Skocz do zawartości

Zdjęcie

Gryka

1217 odpowiedzi na ten temat

#701 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 733 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 03 styczeń 2016 - 11:52

Gryka

Przeczytałem 20 ostatnich stron i średnio widzę tą grykę a muszę coś posiać po 99% kasacji połowy obszaru rzepaku tak się zastanawiałem właśnie nad gryką albo soją. Soja plon wyższy ale cena niższa. Nakłady sporę bo 300kg NPK 80kg saletry 34 i odżywki bo było z myślą pod rzepak dane, boję się że na grykę będzie za bogato, dla soi w sam raz, za soją dopłaty przemawiają lepsze teraz 422zł do ha ale na przyszły rok całe cwaniactwo odpadnie więc może będzie lepiej soję mam swoją a grykę musiałbym kupić nikt taniej jak za 2 zeta nie odda.

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Gryka Dzisiaj, 15:05
  •  

#702 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1676 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 03 styczeń 2016 - 12:58

Gryka

gryki jest mało bo duzo ludzi siało strączki ale teraz jak bedzie cena gryki to ludzie własnie na nią się rzucą

#703 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1159 postów
  • Zainteresowania:RWD

Napisany 03 styczeń 2016 - 18:06

Gryka

Przeczytałem 20 ostatnich stron i średnio widzę tą grykę a muszę coś posiać po 99% kasacji połowy obszaru rzepaku tak się zastanawiałem właśnie nad gryką albo soją. Soja plon wyższy ale cena niższa. Nakłady sporę bo 300kg NPK 80kg saletry 34 i odżywki bo było z myślą pod rzepak dane, boję się że na grykę będzie za bogato, dla soi w sam raz, za soją dopłaty przemawiają lepsze teraz 422zł do ha ale na przyszły rok całe cwaniactwo odpadnie więc może będzie lepiej soję mam swoją a grykę musiałbym kupić nikt taniej jak za 2 zeta nie odda.

jaka powierzchnia wchodzi w grę?  może jęczmień jary? gryki to i 65 kg/ha starczy 

nie wiem ile daje soja ale przy takim nawożeniu to gryka może dać z 1,5 tony przy takiej cenie jak była w tym roku to dobry interes

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#704 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 03 styczeń 2016 - 18:47

Gryka

@tlewandowski To czym nadrabiasz zapotrzebowanie gryki w NPK? Solidne nawozenie pod przedplon czy poprostu z powietrza zyje... Chcialbym miec chociaz V kl orna :).

Edytowany przez wiesko, 03 styczeń 2016 - 18:48.

#705 Share tlewandowski

tlewandowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów

Napisany 03 styczeń 2016 - 18:53

Gryka

Ceny to pewnie takiej nie będzie, zależy jaka ziemia jest po tym rzepaku bo jak dosyć mocna i przy takim nawożeniu to jest duże prawdopodobieństwo że wylegnie,

trzeba by było rzadko posiać z 50kg/ha i najlepiej chociaż co 25cm żeby miała miejsce bo im jest gęściej posiana tym bardziej idzie w górę, mam podobny dylemat stanowisko po koniczynie i też się zastanawiam czy siać tam grykę. Nawożenie NPK jak najbardziej pod przedplon a azotu w ogóle nie daje robiłem doświadczenia z nawożeniem różnymi formami azotu i w różnych terminach przynajmniej u mnie

nie widzę żadnego znaczącego efektu w postaci większego plonu , natomiast jeśli zasobność w magnez jest niska lub bardzo niska to efekt po zastosowaniu np. kizerytu jest znaczny.

Edytowany przez tlewandowski, 03 styczeń 2016 - 19:04.

#706 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 733 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 04 styczeń 2016 - 10:58

Gryka

To tak rzepaku było posiane 4 jednostki 12,10ha bodajże połowa ze względu na suszę w sierpniu i do 20 września kiepsko powschodziła a do tego mało jest rozwinięta 4 liście właściwe także po obecnych mrozach nie robię sobie nadziei, że coś z tego gorszego będzie tak jak wspomniałem było 300kg NPK 7-20-30, 80kg saletry 34, i sporo odżywek bo chciałem ratować co się da a gleby to większość 3b oraz 4a. Jak miałbym posiać grykę to najpewniej co 40cm i wielorakiem zrobić uprawkę międzyrzędzi areał nie duży to można sobie pozwolić na zabawę.

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#707 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 04 styczeń 2016 - 11:15

Gryka

Poczytaj o metodyce integrowanej ochrony gryki. Tam jest dużo wskazówek.

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

#708 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1159 postów

Napisany 04 styczeń 2016 - 12:16

Gryka

Ceny to pewnie takiej nie będzie, zależy jaka ziemia jest po tym rzepaku bo jak dosyć mocna i przy takim nawożeniu to jest duże prawdopodobieństwo że wylegnie,

trzeba by było rzadko posiać z 50kg/ha i najlepiej chociaż co 25cm żeby miała miejsce bo im jest gęściej posiana tym bardziej idzie w górę, mam podobny dylemat stanowisko po koniczynie i też się zastanawiam czy siać tam grykę. Nawożenie NPK jak najbardziej pod przedplon a azotu w ogóle nie daje robiłem doświadczenia z nawożeniem różnymi formami azotu i w różnych terminach przynajmniej u mnie

nie widzę żadnego znaczącego efektu w postaci większego plonu , natomiast jeśli zasobność w magnez jest niska lub bardzo niska to efekt po zastosowaniu np. kizerytu jest znaczny.

ja w 2015 dałem po 100 KG jakiegoś taniego NPK, miejscami  podwójną dawkę dla eksperymentu, a miejscami wogóle, dodatkowo  w kilku miejscach sypnąłem 100 kg saletry. i powiem wam że plon zależał głównie od przedplonu  a następnie od klasy ziemi. najładniejsza była na IV klasie po zbożu i na VI po koniczynie

#709 Share benio1967

benio1967

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 816 postów

Napisany 04 styczeń 2016 - 12:33

Gryka

a nawożenie nie miało żadnego wpływu?

#710 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1159 postów

Napisany 04 styczeń 2016 - 12:55

Gryka

nie było żadnej różnicy tam gdzie było podwójnie nawożone a wcale, zostawiałem takie pasy po 20 metrów żeby było miarodajne. przedplonem był np pszenżyto to na całym polu było ładna i to że nawiozłem pojedyńczą dawką npk, podwójną, wcale czy saletra jeszcze w każdej z tych kombinacji to nic nie zmieniło. z kolei miałem pole gdzie przedplonem był ugór to sytuacja wyglądała identycznie. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#711 Share barca

barca

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 08 styczeń 2016 - 17:23

Gryka

Grykę sieję 20 lat i zależy od roku i kiedy siana w 2014r siałem końcem kwietnia i po 10 maja i ta z kwietnia sypneła ponad 2t a z maja 1500kg na podobnym polu i takim samym nawożeniu dałem 100 polifoska 6 i 150 salmag z borem  jeszcze na kwiat tam gdzie była gorsza saletra 50 kg .Trzeba obserwować bo łatwo grykę położyć.Od chwastów jednoliściennych to dałem agil 100 0,7l lub 1,2 l na perz gdy gryka ma 4 do 6 liści by nie zakryła ziemi ,gryce nic się nie staje .A w 2015 to kwitła i kwiat paliło stąd wydajność ok 1t.

#712 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1159 postów

Napisany 09 styczeń 2016 - 11:03

Gryka

u mnie wszyscy sieją po 15 maja , po tzw zimnych ogrodnikach, czyli Św. Zofii. wcześniej przymrozki się  zdarzają 

#713 Share barca

barca

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 09 styczeń 2016 - 14:11

Gryka

Gdy jest zimno wolniej schodzi i rośnie, gdy jest mała nie wymarza do -2 przy gruncie to wytrzymuje ale chwasty rosną szybciej i można je niszczyć chwastoxem ,do momentu gdy gryka zaczyna wschodzić więc jest większa możliwość ich niszczenia .Gryka siana wcześniej więcej zawiązuje orzeszków ,bynajmniej u mnie tak się dzieje więc i większa wydajność a ziemia to 4 i5 kl a nawet i trochę 6.

#714 Share m-93

m-93

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów

Napisany 09 styczeń 2016 - 16:31

Gryka Gryke sieje się w połowie maja więc na chwasty które zejdą dac raundapp w marcu potem uprawiać i siać

Edytowany przez m-93, 09 styczeń 2016 - 16:32.

#715 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1159 postów

Napisany 09 styczeń 2016 - 18:32

Gryka

rundup na śnieg ? :)

Gdy jest zimno wolniej schodzi i rośnie, gdy jest mała nie wymarza do -2 przy gruncie to wytrzymuje ale chwasty rosną szybciej i można je niszczyć chwastoxem ,do momentu gdy gryka zaczyna wschodzić więc jest większa możliwość ich niszczenia .Gryka siana wcześniej więcej zawiązuje orzeszków ,bynajmniej u mnie tak się dzieje więc i większa wydajność a ziemia to 4 i5 kl a nawet i trochę 6.

jaki rejon? jaki typ gleby?

#716 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 09 styczeń 2016 - 19:10

Gryka

Barca, jak dużą obsadę stosujesz i w jakich odległościach masz międzyrzędzia?

W metodyce integrowanej ochrony gryki są informacje na temat chorób i szkodników atakujących tę roślinę.

Edytowany przez a1fe26c2, 10 styczeń 2016 - 00:04.

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

#717 Share barca

barca

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 10 styczeń 2016 - 10:15

Gryka

Sieję grykę jak inne zboża, szerszy rozstaw jest wskazany pod warunkiem że pole jest czyste  .Kiedyś na szkoleniu o uprawie gryki doradca przedstawił doświadczenia jakie robili na gryce i wyszło im że siana 40 kg na ha dała ten sam plon co siana 80 czy 90kg .Podkreślał przy tym że sianą 40 kg co 50cm chwasty niszczono mechanicznie i było trochę problemu.Drugą sprawą jest jaką grykę się sieje czy to polskie odmiany czy za wschodniej granicy i jakiej wielkości orzeszki ja wybieram grubsze odmiany i cienką łupiną bo łatwiej ją sprzedać na kaszę .Polskie odmiany kora luba czy panda są drobniejsze dlatego sieję je sortowane i tylko grubym nasieniem .Widać na polu po wschodach jakie były użyte nasiona  ,od tego też zależy norma wysianego materiału  Chorób nie ma szkodniki to mszyce w ubiegłym roku trochę dały się we znaki i sarny których na  naszym terenie nie brakuje ,dodam że jestem ze wschodniej polski.

#718 Share tlewandowski

tlewandowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów

Napisany 10 styczeń 2016 - 12:54

Gryka

jakie odmiany polecasz zza wschodniej granicy?

#719 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1676 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 10 styczeń 2016 - 12:55

Gryka

Ze wschodu chyba jest Antaria czy cos takiego??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#720 Share tlewandowski

tlewandowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów

Napisany 10 styczeń 2016 - 13:29

Gryka

a takie odmiany jak: włada carmena poganka litewska antaria czy ktoś siał już?