Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dlaczego Euro tanieje?

130 odpowiedzi na ten temat

#1 Share kolo99

kolo99

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów
  • Zainteresowania:Czytanie wypowiedzi Uwodzicieli z AF, można się nieźle uśmiać, POLECAM!!!

Napisany 20 sierpień 2009 - 18:34

Dlaczego Euro tanieje? Złotówka jak co roku musi się umocnić maksymalnie do Euro w okresie wrzesień-październik. Dlaczego? Odpowiedź jest dla mnie prosta, rząd chce pięknie zarobić na dopłatach bezpośrednich przyznawanymi w Euro. A przeliczanymi na złotówki przez polski rząd, akurat według kursu z dnia 30. września. Od pewnego czasu PLN zaczyna się umacniać, może nie w zawrotnym tempie, ale zawsze. Bo nie można pokazać, że ma to coś na celu.
Na papierze (decyzji) dopłaty mi się zwiększają, ale tymi w Euro, a kwota po przeliczeniu co rok podobna. A miały nam się zwiększać początkowo od 25% tego co w starej "15" i przez 10 lat wyrównać się do 100%. I właściwie co ja chcę(?) przecież zwiększają się... Tylko w kieszeni ciągle tyle samo...

"Powierzchnia użytków rolnych w Polsce - 16,2 mln ha (2007), co stanowi 50,2% ogólnej powierzchni kraju." (źródło Wikipedia.pl)
A więc przy takiej liczbie ha jest duża różnica policzyć Euro przykładowo po 3,5 a po 4,5 (można coś załatać, bądź dać podwyżki np. nauczycielom).
Można też łatwo zauważyć, że mało kto wie ile dostaje dopłat w Euro/ha. Bo jeśli nie wiesz to nie ma to dla Ciebie znaczenia po jakim kursie Ci przeliczą.

Moim zdaniem dopłaty powinny być przeliczane według średniego kursu rocznego, a nie branego z jednego dnia w roku. Na jeden dzień w roku można zrobić taką spekulację, aby umocnić PLN. Trudniej utrzymać mocną złotówkę przez cały rok. Co z resztą byłoby dla nas korzystne np. przy zakupie zachodnich maszyn. Nie jestem zwolennikiem wejścia w strefę Euro, ale myślę, że rząd mocno gra na naszą - rolników niekorzyść. Większość płodów rolnych za bezcen i jeszcze z tego nas okraść:)

Proszę o Wasze opinie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Dlaczego Euro tanieje? Dzisiaj, 05:34
  •  

#2 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 20 sierpień 2009 - 18:41

Dlaczego Euro tanieje? Lepszym rozwiazaniem było by wypłacanie rolnikom dopłat w Euro :) :)

#3 Share oFsik

oFsik

Moc dostarcza Zetor

• Members
  • PipPipPip
  • 1780 postów

Napisany 20 sierpień 2009 - 18:45

Dlaczego Euro tanieje? @mickas dobrze mówi Jemu polać. Jak to zacząłem czytać to od razu przyszło mi do głowy takie rozwiązanie.
Zetor is power
power is Zetor

Zapraszam do obejrzenia moich filmików http://pl.youtube.com/user/oFsik53

#4 Share Vitasem

Vitasem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Zainteresowania:sport,muzyka<br />

Napisany 20 sierpień 2009 - 18:49

Dlaczego Euro tanieje? Nie jestem fanem tego rządu, ale uważam, że jego wpływ na kurs złotówki jest mały.Główą rolę odgrywają spekulanci, którzy dobrze zarobili na spadku kursu złotego w ostatnim roku,a teraz będą umacniać złotego i znów zarobią.A my niestety nie mamy na to wpływu.

#5 Share kolo99

kolo99

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów
  • Zainteresowania:Czytanie wypowiedzi Uwodzicieli z AF, można się nieźle uśmiać, POLECAM!!!

Napisany 20 sierpień 2009 - 20:13

Dlaczego Euro tanieje? Albo tak jak mówicie wypłacać w Euro tylko wtedy kantory przeżywałyby prawdziwe oblężenie:D
Nawiązując do przedmówcy to nasz rząd sukcesów nie ma, wręcz same porażki. Ale chcąc czymś nadrobić niepowodzenia bądź lenistwo w gospodarce szuka 'łatwych' pieniędzy. Myślę, że mają dobrych spekulantów, aby tego dokonać.

#6 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 20 sierpień 2009 - 20:20

Dlaczego Euro tanieje? a może ktoś wie ile jest tych euro na dopłaty przeznaczone w skali całego kraju??

#7 Share kolo99

kolo99

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 20 sierpień 2009 - 20:55

Dlaczego Euro tanieje? Szukałem na stronach arimr oraz ministerstwa rolnictwa i zawsze są podane już przeliczone na złotówki, także ciężko wyczuć. Może słabo szukałem jeśli ktoś będzie wiedział niech napisze:)

EDIT:
Zgłaszana powierzchnia do dopłat z całej Polski to ok. 16 mln ha

#8 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 20 sierpień 2009 - 21:24

Dlaczego Euro tanieje? ja znalazłem dane z 2004 roku trochę stare ale zawsze to coś
więc tak:
na płatności jednolite i uzupełniające było wtedy przeznaczone 1.4mld euro czyli po tamtym kursie ok 6700000000 zł-- >znalezione gdzieś na stronie arimr albo ministerstwa rolnictwa

dla porównania średnia dzienna wartość obrotów na rynku walutowym pary EUR/PLN w kwietniu 2007 wynosiła 978 mln USD co po przeliczeniu po kursie z dnia dzisiejszego daje ok 2836200000 zł --> dane zaczerpnięte z www.nbp.pl

więc wysokość dopłat przeliczanych stanowi ok 2.5 -3 dniowych średnich obrotów na rynku walutowym tymi dwiema walutami więc ok 1% w skali roku więc według mnie dopłaty nie mają aż tak istotnego wpływu na kształtowanie się kursu Euro względem Złotego, jednocześnie nie twierdzę że nie mają w ogóle jakiegoś wpływu

Powyższa wypowiedź ma charakter czysto teoretyczny i jest oparta na nie do końca pełnych danych

EDIT:
co mnie jeszcze bardziej skłania do wniosku że kurs euro w minimalnym jak już stopniu zależy od przeliczania dopłat to fakt iż nie tylko euro tanieje lecz większość walut względem złotego, więc byłby to za drogi interes aby to zależało od dopłat, i jeszcze jedna rzecz rynek walutowy ma wymiar światowy i pojedyncze państwa nie mogą ustalać kursów jak im się chce bo kurs jednych walut zależy od kursów innych. do osłabienia kursu uro potrzebne by było wprowadzenie na rynek znacznej ilości Euro a nie tylko ok 2 mld

#9 Share Henius91

Henius91

Rolnik z pomorza

• Moderator Galerii
  • PipPipPip
  • 2427 postów

Napisany 20 sierpień 2009 - 21:52

Dlaczego Euro tanieje?

Lepszym rozwiazaniem było by wypłacanie rolnikom dopłat w Euro :) :)

eee... a czasami nie sa doplaty wyplacane wedlug kursu Euro?? o ile sie nie myle to im wieksze Euro tym wieksze doplaty.
"Ernte gut, alles gut" ...:::KRONE:::...
Valtra - Individually Yours

http://www.youtube.com/user/Henius91 moje filmy

#10 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 20 sierpień 2009 - 22:07

Dlaczego Euro tanieje? No właśnie tak jest. A koledze chodziło żeby nam na konto przelewali dopłaty w euro i byśmy sami sobie zamieniali na złotówki kiedy ten kurs byłby dla nas korzystniejszy.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 21 sierpień 2009 - 07:21

Dlaczego Euro tanieje? A to do wyliczenia dopłat borą tylko kurs tylko z 30 września? nie ma jakiejś średniej z poprzednich miesięcy?

#12 Share pawel321654

pawel321654

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 324 postów

Napisany 21 sierpień 2009 - 09:52

Dlaczego Euro tanieje? tylko z 30 września.

#13 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów

Napisany 21 sierpień 2009 - 10:22

Dlaczego Euro tanieje?

No właśnie tak jest. A koledze chodziło żeby nam na konto przelewali dopłaty w euro i byśmy sami sobie zamieniali na złotówki kiedy ten kurs byłby dla nas korzystniejszy.

Własnie o to mi chodziło :)
Zamiast dostawać 3.30 zł z euro mozna by sobie wymienic ( komu sie nie spieszy) np po kursie 4.50 :) I kilka PLN do przodu :)

#14 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 21 sierpień 2009 - 21:39

Dlaczego Euro tanieje? ale ciągniki, maszyny są teraz tańsze akurat no ale wiem akurat wszysko u was się o dopłaty rozbija

#15 Share zdruj77

zdruj77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 21 sierpień 2009 - 21:41

Dlaczego Euro tanieje? dobra to jak tanieje to dobrze bo maszyny tańsze ale i złe bo dopłaty niskie to wszystko takie zagmatwane

#16 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów

Napisany 22 sierpień 2009 - 11:28

Dlaczego Euro tanieje? Tak jak przypuszczalismy wczoraj w Wiadomosciach mowili ze złoty sie umacnia - no tak 30 wrzesnia juz za pasem :)

#17 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 22 sierpień 2009 - 13:55

Dlaczego Euro tanieje? zacznijcie kupować euro za złotówki to sytuacja zmieni się na Waszą korzyść;]

#18 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 22 sierpień 2009 - 13:58

Dlaczego Euro tanieje? dokładnie, trzeba zwiększyć popyt na EURO to i cena wzrośnie

#19 Share Bartek19992

Bartek19992

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 28 sierpień 2009 - 11:17

Dlaczego Euro tanieje? I to nawet dobry pomysł bo teraz ide i kupuje sobie 10 tyś EURO po 3,30 (płace 33tyś) a sprzedaje w maju po 4,50 i dostaje 45tyś zł to jest interes :D :D
Sprzedam cyklopa UNHZ-500
i Pług 2 skibowy info na PW

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 28 sierpień 2009 - 13:16

Dlaczego Euro tanieje? a skad wiesz ze w maju bedzie po 4,5 :D :D
we wrzesniu przewaznie jest tansze tylko w stosunku do biezacego roku, a nie do przyszlego.
kupno euro za zlotowki tez sie nie sprawdzi bo wyplaty daja w .... czerwcu??? tak u nas jest przynajmniej, a przelicznik z wrzesnia
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!