej tony z hektara?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Witam gryka po ulewie jak sądzicie będzie coś z tego jeszcze ? Nawóz pewnie wypłukało a raczej zmyło na sam dół. 

Widac ze jest nachylenie terenu. Nie myslales moze o tym zeby siac i uprawiac w poprzek nachylenia. Zawsze powinno troche wode przystopowac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1734    47
Napisano (edytowany)

Witam czy wałujecie grykę po siewie? i jake macie doswiadczenia z wałowaniem Gryki. ja sieje 65kg/ha.

Edytowano przez 1734

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

Szczerze to bałbym się wałować... Konkretna ulewa i gleba tak ubita, że gryka się nie przebije...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin9084    0

W piątek  wsypałem 70 kg gryki i 50 kg polifoskiej i rozsiałem to rozsiewaczem do nawozu tam gdzie mi wymyło, było jeszcze dość mokro więc myślałem że się czepi jak będzie miała wilgoć. A w sobotę powtórka ulewy i nawet nie widać kolein jakie narobiłem jak siałem masakra trzeci raz nie będę siał :( 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

Niestety, ale gryka ze względu na późny siew w stosunku do innych roślin jest narażona na takie historie :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

ja wałuje tam gdzie kamienie albo dla zatrzymania wilgoci.czasami bywa jak u kolegi na zdj.jedna ulewa i po gryce. B3agro mało wiesz o uprawie gryki widocznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15
Napisano (edytowany)

Mozna cos poradzic na gryke ktora widac ze odczuwa jesienne odchwaszczanie wymarznietej plantacji? Troche ja kreci i kto wie czy nie wypadnie rowniez. Pryskalem DFF, Gleanem i Expert Met. O dziwo gryka po QQ ktora pryskana byla Lumaxem w pelnej dawce niczego nie odczuwa. W fazie wschodow i drugiego liscia nic jej nie bylo, dopiero teraz gdy pokazuje sie trzeci lisc robi sie nieciekawie...

Edytowano przez wiesko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj