krislord81

Renta strukturalna, MR, wcześniejszy podział gosp.

Polecane posty

krislord81    0

Witam

Mam zapytanie:

 

W przyszłym roku mój ojciec ukończy 55 lat. W zamiarze jest aby gospodarstwo przejął mój brat. Ojciec ma ok 30 ha.

 

1. Czy może przepisać na mnie (darowizna) w tym roku np 3 ha a w przyszłym pozostałą część darować bratu w zamian za rentę strukturalną? Chodzi o to abym też miał chociaż coś dla siebie ale aby brat i ojciec później nie mieli żadnych problemów ze środkami z UE itp

2. Czy jeśli nie mam wykształcenia rolniczego mogę otrzymać 3 ha ziemi w formie darowizny??Całe życie mieszkam na gospodarstwie i pomagam je prowadzić (pracuje oprócz tego na umowie o pracę)

 

3. Kiedy brat może składać wniosek na MR jeśli w marcu ojciec ukończy 55 lat?

 

4. Czy można zrobić tak, że w tym roku mi przepisze 15 ha, złoże wniosek na MR, w ciągu 3 lat uzupełnię wykształcenie i otrzymam premie na MR? A w przyszłym roku przepisze pozostałe 15 ha bratu, on też złoży wniosek na MR, otrzyma premię a ojciec rentę strukturalną??? Z jakimi problemami może się to wiązać?? Np możliwość zakupu mniejszego ciągnika na PROW?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź na każde z pytań.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

teoretycznie tak, jeśli dogadujecie się z bratem i ustaliliście w ten sposób, chociaż jeśli z ojcem gospodarzyliście na 30 ha to teraz podział i zakup maszyn do każdego gosp. z osobna w obecnej sytuacji w rolnictwie wydaje się dość kłopotliwy, chyba że chcecie do tego dużo dokładać ale w to już nie wnikam, co do środków pomocowych poruszany ten temat był na wykładach i najlepiej zanim złoży się wniosek o rente strukturalną odpisać kilka ha komuś 2giemu jeśli jest taka potrzeba, ale jest ale że na renty strukturalne w pierszej kolejności będą rozpatrywane wnioski w których przekazywane gosp. będzie przekazywane na pwowiększenie juz istniejące dużego gosp. lub przekazywane gosp będzie przekazywane dla młodego rolnika, pozatym gospodarstwo przekazane dla młdego rolnika musi osiągnąć w krutkim czasie 4su, co przy 15 ha wiąże się z hodowlą, rozumiem sentyment do ziemi, ale może pozwól bratu troche pogospodarzyć bo w rolnictwie dobrze to już było a będzie chyba tylko gorzej, oczywiście masz prawo do ziemi, ale takim motaniem może wyjść na to że albo premi nie dostaniecie albo ojciec renty, a wniosek na MR składa się zanim przepisze się ziemie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez TomZet
      Witajcie. 
      Z tego co udało mi się do tej pory wyczytać od 2023 zasady przyznawania premii dla młodego rolnika ulegną znacznym zmianom. 
      Pierwsza z nich to powiększenie dotacji z 150 na 200 tysięcy. 
      Kolejna bardzo ważna, ale chyba jeszcze nie potwierdzona to brak wymaganej ziemi. Do tej pory rolnik musiał w ciągu 9 miesięcy od otrzymania pozytywnej decyzji powiększyć gospodarstwo do minimum średniej województwa lub kraju.  Dzisiaj wiemy, że najprawdopodobniej ten wymóg niknie, zostanie zastąpiony nieco większą niż dziś wielkością ekonomiczną gospodarstw. 15 tysięcy euro. 
      Co sądzicie o tej zmianie? 
    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj