Skocz do zawartości

agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Integrowana produkcja czosnku?

galeria
Czosnek
Zdjęcie

[czosnek] ile z hektara?

3569 odpowiedzi na ten temat

#1881 Share borys11

borys11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 223 postów

Napisany 08 czerwiec 2015 - 15:50

[czosnek] ile z hektara?

Przy tej suszy usychanie liści to norma koledzy. Ponadto za 3 tygodnie wykopki i myślę, że każdemu usychają liście. Jednym mniej, drugim więcej, bo po prostu dojrzewa. Usychanie liści to nie zawsze objaw szkodnika.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
[czosnek] ile z hektara? Dzisiaj, 01:14
  •  

#1882 Share czostek

czostek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 08 czerwiec 2015 - 19:37

[czosnek] ile z hektara?

Nicieni nie widać po rozcięciu czosnku. widać je w 100 krotnym powiększeniu. najlepsza recepta to zmienić działkę i przesiać pole aksamitką bądź jakąs niciebójczą odmianą jęczmienia, nazywa się gladiator czy gladius - tak mi mówił gość w sklepie. U mnie dopiero teraz widać jak nicienie żerują, uprawiam dwa lata po sobie na tej samej działce i w tym roku jest na prawde więcej czosnku gnije i zasycha.

#1883 Share Plagrafi

Plagrafi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 355 postów

Napisany 08 czerwiec 2015 - 19:45

[czosnek] ile z hektara?

kolego plagrafi jaki duzy czosnek ci rosnie przy nawodnieniu taśmami kroplujacymi

Nie wiem bo mam pierwszy raz i to wiosenny bo zimowego mam taki kawaleczek ze nie warto bylo podpinac, to ten wiosenny (Jankiel)

najwieksze maja po niecale 4 cm srednicy teraz a jeszcze 2 miesiace ma do zbierania chyba takze mysle ze bedzie spory jak na wiosenny 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1884 Share borys11

borys11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 223 postów

Napisany 08 czerwiec 2015 - 21:23

[czosnek] ile z hektara?

czostek, jesteś pewny, że to nicienie? Jeśli tak to wiem sam po sobie, że człowiek przy tym cholerstwie jest w sumie bezradny.

#1885 Share luukii

luukii

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 08 czerwiec 2015 - 21:23

[czosnek] ile z hektara? Koledzy u mnie jest powważny problem. Co od suszy to od suszy ale 10"% już mi wyleciało... I teraz tak, czosnki więdną ale síe nie skręcająa liście jak piszą w artykułach o niszczyku z. Główki u tych chorych roślin są jak z waty lekkie w środku zgnite bądź nawet całe rozpadnidte na błoto..korzeni nie ma wcale badz czesciowo uszkodzone. Lekko sie te rosliny wyciaga. Po niekturych juz śladu nie ma. I teraz pytanie czy to niszczyk, czy choroba grzybowa czy robal? W tych najbardziej zgnitych głowkach widac czasami takie malenkie bezbarwne pajaczki lub czarne, albo ok centymetrowe rudobrazowe cienlie larwy ale nie we wszystkich sztukach.. Jesli to jakas plesn to moze sie tam poprostu zalegly jak juz czosnek zaczol gnic albo one sa przyczna..masakra nie wiadomo co to i czy sie nie przeniesie na zdrowe roślinki.. Zabki jesienia bylx zaprawiane, na wiosne bylo robione4 razy na grzyba(signum, amiśtar, amiśtar opti i scorpion)i na robala be58 dursban, nurelle, proteus. czesc bylo kupionych z wielv miejsc cźesc zabkow byla wlasna. I wydaje mi sie źe w grzadkach z mojego materiału sadzeniowego jest tego najmniej a z tego dokupowanego zdarzaja sie prawie całe zgnite.. Nie wiem co to jest ale jesli ktos moglby cos doradzic. To z góry dziekuje. Dodam jeszcze ze na tym polu akurat nigdy nie było zadnych warzyw. Pozdrawiam

#1886 Share borys11

borys11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 223 postów

Napisany 08 czerwiec 2015 - 21:39

[czosnek] ile z hektara?

Nicieni nie widać po rozcięciu czosnku. widać je w 100 krotnym powiększeniu. najlepsza recepta to zmienić działkę i przesiać pole aksamitką bądź jakąs niciebójczą odmianą jęczmienia, nazywa się gladiator czy gladius - tak mi mówił gość w sklepie. U mnie dopiero teraz widać jak nicienie żerują, uprawiam dwa lata po sobie na tej samej działce i w tym roku jest na prawde więcej czosnku gnije i zasycha.

Nicienie widać jak się dobrze przyjrzymy, mówię tutaj konkretnie o niszczyku zjadliwym. Długość jego ciała to 1-1,3mm. Uwierz mi, że widać tylko trzeba się bardzo dobrze przyjrzeć. Nie w środku główki tylko najczęściej w piętce, albo w obszarze układy korzeniowe. Trzeba bardzo starannie, pomału, listek po listku "rozbierać" roślinkę i uważnie się przyglądać, a nicienie wtedy widać.

Koledzy u mnie jest powważny problem. Co od suszy to od suszy ale 10"% już mi wyleciało... I teraz tak, czosnki więdną ale síe nie skręcająa liście jak piszą w artykułach o niszczyku z. Główki u tych chorych roślin są jak z waty lekkie w środku zgnite bądź nawet całe rozpadnidte na błoto..korzeni nie ma wcale badz czesciowo uszkodzone. Lekko sie te rosliny wyciaga. Po niekturych juz śladu nie ma. I teraz pytanie czy to niszczyk, czy choroba grzybowa czy robal? W tych najbardziej zgnitych głowkach widac czasami takie malenkie bezbarwne pajaczki lub czarne, albo ok centymetrowe rudobrazowe cienlie larwy ale nie we wszystkich sztukach.. Jesli to jakas plesn to moze sie tam poprostu zalegly jak juz czosnek zaczol gnic albo one sa przyczna..masakra nie wiadomo co to i czy sie nie przeniesie na zdrowe roślinki.. Zabki jesienia bylx zaprawiane, na wiosne bylo robione4 razy na grzyba(signum, amiśtar, amiśtar opti i scorpion)i na robala be58 dursban, nurelle, proteus. czesc bylo kupionych z wielv miejsc cźesc zabkow byla wlasna. I wydaje mi sie źe w grzadkach z mojego materiału sadzeniowego jest tego najmniej a z tego dokupowanego zdarzaja sie prawie całe zgnite.. Nie wiem co to jest ale jesli ktos moglby cos doradzic. To z góry dziekuje. Dodam jeszcze ze na tym polu akurat nigdy nie było zadnych warzyw. Pozdrawiam

Trochę późno kolego się zorientowałeś widzę, że coś na Twoim polu nie tak. Skoro główki idzie już bez oporu wyciągnąć, są pozbawione systemu korzeniowego, to faktycznie robota niszczyka(dla pewności wstaw jakieś zdjęcia). Nie widziałeś wcześniej, że coś się dzieje? Myślę, że teraz to już trochę późno, bo 3 tygodnie do wykopków. Dla profilaktyki walnąłbym porządną dawkę grzybobójczą, aby w jakimś stopniu zahamować gnicie roślin całkowicie "pociętych" przez niszczyka. Nie wiem czy to się jeszcze opłaca, ale pisałem parę postów temu, że ja niszczyka wstrzymałem bardzo silną dawką dursbanu(ok. 100ml środka na 15l wody, lane z tzw. "szlaucha" bezpośrednio na rzędy). Na 0,25h poszło mi jakieś 5l dursbanu)

#1887 Share max00

max00

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 10 czerwiec 2015 - 08:54

[czosnek] ile z hektara? panowie jakiej srednicy macie głowki

#1888 Share szyszy

szyszy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 10 czerwiec 2015 - 11:59

[czosnek] ile z hektara?

Czy macie jakieś sposoby na ładną skórkę na główkach? jakieś konkretne opryski przed zbiorem (i jak długo przed)? Słyszałem że dobrze jest rovralem przed zbiorem pokropić żeby dobrze się przechował. Ale czy coś sprawdzonego na ładną skórkę? Dzięki, pozdrawiam

#1889 Share ftl

ftl

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 10 czerwiec 2015 - 13:52

[czosnek] ile z hektara?

Panowie wykopałem taka roslinke czosnku. Mozecie powiedziec co ja atakuje? Wykopałem rowniez robaczka (zdj. 0192). Czy to jest nicien? 2 razy na grzyba 2 razy na robaka pryskane. Dzisiaj wykopałem jeszcze jedna roslinke i głowki sa otoczone pleśnią. 

Załączone miniaturki

• DSC_0190.JPG
  • DSC_0191.JPG
  • DSC_0192.JPG

#1890 Share czostek

czostek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 10 czerwiec 2015 - 15:47

[czosnek] ile z hektara?

ftl ten robak wygląda sla mnie jak przecięta dżdżownica ;) nicień to na pewno nie jest. wygląda mi to na chorobę grzybową bo widać gnicie szyjki. Ponoć rovlar pomaga na to, tak stosował kolega i mówi że widział poprawe. U mnie tez takich okazow jest sporo ale mnie sie wydaje ze to wina nicieni a w uszkodzoą rośline to już wszystkie 'grzyby' atakują.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1891 Share senator11111

senator11111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 576 postów

Napisany 11 czerwiec 2015 - 04:33

[czosnek] ile z hektara?

@Ftl Nicienie mają po nie całym milimetrze wielkości .  Raczej tak jak pisał poprzednik ale czasem też lubią się pojawiać pędraki  tyle że one są jasne i z przodu mają pyszczek z nogami.

#1892 Share czostek

czostek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 11 czerwiec 2015 - 11:57

[czosnek] ile z hektara? Panowie jak myślicie dalo by cos nawodnienie opryskiwaczem polowym ok 400l na 25 arów? Jest tak sucho ze masakra...

#1893 Share Plagrafi

Plagrafi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 355 postów

Napisany 11 czerwiec 2015 - 13:12

[czosnek] ile z hektara?

jak bys przejechal ponad 100 razy to tak

#1894 Share czostek

czostek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 11 czerwiec 2015 - 14:25

[czosnek] ile z hektara?

czyli taki przejazd nic nie pomoze?

#1895 Share ftl

ftl

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 11 czerwiec 2015 - 14:52

[czosnek] ile z hektara?

Witam.Byłem dzisiaj w Agrocentrum z jedna z roslinek. Stwierdzili ze to cos z chorób grzybowych i dali mi Amistar Opti. Juz spryskałem, Teraz czekam na efekty. Pytanie dlaczego Switch nie zapobiegł skoro 2 razy pryskane.

#1896 Share Plagrafi

Plagrafi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 355 postów

Napisany 11 czerwiec 2015 - 23:09

[czosnek] ile z hektara?

a jaka dales dawke tego amistaru? bo z tymi efektami to moze nie byc tak hop siup

#1897 Share grzecho

grzecho

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 12 czerwiec 2015 - 09:58

[czosnek] ile z hektara?

stawianie diagnozy w przypadku "dolegliwości" naszego czosnku jest jak wróżenie z fusów - miałem kiedyś problem z zimowym. Udałem się więc specjalnie do Instytutu w Skierniewicach z chorymi roślinami. Odwiedziłem trzy różne "komórki" naukowe. Czosnek oglądany był pod mikroskopem, rozkładany na czynniki pierwsze, konsultowany z profesorem. Otrzymałem trzy różne diagnozy: pierwsza to zniszczenie przez herbicyd (niemożliwe chyba, że ktoś wszedł na pole i opryskał w nocy :)), druga to nicienie a trzecia - "czosnek jest zarażony patogenami a w ogóle to 99% czosnku jest w Polsce chore" (to słowa jednego z profesorów). Ile głów tyle opinii :)

#1898 Share ftl

ftl

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 12 czerwiec 2015 - 10:20

[czosnek] ile z hektara?

a jaka dales dawke tego amistaru? bo z tymi efektami to moze nie byc tak hop siup

Pryskalem recznym opryskiwaczem
wiec dawałem 85ml na 15l wody

Edytowany przez ftl, 12 czerwiec 2015 - 10:22.

#1899 Share Plagrafi

Plagrafi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 355 postów

Napisany 12 czerwiec 2015 - 10:47

[czosnek] ile z hektara?

sporo 

moim zdaniem jak prykales na grzyba to najpierw musialy to zmucic jakies robale a potem wiadomo grzyb wchodzi jak w maslo :D

Tez mam troche takich bo zapomnialem dac 2 dawke dursbanu od dolu

Edytowany przez Plagrafi, 12 czerwiec 2015 - 10:48.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1900 Share ftl

ftl

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 12 czerwiec 2015 - 11:02

[czosnek] ile z hektara? Tak jak kolega wyżej napisał. Ile osób tyle teorii. Mam nadzieje ze resztę się uratuje a na przyszły rok zmienię pole. Poza tym ta susza bardzo doskwiera, nawet nie ma jak podlać roślin i dać odżywkę