pynczor

Bobik

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jakie ŚOR-y do strączkowych?

galeria
Bobik - test
lebek5    55

siał ktoś z was już bobik? ja jutro spróbuje zabronowac i zobacze czy ziemia juz rozmarzła to bym w tym tygdniu zasiał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dopiero będę czyścił nasienie ale w następnym tygodniu chyba rusze z siewem

bobik w jakiej cenie sprzedawałeś??

czym siejesz??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    55

dopiero będę czyścił nasienie ale w następnym tygodniu chyba rusze z siewem

bobik w jakiej cenie sprzedawałeś??

czym siejesz??

cena 100 kg za 100zł ale mało sprzedawałem bo dużo zjadły świnki. Dziś już bobik zasiałem poznaniakiem juto przy walcowa i opryskac. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

Kupiłem bobik do siewu w centarali odmiana" olga" jest zaprawiony nawozem startowym,jak myślicie koniecznie zaprawiać jeszcze oxafunem?

Płaciłem 240zł/q brutto w Wodzierady.

Edytowano przez marian7k

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jaka jest zalecana dawka na ha takiego materiału siewnego?

Edytowano przez milanreal1
caps lock

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

Bobik nawet ładny lecz zachwaszczony miejscami ostrożeniem i żywokostem,siany na nizinnym terenie tam gdzie kiedyś były łąki.Był pryskany po siewie Linurex 1l+0,2 Comand.Jak myślicie mogę jakimś herbicydem wjechać ma teraz 15 cm wysokości.Jest to odmiana olga zaprawiona nawozem startowym i ładnie wygląda tylko chwasty trochę szpecą.Może ktoś próbował LONTRELEM,rejestracji nie ma,może dałoby rady?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lynio    0

Sporo było deszczu u mnie w czerwcu także bobik duży w pewnych miejscach ma coś ok 2m czy to normalne jest że taki duży ,a na niektórych roślinach zaczynają usychać liście ,pierwszy rok także nie wiem jak to wygląda proszę o pomoc znawców ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stas    7

Znawcą się nie czuję, ale bobik uprawiam i nie martw się usychającymi liścmi. U mnie ostatnio jest po 35 stopni i bez deszcu więc już połowy liści nie ma na dole, ale strąki calkowicie wykształcone. Tak że dokąd nie zrzuca strąków to nie ma zmartwienia.


,, Bo ja się czuję .......... maleńki jak robak, ......... ale króla nie widzę większym od siebie. " - jak mawiał Pan Franciszek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mój bobik tez ma 2 metry wysokości, czym to teraz wykosić hehe

 

a jak wygląda u was sytuacja z mszycą i innymi robaczkami??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stas    7

Ja mam samokończącego Amuleta i też wyrósł na 1,8m, a w ubiegłym roku niewiele ponad 1 m. Z tej wysokości nie ma żadnego pożytku, bo strąków jest tyle co na niskim. Szkodników i mszyc nie ma odkąd skończyl kwitnąc, ale wcześniej to plaga mszyc była, pryskałem 4 razy.

Jeżeli chodzi o młócenie to dla mnie najlepsza roślina do kombajnowania,klepisko do dołu,wiater duży, sita otwarte i nic nie wyleci z tyłu. Jak nie ma dużo chwastów powojowych to i na hederze małe straty. Tylko ten hałas w zbiorniku....(bezcenny).


,, Bo ja się czuję .......... maleńki jak robak, ......... ale króla nie widzę większym od siebie. " - jak mawiał Pan Franciszek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

Bobik Olga nie miał 2m,wyrósł na 1,4m pryskany po siewie linurex z comandem i jeden raz mospilanem.Nawożenie 150 kg polifoski "6" i nasiona zaprawione nawozem startowym.Dzisiaj kombajnowałem :wnioski zachwaszczony komosą i ostrożeniem najbardziej ostrożeń plon 3,5 t/ha.Wydaje mi się mierny ze wzgłędu że w czerwcu dwa tygodnie nie było deszczu i górnych strąków mało.Bobik uprawiam rzadko i wacham się czy posiać w przyszłym roku.Jakie osiągacie plony jakie nawożenie w tym roku,jak poradziłiście z chwastami,może ja coś żle robiłem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin0142    2

Marian7k jakim kombajnem młóciłeś bobik ?? Jeśli bizonem super to jak go ustawiałeś (obroty młocarni, silnika, wiatry)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    55

Ja dziś skosiłem bobik odmiana nieznana nawożenie to 200kg polifoski 8 i 50kg unifoski plon czystego bobiku to 3tony. pryskany na chwasty 3razy (o dziwo był czyściutki) i 2 razy na mszyce. Plon byłby trochę większy jak by był gęściejszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

W jakich fazach rozwojowych te opryski na chwast i jakie to preparaty,podaj też klasę ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    55

W jakich fazach rozwojowych te opryski na chwast i jakie to preparaty,podaj też klasę ziemi.

klasa ziemi 2

2 dni po siewie oprysk na wilgotna ziemie LINUREX 500SC i COMMAND 480

9maja oprysk na jednoliscienne LEOPARD 05EC

21maja na dwuliscienne butoxone m400sl

pózniej na mszyce DECIS i na drugi zabieg CYPERKIL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

bobik odmiana kasztelan. Plon taki sobie. Z 4 ha 3,5 zbiornika kombajnu rekord. Pryskany basagranem i fusilade forte na owies głuchy. Było dużo jasnoty i lebiody. Trzeba było czyścić. Klasa gleby 4b. Cena w skupie 1100 brutto.

Edytowano przez sajgon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    55

jakie zastosowałeś nawożenie? ile wyszło czystego bobiku z ha? dużo u Ciebie wyleciało przy koszeniu? bo u mnie bardzo dużo:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

na polu został tylko bobik, który obiły motowidła kombajnu. Za dużo tego nie było. Nawożenie 150 kg soli potasowej i 150 superfosfatu wzbogaconego. Odpadów naliczyłem 11 worków foliowych po saletrze.

Edytowano przez sajgon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam szanowne grono rolników uprawiających bardzo ciekawa roślinę jaka jest bobik - osobiście uprawiam od 4 lat i jetem bardzo zadowolony może nie z samej uprawy bobiku co z 7 ton pszenicy z bardzo niskimi nakładami na nawozy w roku następnym :)

 

uprawa tak mnie zainteresowała ze postanowiłem z racji końca studiów napisać prace inżynierska na temat opłacalności uprawy bobiku

 

mam prośbę w znalezieniu odpowiedniej literatury do tego tematu szukam ksiazek naukowych artykułów w czasopismach rolniczych prac inz, mgr, doktoranckich itp

każda pomoc sie przyda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez krecikuryn
      Otwieram temat bo nie znalazłem konkretnych i aktualnych informacji w tym temacie. Planuje spróbować zasiać groch tarchalska i mam pytanie do kogoś kto ma troche doświadczenia: ile wysiewa sie na ha , czym najlepiej zaprawić, jakie herbicyby, fungicydy terminy?? prosze o pomoc
    • Przez marcin330
      Witam.
      Chciał bym się dowiedzieć jakim opryskiem mam opryskać fasolę dokładnie oprysk miał by wziąśc wszystkie chwasty 2 liścienne. Większość oprysków wycofano ale może są już jakieś inne
      Pomóżcie bo nie chce mi się dziabać 2 ha
    • Przez farmermf
      Witam kolegów.Zakładam ten temat gdyż brak jest środków zarejestrowanych na zwalczanie chwastów włubinie i może ktoś testował jakieś własne mieszaniny z pozytywnym skutkiem .Ja stosowałem 1.5 linurex (Afalon dyspersyjny)+ 1.5panidy ale to zamocne i wypala na zakładkach oczywiście pszedwschodowo.Prosze o poważne porady
    • Przez Muciek
      Witam. Nabyłem 2,5ha ziemi, dwa lata nie było nic tam robione w tamtym roku w sierpniu opryskałem od perzu i tak zostało do teraz, jest to ziemia od IV po V i trochę VI, zastanawiałem się nad łubinem lub  wyką jarą z pszenżytem, nie wiem czy pierwszy rok po zasianiu to kosić? czy tak zostawić?, i jak z dopłatami do wysokobiałkowych lub łubinu jeśli nie będzie ziarna?, może ktoś ma jakieś inne rady co tam zasiać?. Pozdrawiam forumowiczów.
    • Przez Jahu
      Chcę zasiać na wiosnę mieszankę na ziarno (jęczmień+owies+peluszka ew pszenica jara)
      w zeszłym roku pierwszy raz zasiałem takie coś: jęczmień 100kg+pszenica 50kg+peluszka 65kg /ha klasa IV V troche zarosło i wyległo (wymlocilem ok 4,5t/ha)
       
      co zrobić żeby było ok? ile czego dać? ile dać azotu i kiedy (czytalem ze malo <50kg i tylko na start)? czym najlepiej pryskać (bo wiele środków wycofali)? co stosujecie i jakie sa efekty?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj