Skocz do zawartości

Zdjęcie

Bobik

618 odpowiedzi na ten temat

#281 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 02 kwiecień 2015 - 17:34

Bobik

z tego co podają różne artykuły powinno byc przy tradycyjnych 40-50 nasion/m2. Wiec ja bym sie tym nie martwił. U mnie w pierwszych siewach wyszło 37 nasion/m2 bo sobie nie zważyłem MTZ a ta ponad 600g wynosiła, do tego siewnik wysiał 20kg mniej niż zamierzalem. Tyle że ja te kawałki siałem 23 lutego i już zaczyna się wybijać nad ziemię, korzonek ma już 15-20cm :). Ostatnią działkę bobikiem zasiałem w tym tygodniu (25 marca) i tam wysiałem 275kg/ha.

Korzonki chyba mają 15-20 mm a nie cm ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Bobik Dzisiaj, 07:31
  •  

#282 Share maroon88

maroon88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 120 postów

Napisany 02 kwiecień 2015 - 18:04

Bobik

Panowie mam pytanko, a mianowicie sąsiad mi mówił że opryskuje bobik po siewie środkiem o nazwie Mistral 70 WG środek jest na ziemniaki i nie ma rejestracji w bobiku ale podobno można nim opryskiwać?? gdzieś w internecie na jakimś forum znalazłem jednego uzytkownika co pisał że go używa ale jak to jest naprawdę??? nie zaszkodzi to roślinom ???

W nowym Top Agrarze jest artykuł odnośnie środków na strączkowe i najwięcej jest zarejestrowanych na łubin ale z treści artykułu wynika że każdy środek na łubin sprawdzi się na inne strączkowe Oczywiście nie można wpisać ich stosowania Akurat Mistrala nie ma w tym artykule

#283 Share kuba5997

kuba5997

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 06 kwiecień 2015 - 17:29

Bobik

Wysiałem Bobik 260kg/ha na głębokość 8-10cm zaraz po siewie wykonałem oprysk na chwasty Afalon 1.5l/ha. Nawożenie 20t obornika bydlęcego oraz 250 kg polifoski 6. Odczyn ziemi obojętny. Siew 23 marzec trochę spóźniony. Na razie wody jest pod dostatkiem. Pierwszy raz uprawiam tę roślinę z obowiązku spełnienia norm zazielenienia. Nasiona nie były zaprawiane od grzybów. Jakie środki ochrony polecacie i kiedy stosujecie ? Mszyce,grzyby,plamistość,chrząszcze lepiej pryskać zapobiegawczo czy dopiero po ukazaniu się szkodników ?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Bobik: uwaga na szkodniki! zobacz »

•  

#284 Share Kamilmkm

Kamilmkm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 06 kwiecień 2015 - 18:36

Bobik

Korzonki chyba mają 15-20 mm a nie cm ;)

Nie, nie przejęzyczyłem się! 15-20 cm! Pęd w górę miał ok 5cm a korzeń długości calutkiej dłoni i jeszcze się koniec urwał przy wyrywaniu. Sam byłem zaskoczony, ale jak by nie było to już ponad miesiąc minął jak wsiany, w tej chwili już 1,5miesiąca, myślę że na dzień dzisiejszy już nawet ładnie wschodzi. Może jutro będę przejeżdżał koło tej działki to mogę ci kolego zdjęcie zrobić jak to wygląda.

Edytowany przez Kamilmkm, 06 kwiecień 2015 - 18:37.

#285 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 06 kwiecień 2015 - 22:24

Bobik

@kamilmkm Możesz zrobić bo jestem ciekawy ;)

#286 Share alvaroalvaro78

alvaroalvaro78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 553 postów

Napisany 07 kwiecień 2015 - 06:59

Bobik U mnie też przed świętami zaczął wychodzić z ziemi

#287 Share Kamilmkm

Kamilmkm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 09 kwiecień 2015 - 19:57

Bobik

a70b3cd30501.jpg

Tak wygląda ten bobik u mnie (stan na 9.04, siew 23.02 poznaniakiem przednimi lejkami, czyli co ok 22cm). Jeszcze nie wszystkie roślinki na wierzchu ale niektóre okazy juz i ładnie listka rozkładają. Próbowałem wyrwać palcami ale korzeń się urywał kilka cm poniżej ziarniaka a nie miałem czym głębiej grzebnąć.

#288 Share alvaroalvaro78

alvaroalvaro78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 553 postów

Napisany 10 kwiecień 2015 - 06:44

Bobik U mnie siane tydzień później i nie są takie duże ale też już nad ziemią ;)

#289 Share michax

michax

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 10 kwiecień 2015 - 21:02

Bobik

Na jaką głębokość udało Ci się posiać poznaniakiem?

#290 Share masa24

masa24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 915 postów

Napisany 11 kwiecień 2015 - 20:32

Bobik

panowie dzis posialem bobik. nie jest jeszcze za pozno?

i jaka cene przewidujecie na bobik w zniwa 2015?  chyba bedzie duzy spadek ceny

z tego co widze pelno osob w mojej okolicy sieje bobik a nigdy tego nie robilo

Edytowany przez masa24, 13 kwiecień 2015 - 21:16.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#291 Share Kamilmkm

Kamilmkm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 14 kwiecień 2015 - 06:02

Bobik

Na jaką głębokość udało Ci się posiać poznaniakiem?

