Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kartofle dla bykow??

16 odpowiedzi na ten temat

#1 Share kondzio284

kondzio284

Nowicjusz

• userphoto
  • Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 26 wrzesień 2009 - 21:42

Kartofle dla bykow?? Chciałem się zapytać o kartofle dla cielaka ma około 200kg i 7 miesięcy czy możne ktoś daje/dawał kartofle proszę o jakieś wskazówki lub informacje o przyrostach !?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kartofle dla bykow?? Dzisiaj, 16:07
  •  

#2 Share masiew

masiew

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 466 postów

Napisany 27 wrzesień 2009 - 08:26

Kartofle dla bykow?? Ziemniaki są paszą energetyczną gdyż zawierają dużą ilość skrobi. Dzięki temu są bardzo dobrą paszą dla byków ale najlepiej jest je dawać na końcu opasu gdy byki mają powyżej 400 kg, bo wtedy najbardziej potrzebują pasz energetycznych. Przyrastają na nich bardzo dobrze ale ziemniaki muszą być rozdrobnione, ponieważ cielaki połykają je w całości i jeśli kawałki są duże to może dojść do zadławienia. Zdarzało mi się to kilka razy.
wiem co czynię i moje czyny określają to, kim jestem

#3 Share kondzio284

kondzio284

Nowicjusz

• userphoto
  • Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 27 wrzesień 2009 - 08:59

Kartofle dla bykow?? A jeszcze jedno słyszałem ze parowanie parnikiem ziemniaków jest jeszcze lepsze czy tak???

#4 Share masiew

masiew

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 466 postów

Napisany 28 wrzesień 2009 - 12:47

Kartofle dla bykow?? Parowane ziemniaki są bardzo dobre dla świń. Dla bydła lepiej dawać surowe. Przy czym musisz pamiętać że najpierw trzeba je przyzwyczaić do jedzenia ziemniaków bo jak dasz im odrazu dużą ilość to byk może dostać wzdęcia

#5 Share UrsusCzesio

UrsusCzesio

KPK Kumurun Team

• Members
  • PipPipPip
  • 2661 postów

Napisany 08 listopad 2009 - 17:19

Kartofle dla bykow?? Ja cały czas daje, rosną jak głupie :P Tylko z tym siekaniem roboty.
Mój Wladimirec podbija świat

#6 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 08 listopad 2009 - 17:46

Kartofle dla bykow?? Surowe są bardzo dobrą paszą, ale trzeba uważać na wzdęcia,bo jeżeli już dojdzie do wzdęcia to trudno go opanować(o wiele trudniej niż po koniczynie.

#7 Share masiew

masiew

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 466 postów

Napisany 15 listopad 2009 - 09:49

Kartofle dla bykow?? Tak jest ze wszystkimi okopowymi. Po każdych mogą dostać wzdęcia. Ale warto je dawać

#8 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2721 postów

Napisany 15 listopad 2009 - 10:08

Kartofle dla bykow?? Znajomy swoje ziemniaki sprzedał jako jadalne po 600zł/t i zaraz kupił od handlarza takie maleństwa wielkości orzecha po 200zł/t - bez siekania można spokojnie dawać, i za tonę miał trzy tony ;)

#9 Share masseyferguson6140

masseyferguson6140

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1432 postów

Napisany 16 listopad 2009 - 17:33

Kartofle dla bykow?? My resztki tzn małe ziemniaki które zostały po sortowaniu jadalnych dajemy byczkom surowe tylko wcześniej płuczemy w wodzie myślę że można śmiało je skarmiać tylko z wyczuciem nie za dużo.
Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2436 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 16 listopad 2009 - 17:36

Kartofle dla bykow?? Ja gotuje w parniku drobne ziemniaczki, i z parzonym pszenżytkiem daje opasom. To one nie jedzą ale pochłaniają to.
Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#11 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 16 listopad 2009 - 17:44

Kartofle dla bykow?? Ja jak jeszcze sadziłem to zawsze surowe dawałem. Zresztą tak jak i wszyscy w okolicy. Gotowane to dla świń.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#12 Share nickfrey

nickfrey

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów
  • Zainteresowania:wszystko co ciekawe

Napisany 17 listopad 2009 - 18:57

Kartofle dla bykow?? Ja również daję opasom surowe odpady po sortowaniu. W tym roku mało jest odpadów a więcej byków więc dostają tylko po 5-6 kg dziennie ale wcześniej dostawały po 15 kg. Jeszcze kilka lat temu gdy wszyscy sadzili więcej ziemniaków i zbyt był gorszy to u sąsiada byk potrafił zjeść dziennie 30 kg ziemniaków a nawet więcej. Ziemniaki wsypane bykom zmnikają szybciej niż każda inna pasza ;)

#13 Share buzzka21

buzzka21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 06 styczeń 2010 - 21:13

Kartofle dla bykow?? Owszem surowe ok ale parowane-gotowane rewelacja ja paruje jesienią ziemniaki kolumna parnikowa i zakiszam je w silosie z otrębami nie ma lepszej paszy dla bydła opasowego polecam

#14 Share zeberka363

zeberka363

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 12 wrzesień 2010 - 21:06

Kartofle dla bykow?? Surowe zmielone w bąku i aż się im uszy trzęsą :P

#15 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6741 postów

Napisany 13 wrzesień 2010 - 19:53

Kartofle dla bykow?? My dajemy krowom i mleka jest więcej ale to trwa krótko bo dajemy je teraz, gdy kopiemy i odpadają te drobne i koniec zimy, kiedy je wybieramy i są jakieś nadgryzione albo przecięte. Kroimy nożem i do obory :P
Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

Sprzedam:
koło zębate przekładni kątowej prasy Sipma

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

#16 Share ZETORAK89

ZETORAK89

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo !!!

Napisany 09 grudzień 2010 - 22:33

Kartofle dla bykow?? Ziemniaki dla byczka 200kg narazie bym się z tym nie spieszył no chyba że masz dużo ziemniaków ja daje zawsze jak ma koło 450-500 kg wtedy byk ma przybierać na wadze ostro a też za dużo nie można dać bo ziemniak zwłaszcza surowy ma tam jakieś kwasy bo weterynarz mi mówił i jak przedawkujesz to żołądek nie będzie mu pracował i ci nie będzie jadł jakiś czas także z umiarem możesz dawać no chyba że będziesz parował ziemniaki to wtedy możesz dużo ja tak daje i jeszcze daje ze mieszam ze śrutą żyto tylko w ostatniej fazie tuczu no to takie rady a byki rosną w granicach 650 - 750kg w 18 mies

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#17 Share jezyk992

jezyk992

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 12 grudzień 2010 - 19:27

Kartofle dla bykow?? Ja swoim zacząłem dawać jak miały chyba 4 czy 5 miesięcy i nie było problemów tylko musiałem drobić albo te mniejsze wybierać, a dużym daje wszystkie bez drobienia :huh: