grzes86

Konserwująca uprawa gleby

Polecane posty

grzes86    0

Witam, chciałbym zapytać czy stosuje ktoś z was taka uprawę gleby bo o bezorkowej już słyszałem. Jeśli ktoś uprawia w ten właśnie sposób mógłby coś więcej napisać na temat tej uprawy...?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
opos    0

Witam wszystkich,

 

To nic innego jak uprawa w poplony, przemarznięte na wiosnę lub potraktowane glifosatem. W zasadzie to system bezorkowy, coś a'la bi-croping.

Duże wymagania co do techniki siewu. Jedyny system, który sobie radzi w takich warunkach to nowozelandzki Cross-Slot.

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392
Technologia uprawy konserwującej, odnosząca się do roślin jarych wysiewanych w szerokie rzędy, np. buraka cukrowego lub kukurydzy, polega na siewie tych roślin w przemarznięty międzyplon ścierniskowy (siew w mulcz). Różni się ona dość znacznie w przygotowaniu stanowiska pod buraki cukrowe od uprawy tradycyjnej. Po zbiorze przedplonu stosuje się kultywator podorywkowy i wysiewa w międzyplonie ścierniskowym najczęściej gorczycę białą (odmiana mątwikobójcza późnokwitnąca) odznaczającą się bardzo dużą dynamiką wzrostu i kiełkującą nawet przy niedostatku wilgoci.

Uprawa konserwująca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
opos    0

Stosował i napiszę, że ma duże wymagania

Robiliśmy w połączeniu z siewem bezpośrednim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzes86    0

Ale to odnośnie sprzętu ma duże wymagania?

Czy porównując do uprawy tradycyjnej to koszty w uprawie konserwującej są mniejsze? a jak z plonami porównywalne do uprawy tradycyjnej?

A jakim sprzęt posiadasz opos?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

przeczytaj te artykuly co koledze napisali to nie bedziesz zadawal tendencyjnych pytan!!!! po co mamy powielac to co juz zostalo napisane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
opos    0

@grzes86

Nie zajmuję się rolnictwem od paru lat

Wymagania oczywiście, co do techniki siewu. Problem ze słomą i resztkami w bruździe. Mało maszyn potrafi to zrobić, przy siewie bezpośrednim.

Koszty są mniejsze, plony takie same lub większe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Ja bym powiedział że nie tyle maszyny są ograniczające w tej technolgi, a umiejętności samego rolnika. Bo jednak jak każda uprawy gleby, uprawa konserwująca to cały łancuch czynności. Cały łańcuch będzie jednak tak silny jak jego najsłabsze ogniwo :).

 

Także ta uprawę można prowadzić z niewielką wymianą parku maszynowego.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
opos    0

Tak zgadza się, uprawa konserwująca połączona z siewem bezpośrednim wymaga dużo wiedzy i umiejętności.

Pomimo najlepszej wiedzy i umiejętności, odpowiedni siewnik umożliwia osiągnąć zakładane cele.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Widzę piszą sami teoretycy

Jakoś bez problemu sialem starym Poznaniakiem po pszenicy bez orki (2x kultywator)

Buraki stara Gamą na polu gdzie przez zimę rosła gorczyca

Agrofoto.pl Forum -> Galeria -> Wyświetlanie obiektu -> Tutaj w przyszłym roku będą rosły buraki cukrowe

http://www.agrofoto.pl/forum/Nie-musi-byl-od-razu-pelny-mulcz-wystarczy-image1620.html

Cała technologia to głębokie spulchnianie i plytkie odwracanie + odpowiedni płodozmian

 

Przed wprowadzeniem tej technologii należy:

1) doprowadzić glebę do wysokiej kultury,

2) zniszczyć chwasty wieloletnie,

3) doprowadzić glebę do właściwego pH oraz wysokiej zasobności w fosfor i potas,

4) uzyskać właściwy stan melioracji,

5) zdobyć odpowiednią wiedzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
opos    0

Wyrzuć z tego łańcucha 2x kultywator i stary Poznaniak też nie będzie miał problemu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

z redlicami stopkowymi raczej najlepiej sie nie sieje w uproszczeniach.

glebokie spulchnianie to znaczy, ze kiedy stosujesz przed siewem poplonu, czy burakow bo nie bardzo lapie?

gorczyca sama w sobie daje odpowiedni plodozmian.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Sieję i uprawiam tym co ma (; i nie mam problemów. Testowałem np.:

Po pszenicy podcięcie ścierni potem głębokie spulchnianie połączone z siewem międzyplonu przełom sierpień/wrzesień na wiosnę płytko by zasiać buraki

Po facelii płytko potem głębokie spulchnianie połączone z siewem pszenicy ozimej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzes86    0

Ciekawa ta uprawa i trzeba będzie ją samemu wypróbować.

Ale niestety nie na wszystkich glebach bedzie można wykorzystywać siewnik poznaniak,

który nie zdaje egzaminu w uprawie tradycyjnej a co mówić w bezorkowej. Bo wiadomą rzeczą jest,

że formowanie sie przyszłego plonu zależy w pierwszej kolejności od wyrównanych wschodów i raczej redlice talerzowe są koniecznością.

Jeśli chodzi o głębokie spulchnianie to co najlepsze głębosz? I jak często??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Z wieloletnich doświadczeń wynika, że bardzo głęboko uprawa, nie powoduje na zwyżki, bądź też spadku plonu. Zalecane jest raczej uprawianie na stałej głębokości lub systematyczne jej zwiększanie. Głębosz jest polecany przy uprawie orkowej, do zrywania podeszwy płużnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ferdek1    8

Głęboszowanie stosuje się co 3-4 lata


wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Przede wszystkim należy glebę na nowy system przygotować

Sorki że się powtarzam

Przed wprowadzeniem tej technologii należy:

1) doprowadzić glebę do wysokiej kultury,

2) zniszczyć chwasty wieloletnie,

3) doprowadzić glebę do właściwego pH oraz wysokiej zasobności w fosfor i potas,

4) uzyskać właściwy stan melioracji,

5) zdobyć odpowiednią wiedzę.

Dziadek orał, tato orał,sąsiad orał, wszyscy orali i orzą i w tym problem że trzeba zrobić coś innego nie mając żadnego doświadczenia. Taki eksperyment

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzes86    0

Czyli mam rozumieć ze w uprawie bezorkowej nie będzie problemu z podeszwą płużną tak? no a jeżeli pracujemy na polach co raz cięższym sprzętem to chyba występuje jakieś zagęszczenie gleby przynajmniej w górnej warstwie to co z tym zrobić? no a jeżeli chodzi o to zwiększanie głębokości pracy to chyba jest jakaś granica bo nie można zwiększać bez końca...?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
opos    0

Co do zagęszczania. To sprawdza się system do regulowania ciśnienia w ogumieniu.

Z nowszych to GPS i jazda w tych samych ścieżkach. Pomyślane głównie o kombajnach i ciężkich ciągnikach.

 

Dodatkowo wprowadzając do uprawy poplony (np. strączkowe i motylkowe) "chronisz" glebę w jakimś tam stopniu przed nadmiernym zagęszczaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzes86    0

Dzięki za informacje na pewno sie przydadzą. Jak długo uprawiasz bezorkowo i czy jest jakieś wieksze nasilenie chorób badź chwastów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Różni ludzie różnie mówią, ale zazwyczaj agregaty orkowe(czyli wielobelkowe, bądź o różnych sekcjach uprawowych) mogą pracować do 25-35cm, ale gdy wyposaży się je w odpowiednie nakładki dłutowe, można osiągać realne głębokości nawet do 40cm(np. Horsch Tornado, Vaderstad Cultus). Jak sama nazwa wskazuje podeszwa płużna jest zarezerwowana dla pługa, ale ktoś może powiedzieć, że każdy ząb też jest lemieszem, ale o znacznie mniejszej powierzchni. Wiele firm oferuje w swoich maszynach zęby sztywne, półsztywne, wibrujące. Najlepszym rozwiązaniem jest ząb wibrujący, ale ma wadę, nie nadaje się do głebokiej uprawy. Ma tendencje do odchylania się, równiez dlatego nie poleca się go na cieżkie zlewne gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392
Termin „konserwacja” (łac. conservatio od łac. conservare - przechowywać, zachowywać bez uszkodzenia) oznacza ochronę, zabezpieczanie czegoś przed zniszczeniem lub zapobieganie działaniu czynników niszczących, powodujących psucie się itp. „Ochrona konserwatorska” to zabiegi mające na celu utrzymanie w stanie możliwie niezmienionym obiektu przedstawiającego wartość przyrodniczą lub kulturową. Zgodnie z tymi definicjami uprawa konserwująca jest pojęciem właściwym, mającym odpowiedniki w innych językach, i należy je upowszechniać.

To nie o to chodzi aby gwałcić ziemię, tylko trzeba stworzyć warunki do powstania nowej innej naturalnej struktury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
opos    0

Natura stworzyła swoją strukturę

 

... i bynajmniej nie jest to orka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj