bolid20

Opłacalność produkcji czosnku

Polecane posty

HondaMtx    121

Myć czosnku nie wolno bo jak wyschnie to popęka. Na powierzchni 1ha jest około 100 tys główek. Wiem bo sadze ;)

 

Ja dziele czosnek według trzech wielkości mały 2,5-3,5cm średni 4-5cm gruby powyżej 5cm i czasem jak jest na prawde duży to wezme go osobno to się drożej sprzeda, a taki ten bardzo drobny to na kila(kg) idzie.

 

Ktoś pytał kiedy najlepiej sprzedawać czosnek. Jeśli ktoś ma czas to najlepiej tak od połowy lipca do późnej jesieni. Wtedy najlepiej idzie i jest najwyższa cena gdy jest kiszenie ogóra ;P

Edytowano przez HondaMtx

Ursus C-360 --> Zetor 8011 --> Massey Ferguson 3090 :)
Jeśli pomogłem, kliknij w strzałkę na zielonym tle :)
Zapraszam ~~> https://www.facebook.com/Fanpagemf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilzaq34    0

Mój czosnek zaatakowała zgnilizna ząbków a od niej i korzenia oraz poskręcane w kółka łodygi czyli niszczyk zjadliwy. Jakie stosować na to opryski wiele z nich wycofano a na przykład w topsinie nie ma nic napisane o czosnku więc nie wiem jakie stosować stosunki oprysku żeby go nie spalić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondzioo    3

Witajcie...

 

w tym roku planuje posadzić około 1a czosnku i mam pytanie... jaką zaprawą zaprawić czosnek przed sadzeniem i jaki środek wybrać do zwalczania chwastów zaraz po posadzeniu?

Jeżeli by się udał to planuje w przyszlym roku posadzic cos okolo 0,5ha i wlasnie nie wiem jak najlepiej zrobic sadzarke... byłem zainteresowany maszynami ale dostałem cennik od dealera maszyn do czosnku erme i jak dla mnie to ceny z kosmosu... lepiej samemu pokombinować... zrobilem screena bo to był plik pdf. i nie zabardzo widac ale macie http://w608.wrzuta.pl/obraz/89egb9youHw/cennik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

u mojej babki przez wieś jeździł koleś i kupował czosnek po 5zł za kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magdaW    0

WITAJCIE :rolleyes: SZUKAM CZOSNKU DO SADZENIA HARNAŚ, HUZAR, ORNAK. PLANUJĘ POSADZIĆ 1 HEKTAR WIĘC POTRZEBUJĘ OK.10 000 GŁÓWEK. MACIE MOŻE COŚ W ROZSĄDNEJ CENIE I NIEKONIECZNIE SUPER OCZYSZCZONE ALE ZA TO ZDROWE?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ewa30    0

Mam takie pytanko jak widać na zdjęciu jest to sadzarka do czosnku i chciała bym się spytać jak nazywają się te taśmy zaznaczone w kółeczku i gdzie można je kupić albo na jakiej stronie można je znaleźć.

 

2589039369%2B-%2BKopia.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelxv    2

na 10 arów wchodzi około 100kg czosnku to jest mniej więcej 1500 główek dużych

średnio w główce jest 12 ząbków to wychodzi około 18 tyś ząbków według moich wyliczeń :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HondaMtx    121

@pawelxv nie wprowadzaj kolegi w błąd :) Gdyż na 1 ha Ruskiego czosnku w którym w główce jest około 4-5 ząbków wchodzi 1t. A takiego czosnku jak Ty piszesz, że około 12 ząbków to na 1ha spokojnie wystarczy około 550kg. Wiem bo sadzę ;) więc na 10 arów jak kupi z 60kg to aż nad to ( ząbek od ząbka sadzone co około 13cm).

 

Pozdrawiam HondaMtx :)


Ursus C-360 --> Zetor 8011 --> Massey Ferguson 3090 :)
Jeśli pomogłem, kliknij w strzałkę na zielonym tle :)
Zapraszam ~~> https://www.facebook.com/Fanpagemf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zloty21    0

Kolego ( HondaMtx) to moglbys jeszcze tak mniej wiecej napisac ile ogolny koszt by mnie wyniosl inwestycji na te 10arow?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HondaMtx    121

W tej chwili koszt 1kg czosnku to około 3-4zł. Sam chce kupić, żeby powiększyć plantacje. Nie opłaca się kupić czosnku do sadzenia na "główki" ponieważ strasznie drogo to wychodzi, a pożytek taki sam ;) Pamiętaj podczas kupowania czosnku żeby nie kupić z robakiem bo wtedy szkoda Twoich pieniędzy i czasu, ponieważ cała plantacja pójdzie się je*bać. Jeśli ktoś potrzebuje konkretnych info na temat czosnku to zapraszam na PW. Postaram się odpowiedzieć na wasze pytania bo mam z tym towarem na co dzień do czynienia xD

 

Pozdro HondaMtx


Ursus C-360 --> Zetor 8011 --> Massey Ferguson 3090 :)
Jeśli pomogłem, kliknij w strzałkę na zielonym tle :)
Zapraszam ~~> https://www.facebook.com/Fanpagemf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zloty21    0

HondaMtx- a gdzie kupujesz czosnek? uzywasz jakis opryskow na jesien ,wiosne? co do inwestycji to koles nagadal mi ze wynioslo go wszystko 10tys.zl n a10 arow wydaje mi sie ze to nie realne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HondaMtx    121

ja kupuje na giełdzie(jak kto woli na placu targowym). Na jesień nie używam oprysków tylko obornik na pole. I sadze czosnek wcześniej zaprawiony zaprawą. A na wiosne to pryskam na grzyba (około 3 razy i na robaka tak ze 3-4 razy. Ktoś twierdzi, że na 10arów go kosztowało 10 tyś? Nie wiem kto to ale Ci głupoty gada. To przy takim wkładzie nawet by się nic nie wróciło! CO więcej, nawet by na tym stracił.

Edytowano przez HondaMtx

Ursus C-360 --> Zetor 8011 --> Massey Ferguson 3090 :)
Jeśli pomogłem, kliknij w strzałkę na zielonym tle :)
Zapraszam ~~> https://www.facebook.com/Fanpagemf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zloty21    0

to ile na czysto mozna zarobic z tych 10arow? pytam bo nie wiem czy z tym startowac i czy wogole sie oplaca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HondaMtx    121

Tego to nawet najstarsi górale nie wiedzą, ponieważ wszystko zależy od tego jaki jest rok, jaki duży Ci czosnek urósł itp. Jeśli jest rok, że czosnek płaci to kupę kasy weźmiesz, a jeśli rok lichy to ciężko... Ale tak ze wszystkim jest. Jeśli czosnek w miarę Ci się uda(przeważnie sam średni) to licz, że tak około 0,40-0,60gr główka. Z 1ha rośnie około 100 tyś główek no to z 10 arów około 10tyś. Przelicz 10tyś x np. 0,50gr no to masz zarobek 5 tyś złotych. W pierwszym roku nie licz na duży zysk gdyż trochę Cie bedzie kosztował czosnek żeby go kupić i wsadzić. A na przyszły sezon dopiero nie będziesz musiał kupować czosnku bo Ci zostanie ten najdrobniejszy i go zasadzisz.


Ursus C-360 --> Zetor 8011 --> Massey Ferguson 3090 :)
Jeśli pomogłem, kliknij w strzałkę na zielonym tle :)
Zapraszam ~~> https://www.facebook.com/Fanpagemf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HondaMtx    121

@kamilzaq34 takich na jakie pozwala fundusz ;) ale staram się kupować środki w takiej średniej cenie. W tym momencie nie znam na pamięć wszystkich nazw. Jak będę miał chwile czasu to sprawdze dokładne nazwy i odezwę się na PW ;)

 

Pozdro HondaMtx


Ursus C-360 --> Zetor 8011 --> Massey Ferguson 3090 :)
Jeśli pomogłem, kliknij w strzałkę na zielonym tle :)
Zapraszam ~~> https://www.facebook.com/Fanpagemf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oregano    948

Środków ochrony na czosnek w tym momencie praktycznie nie ma żadnych, w starych programach można poszukać kilka dobrych specyfików ale tego na forum nikt nie napisze.

HondaMTX, w poście 191 wprowadzasz ludzi trochę w błąd, jak zasadzą najdrobniejszy czosnek to zbiorą tyle samo co wsadzili. Do sadzenia powinno się przeznaczyć jak największe ząbki.

 

Co do opłacalności, hmm jakby to ująć... jak ze wszystkim. Rok płaci rok traci. Ten rok traci i to bardzo. Cena dość niska, a z kupcem jeszcze gorzej. W lipcu stałem na giełdzie 3 dni i zarobiłem na paliwo. Teraz trochę się ruszyło ale też rewelacji nie ma. Radzę się dobrze zastanowić nad tą uprawą, co prawda biorąc pod uwagę średnią cenę z ostatnich 4-5 lat to jest to jedno z bardziej opłacalnych warzyw. Ale musi być dobry plon, a czosnek jest trudny w uprawie. Małe błędy w uprawie, w nawożeniu robią dużą różnicę w plonie. Uprawa pracochłonna. Ludziom wydaje się że to samo rośnie. Wsadzić, od chwastów opryskać, potem wykopać i już. A tak na prawdę to dopiero początek pracy z czosnkiem. Jak przyjdzie obierać główki to można oszaleć. Każdą trzeba dokładnie obrać, piętkę ładnie obciąć itd.

Podsumowując, materiał do sadzenia warto kupić jak najlepszy, nawozu trzeba sypać sporo. Ochrona od robaka/ grzyba do najtańszych nie należy. Zakładając że nie popełni się większych błędów w uprawie (w co wątpię jeśli ktoś zaczyna dopiero przygodę z czosnkiem) to można liczyć na dobry plon. Potem trzeba spędzić bardzo dużo czasu na obieraniu i sprzedaży. W tym miejscu możemy założyć że mamy w kieszeni te 5 tyś /10 arów tylko po tym co przeżyło się w całym sezonie nie wyglądają one już tak atrakcyjnie. To był ten lepszy scenariusz. Teraz załóżmy że coś nie poszło tak jak trzeba i mamy połowę zakładanej kasy. A jak policzymy wydatki i stracony czas to okaże się że jeszcze do tego interesu dołożyliśmy.

Nie chcę nikogo zniechęcać ale radzę trzy razy zastanowić się nad tym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HondaMtx    121

@oregano to, że nie ma dokładnie sprecyzowanych składów środków na czosnek to nie znaczy, że ich nie ma. Są tylko trzeba mieć obczajonego w temacie sprzedawce środków ;) Osobiście mam niezastąpionego speca w temacie środków i zawsze bardzo dobrze mi doradzi. Środki są w różnych cenach. Tak jak pisałeś na robaka są najdroższe środki. Ale za to środki na grzyba nie są znów tak bardzo drogie. Bo np. mnie na 1 ha jeden oprysk na robaka kosztowałby około 80-90zł. a na grzyba to spokojnie bym się zmieścił na jedno kropienie w 40zł.

Co do wielkości ząbków na sadzenie to tu się nie zgodze.. ja nie sadzę zbyt grubym czosnkiem a na wielkość główek przy zbiorze nawet nie narzekam. Wszystko zależy od nawozów. Jeśli da się odpowiednie nawozy i w sporych ilościach to i z małych ząbków duże główki urosną.

 

Praca nad nim zawiera dość dużo czasu. Ale jeśli chce się coś mieć w życiu to trzeba na to zapracować. A jakoś zbyt ciężko fizycznie się nie pracuje nad obieraniem czosnku.


Ursus C-360 --> Zetor 8011 --> Massey Ferguson 3090 :)
Jeśli pomogłem, kliknij w strzałkę na zielonym tle :)
Zapraszam ~~> https://www.facebook.com/Fanpagemf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oregano    948

Nie napisałem że nie ma środków w ogóle tylko że nie ma środków aktualnie zarejestrowanych na czosnek. Wiadomo że doświadczenie z poprzednich lat kiedy to było sporo "legalnych" środków to podstawa. Ale to nie jest temat na forum.

Co do ząbków, sam też nie sadzę tych największych bo to jest nieopłacalne ale najmniejszych też nie. Kiedyś porównywałem jak to wychodzi w praktyce i rzeczywiście jest różnica w wielkości główek.

Wiadomo że bez pracy nic nie ma, ale jeśli ktoś nie ma zielonego pojęcia o uprawie czosnku, to niech nie sugeruje się tym ile można zebrać z 10 arów kasy bo do tego jest długa droga. Ja sam uprawiam czosnek od wielu lat a w tym roku plon mam słaby. Najpierw trochę wymarzło, potem susza w najważniejszym okresie wzrostu i plonu takiego jak być powinien nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HondaMtx    121

jeśli by tak zaczął sadzić te największe to by na tym nie wyszedł. Jeśli chodzi o mnie to tez tego najgorszego drobiazgu nie sadzę. W pierwszym roku laik nie ma co się łudzić, że będzie miał ładny czosnek.

Powiem Ci, że u mnie w tym roku też słabiutko z wielkością bo jednka susza zrobiła swoje a na dodatek robak mi się wpierniczył ;/


Ursus C-360 --> Zetor 8011 --> Massey Ferguson 3090 :)
Jeśli pomogłem, kliknij w strzałkę na zielonym tle :)
Zapraszam ~~> https://www.facebook.com/Fanpagemf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondzioo    3

Mam takie pytanko jak widać na zdjęciu jest to sadzarka do czosnku i chciała bym się spytać jak nazywają się te taśmy zaznaczone w kółeczku i gdzie można je kupić albo na jakiej stronie można je znaleźć.

 

2589039369%2B-%2BKopia.jpg

 

hmm taśm tak do kupienia chyba nie ma ale to jest normalna taśma podobna jak w siewniku Kos tylko że na tej taśmie są wnitowane zaślepki profilów... i tu moje pytania czy ktoś ma taką sadzarke i zechciał by podać wymiary tej taśmy i tych kubełków(zaślepek)? i powiedzcie mi jak zrobić napęd tej taśmy aby regulować odstępy wysadzanego materiału... myślałem zamontować napęd od roweru górskiego i przerzutki ale chyba to będzie za słabe...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magdaW    0

Mam pytanie, rozmawiałam z jednym człowiekiem, który twierdził, że Harnaś jako odmiana występuje niejako w trzech rodzajach. To ... prawda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LUKASZ82mtz    0

ja sadze troche czosnku i tak mi sie widzi ze mój harnaś ma mniej ząbków ale grubsze a kolega ma znów wiecej ząbków ale są drobniejsze i też harnaś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pepik190
      Witam.
      Będe wdzięczny za podpowiedz jak zrobić sadzarkę do czosnku,zdjęcia dane konstrukcyjne.Z góry dziękuję.
    • Przez membrana
      Witam! Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czym zaprawiać czosek, jakie stosować opryski i co zrobić, zeby nie gnił wiosną?
    • Przez Kondzioo
      Witajcie... nie znalazłem nigdzie tematu z cenami czosnku więc piszcie po ile chodzi czosnek i w jakich regionach.. jezeli jest taki temat to przepraszam
    • Przez mwp113
      Wydzierżawiłem pole, na którym kiedyś rosło zboże, którego nie zebrali i zgniło. Od tego czasu minęło 2 lata, a pole zarosło krzakami. Popalilismy krzaki, zaoralismy pole i teraz pytanie do was. Co zrobić żeby doprowadzić pole do porządku tak, aby mozna było sadzić czosnek. Pole ma 1ha . Moze jakieś konkretne nawozy do odkwaszenia pola tak, aby doprowadzić je do porządku. Z góry dziekuje. ( Chcemy sadzić czosnek zimowy)
    • Przez 360i82Sa
      CZOSNEK
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj