pynczor

Bobik

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jakie ŚOR-y do strączkowych?

galeria
Bobik - test
fidodido    1

Jak w tym roku wyglądają wasze bobiki u mnie tragicznie nie opłaca się kosić pójdzie pod pług. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karban    33

U mnie ok, (Podbeskidzie). Albus wyrósł na 130-140 cm. Faktem, że po Bożym Ciele, mieliśmy opady na ogólną sumę ok. 70 mm i to go chyba uratowało. Ale był też obornik dany, a i ziemia ciężka. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karban    33
55 minut temu, staszek131415 napisał:

Obornik pod bobik O.o?

Hehe, a pod co, pod zboża? Jak masz małe gospodarstwo i nie siejesz kuku, a pod ziemniaki już dałeś na jesieni,to za wiele opcji nie ma na wiosnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Bez sensu  takie nawożenie no ale jak dla kogoś uprawa to zabawa to niech tak robi

bobiku nie powinno się uprawiać wcześniej jak 3-4lata po oborniku B|

Nie dziwi mnie że taki wysoki wyrósł ale plonu się z niego nie spodziewaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FarMaster    71

A czemu by nie?

W uprawie bobiku zaleca się stosowanie na starcie nawozów azotowych.

Poza tym obornik to nie tylko azot ale tez między innymi fosfor i potas którego bobik tez wymaga.

Zresztą dając późno wiosną  obornik,to w przypadku suszy nie zdąży się on rozłożyć zanim bobik urośnie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fidodido    1

Ja siałem na nowym polu gdzie wcześniej rósł dosłownie las I dość mokry teren na wiosnę był siany w dość mokrą ziemię zaraz powschodził I przyszła susza a sąsiad orał na wiosnę i bezpośrednio w orane zasiał rozsiewaczem zabronował I ma najładniejszy w okolicy.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik31    13

Witam Panowie

Jestem w temacie bobiku zielony. Chciałbym się dowiedzieć co i jak z tym wszystkim. Przeczytałem cały temat ale i tak jeszcze mam troszkę pytań. 

Pierwsze to jak dać nawóz PK wiosną pod agregat czy jesienią pod pług ? Boje się że przez jesień i zimę składniki nawozu zostaną wykryte w głąb gleby gdzie to bobik może nie dotrzeć.

Kolejne to czy kosicie go zwykłym bizonkiem Z056? Jak ze stratami podczas zbioru? Jakie ustawienia?

Mój plan jest taki 

Teraz na polu rośnie miedzyplon. W listopadzie mam zamiar rozsiania wapna węglanowego w ilości 2.5 do 3 ton orka na zimę na głębokość około 28 cm. Wiosną jak tylko będę mógł wjechać uprawa PK i siew. Oprysk doglebowy na chwasty. Powschodowo poprawka Corum. Zapewne pójdzie jakiś grzyb w postaci Gwarantu i jakieś odżywki. Mszyce i strąkowiec również planuje po 2 zabiegi. Desykacja ? Czy sam dojdzie ? Sklejacie łuszczyny?

Dodam że przedplonem jest jęczmień jary, słoma pozostawiona na polu. pH 5.6, fosfor i potas wysokie. Gleba III i IV klasa mozaika. Parę lat sieje łubin i w tym groch jeszcze ale jak dla mnie to odpadają te uprawy.

Edytowano przez rolnik31

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FarMaster    71

Nawóz najlepiej przedsiewnie,warto tez na starcie lekko wspomóc go azotem.

Ustawienia kombajnu praktycznie tak samo jak do łubinu,może nieco więcej wiatru.

Osobiście staram się niczego nie desykować,a sklejanie nie jest konieczne.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1210    5

czy można w sobotę tj. 09 marca siać już bobik czy będzie jeszcze za wcześnie.

Może banalne pytanie ale będę siał po raz pierwszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamo_89    69

Dokładnie bobik się sieje tak wcześnie jak się tylko da wjechać na pole. Bobik potrafi wytrzymać -8 stopni. Ciekawe tylko jak oprysk od chwastu sobie poradzi na początku marca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ŻemPitek    24

Witam. Wyleciałem  z uprawy bobiku na kilka dobrych lat. Zauważyłem ze afalon i command nie mają rejestracji w bobiku. Wiec czym pryskac doglebowo te uprawę.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ŻemPitek    24

Oki. Czyli nie ma problemu z ich zakupem w sklepach ?

Jeśli opryskam w/w środkami to nie mogę zgłaszać uprawy w ramach zazieleniania ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chesterr87    6

Lepiej  pryskać bobik  chlomazonem po siewie czy odczekać kilka-kilkanscie dni jakie macie doświadczenia ?:>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo6234    80

Podbijam pytanie..  posiałem dziś bobik ale mówią mrozy i nie chce go pryskać teraz bo moze chemia nie zadziałać jest jakiś oprysk po wschodowy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chesterr87    6

po wschodach  basagran 480 sl ale drogo wychodzi .
Jak go dopiero siałeś to nie masz co się martwic zdążysz doglebowym,ja sialem 2 marca i w tym tyg dopiero będę robił doglebówkę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karban    33

Halo Panowie, jak bobik w tym roku? U mnie w miare ok, chociaz czerwiec bardzo suchy. Plon spodziewany przecietny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś przymierzał się do sprzedaży lub szukał kupca na bobiku na przyszłe miesiące, kupie wszystkie ilości powyżej 30t.

 

 


Kupie zboże, płatność w dniu załadunku 

Wycena tylko we wiadomości prywatnej po podaniu kodu pocztowego.

Sprzedam wapno z transportem KUJAWIT, RADKOWIT (standard, Premium) / granulowane POLCALC

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karban    33

Siał ktoś już bobik? Widziałem tu wpisy, że ktoś kiedyś siał w lutym. U mnie gliny, pogoda wilgotna, więc nie ma szans wjechać w pole do 20-25 marca, jeśli oczywiście pogoda pozwoli wtedy. Realnie to początek kwietnia. Swoją drogą to szkoda, że bobik lubi wczesny siew, ale lubi też ciężkie ziemie, które taki siew praktycznie wykluczają. Marzec zapowiada się dość wilgotny więc przynajmniej na starcie sytuacja powinna być lepsza z wodą dla bobiku niż w poprzednich latach.

Edytowano przez karban

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin0142    2

Zasiałem w sobotę na jednym kawałku bobik. Ziemia ciężka ale się ładnie zagrzebał. Tylko teraz nie wiem czy go pryskać przedwschodowo bo mają być przymrozki a warunki są dobre bo jest wilgoć. Co radzicie ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez krecikuryn
      Otwieram temat bo nie znalazłem konkretnych i aktualnych informacji w tym temacie. Planuje spróbować zasiać groch tarchalska i mam pytanie do kogoś kto ma troche doświadczenia: ile wysiewa sie na ha , czym najlepiej zaprawić, jakie herbicyby, fungicydy terminy?? prosze o pomoc
    • Przez marcin330
      Witam.
      Chciał bym się dowiedzieć jakim opryskiem mam opryskać fasolę dokładnie oprysk miał by wziąśc wszystkie chwasty 2 liścienne. Większość oprysków wycofano ale może są już jakieś inne
      Pomóżcie bo nie chce mi się dziabać 2 ha
    • Przez farmermf
      Witam kolegów.Zakładam ten temat gdyż brak jest środków zarejestrowanych na zwalczanie chwastów włubinie i może ktoś testował jakieś własne mieszaniny z pozytywnym skutkiem .Ja stosowałem 1.5 linurex (Afalon dyspersyjny)+ 1.5panidy ale to zamocne i wypala na zakładkach oczywiście pszedwschodowo.Prosze o poważne porady
    • Przez Muciek
      Witam. Nabyłem 2,5ha ziemi, dwa lata nie było nic tam robione w tamtym roku w sierpniu opryskałem od perzu i tak zostało do teraz, jest to ziemia od IV po V i trochę VI, zastanawiałem się nad łubinem lub  wyką jarą z pszenżytem, nie wiem czy pierwszy rok po zasianiu to kosić? czy tak zostawić?, i jak z dopłatami do wysokobiałkowych lub łubinu jeśli nie będzie ziarna?, może ktoś ma jakieś inne rady co tam zasiać?. Pozdrawiam forumowiczów.
    • Przez Jahu
      Chcę zasiać na wiosnę mieszankę na ziarno (jęczmień+owies+peluszka ew pszenica jara)
      w zeszłym roku pierwszy raz zasiałem takie coś: jęczmień 100kg+pszenica 50kg+peluszka 65kg /ha klasa IV V troche zarosło i wyległo (wymlocilem ok 4,5t/ha)
       
      co zrobić żeby było ok? ile czego dać? ile dać azotu i kiedy (czytalem ze malo <50kg i tylko na start)? czym najlepiej pryskać (bo wiele środków wycofali)? co stosujecie i jakie sa efekty?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj