szark93

Gryka

Polecane posty

andrzej1988    293

Własnie jak to jest z tym skracaniem gryki. Może ktoś robił takie doswiadczenie to sie wypowie. Nie wiem ale mysle ze przed kwitnieniem jak dałby mniejsza dawke niz w pszenicy to mi sie wydaje ze moze lepiej by sie krzewiła na boki i nie rosła w gore? Nie wiem takie jest moje zdanie. Pytałem sie nawet w sklepie ze srodkami ochrony roslin czy mozna skracac gryke to pani sama nie wiedziała jak gryka sie zachowa? według niej powinna lepiej sie rozgałeziac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    71

trzeba bedzie kawałeczek popryskać ręcznie wtedy bedzie wiadomo jak reaguje:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

NIE przy tej cenie , ja mam jeszcze z zeszłego roku, tanią z litwy przywożą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benio1967    153

ja sieję tak jak w tamtym roku 6,5 ha W tamtym roku prawie wszystkie inne zboża mi wymokły a gryka chociaż dała tylko ciut ponad 1 t z ha ale była.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal009    27

A, ja w tym roku 0,5 ha i to by był ostatni rok siania gryki.

Edytowano przez michal009

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

300 kg, to chyba ze 4 ha zasiejesz

ode mnie nikt nie chce kupić gryki po 1200zł, to nawet zza koszty uprawy się nie zwraca przy takiej cenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lutek781    0

Cześć, planuję w tym roku posiać grykę - 2 ha, przeczytałem cały wątek i mam takie pytanie. Mianowicie, czy przy zbiorze bez oprysków jednoetapowo nie jest za dużo niedojrzałych nasion, przez co cały zbiór może zgnić? Tak miał raz sąsiad.

A jeśli zastosować dwuetapowy, to czy można ją skośić zwykła kosiarka dyskową do trawy ? Czy nie będzie to za nisko, czy kombajn da radę bez przystawki podnieść ją z wysokości 5 cm (tak gdzieś wyjdzie przy koszeniu dyskową)) ?

 

poradcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    71

zwykła kosiarką dyskową bedziesz miał duże straty ,najlepsze do tego są pokosówki.

Ja stosuje oprysk jakiegoś tanszego zamiennika roundup-a był to chyba jakiś kiler cz coś takiego. Pokosowanie też stosowałem ale raz ze też są jakieś straty ,dwa cena była chyba 100zł za ha ,trzy pokosy leżące na ziemi czasem były problemy ze zbiorem. A po oprysku wszystko kosisz z pnia i taniej wychodzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lutek781    0

oprysk nie wchodzi w grę, nie stosuje chemii. Kosił ktoś bez oprysków i bez pokosówki, i ziarno nie zgniło ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal009    27

Ja co roku kosze bez oprysku. Uważam dedykację glifosfatem za świadome trucie ludzi. Po skoszeniu trzymam 2-3 dni na przyczepie i mieszam łopatą do śniegu. Wszystko zależy od pogody. W tym roku trzymałem dwa dni na przyczepie, a w zeszłym roku po południu skosiłem, a następnego dnia rano już sprzedałem.

 

Wiec będziesz widział co pogoda pokaże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lutek781    0

Czyli się da, super. A powiedz jeszcze ile średnio czasu mija od wysiewu do zbioru ? To jakiaś stała, czy raczej wszystko zależy od pogody ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal009    27

Ja wysiewam około 10-15-ty maja. Tak, żeby w nocy nie było przymrozków, bo gryka ich nie lubi. Zbiór to zależnie od pogody od początku września do około 20 września.

 

Jeżeli nie używasz oprysków na ściernisko to proponuję zwiększyć dawkę nasion do 110 kg na ha i na 2-3 tygodnie przed siedem wykonać orkę. Wtedy chwastu pójdą na dno bruzdy i zanim się przebiją to gryka zakryje ziemię i nie da im szans.

 

Opłaca Ci się przy obecnej cenie siać? Ja sieję w tym roku na jednym kawałku 0,5 ha, ale jak cena nie wzrośnie to nie wiem czy będę zbierał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    71

u mnie w okolicy też jest stosowany patent do zbioru ,czyli jak na przełomie wrzesień/październik bedą przymrozki to po nich kosić wtedy lepiej sie kosi nie nawija tak ,i nie zbiera sie takiego gnoju.

Ja nie zwiekszał bym dawki u mnie max to 90kg/ha bo gryka daje najwięcej z pędów bocznych ,przy wiekszym wysiewie zmniejszasz plon. Co do orki to nawet na drugi dzień jak sie wyrobisz to siew. Gryka lubi wilgoć i wysoką temperaturę wtedy idzie jak na drożdżach :D Dlatego pogoda jest ważna.

Ja nie pryskam na chwasta ,bo staram sie zawsze trafić z pogoda. Później jedynie jakaś odżywka+ bor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Ja u mnie się 40-50 kg/ha w zaleznosci czy stanwisko nowe zachwaszczone czy w kulturze wtedy zmniejszam norme o 40 kg. Siejac 15-25 maja pierwsze zbiory rozpczynaja się pod koniec sierpnia. Na ziemiach lepszych niż moje VI klasa może być przedluzone kwitnienie ale zauwazylem ze nie wpływa zbytnio na plon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

doszło mi 2 dni temu kawałek pola 0,5ha i myślę posiać grykę, mam nasiona jeszcze z 2011 roku bedą nadawały się jeszcze do siewu?


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez ashelyjones965
      Dove acquistare CELI B2, 
      Dove acquistare euro! tutte le valute ]
      Dove acquistare Duolingo, DALF , DELF .
      Dove acquistare diploma con verifica e approvazione online
      Dove acquistare documenti accreditati e certificazione verificata. (testduolingo6@gmail.com).
    • Przez ekobiznes
      Sprzedam ziemię w Czarnogórze, razem 208 hektarów, podzielonych na mniejsze działki od 5 do 60 hektarów. Jest to bardzo dobra inwestycja ze względów prawnych, ponieważ kraj nie podlega regulacjom UE. Czarnogóra rozwija się bardzo szybko! Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej szczegółów. Możemy zorganizować spotkanie online, aby omówić sprawę oraz odwiedzić ziemię w Czarnogórze. Skontaktuj się z nami: +48 784 889 226. 


×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj