Skocz do zawartości

Czy można przykryć ubiegłoroczną kiszonke z kukurydzy tegoroczną ?

11 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 28 sierpień 2009 - 22:07

Czy można przykryć ubiegłoroczną kiszonke z kukurydzy tegoroczną ? Pytanie jak w tytule tematu, opisze tą sytuację, a więc mam 2 silosy wymiary długość 20m każdy, szerokość 10m i 8m, wysokość ok. 2 m, i w węższym silosie jest popsuta kiszonka gdyż coś jej objętość się zmniejszyła, konkretnie od ścian silosu zapadła się kiszonka i w ogóle jej nie ma, podejrzewam tę robotę o szczury lub myszy, nieważne. w drugim silosie (większym) mam ubiegłoroczną kiszonkę wykonaną w 2008 roku i został mi akurat ten spad od końca taki prostokątny trójkąt długość w podstawie myślę ok. 4 do 5m. I tu jest gwóźdź tematu, czy można ją rozgarnąć trochę w silosie aby możliwy był przejazd i przywalić ją nowo ściętą kiszonką z tego roku którą za niedługo zamierzam ciąć ? czy zostawić tak jak jest i zebrać tą popsutą kiszonkę tam po bokach troszkę będzie i myślę troszkę od góry i wjeżdżać z przyczepami i ugniatać od jednego końca do drugiego, tak jak się napełnia silos półotwarty, (ja mam silos przejazdowy). Chłopaki piszcie co wiecie na ten temat i z góry dzięki za odpowiedzi. Pozdro. :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy można przykryć ubiegłoroczną kiszonke z kukurydzy tegoroczną ? Dzisiaj, 22:09
  •  

#2 Share gryfel

gryfel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 715 postów

Napisany 30 sierpień 2009 - 11:31

Czy można przykryć ubiegłoroczną kiszonke z kukurydzy tegoroczną ? Mój sąsiad miał podobny problem jak ty z kiszonką z kukurydzy która zastała z poprzedniego roku. Więc zrobił tak ze starą kiszonkę rozgarnął po całym silosie dobrze ugniótł przyrzucił ją nowo ściętą i było wszystko dobre jak w tym roku to dawał krówkom. Warstwa ubiegłorocznej kiszonki wynosiła z 10cm.
moje filmy na YouTube http://www.youtube.com/user/gryfel15

#3 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 30 sierpień 2009 - 13:58

Czy można przykryć ubiegłoroczną kiszonke z kukurydzy tegoroczną ? Dzięki za info

#4 Share Belarusik

Belarusik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 311 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacjia Rolnictwa,Motoryzacja,polityka

Napisany 30 sierpień 2009 - 14:09

Czy można przykryć ubiegłoroczną kiszonke z kukurydzy tegoroczną ? Ja widziałem na YT że nie ruszają wcale tej ubiegłorocznej kiszonki tylko sypią nową na nią.
Wyznaje jedna zasade taką że nie ma zasad

#5 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 30 sierpień 2009 - 15:34

Czy można przykryć ubiegłoroczną kiszonke z kukurydzy tegoroczną ? Mógłbyś zapodać linka, hmm ja też coś wdziałem na innej stronce na fotkach że przewozili dobrą kiszonkę z silosu w inne miejsce i ugniatali znów.

#6 Share grzecho106

grzecho106

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 149 postów

Napisany 30 sierpień 2009 - 17:28

Czy można przykryć ubiegłoroczną kiszonke z kukurydzy tegoroczną ? Nam w ubiegłym roku także zostało kiszonki i ją rozgarnęliśmy i zasypaliśmy nową i była ok

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy można przykryć ubiegłoroczną kiszonke z kukurydzy tegoroczną ? Dzisiaj, 22:09
  •  

#7 Share zetor6011

zetor6011

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 30 sierpień 2009 - 17:40

Czy można przykryć ubiegłoroczną kiszonke z kukurydzy tegoroczną ? Mój kolega też wziął rozgarnął tą ubiegłoroczną i zasypał nowa :D

#8 Share damian007

damian007

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 14 marzec 2010 - 10:49

Czy można przykryć ubiegłoroczną kiszonke z kukurydzy tegoroczną ? W 100% można sypać nową na starą. Kiszonka np. koszona w 2008 a dawana w 2010 wykazuje większą wartość pokarmową i takową powinniśmy dawać :) ( niestety nie łatwo jest to uczynić) :) Więc widzisz beż najmniejszych problemów napełniaj silos :)
trzymajmy się kupy bo kupy nikt nie ruszy

#9 Share red

red

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów

Napisany 14 marzec 2010 - 17:47

Czy można przykryć ubiegłoroczną kiszonke z kukurydzy tegoroczną ? damian007 troche stary temat wyciagnoles Dodany obrazek kiszonka pewnie juz dawno zrobiona.
Mam pytanie z kąd masz takie informacje ze kukurydza przetrzymana przez np 24 miesiące ma większą wartość pokarmowa od takiej kilku miesięcznej??
Możesz to poprzeć jakaś publikacja??

#10 Share PALAX

PALAX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów

Napisany 15 marzec 2010 - 10:12

Czy można przykryć ubiegłoroczną kiszonke z kukurydzy tegoroczną ? Myślę że damian007 nie masz racji z tą kukurydzą 2 letnią. Poprostu Twoja kukurydza z 2008 roku była lepszej jakości. Rozumiem to przez to że mogła mieć większy udział kolb w stosunku do łodygi, poza tym nawet ta sama odmiana potrafi mieć różne parametry strawności w kolejnych latach. Mogła być także zebrana w innej fazie, poziom białka jest także nie równy co roku. Co do kiszonki przechowywanej ponad rok, to napewo masz stratę w ilości cukru zawartego w kiszonce. Pomimo że od momentu kiszenia upłynął ponad rok to dalej zachodzą procesy w kiszonce choć wolniej przebiegają, ale jednak.
Z góry przepraszam za błędy ortograficzne i literowe. Nigdy nie bylem w tym mistrzem. Jeśli pomogłem - Wciśnij zieloną strzałkę widoczną na moim poście po prawej stronie.

POZDRAWIAM PALAX

#11 Share LowRider

LowRider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 15 marzec 2010 - 14:34

Czy można przykryć ubiegłoroczną kiszonke z kukurydzy tegoroczną ? Maceracja ziarna kukurydzy w silosie, nawet gorzej rozdrobnionego, następuje dopiero po około roku od momentu zakiszenia! Dopiero po tym czasie materiał będzie ,,oferował" więcej składników pokarmowych, łatwiej dostępnych dla krów. Najlepiej więc byłoby mieć roczny zapas kiszonki i dzisiaj skarmiać kukurydzę sprzed roku. Tak zaleca coraz więcej firm nasiennych. Tam, gdzie są takie możliwości, powinno się stosować taką metodę organizacji bazy paszowej. Kiszonka ,,na zapas" to również bezpieczeństwo na wypadek słabego urodzaju w następnym roku!

topagrar 2/2010
dodatek topbydło s.18

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#12 Share damian007

damian007

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 27 marzec 2010 - 21:34

Czy można przykryć ubiegłoroczną kiszonke z kukurydzy tegoroczną ? Dzięki LowRider w tym artykule jest to wyszczególnione i też to miałem napisać ;)

Z własnego doświadczenia wiem że aby mieć roczny zapas kukurydzy trzeba mocno kombinować i próbuję to robić od zeszłego roku ale nie wychodzi może w tym się uda choć na 6 miesięcy. A tak na marginesie paszą którą bez obaw można skarmiać kilka lat po zakiszeniu jest żyto. 3,4 lata nie robi wielkiej różnicy ;[ znajomy ma 3 letnią pryzmę i twierdzi że nic się z tym materiałem nie dzieję :(

@PALAX co do mojej kukurydzy z 2008 roku to tylko się popłakać miejscami to nie było po co jeździć i paliwo palić sieczkarnią :)

Edytowany przez andrzej2110, 28 marzec 2010 - 13:07.
Cytowanie poprzedniego posta

trzymajmy się kupy bo kupy nikt nie ruszy