Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ścinacze skiby

28 odpowiedzi na ten temat

#21 Share Skrzypek

Skrzypek

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 199 postów

Napisany 27 wrzesień 2010 - 04:10

Ścinacze skiby To co piszesz mnie dziwi,panie Brzozak.Przecież to niemożliwe byś zaorywał nierozdrobnioną słome,bo takiej słomy ułożonej w pokos za kombajnem zaorać się praktycznie nie da.Uważam,że miałeś już po wielu orkach taką warstwe podpłużną,że ona właśnie zatrzymywała wode (ta warstwa ma swoją nazwe,ale jej nie pamietam) i właśnie głęboszowanie tą warstwe podpłużną niszczy.Przedpłużek jest dobry na ściernisko na którym zebrano słome,ale gdy chcemy zaorać obornik lub nawóz zielony to góre bierze scinacz.I przedpłużek i ścinacz mają podobne zadanie-wierzchnia warstwa gleby ma trafić na samo dno bruzdy.W tym ze przedpłużek robi to przed korpusem,a ścinacz w momencie odwracania skiby na odkładni,no i z tego względu nazywa się ścinaczem skiby.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ścinacze skiby Dzisiaj, 23:54
  •  

#22 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 27 wrzesień 2010 - 12:48

Ścinacze skiby po pierwsze na pana trzeba miec wyglad i pieniadze, czego u mnie nie znajdziesz, wiec po prostu brzozak.

po drugie oczywiscie, ze sie tworzy podeszwa pluzna, ale na pewno sloma, ktora nie chce sie rozlozyc nie pomaga w podsiakaniu wody i przepuszczaniu zastoisk. skoro wyoruje slome z roku poprzedniego, nawet gdy rzucalem na nia azot, to chyba organoleptycznie moge stwierdzic z cala stanowczoscia, ze problem wystepuje.
poza tym odpowiedz mi na bardzo proste pytanie, po co chcesz wierzchnia warstwe scierniska wrzucic na dno bruzdy, co ci to da?
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#23 Share Skrzypek

Skrzypek

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 199 postów

Napisany 27 wrzesień 2010 - 15:49

Ścinacze skiby Przyjacielu znasz bardzo ważne powiedzenie w rolnictwie?Co na zime nie zasiane,musi być zaorane".Najlepszym siewnikiem chwastów jest kombajn,dużo chorób rozwija się na powierzchni gleby i to wszystko musi w czasie orki znależć się jak najgłębiej pod ziemią.Dziwi mnie co piszesz na temat swojego problemu ze słomą,przecież w innych warunkach sieczka bardzo szybko zamienia się w próchnice.Masz albo gliny albo iły,masz duże pojęcie o uprawie,a moja wiedza niestety w tym momencie się kończy.Głęboszując swoje pola zrobiłeś bardzo dobrze,w tym że ja użyłbym głębosza z drenami skoro masz oczka wodne na polu.I wiem,jeszcze tyle,żeby gospodarka wodna w glebie była prawidłowa to wczesną wiosną gdy tylko można wjechać na zaorane pole stosuje się włóke która zapobiega parowaniu wody.Wracając do tematu to by ścinacz pracował prawidłowo,ważna jest dla niego prędkość robocza pługa.I on to włąśnie ścina wierzchnią warstwe gleby która schodzi z lemiesza i powoduje ,że ona jest przyorywana najgłębiej.

#24 Share kris19911

kris19911

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 417 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, komputery
    KPK kumurun team

Napisany 27 wrzesień 2010 - 19:23

Ścinacze skiby Brzozak może i twoim zdaniem przedpłużek nie daje efektu bo za rok wyorujesz znów słomę (słoma niestety ciężko spotkać żeby rozłożyła się w ciągu jednego roku) ale zależy kto co uprawia, bo przy uprawie zbóż niewielkie ilości słomy nieprzykrytej podczas orki nie przeszkadza, ale przy uprawie warzyw (w moim przypadku) wiosną uprawia się glebę głęboko i można wyciągnąć słomę która bardzo przeszkadza w siewie. a co do zaburzenia stosunków wodnych to warstwa płużna ma znaczenie, ale słoma na dnie bruzdy raczej nie... Więc słoma na dnie bruzdy ułatwia w moim przypadku uprawy wiosenne ale je umożliwia.
A najlepszy efekt moim zdaniem jest po zestawie upraw brona talerzowa i dopiero głeboka orka, słoma najpierw ładnie pocięta i wymieszana i pięknie przykryta, tak samo po oborniku.

#25 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 27 wrzesień 2010 - 19:59

Ścinacze skiby dokladnie sloma gdy jest dobrze wymieszana, znacznie szybciej sie rozklada. przy nie stosowaniu przepluzkow, ani scinaczy sloma jest rozlozona rownomierniej na calej glebokosci.
moim zdaniem przeczysz sam sobie powyzszym postem :D
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#26 Share jendrek

jendrek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisany 28 wrzesień 2010 - 19:02

Ścinacze skiby Słoma jest dobrze wymieszana z glebą jak dobrze uprawisz ściernisko (gruber, talerzówka) a jak orzesz bezpośrednio ściernisko to masz taki efekt. :)
A swoją drogą to chciałbym widzieć to twoje zaorane pole bez przedpłużka czy ścinacza. :)

#27 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 28 wrzesień 2010 - 19:55

Ścinacze skiby jest na nim pelno slomy, tzn bylo, bo po miesiacu juz nie ma po niej sladu. mi sloma w niczym nie przeszkadza, siewnik ma redlice talerzowe, wiec nic sie nie zapycha.

zauwazylem, ze polepszajac jakosc orki pogorszylem glownie stosunki wodne na polu, wiec zaczalem analizowac co jest nie tak.

#28 Share kris19911

kris19911

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 417 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, komputery
    KPK kumurun team

Napisany 29 wrzesień 2010 - 19:44

Ścinacze skiby Trochę się pomieszałem... Chodzi mi o to że słoma na dnie bruzdy nie jest dla mnie tragedią, jednak jeśli jest taka możliwość i konieczność to wolę użyć brony talerzowej i dopiero później pole ładnie zaorać aby na wiosnę móc spokojnie uprawić i posiać bez problemów.

A czy przedpłużek jest tak konieczny do orki (ścinacz to raczej standard)? Chyba ze umożliwia zaoranie całego pasa słomy po kombajnie (choćby zwykłym suprze)? Bo jakoś nie wydaje mi się...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#29 Share fza

fza

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 09 luty 2016 - 19:58

Ścinacze skiby

Odświeżę temat ścinaczy skiby.

Jaki jest promień wygięcia ścinacza listowego do pługa zagonowego UNIA.