Skocz do zawartości

AgroFoto.pl
Logo
Forum rolnicze
Zdjęcie

koszenie słonieczniku na kiszonkę

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
20 odpowiedzi na ten temat

#1 kopojno

kopojno

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • 0

Napisany 12 październik 2009 - 22:44

Witam,
chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z forumowiczów może kosił zwykłą kosiarką rotacyjną słonecznik a potem zwijał go prasą rolującą z nożami? Czy ktoś próbował czegoś takiego? czy taka bela będzie cięższa od beli z sianokiszonką?
  • 0

Reklama

• Reklama
  •  

#2 Zetor53400

Zetor53400

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 553 postów

Napisany 13 październik 2009 - 16:25

W literaturze piszą o tym by cięć słonecznik na sieczke i kisić jak kukurydze . A o takiej metodzie jaką ty proponujesz to jeszcze nigdy nie słyszałem . :) ale niech inni się wypowiedzą .
  • 0

#3 wsk125ccm

wsk125ccm

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 1257 postów
  • 5170015

Napisany 13 październik 2009 - 20:48

Musiał byś mieć super prasę, która robi sieczkę o frakcji 1cm. :) Krowa nie zje badyli od słonecznika, które mają kilka centymetrów. Spróbuj pokroić łodygę kukurydzy na 5 centymetrowe kawałki i daj ją krowom - żadna tego nie zje. Ale próbuj, może się uda :)
  • 0

#4 kopojno

kopojno

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • 0

Napisany 14 październik 2009 - 19:02

Musiał byś mieć super prasę, która robi sieczkę o frakcji 1cm. :) Krowa nie zje badyli od słonecznika, które mają kilka centymetrów. Spróbuj pokroić łodygę kukurydzy na 5 centymetrowe kawałki i daj ją krowom - żadna tego nie zje. Ale próbuj, może się uda :)

znajomy robił tak sorgo i krowy mu to jadły. A poza tym sądzę że jeśli krowa nie ma wyboru to zje wszystko.
  • 0

#5 Arni

Arni

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1234 postów
  • 9242927

Napisany 15 październik 2009 - 14:53

Ale sorgo to nie słonecznik. Słonecznik ma twardsza łodygę niż sorgo :) No może i zje wszystko jak nie będzie miała nic innego ale później przez to może spaść wydajność przez podawanie paszy złej jakości :)
  • 0
17 lutego 2007r - 17 lutego 2012 pięć lata na af!

#6 bongle

bongle

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 15 październik 2009 - 18:11

A ja tne rotacyjną i na zielono do koryta,badyl nie badyl wszystko wyjadają
  • 0

#7 kopojno

kopojno

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • 0

Napisany 22 październik 2009 - 14:28

Ale sorgo to nie słonecznik. Słonecznik ma twardsza łodygę niż sorgo ;) No może i zje wszystko jak nie będzie miała nic innego ale później przez to może spaść wydajność przez podawanie paszy złej jakości :)

ja mleka nie odstawiam więc mnie to nie martwi. bydło które mam jest mięsne i a te parę litrów które dają i tak idą w całości do cielaków
  • 0

#8 kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1769 postów
  • 6129712
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 22 październik 2009 - 17:44

Masz tu kolego filmik z kiszeniem takim wlasnie sposobem jak myslisz, ja na drugi rok tez mysle zrobic to samo z poplonem.
YouTube - Kiszonka 2009 Ursus 1014 Krone Sipma
  • 0
Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#9 kopojno

kopojno

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • 0

Napisany 24 październik 2009 - 15:40

kiedyś na YouTube widziałem fajny filmik jak robili kiszonkę z kukurydzy w baloty. Teraz nie mogę go odszukać. Kosili normalnie sieczkarnią i zwozili do gospodarstwa a tam stała taka maszyna w stylu pasy rolującej z taśmociągniem. Prasa była od razu z owijarką. z tego co tam pisało z 14 ha kukurydzy wyszło im 220 balotów.
Jak ktoś wie o czym mówię i ma linka do tego filmu prosiłbym o podanie.

Słonecznik został skoszony i jutro będzie zwijany. Zrobię fotki prześlę tutaj linki dla zainteresowanych.

Edytowany przez kopojno, 02 listopad 2009 - 17:46.

• 0

#10 petes

petes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 281 postów
  • 1435814

Napisany 07 styczeń 2010 - 21:58

ten filmik do którego było odwołanie to jest mój;D A co do tego czy krowa zje to z pryzmy te łodygi kiedy przyczepa samozbierająca nie plotła to krówki zajadały ze smakiem a gdy sie zakisi to zmięknie a powiem wam o efektach za jakie 2 tygodnie bo zacznę otwierać bale ale myślę że będzie dobrze ta krone idealnie nadaje sie do belowania słonecznika bo on jest rozgnieciony super. A z bala to aż soki ciekły gdy dobrze dobiłem ale tekla ma ciężko.
  • 0

#11 Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 07 styczeń 2010 - 22:03

My jak kiedyś Słonecznik sialiśmy na kiszonkę to sieczkarnia go traktowaliśmy, a robienie balotów to zmam jednego co tak robił tylko, że słonecznik jeszcze malutki był, siał strasznie gęsto kosił i w balot, a później poplon na zielonkę
  • 0
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#12 miroM1984

miroM1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 262 postów
  • 2525242

Napisany 11 lipiec 2010 - 07:47

@Lukasz1987 cieliscie ten slonecznik zwykla sieczkarnia jednorzedówka jak do kukurydzy? w jakiej fazie zbiera sie ten słonecznik? po jakim czasie od posiania? czemu zrezygnowaliście ze słonecznika?
  • 0

#13 Stachux

Stachux

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 377 postów
  • 451464
  • Zainteresowania:Produkcja roślinna i zwierzęca nowinki techniczne i praca w gospodarstwie...

Napisany 09 wrzesień 2010 - 10:56

Witam... Chciałbym odświeżyć ten temat czy ktoś z was siał słonecznik na kiszonke i zbierał go sieczkarnią?? Jeśli tak to byłbym wdzięczny za podanie takich informacji jak: ilość wysiewu na hektar, jakie nawożenie pod to, termin siewu i zbioru, w jakiej fazie zbiór i jak to wygląda po zakiszeniu z pobieraniem przez bydło?? Pozdro...
  • 0
KPK Kumurun Team...

#14 rexaw

rexaw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 20 marzec 2011 - 14:19

Witam... Siałem słonecznik na kiszonke w poplonie po jeczmieniu ozimym zbierałem go orkanem 2 byl tak 1-1.2m wysoki i juz koszyczki były otwarte. kiszonka byla dobra i zastapiła mi może nie w 100% kiszonke z kukurydzy w dawce tmr . słonecznik ma mniej energii a wiecej białka jak kukurydza . siałem dość gesto 100-120 kg na ha i masy było dużo. w tym roku kupiłem sieczkarnie junkkari tupla 170 która ma go drobniej pociąć. planuje zasiać go w czystym siewie ok18 kwietnia i zebrac ok 20-30 lipca może wcześniej ,aby na tym samym polu zasiac go jeszcze raz i zabrać przed przymrozkami w pażdzierniku. słonecznik ma stanowic uzupełnienie bazy paszowej i po cześci zastąpić kukurydze z którą mam tylko problemy bo dziki duz mi niszcza, a w słonecznik już tak nie ida. zobaczymy myslałem dołożyć do niego wyki i wziąć dopłate na zrównoważone rolnictwo jako mieczanka z motylkowymi. :D
  • 0

#15 waldek25

waldek25

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 27 sierpień 2012 - 20:02

my zasialiśmy mieszankę 10 kg słonecznika + 100 kg owsa +50kg grochu zasialiśmy to ok 3 sierpnia planujemy to zebrać orkanem w 1 dekadzie pażdziernika jak narazie wschody są zadowalające co o tym sądzicie ?
  • 0

#16 waldek25

waldek25

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 30 wrzesień 2012 - 16:17

szczerze mówiąc słonecznik szału nie zrobił chyba za sucho i za mało światła owies ma już wiechę jęczmień zaczyna się klosić groch kwitnie to do zbioru może strąki zawiąrze a słonecznik 20-40 cm
  • 0

#17 peres100

peres100
  • Guests

Napisany 30 wrzesień 2012 - 17:02

ale poza slonecznikiem wszystko ok. groch z owsem to itak juz dobra pasza bedzie.
  • 0

#18 osibuhaj

osibuhaj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Zainteresowania:BYDŁO RAS MM
    http://www.youtube.com/watch?v=iQDahC2nVqM&feature=channel&list=UL

Napisany 11 styczeń 2013 - 11:13

w jakim terminie siejecie ten słonecznik z grochem ? da się go zasiać wiosną np koniec marca?
  • 0

#19 waldek25

waldek25

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 20 styczeń 2013 - 15:36

no pewnie że się da będziesz miał jeszcze więcej masy . moja kiszonka wyszła rewelacyjnie w przyszłym sezonie też to siejemy ,
  • 0

Google

• Reklama google
  •  

#20 marsel

marsel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 01 marzec 2013 - 00:09

Witam a mam pytanie czy taki słonecznik urośnie mi na ziemi klasy 4lub 5 . nie jest tam zbyt mokro . chciałbym go na kiszonkę w bele zrobić wieć nie bedzie zbyt duży jak bym go kosił tylko czy wogóle urośnie ?
  • 0