W zaleceniach jest 8-10cm ale na taką głębokość na pewno ziarno nie wpadło. Uprawiałem zwykła broną z zębem 16cm. Głębokość siewu to tak między 4-7cm, w koleinie po oponach mimo maksymalnego docisku głęboko lejek nie wejdzie w glebę, tym bardziej że siałem w dość wilgotną ziemię. Docisk w siewniku zwiększyłem ile się tylko udało przestawiając te zawleczki przy sprężynach na pierwsze otwory, dodatkowo mam wymienione te płaskowniki na grubsze i one mają te pierwsze otwory jeszcze wyżej niż oryginalne.

#292 Share masa24

masa24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 915 postów

Napisany 14 kwiecień 2015 - 09:41

Bobik

ponawiam pytania ktore zadalem wyzej i mam nowe

czy stosujecie jakis inny srodek na chwasty powschodowo niz basagram i butoxone?  oba sa bardzo drogie, znacie cos tanszego?   basagram to juz wogole kosmos bo jak dobrze licze to na 16 hektarow wychodzi mi jakies 4 000 zl, a do opryskania mam 30 ha

#293 Share newagro

newagro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 307 postów
  • Zainteresowania:spec. Ochrona Roślin i Nasiennictwo
    spec. Diagnostyka w Ochronie Roślin
    spec. Integrowana Ochrona Roślin w Integrowanej i Ekologicznej Produkcji Roślinnej

Napisany 14 kwiecień 2015 - 11:39

Bobik

@masa24 zajrzyj na moją wyszukiwarkę środków , masz tam cały przegląd środków

Najpopularniejsza wyszukiwarka środków ochrony roślin w Polsce oraz ciekawy blog tylko na www.agrofy.pl  :D  

#294 Share michax

michax

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 14 kwiecień 2015 - 21:00

Bobik

W zaleceniach jest 8-10cm ale na taką głębokość na pewno ziarno nie wpadło. Uprawiałem zwykła broną z zębem 16cm. Głębokość siewu to tak między 4-7cm, w koleinie po oponach mimo maksymalnego docisku głęboko lejek nie wejdzie w glebę, tym bardziej że siałem w dość wilgotną ziemię. Docisk w siewniku zwiększyłem ile się tylko udało przestawiając te zawleczki przy sprężynach na pierwsze otwory, dodatkowo mam wymienione te płaskowniki na grubsze i one mają te pierwsze otwory jeszcze wyżej niż oryginalne.

Ja również siałem poznaniakiem i głębokość mam porównywalną do twoje tylko ja siałem tylnymi lejami również opuściłem je ile się dało i rozkręciłem cięgło (łącznik górny) tyle ile się dało i ogólnie byłem zadowolony jedynie te koleiny po traktorze słabo się siały. Ziemia przed siewem zrobiona kultywatorem po samą ramę. Zobaczymy jakie będzie jak powschodzi.

#295 Share masa24

masa24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 915 postów

Napisany 15 kwiecień 2015 - 12:43

Bobik

witam dostalem oferte na kontraktacje bobikiu. cena 700 + vat, ale w warunkach np dopuszczalne zanieczyszczenie 1 %.  to chyba nit do zrealizowania bez czyszczenia?

#296 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1490 postów

Napisany 16 kwiecień 2015 - 19:09

Bobik

Ubezpieczacie bobik od gradu bo chciałem ubezpieczyć ale poddobno nie ma dopłat do ubezpieczenia bobiku?

#297 Share Kamilmkm

Kamilmkm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 16 kwiecień 2015 - 20:52

Bobik

hmm, ja ubezpieczylem bez problemu z dopłatą, tylko stawki od gradu do strączkowych są sporo wyższe niż na zboża. Ja płaciłem chyba 65zl hektar jak dobrze pamiętam w najpopularniejszej firmie.

#298 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1490 postów

Napisany 17 kwiecień 2015 - 11:52

Bobik

Napisz mi na pw jak nie chcesz tu pisać mi Concordia proponowali 100 zł za ha bo podobno dopłat nie ma ale może tak naciągali gdzie indziej jesszcze nie pytałem

#299 Share wl_master

wl_master

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 281 postów

Napisany 17 kwiecień 2015 - 19:40

Bobik

masa24 powiedz mi kto kontraktuje takie ceny tzn skad firma bo patrzac po sytuacji to cena jest dobra, no bez czyszczenia sie nie obejdzie jak na 1 % ma byc

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#300 Share kuba5997

kuba5997

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 20 kwiecień 2015 - 17:08

Bobik

Co polecacie na perz w bobiku ? Dodam że zaraz po siewie dostał Afalon ale niestety robi się zielono ;/ Bobik zaczyna przedzierać się na powierzchnie więc coś co by mu nie zaszkodziło ?