Zaloguj się, aby obserwować  
cirus

Pomiar zasobności gleby

Polecane posty

cirus    2

Witam. Interesuje mnie wykonanie profesjonalnego pomiaru zasobności gleby. Czy ktoś z was zlecał takie zadanie i czy w Polsce są firmy które zajmują się takimi rzeczami. Nie wliczam tego co oferują Wodr. Dodam tylko że pole do mierzenia to całkowita mozaika gleb wszelkiego rodzaju i latanie w kilku punktach mnie nie satysfakcjonuje. Prosił bym również o podanie kosztu z 1 ha.


uważajcie żeby wam koło nie odpadło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

cirrus

profesjonalne robi to każda okręgowa stacja chemiczno rolnicza (oschr) jak chcesz konkretne wyniki to polecam próbę ogrodniczą - ja tak robię:)(wyniki na maila przychodzą na drugi dzień), a wynik będzie na tyle profesjonalny na ile Ty profesjonalnie pobierzesz próbę gleby do analizy. Nikt nie zna tak gleby jak jej użytkownik i to on najbardziej profesjonalnie będzie w stanie pobrać reprezentatywną próbkę gleby do analizy. Żeby zrobić to profesjonalnie to musisz z każdego fragmentu mozaik pobrać osobno próbę tak aby każda próba reprezentowała tylko jeden rodzaj gleby(fachowo nazywa to się podon). Zresztą 30 centymetrowa warstwa hektara gleby waży około 5000 ton to jak można mówić o reprezentatywnej próbce która waży 0,5kg, z samego założenia można wszystkie analizy gleby podważyć, jednak w końcu na czyś trzeba się oprzeć.

 

Badania gleby - Agrofoto.pl Forum

w tym temacie jest już chyba wszytko na ten temat, także link z cennikiem.

 

Z ciekawości co takiego oferują w ODR-ach bo naprawdę nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cirus    2

vvojtas1 a nie wiesz jak to jest wezmą wyślą jakiegoś człowieka z odr i niby on się zna pochodzi pozbiera trochę grudek i mówi ze to dobre jest już jednego wygoniłem z pola jak zaczą tak robić. Znalazłem dzisiaj firmę Pawrol - rolnictwo precyzyjne pobierają z jednej działki 1 dp 2 próbek (działka o powierzchni do 4 ha która dzielą na poletka) jeżdżą kładem i sporządzają mapę pola w zasobność poruszają się po trójkącie tak jak to książkowo robi:) i na jednym poletku robią około 20 nakłuć. Z tego co czytałem i gadałem z gościem wygląda to sensownie. Koszt jednej próbki 80zł. Acha próbki odsyłają do stacji a próba jest na wszystko tak jak ogrodnicza. Gotowe mapy przesyłają do domu. Przetestuje ich zobaczymy co są warci.:)


uważajcie żeby wam koło nie odpadło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

cirus

moim zdaniem próbkę powinien pobierać użytkownik działki a maksymalna powierzchnia jednej próbki to jeden podon no chyba że ma więcej jak 4 ha. Jak masz mozaikę to choćbyś wziął nie wiadomo jaką firmę to nie zrobi tego tak jak Ty sam bo Ty najlepiej znasz granice tej mozaiki. Próba ogrodnicza kosztuje niecałe 40 zł + wysyłka lub dostarczenie. Znaczy że ta firma bierze około 40zł za 20 nakłuć czyli przygotowanie reprezentatywnej próbki. Dużo nie dużo z pewnością idzie coś zaoszczędzić a na mozaice reprezentatywność próbki zrobionej przez kogoś z zewnątrz jest wątpliwa.

Jak chcesz ich testować to najlepiej na jednorodnym polu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

I co możesz powiedzieć o firmie? Czyli ile ta mapa kosztuje w firmie Pawrol? Bo z Twojej wypowiedzi wynika że jeśli do 4 ha to albo 80 albo 160zł. A ile za dojazd chcą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj