pynczor

Bobik

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Bobik: uwaga na szkodniki!

galeria
bobik bobas
isentor    81

Pytanko, północa Warmia, walczę jeszcze z uregulowaniem pH do odpowiednich odczynów. Na ten moment bujam się przy 5,5 na glebach 3b/4ab. Jest sens w coś takiego siać bobik? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karban    33
2 godziny temu, isentor napisał:

Pytanko, północa Warmia, walczę jeszcze z uregulowaniem pH do odpowiednich odczynów. Na ten moment bujam się przy 5,5 na glebach 3b/4ab. Jest sens w coś takiego siać bobik? 

Ja takie sieje. Plon ~3,5 t. Pytanie jeszcze czy to ciężka ziemia jest czy nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
isentor    81
2 godziny temu, karban napisał:

Ja takie sieje. Plon ~3,5 t. Pytanie jeszcze czy to ciężka ziemia jest czy nie.

Ziemia mozaika. Myślałem o odmianie Fernando. Kiedy kosisz bobik i przy jakiej wilgotności?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boban    0

Panowie mam pytanie. Jakim środkiem , w jakiej dawce będziecie pryskać od robaka ? No i oczywiście jaki termin będzie najlepszy? Pierwszy raz zasiałem bobik,także będę wdzięczny za wszelkie wskazówki .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karban    33
Dnia 31.05.2022 o 13:13, isentor napisał:

Ziemia mozaika. Myślałem o odmianie Fernando. Kiedy kosisz bobik i przy jakiej wilgotności?

Ja z Kotliny Oświęcimskiej - inny klimat, inna wysokość Słońca. Fernando koszę II pol. VIII, raz tylko na wrzesień się przesunęło. Dosycha sam do czarnych strąków, nie ma problemu z wilgotnością.

15 godzin temu, Boban napisał:

Panowie mam pytanie. Jakim środkiem , w jakiej dawce będziecie pryskać od robaka ? No i oczywiście jaki termin będzie najlepszy? Pierwszy raz zasiałem bobik,także będę wdzięczny za wszelkie wskazówki .

Mądrego na to nie ma. Tak naprawdę najlepszym środkiem jest oddalenie od innych plantacji. Trzeba by zacząć jak przekwitają pierwsze kwiaty, ale formalnie na takim kwietnym polu powinieneś w nocy pryskać, bo to aż żal wjeżdżać w taki ul z insektycydem. 

A gwarancji nie ma i tak, że bez dziur będzie. Nie wiem jak to robią w centralach, że mają czysty.

Ja spasowałem z ochroną w zeszłym roku, dziura w co piątym i tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekac7    81
10 minut temu, tommy66692 napisał:

Kto kupuje bobik w lubelskim ilości około 10t?

Lipsko koło Zamościa. Jak sam przywieziesz.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szukam informacji na temat agrotechniki bobiku i wyników jego uprawy. Czy ktoś się podzieli? Kiedyś nie była to tak niszową uprawa, a podobno potrafi pozytywnie zaskoczyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursusek902    26

Miałem w tym roku 12ha bobiku na próbę i wyszedł rewelacyjnie 3,7t/ha ziemia głównie IV klasa dość lekka. Siew pod koniec marca 270kg tuż przed wschodami oprysk 0,15 Command+ 0,4kg Aurelit, po wschodach 100kg saletry i 100 Polysulphate, jeden oprysk na oprzędziki i jeden na strąkowca razem z grzybówką amistar+prochloraz i zbiór.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Albercik99    93

Sieję bobik od kilku lat i kluczem do sukcesu w jego uprawie jest gleba. Musi to być ciężka, zasobna gleba. To najważniejszy warunek przy uprawie bobiku leżący po stronie człowieka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, ursusek902 napisał:

Miałem w tym roku 12ha bobiku na próbę i wyszedł rewelacyjnie 3,7t/ha ziemia głównie IV klasa dość lekka. Siew pod koniec marca 270kg tuż przed wschodami oprysk 0,15 Command+ 0,4kg Aurelit, po wschodach 100kg saletry i 100 Polysulphate, jeden oprysk na oprzędziki i jeden na strąkowca razem z grzybówką amistar+prochloraz i zbiór.

Czy po oprysku jest czysto, czy istnieje potrzeba poprawek? Czy chlomazon nie hamuje bobiku? Jeśli chodzi klasę ziemi to chyba całkiem przyzwoity wynik jeśli chodzi o plon. @Albercik99 Co da się wykręcić na lepszej ziemi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursusek902    26

Ogólnie w miarę czysto pojedyncze komosy powyskakiwały, ostrożnia nie wzięło, ale obyło się bez desykacji. Zwlekałem trochę z opryskiem doglebowym i pryskałem jak już pojedyncze były na wierzchu ale nic im się nie stało, ale trzeba pamiętać im lżejsza gleba tym mniej chlomazonu. Dla mnie plon był zadowalający bo liczyłem na mniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Albercik99    93

Oprysk - doglebowy, przedwschodowy  - należy tak przeprowadzić, by był nie licząc graminicydu ostatnim zabiegiem herbicydowym. W nagłych wypadkach pozostaje jeszcze corum.

Plony w sprzyjających latach powyżej 5 t/ha. Są gospodarstwa, które osiągają jeszcze lepsze wyniki. Na glebie o której pisze kolega wyżej można się niemiło rozczarować. Dlatego tak dużo negatywnych opinii na temat ostatecznego wyniku plonu bobiku. Najzwyczajniej nie jest to kukurydza i nie postawisz na niego na pannie mozaice.

Edytowano przez Albercik99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursusek902    26

Oczywiście masz rację dlatego byłem miło zaskoczony plonowaniem, ale to był pierwszy rok uprawy bobiku i mam nadzieję że to nie dobre złego początki. Myślę, że dużo zależy też od przebiegu pogody szczególnie podczas kwitnienia i zawiązywania strąków. W tym sezonie sieję 14ha bobiku na dużo cięższej glebie i zobaczymy co będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Albercik99    93

Tak pogoda w trakcie kwitnienia jest najważniejsza. Dodatkowym czynnikiem po stronie człowieka jest dobór nasion. Hodowla zrobiła duży skok w uprawie bobiku. Nowe odmiany biją w plonie na łeb te starsze, które zniechęciły do uprawy wielu rolników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Albercik99    93

Pod bobik jak i inne strączkowe nie stosuje się azotu. Bardzo szybko wykształca piękne brodawki korzeniowe. Odmiany Trumpet o mniejszym MTZ i Capri, który robi plon gigantycznymi nasionami i MTZ. Te odmiany u mnie zostają. Te wszystkie bobasy i albusy to wyraźnie stara genetyka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W jakiej rozstawie rzędów siać bobik? Co drugi rząd? Czy wysiew tak grubych nasion niesie jakieś problemy z wysiewem? Siewnik mechaniczny i aparat wysiewający dają radę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Albercik99    93

Przeważnie co drugi rząd, jeśli mowa o rozstawie zbożowej. W każdym bądź razie nie węziej niż 20-25 cm.  Siew bobiku udaje się bez modyfikacji siewnika, ale producenci  posiadają różne przezbrojenie dedykowane dla grubonasiennych. W każdym indywidualnym przypadku należy sprawdzić czy siewnik jest w stanie wysiać, ponieważ rozbieżności między wielkością nasion różnych odmian potrafią być znaczące.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adasko91    0

Verifpro - paypal, ebay, stripe, banks, crypto, docs and more!
Follow channel https://t.me/Verifpro_accounts to get more info

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Albercik99    93

Miałem na jednej działce posiany amulet, a obok capri. Plon tego drugiego ponad tonę wyższy... Przy takich różnicach w plonach wysokotaninowy lepszy... na skup

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez marcin330
      Witam.
      Chciał bym się dowiedzieć jakim opryskiem mam opryskać fasolę dokładnie oprysk miał by wziąśc wszystkie chwasty 2 liścienne. Większość oprysków wycofano ale może są już jakieś inne
      Pomóżcie bo nie chce mi się dziabać 2 ha
    • Przez krecikuryn
      Otwieram temat bo nie znalazłem konkretnych i aktualnych informacji w tym temacie. Planuje spróbować zasiać groch tarchalska i mam pytanie do kogoś kto ma troche doświadczenia: ile wysiewa sie na ha , czym najlepiej zaprawić, jakie herbicyby, fungicydy terminy?? prosze o pomoc
    • Przez farmermf
      Witam kolegów.Zakładam ten temat gdyż brak jest środków zarejestrowanych na zwalczanie chwastów włubinie i może ktoś testował jakieś własne mieszaniny z pozytywnym skutkiem .Ja stosowałem 1.5 linurex (Afalon dyspersyjny)+ 1.5panidy ale to zamocne i wypala na zakładkach oczywiście pszedwschodowo.Prosze o poważne porady
    • Przez Muciek
      Witam. Nabyłem 2,5ha ziemi, dwa lata nie było nic tam robione w tamtym roku w sierpniu opryskałem od perzu i tak zostało do teraz, jest to ziemia od IV po V i trochę VI, zastanawiałem się nad łubinem lub  wyką jarą z pszenżytem, nie wiem czy pierwszy rok po zasianiu to kosić? czy tak zostawić?, i jak z dopłatami do wysokobiałkowych lub łubinu jeśli nie będzie ziarna?, może ktoś ma jakieś inne rady co tam zasiać?. Pozdrawiam forumowiczów.
    • Przez Jahu
      Chcę zasiać na wiosnę mieszankę na ziarno (jęczmień+owies+peluszka ew pszenica jara)
      w zeszłym roku pierwszy raz zasiałem takie coś: jęczmień 100kg+pszenica 50kg+peluszka 65kg /ha klasa IV V troche zarosło i wyległo (wymlocilem ok 4,5t/ha)
       
      co zrobić żeby było ok? ile czego dać? ile dać azotu i kiedy (czytalem ze malo <50kg i tylko na start)? czym najlepiej pryskać (bo wiele środków wycofali)? co stosujecie i jakie sa efekty?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj