Zaloguj się, aby obserwować  
klejnus

Książki o rolnictwie

Polecane posty

klejnus    0

Witam. Na początku oznajmię że nie wiedziałem gdzie to napisać dlatego tu tworze ten temat. A wiec moje pytanie jest takie czy sa jakies ksiazki podręczniki czy coś w tym rodzaju o rolnictwie. Podejrzewam ze sa jakieś podręczniki dla szkół ale nic nie moge znalesć. Chodzi mi głównie o obrabianie ziemi. Tzn jakie rośliny sa co potrzebują jakie zabiegi potrzebują itd itp. Wiem ze tą wiedze zdobywa sie latami ale chciałbym się nauczyć tego i owego. Pozdrawiam


Nie jestem rolnikiem i nigdy nie byłem dopiero sie uczę przepraszam za błędy:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klejnus    0

Dzieki wielki już wiem w czym szukać:) Ps edytuj swojego posta i wywal cytowanie mojego bo nie wolno cytowac poprzedniego postu. Pozdrawiam


Nie jestem rolnikiem i nigdy nie byłem dopiero sie uczę przepraszam za błędy:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

PRIMO: Ogólna uprawa roli i roślin - jest wielu autorów

SECUNDO: Szczegółowa uprawa roli i roślin - np napisana przez Kotecki & Jasińska.

Warto też poznać stary podręcznik Radomskiego z "Agrometeorologii", "Gleboznawstwo" Ugli "Podstawy agrotechniki" Niewiadomskiego. To tak na początek. Pozycje może i stare ale warto się z nimi zapoznać a później doczytać to co się zmieniło. Nie ma jak solidne podstawy.

Później lecisz:

- Botanika Polakowskiego - warto wiedzieć coś o roślinach (przydałby się przy okazji Podręczny Atlas Chwastów), tę pozycje po łepkach aby tylko wiedzieć że takie coś jest.

- Ochrona Roślin - jest trochę pozycji - sam mam jakąś starą która nawet na studiach nie była mi potrzebna bo mieliśmy super wykłady, warto znaleźć coś aktualnego.

- Doświadczalnictwo rolnicze/Nasiennictwo - warto chociaż to drugie załapać, nie jest to Ci do niczego potrzebne ale dobrze się orientować w temacie aby uniknąć podstawowych błędów w uprawie. Najlepiej jakbyś dorwał jakiegoś kumpla co teraz studiuje i żeby on wypożyczył dla Ciebie wybraną pozycję (ja z doświadczalnictwa miałem miałem kiepskie zajęcia ale nasiennictwo było super - była tam taka pomarańczowa książka, autora nie pamiętam ale dobrze napisana).

 

Co do samego obrabiania ziemi - "Podręcznik traktorzysty - operatora 1&2 część" warto przejrzeć chociaż pobieżnie lub "Podręcznik traktorzysty" - nie chce mi się szukać autora. Mimo że to stare pozycje unikniesz wielu błędów w uprawie (zrozumiesz jak ważne jest odpowiednie nawracanie przy orce, unikanie używania sprzęgła aby efektywnie wykorzystać sprzęt i swój czas, czym sie różni regulacja siłowa od pozycyjnej, jak dociążyć ciągnik itp).

 

Jakbyś miał pytania to pytaj bo coś nie cos pamiętam jeszcze z okresu studiów a i mogę konkretnymi tytułami i autorami rzucić bo mam sporo tego na półce (skanowanie i wysyłanie na e-mail odpada). Polecam jednak zakupić orginal książki SZUR'u (szczegółowej uprawy roli i roślin kotecki&jasińska). Mi nawet te kilka lat po studiach się przydaje, rzadko, ale jednak czasem muszę do niego zajrzeć aby pewne rzeczy potwierdzić.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

nawiązując do tematu, proszę praktyków oraz osoby związane z działalnością naukową o wskazanie pozycji książkowych (najlepiej godnych polecenia, nie zaś wygooglowanych) traktujących o rolnictwie ekologicznym oraz ekstensywnej uprawie roślin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

może być ciężko - studia kończyłem 4 lata temu (a może 5) i o ile pamiętam przedmiot rolnictwo ekologiczne to gość prowadząc zajęcia miał własne materiały bo nic godnego uwagi nie widział. Podobnie było z samą ekologią.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaskurp    7

Witam. dopisze się to tematu. Mianowicie poszukuję literatury na temat siewników do siewu zbóż i mechanizmów wysiewających, kołeczkowego i roweczkowego.Interesuje mnie strona mechaniczna tego problemu i metodyka badań jakie się przeprowadza w tym zagadnieniu. Będę wdzięczny za wszelkie info. Jak coś to gg, pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Odświeżę trochę temat.

Mianowicie jakie książki polecacie odnośnie uprawy zbóż (nawożenie,oprysk), gleby, itp.?

Lepsze są starsze wydania czy nowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

jak lubisz czytać to poczytaj i jedne i drugie a potem zweryfikuj różnice i wyciągnij sama wnioski, to chyba najrozsądniejsze wyjście ;)

 

najbardziej doceniamy to co osiągniemy sami swoją ciężką pracą :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214
Napisano (edytowany)

Kolejne odświeżenie tematu. Wybaczcie, ale nie chcę zakładać kolejnego tematu, skoro moje zapytanie jest poniekąd związane z czasopismami no i rzecz jasna z czytaniem :)

 

Mianowicie, jakie gazety o rolnictwie czytacie i które moglibyście polecić? Chodzi mi o to, żeby było ogólnie o nowinkach w rolnictwie, trochę techniki, trochę o uprawach, o zwierzętach, ustawy i PROWy też mile widziane, jakieś sprawy z życia wzięte itd. :) Wiem, że to duże wymagania, ale może jakieś takie gazetki są? Słyszałem o Top Agrarze, ale nie wiem czy on nie za drogi jest, no i czy to ciekawa pozycja tak w ogóle.

 

Wiem też, że w internecie jest mnóstwo stron poświęconych rolnictwu, ale mi jakoś lepiej wszystko wchodzi do głowy czytając coś, co mam w ręku, aniżeli z monitora. :)

Edytowano przez mlodyhef

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj