bolid20

Opłacalność produkcji czosnku

Polecane posty

borys11    2

borys dałeś rovral czy tam topsin i dursban, zaprawiłeś, to w czym jeszcze chcesz go moczyć i po co? daj sobie spokój bo przedobrzysz. Od moczenia w byle czym nie urośnie sama 'jedynka' - to jest tylko taka podstawowa ochrona i ona moze pomóc na 100% tylko wtedy kiedy masz zdrową rozsade.

 

A w takim fajnym specyfiku, który zapomniałem dodać jak zaprawiałem, bo się po prostu spieszyłem. W byle czym akurat nie mam zamiaru moczyć, a pytałem czy zmyje mi całą zaprawę, a nie czy przedobrze czy nie ;)

 

 

Ja ściółkowałem 2 lata ubiegłe pod rząd. Słomę zawsze rozrzucałem jak przychodziło porządne ochłodzenie i ziemie marzła. W zeszłym roku to było jakoś w grudniu, pamietam, że jak byłem na polu to nieźle pizgało już. Na wiosnę do końca kwietnia praktycznie na polu było zero chwastów i troszkę myślę, że wilgoć się lepiej trzymała. Słomy nigdy nie usuwałem, bo do zbiorów sama się rozłożyła zawsze. W tym roku jednak nie ściółkuję. Zastanawiam się jednak czy popryskać na chwasty po posadzeniu, bo nigdy tego nie praktykowałem.

Edytowano przez borys11

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czostek    2

Borys na pewno czesc zaprawy zostanie w bance. Jedyne co moglbys dodac to plynny nawóz jak mysle. A co do sciolki to skoro jej nie usuwasz to dajesz idealne warunki dla drutowców. Ja nawet przy pozostawieniu większej ilości resztek pozniwnych zauważam ich nasilenie. Nie masz takiego problemu? Wolalbym zastąpić sciolkowanie opryskiem na jesień bo to i szybsze i wygodniejsze a chwastów nie uświadczysz do maja.

Edytowano przez czostek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

Nigdy nie miałem z nimi problemu. Nie dawałem grubej warstwy słomy. Bardziej to było ochrona przed chwastami i izolacją wilgoci, niż zimowymi mrozami(chociaż w jakimś stopniu, pewnie mniejszym też chroniło przed mrozem). Poza ściółkowaniem też pryskałem. Jednak myślę, że to w 50% hamowało rozwój chwastów. Jedynie czego nie robiłem to nie pryskałem nigdy na jesieni, bo nie jestem do końca pewny tej teorii :) Jak ja skończę sadzić wszystko, to będzie już po 1 listopada. Temperatury będą pewnie bliskie 0 w dzień. W nocy mrozy. Czy oprysk w takiej temperaturze daje w ogóle efekty i czy nie są to wypryskane pieniądze w powietrze?

czostek, chciałem zamoczyć w ukorzeniaczu-stymulatorze wzrostu.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie nie ma nic lepszego do zaprawy niż "nanogro".
Jak ząbki wam wpadaja w ziemie? Bo mi kazdy poziomo. Jak jest u was? czy zauwazacie roznice we wzroscie od sposobu wsadzenia ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr778    33

Mi też poziomo pierwszy raz zasadziłem taśmówką zobaczymy jak będzie .A jak u was z gęstością? Bo u mnie jak się przyglądałem spadającym ząbkom to zdarza się czasami (ok raz na 10 )że lęża 2 blisko siebie przy czym z taśmy zlatują w równych odstępach niestety przetaczają się w rowku po uderzeniu o ziemię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czostek    2

po sadzarce jakiś malutki odsetek moze delikatnie skośnie wschodzić ale jak wiemy nie ma to wpływu na jakość i mało kto na to patrzy. Szczególnie w tym roku gdzie czosnku jest duży brak bo nie ciągną z hiszpanii, a i bardzo dobrze ze sie w hiszpani dopłaty skonczyły i polaki nie przywożą za pół darmo żeby sprzedać ludziom po zwykłej cenie. Rolnicy nareszcie trochę wezmą za swoją pracę. A wy sprzedaliście już wszystko panowie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    498

my pryskamy stompem na jesieni. co do sadzenia sadzarką jakieś 2 lata temu w jednym miejscu spadło 6 ząbków i wszystkie głowki miały po 7cm , ale tak ok 10 cm powinno być między ząbkami. u nas z hiszpanem zrobił sie spokój bo tak to taki jedne gościu sprowadzał na raz po 10 tirów i była klapa. jeszcze trochę czosnku zostało na późniejsze czasy :D 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr778    33

Ja racer plus afalon po sadzeniu a wiosną jak ma z 15 cm to stomp.3 rok tak pryskam chwastu praktycznie nie ma max 2szt na m2 które usuwamy przy okazji pędowania. 4 lata temu nie pryskałem niczym po sadzeniu to była łąka.Sadzarka też samoróbka rurki 75mm zakończone kolankami 22 stopnie wpuszczone w redlice i czasem pod różnym kątem wylatują ząbki muszę to jakoś przerobić może kolanka usunąć lub zawęzić wylot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

my kupili chwastownik i załatwił problem z chwastem ;)

 

i w ogóle nie pryskasz teraz?

po sadzarce jakiś malutki odsetek moze delikatnie skośnie wschodzić ale jak wiemy nie ma to wpływu na jakość i mało kto na to patrzy. Szczególnie w tym roku gdzie czosnku jest duży brak bo nie ciągną z hiszpanii, a i bardzo dobrze ze sie w hiszpani dopłaty skonczyły i polaki nie przywożą za pół darmo żeby sprzedać ludziom po zwykłej cenie. Rolnicy nareszcie trochę wezmą za swoją pracę. A wy sprzedaliście już wszystko panowie?

 

Mam jeszcze śladowe ilości, może z 1500 główek "szóstki" :) Tylko ja z moimi ilościami bawię się w detal. Chętnie załapałbym jakiś duży kontakt z hurtownikiem, ale nie mam z kim jak na razie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    498

pryskamy teraz. a wiosną to tylko chwastownikiem. U nas to jeszcze zostało czosnku ale do sadzenia jeszcze trochę odejdzie i reszta na handel 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

Do kiedy przechowujecie harnasia?

Stosował ktoś kiedyś pod sadzenie nawóz POLIMAG S?

Edytowano przez borys11

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

Wracając do pytania. Czy pryskanie na chwasty po 1 listopada ma jeszcze sens? Tak jak wcześniej wspomniałem temperatury już wtedy niskie i czy oprysk wgl zadziała?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr778    33

Byle nie mniej niż 0 stopni w trakcie zabiegu no i nie na zamarzniętą ziemię a racer zadziała napewno reszta jest trochę bardziej wymagająca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

Racera nigdy nie stosowałem. No poniżej 0, to pryskać nie będę, bo nie chcę sobie opryskiwacza roz... W momencie pryskania może być te 6 stopni załóżmy, a jak w nocy spadnie poniżej 0 to zadziała? Jak pryskam Pendiganem albo Afalon. Tego Racera nie mam u siebie w magazynie :D


Jakie odżywki stosujecie od wiosny? Używaliście może nawozów dolistnych z firmy WUXAL? Zastanawiam się czy nie stosować ich od przyszłego roku. Głównie mam tutaj na myśli wuxal K40, wuxal P45.

Edytowano przez borys11

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wolek81    1

Witajcie Koledzy ... czosnek już posadzony? Ja właśnie zakończyłem sadzenie. Pozostało mi 80kg ząbków, grube i zdrowe, odmiana violetta. Zapraszam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

Jak na zimowe pryskanie to warto dać solidną dawkę :) Wiosną, latem jak pryskam to nie pamiętam dokładnie już :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ftl    17

Panowie powiedzcie mi czy nawóz yara npk 5 14 28 wystarczy pod korzeń? Czy dbać coś jeszcze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pepik190
      Witam.
      Będe wdzięczny za podpowiedz jak zrobić sadzarkę do czosnku,zdjęcia dane konstrukcyjne.Z góry dziękuję.
    • Przez membrana
      Witam! Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czym zaprawiać czosek, jakie stosować opryski i co zrobić, zeby nie gnił wiosną?
    • Przez Kondzioo
      Witajcie... nie znalazłem nigdzie tematu z cenami czosnku więc piszcie po ile chodzi czosnek i w jakich regionach.. jezeli jest taki temat to przepraszam
    • Przez mwp113
      Wydzierżawiłem pole, na którym kiedyś rosło zboże, którego nie zebrali i zgniło. Od tego czasu minęło 2 lata, a pole zarosło krzakami. Popalilismy krzaki, zaoralismy pole i teraz pytanie do was. Co zrobić żeby doprowadzić pole do porządku tak, aby mozna było sadzić czosnek. Pole ma 1ha . Moze jakieś konkretne nawozy do odkwaszenia pola tak, aby doprowadzić je do porządku. Z góry dziekuje. ( Chcemy sadzić czosnek zimowy)
    • Przez 360i82Sa
      CZOSNEK
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj