Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
lukaczmarek    277

Witam wszystkich panuje budowę chlewni dla macior na około 30-40 sztuk. Oczywiście na rusztach. Orientuje się ktoś jaki może być koszt budowy takiego obiektu bez wyposażenia? Będzie to około 200-250m2. I jeszcze mam takie pytanie czy potrzebne są kojce postojowe w których kryje sie maciory nie można przegnać ich odrazu z porodówki do kojców grupowych i tam kryć?

Była by to chlewnia podobna jak w poniższym linku tylko połowę mniejsza

http://www.rbprojekt.home.pl/katalog%20-%2...003/cz-003.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas17    0

no ja budowałem kilka lat temu chlewnie dla macior ale na 50szt i innej konstrukcji,a teraz kończe budowe chlewni na głęboką ściółkie a co do kosztów moge ci info udzielić na pw lub gg


sprzedam deutz fahr M36.40, Bizona Z056, oraz ursusa 360 bliższe informajce na pw lub tel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

najlepiej maciorę z kojca porodowego do takiego kojca postojowego gdyż tam można np dać jej troch mniej karmy aby się zasuszyła. Do tego dochodzi aspekt skuteczności i łatwości krycia. Jedno to widać czy maciora będzie powtarzać zwracając uwagę tylko na niektóre, a w kojcu grupowym mogła by ta maciora "zniknąć", o wiele łatwiej wygania się maciory do knura z takich kojców niż z kojców grupowych. Najważniejsze jest jednak to że przez pierwsze 3-4 tygodnie zagnieżdżają się zarodki, a w kojcu grupowym na skutek agresji innych macior można dorobić się mniej licznych miotów lub powtórek, o wiele bezpieczniej jest gdy maciora ma swój kojec który nazwałeś postojowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

no dzięki za wyjaśnienia.

mam jeszcze takie pytanie w jaki sposób sazamontowane ruszta. Betonowe rozumiem że muszą być na murkach budowanych od samego dołu bo są ciężkie natomiast jak sa zamocowane plastikowe które są przeciez krótkie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1115

Plastykowe ruszty montuję się na podciągach plastykowych lub metalowych.

 

Więcej http://www.hodowca.qv.pl/sites/trzoda/06.htm zadzwoń i przedstawiciel ci to wszystko objaśni (łącznie z wyceną, niezależnie czy weźmiesz czy nie jest to gratis więc nic do stracenia poza kilkoma godzinami, a można dużo się dowiedzieć jeżeli się rozmawia z kilkoma firmami co to wykonują) lub http://www.farmazuromin.pl/menu_4.html .


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alojs    0

witam chciałbym odświeżyć temat

interesował by mnie kosztorys chlewni podanej w tym temacie. pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
byk    0

Witam wszystkich nie chciałem zakładać drugiego tematu więc tu napisze. Planuje budowę chlewni dla macior na płytkiej ściółce. Chciałbym się zapytać jaki jest koszt budowy takiej chlewni bez wyposażenia? Chodzi mi o jak najtańszy koszt budowy dlatego na płytkiej.

 

Chlewnia miała by tak wyglądać jak w tym projekcie http://www.sklep.rbprojekt.pl/cz007-projekt-chlewni-sektor-porodowy-warchlaki-systemie-bezsciolkowym-p-47.html tylko ona nie była by na rusztach tylko na płytkiej ściółce a reszta tak samo by wyglądała

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

byk ale powiedz na ile macior i czy z odchowalnią prosiaków i jak widzisz budowę sektora loch luźnych i porodówkę na płytkiej ściółce?? lochy luźne też by były grupowo utrzymywane?? czym byś usuwał obornik??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
byk    0

ta chlewnia tak na 25-30 macior z odchowalnią prosiaków lochy luźne były by grupowo utrzymywane obornik bym usuwał ręcznie najpierw, a jak bym się dorobił to jakiś zgarniacz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Generalnie nie widzę sensu budowania takiej chlewni bo raz że bardzo pracochłonna, dwa że należy budować dodatkowe przejazdy aby wjechać jakimś ciągnikiem z rozrzutnikiem żebyś ten obornik mógł usuwać.

Porodówki to już wogóle na ściółce sobie nie wyobrażam.

Ale jeśli pytasz o koszty to myśle ze z wszystkimi pozwoleniami, planami, materiałami budowlanymi, ekipą budującą, dachem i ociepleniem powinno cię wynieść około 100 tys. To takie szacunkowe wyliczenie wzięte z doświadczenia te +- 30% powinno się liczyc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

@lukaczmarek wieź jednak pod uwagę, że od 1 stycznia 2013 wchodzi w życie sektor C wymagań cross complicance, a tam w wymaganiach masz napisane(no chyba, że źle je rozumiem, lub przesunęli termin wdrożenia, bo też takie chodziły słuchy), że najpóźniej w tygodniu porodu powinieneś zapewnić losze w kojcu materiał do budowy gniazda(a sama locha do porodówki powinna być wg tych wymagań wprowadzona tydzień przed spodziewanym porodem do kojca), dodatkowo kolejny wymóg mówi o tym , że w kojcu w którym utrzymywana jest locha z prosiętami powinno być zapewnione lite, suche, wyścielone miejsce dla odpoczynku wszystkich prosiąt(ciężko powiedzieć czy pod to się kwalifikują maty grzewcze). Natomiast co do materiału do budowy gniazda, znajomy pytał się w ODR co przez to rozumieć, to wg nich chodzi o ściółkę ze słomy lub ewentualnie siana, trociny itd. ponoć odpadają. Zresztą przy takich warunkach odpada również pomysł robienia porodówki na pełnym ruszcie, bo ściółka będzie zatykać szczeliny ruszt i w życiu nie będziesz w stanie zapewnić odpowiedniej higieny, co w hodowli na rusztach jest szczególnie istotne.

Nie mniej jednak planując jakąkolwiek tego typu inwestycję trzeba brać poprawkę na to, że w sumie nie wiemy jak będą zmieniały się w czasie wymagania, ale zważywszy na dość silną pozycję ekologów, obrońców zwierząt w UE jest duża szansa, że być może za 10 lat obowiązkowy będzie chów ściółkowy(przynajmniej w pewnych grupach jak właśnie lochy lub prosięta, a same ruszta wg mnie przyczyniają się raczej bardziej do oszczędności czasu i sił niż do poprawy zdrowotności stada, szczególnie jeśli ktoś na hodowli chce oszczędzać).

 

No, a co do tego projektu dało by się to zrobić na ściółce(wiadomo wymaga trochę ręcznej pracy, ale od niej nikomu jeszcze ręce nie uleciały, a hodowla na ściółce jest na pewno bliższa fizjologii i behawioryzmowi świni niż ruszt), ale trzeba by zrobić jakoś osobno korytarz paszowy po którym będziesz donosił paszę do poszczególnych "pokojów", i osobno gnojowy, położony równolegle do paszowego tylko niżej(takie koryto, nie musi być jakoś szczególnie szerokie, no chyba, że chcesz wjeżdżać z całymi wałkami słomy to powinien być on szerokości wałka, żeby nie robić bałaganu na paszowym, ale to w sumie twoja decyzja) najlepiej z wyciągiem sufitowym linowym(w sumie nie drogi, a jak się uprzesz to jesteś w stanie sam go zbudować), no a obornik z poszczególnych "pokojów" i tak będziesz skazany na korytarz gnojowy wywozić na taczce, bo inaczej przy takim projekcie tego się nie da rozwiązać.

  • Like 1

Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Jesteś pewien tych norm które opisałeś?? Bo ja byłem na kilku szkoleniach i wiele się o tym słyszy ale o czymś takim nie słyszałem. Słysze tylko o tym że wiele gospodarstw ma problemy z grupowym trzymaniem loch prośnych. Przecież 100% większych gospodarstw ma porodówki na ruszcie lub półruszcie. Masz gdzieś linka do tych norm??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

Opisane to masz w tych normach str 54 - 60, albo to z CDR str 37 - 70, no i na tym co uda się dowiedzieć z ODR i ludzi z Izb Rolniczych, bo u nas szkoleń dotyczących sektora C jak na razie nikt nie zorganizował(lub o nich nie poinformował zainteresowanych). Nie mniej jednak u nas jak się pytam właśnie o matach grzewczych(w tych normach w domyśle chodzi o maty grzewcze choć pewnym być nie można) nie wspominają, upierają się się przy tradycyjnych mat. ścielnych, a zap. mat. do budowy gniazda ma być obowiązkowe(choć przyznam się, że też widziałem normy z ważnym dopiskiem choć też w sumie niejednoznacznym, który wymieniał dostępne mat. ścielne, a kończył się mniej więcej takim sformułowaniem "w zależności od stosowanego systemu odprowadzania gnojowicy" - pytanie tylko czy chodzi o to czy chodzi o to czy trzeba ścielić, czy dobór materiału do ścielenia). Wiem, że to dziwne itd., ale starczy sam przykład z tymi kojcami grupowymi - duża część ferm na zachodzie postawiła na kojce pojedyncze dla loch, a teraz musieli je przerabiać, bo obrońcy praw zwierząt przeforsowali swoje pomysły, więc dopuszczać trzeba każdą możliwość.


Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
byk    0

A taniej niż 100 tys nie da się wybudować tej chlewni?

Podajcie jakieś przybliżone koszty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Możesz kombinować taniej ale gwarantuję że ci się nie uda. Wiesz ile same pozwolenia kosztują?? Ekipa która buduje też swoje bierze. Materiały budowlane, dach, ocieplenie, okna elektryka, woda, całe wyposażenie tip itd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mol    0

WITAM. niedawno przejąłem gospodarstwo po tacie i mam jeden budynek do wykończenia. jest to budynek o wymiarach10x15, stan w środku jest surowy, planuje tam umieści grupową hodowlę loch oraz porodówki.może mi ktoś doradzi jak rozmieścic tą chlewnie i wjakim systemie trzyma (ruszta czy ściółka)? oraz jaki może by koszt wykończenia tej chlewni?na ile loch może by przeznaczony ten budynek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Foster    2

Nikt Ci z samych wymiarów nie wybierze cyklu i powie że masz trzymać tyle czy tyle świń.

Najprosciej zadzwonić do kilku firm wyposażeniowych żeby do Ciebie przyjechali, wtedy podadzą dokłądne ceny wyposażenia oraz obliczą obsadę, potrzebna liczbę kojców na porodówce itp

 

 

PS. Porodówka powinna być sama w osobnym budynku komory oddzielone ścianą od siebie

Edytowano przez Foster

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Jeśli chcesz to zrobić nowocześnie to na pewno koszty nie będą małe. oczywiście w grę wchodzi tylko ruszt więc czeka cię kucie całej posadzki.

koszt wyposażenia to jak kolega wyżej napisał zadzwoń do firmy jakiejś przyjadą, zaprojektują i wycenią bo różnica w cenie między różnymi wariantami wyposażenia może sięgać nawet kilkuset %

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bonzaj    6

Ruszt to nie najlepsze wyjscie , najbardziej urazogenne. ja bym zrobił sciółke i stacje paszową dla loch, ponadto kojec dla knura i kojce dla loch luźnych i niskoprośnych. usuwanie obornika ciągnikiem raz na 2 tyg. przy tym systemie spełniasz wszystkie norm na 30 lat do przodu. Ponadto inwestcja w ruszt jest droga, ruszta zbiorniki pomp itd itp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Jak kto woli, ale u mnie przy maciorach nie ma specjalnie duzo urazów a wszystkie stoją na ruszcie. poza tym całodzienna praca przy 50 maciorach (nie licząc kryc porodów itp) zajmuje mi 15 min.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol27    0

Witam.. Mam stara chlewnie na 20 loch (możliwość dobudowania) bez wyposarzenia sama posadzka i stare klatki ktore rozbiore..

Myslicie, że jest sens zainwestowac w taka ilość??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kratka16    0

Czy jezeli bym mial okolo 60 macior to 5 porodowek by mi wystarczylo dodam jeszcze ze chodzi o cykl 3 tygodniowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mefiu890    15

Kolego na 60 loch potrzebujesz dwie komory porodowe po 9 kojcow porodowych każda jak ty liczysz ze 5 porodowek Ci starczy w cyklu 3 tygodniowym ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kratka16    0

No ale posluchaj maciore przegonic tydzien wczesniej do kojca po oproszenu maciore trzymac z prosiakami 3 tygodnie to wychodzi miesiac czyli w jednej porodowce maciora bedzie tylko miesiac czyli w roku 12 wejdzie do kojca razy 5 to wychodzi 60 szt

 

No ale posluchaj maciore przegonic tydzien wczesniej do kojca po oproszenu maciore trzymac z prosiakami 3 tygodnie to wychodzi miesiac czyli w jednej porodowce maciora bedzie tylko miesiac czyli w roku 12 wejdzie do kojca razy 5 to wychodzi 60 szt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Gąsiorek777
      Witam,
      Orientuje się ktoś może jaki może być koszt +/- wylania fundamentów "basenu" pod chlewnię na rusztach, może ktoś ostatnio budował chociaż zdaję sobie sprawę że teraz cięzki czas na takie inwestycje. 
      Wymiary 40mx20m głębokość 0,8m/1m
    • Przez Kubos43
      Planuje modernizacje budynku, 4 pomieszczenia o łącznym wymiarze 16x8 metra podzielone po równo co daje 4x8 chce zaadaptować do chodowli świń. 
      Początkowo planowałem zrobić to w systemie głębokiej ściółki jednak teraz bardziej schylam się ku rusztom betonowym, murki i posadzki i tak muszę wykonać a mam możliwość pójścia w górę bo do stropu ponad 3 metry. 

      chciałbym zrobić  wanny pod każdym pomieszczeniem osobno i tak żeby wystarczyło na cały tucz od 20 kilogramów. 
       
      czy wystarczą wanny z posadzką i ściankami murowanymi z bloczka?
      Jak to wszystko uszczelnić żeby gnojowica nie rozprzestrzeniała się poza wannę? 
      czy 1 metr głębokości wystarczy? 
    • Przez Rolnikk19
      Część. Mam pytanie czy ma ktoś okna typowo inwentarskie (zdj)?Chodzi mi głównie opinię o ich jakości i wytrzymałości(pękanie,powinien koloru). Pozdrawiam



    • Przez luki02165
      Witam 
      Orientuje się ktos jaki jest koszt postawienia chlewni na 50 sztuk loch wraz z tuczarnia Wszystko w jednym budynku i pełnym wyposażeniem?
      Pozdrawiam 
    • Przez Macias2901
      Witam mam pytanie czy ktoś wie ile jaki jest koszt budowy chlewni na 100loch w cyklu otwartym 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj