Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pomiar zasobności gleby

6 odpowiedzi na ten temat

#1 Share cirus

cirus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 29 wrzesień 2009 - 20:53

Pomiar zasobności gleby Witam. Interesuje mnie wykonanie profesjonalnego pomiaru zasobności gleby. Czy ktoś z was zlecał takie zadanie i czy w Polsce są firmy które zajmują się takimi rzeczami. Nie wliczam tego co oferują Wodr. Dodam tylko że pole do mierzenia to całkowita mozaika gleb wszelkiego rodzaju i latanie w kilku punktach mnie nie satysfakcjonuje. Prosił bym również o podanie kosztu z 1 ha.
uważajcie żeby wam koło nie odpadło

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pomiar zasobności gleby Dzisiaj, 09:16
  •  

#2 Share gracjanrojek

gracjanrojek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 29 wrzesień 2009 - 20:59

Pomiar zasobności gleby Przyłączam się do prośby kolegi:)

#3 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisany 29 wrzesień 2009 - 22:28

Pomiar zasobności gleby cirrus
profesjonalne robi to każda okręgowa stacja chemiczno rolnicza (oschr) jak chcesz konkretne wyniki to polecam próbę ogrodniczą - ja tak robię:)(wyniki na maila przychodzą na drugi dzień), a wynik będzie na tyle profesjonalny na ile Ty profesjonalnie pobierzesz próbę gleby do analizy. Nikt nie zna tak gleby jak jej użytkownik i to on najbardziej profesjonalnie będzie w stanie pobrać reprezentatywną próbkę gleby do analizy. Żeby zrobić to profesjonalnie to musisz z każdego fragmentu mozaik pobrać osobno próbę tak aby każda próba reprezentowała tylko jeden rodzaj gleby(fachowo nazywa to się podon). Zresztą 30 centymetrowa warstwa hektara gleby waży około 5000 ton to jak można mówić o reprezentatywnej próbce która waży 0,5kg, z samego założenia można wszystkie analizy gleby podważyć, jednak w końcu na czyś trzeba się oprzeć.

Badania gleby - Agrofoto.pl Forum
w tym temacie jest już chyba wszytko na ten temat, także link z cennikiem.

Z ciekawości co takiego oferują w ODR-ach bo naprawdę nie wiem.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share kamyk86

kamyk86

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 30 wrzesień 2009 - 08:08

Pomiar zasobności gleby ja badałem dwa tyg temu ,cena za jedną próbkę 10.90zł

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share cirus

cirus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 30 wrzesień 2009 - 17:17

Pomiar zasobności gleby vvojtas1 a nie wiesz jak to jest wezmą wyślą jakiegoś człowieka z odr i niby on się zna pochodzi pozbiera trochę grudek i mówi ze to dobre jest już jednego wygoniłem z pola jak zaczą tak robić. Znalazłem dzisiaj firmę Pawrol - rolnictwo precyzyjne pobierają z jednej działki 1 dp 2 próbek (działka o powierzchni do 4 ha która dzielą na poletka) jeżdżą kładem i sporządzają mapę pola w zasobność poruszają się po trójkącie tak jak to książkowo robi:) i na jednym poletku robią około 20 nakłuć. Z tego co czytałem i gadałem z gościem wygląda to sensownie. Koszt jednej próbki 80zł. Acha próbki odsyłają do stacji a próba jest na wszystko tak jak ogrodnicza. Gotowe mapy przesyłają do domu. Przetestuje ich zobaczymy co są warci.:)
uważajcie żeby wam koło nie odpadło

#6 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisany 30 wrzesień 2009 - 20:03

Pomiar zasobności gleby cirus
moim zdaniem próbkę powinien pobierać użytkownik działki a maksymalna powierzchnia jednej próbki to jeden podon no chyba że ma więcej jak 4 ha. Jak masz mozaikę to choćbyś wziął nie wiadomo jaką firmę to nie zrobi tego tak jak Ty sam bo Ty najlepiej znasz granice tej mozaiki. Próba ogrodnicza kosztuje niecałe 40 zł + wysyłka lub dostarczenie. Znaczy że ta firma bierze około 40zł za 20 nakłuć czyli przygotowanie reprezentatywnej próbki. Dużo nie dużo z pewnością idzie coś zaoszczędzić a na mozaice reprezentatywność próbki zrobionej przez kogoś z zewnątrz jest wątpliwa.
Jak chcesz ich testować to najlepiej na jednorodnym polu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 14 grudzień 2010 - 14:30

Pomiar zasobności gleby I co możesz powiedzieć o firmie? Czyli ile ta mapa kosztuje w firmie Pawrol? Bo z Twojej wypowiedzi wynika że jeśli do 4 ha to albo 80 albo 160zł. A ile za dojazd chcą?