bolid20

Opłacalność produkcji czosnku

Polecane posty

Witajcie. Aktualnie na polu mam pszenice jarą, a na zimę chcę posadzić czosnek harnaś. Jak przeprowadzić uprawę żeby go posadzić na początku października? Chciałem jeszcze opryskać roundupem na chwast. Pryskać na ściernisko czy po sadzeniu, a może przed sadzeniem jak wzejdą chwasty?

Który wariant lepszy? 

1. Po zebraniu słomy na ściernisko roundup odczekać 2 tyg potem podorywka, i przed sadzeniem orka głęboka, potem kultywator i sadzenie?

2. Po zebraniu słomy orka głęboka potem jak wyjdzie chwast to roundup 2 tyg odczekać i kultywator i sadzenie?

Jak macie lepsze pomysły to będe wdzięczny. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

Kupię czosnek przemysłowy ilości tonowe. Proszę o kontakt jeśli ktoś ma takowy na sprzedaż: 781-032-160

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Nie piszesz nic o nawożeniu organicznym, zostaw słomę na polu. Masz perz albo inne chwasty wieloletnie? Na słomę wapno, zerwanie ścierniska, jak pokarzą się chwasty to glifosat, orka, nawozy, uprawa i sadzenie.

Możesz zastosować taki "szybszy" glifosat, niestety nie pamiętam nazwy. W zeszłym roku likwidowałem miedzę między moimi działkami a przez suszę nie mogłem zastosować tego zwykłego. Tydzień po oprysku orka zimowa a teraz w jęczmieniu jarym nawet śladu perzu

 

gwozdz ile ten czosnek ma zębów ? jeśli te 3 zdjęcia to ten sam czosnek to mi troche na ruskiego wygląda - biała główka, z tego co widze mało zębów, gruba duda i wysoki szczypiór :)

Wszystkie zdjęcia czosnku oprócz tego jarego z pędem to ten czosnek. Wierzchnie warstwy są białe ale głębiej pokazuje się kolor. Ząbków jest sporo. Dziś żona robiła sos czosnkowy to w jednej główce było 11 a w drugiej 14 ząbków.

 

Wrzucam zdjęcia do galerii to pewnie jutro wieczorem będą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

piszą że można dodać do roundupu siarczan amonowy na poprawę działania

niestety ale słoma jest mi potrzebna 

co do wieloletnich to nie ma tragedii ale trochę jest

Czy dobrze zrozumiałem?

1. Na ściernisko wapno i podorywka.

2. Zaczekać na chwasty i glifosat.

3. Orka głęboka.

4. Nawozy kultywator i sadzenie.

Ile czekać od popryskania glifosatem do orki?

Czy słoma zdąży sie rozłożyć do początku października? Aby potem nie wyszła na wierzch przy orce głębokiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

Stosował ktoś kiedyś w przeciągu pół roku na jednym polu wapno i obornik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

Bo chce teraz zwapnować po jarym pod agregat a na jesień dać obornik pod głęboką orke tylko nie wiem czy nie za mały odstęp czasu między wapnem a obornikiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Słoma na pewno nie rozłoży się do października. Przez zeszłoroczną susze w tym roku po tależowaniu grochowiska widać elementy słomy jęczmiennej z zeszłego roku ale to nic, kiedyś  się rozłoży i odda składniki. Słoma to doskonałe źródło potasu którego czosnek potrzebuje sporo oraz materi organicznej. Jeżeli zbierasz słomę i ona wróci na pole w postaco obornika to ok ale jeżeli sprzedajesz za te marne grosze to moim zdaniem błąd.

No własnie o to chodzi żeby tak zaorać żeby słoma się nie wyciągneła

Skoro zbierasz słomę i nie stosujesz nawożenia organicznego to poczekaj ze ścierniskiem około tygodnia może dwa po deszczu i opryskaj 5l glifosatu 360 jeżeli masz oset lub skrzyp dobrze jest dodać MCPA (chwastoks). Glifosat skrzypu nie weźmie. Siarczan amonu podobno powoduje szybsze zniszczenie części zielonej chwastów a korzenie zostają. Tak słyszałem. 

 

 

https://nawozy.eu/wiedza/porady-ekspertow/nawozy/wapno-czy-obornik-a-moze-obydwa-nawozy-rownoczesnie.html

tutaj piszą żeby nie stosować wapna i obornika w jednym roku ale moim zdaniem to przesada. A co z glebami takimi jak rędziny i borowiny gdzie wyorują się kamyczki wapienia/marglu? Wogóle nie stosować obornika? Wydaje mi się że dwa miesące przerwy po wymieszaniu wapna z glebą wystarczy

Nigdy nie zdażyło mi się wyorać nierozłożonej słomy na rędzinie więc przyśpieszony rozkład materi organicznej występuje

 

widzę że moderator w galeri warzyw ma ciężkie dni więc wrzucam tutaj

post-18138-0-91765600-1469992297_thumb.jpg

post-18138-0-05467800-1469992409_thumb.jpg

Edytowano przez gwozd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pilu    0

Czy powie mi ktoś ile czosnek jarus powinien dosychać po wykopaniu żeby się "lekko" obierał ? Sadziłem zawsze hanasia i ten lekko się obierał, a tu mam wrażenie, że jest niedoschnięty bo po obraniu żaden nie jest biały jak to było przed sadzeniem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamek1942    6

A ja mam panowie takie pytanie czy sadził ktoś czosnek na glebie zimnej ??? (u nas panuje taka opinia tego pola) jest ona koloru czarnego ma w sobie takie kamyczki czasami jak się orze to nie chce odchodzić od pługa.Czy po-prostu  to jest błędnie skojarzona i glebie brakuje składnika (nie badałem). Gleba na pierwszy rzut oka wygląda na żyzną. Proszę o pomoc,jestem z okolic Wiślicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamek1113    0

Panowie budował ktoś z was sam sadzarkę do czosnku? Macie może jakieś projekty? Gdzie dostane taśmę którą transportowany jest czosnek? I czy wgl warto bawic się samemu czy może lepiej kupić gotowca? Budżet w miare ograniczony ponieważ to mój drugi rok z czosnkiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja mam samorobke, tesc mi zrobil. Super sie sadzi. zrobie pare zdjec i ci wysle a tasma to chyba od rozsiewacza do nawozu. Ja sadzilem nia fasole felicje, fasole tyczkowa i bob.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesio31    4

<p>W jaki sposob suszycie swój czosnek?</p>
<p>Bo mam wykopanego jarusia i bez obcinania szczypiorku rozłożylem go na betonie - ile czasu tak może leżeć? Warstwa bardzo cienka </p>
<p>Kiedy należy obciąć szczypiorek?</p>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mireek111    0

Samemu zrobić sadzarkę to może wyjdzie taniej jak masz czym, ale jak musisz kupić materiał dać tokarzowi do obróbki a to tanio nie jest.Robiłem sam rębak i tyle mnie wyszedł jakbym kupił gotowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalwwe42    1

Mnie moja samorobka kosztowala 950 zl plus moj czas. Ale zrobilem sobie 5 rzedowa. Nawet sie sprawdza. 20 arow w tamtym roku sadzilem w 2 osoby 1 traktorzysta i 1 na tasmie.trwalo to niecale 7 godzin dwie osoby na tasmie to mysle ze w 4 godziny by posadzil

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie moja samorobka kosztowala 950 zl plus moj czas. Ale zrobilem sobie 5 rzedowa. Nawet sie sprawdza. 20 arow w tamtym roku sadzilem w 2 osoby 1 traktorzysta i 1 na tasmie.trwalo to niecale 7 godzin dwie osoby na tasmie to mysle ze w 4 godziny by posadzil

pokazal bys ta sadzarke?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pepik190
      Witam.
      Będe wdzięczny za podpowiedz jak zrobić sadzarkę do czosnku,zdjęcia dane konstrukcyjne.Z góry dziękuję.
    • Przez membrana
      Witam! Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czym zaprawiać czosek, jakie stosować opryski i co zrobić, zeby nie gnił wiosną?
    • Przez Kondzioo
      Witajcie... nie znalazłem nigdzie tematu z cenami czosnku więc piszcie po ile chodzi czosnek i w jakich regionach.. jezeli jest taki temat to przepraszam
    • Przez mwp113
      Wydzierżawiłem pole, na którym kiedyś rosło zboże, którego nie zebrali i zgniło. Od tego czasu minęło 2 lata, a pole zarosło krzakami. Popalilismy krzaki, zaoralismy pole i teraz pytanie do was. Co zrobić żeby doprowadzić pole do porządku tak, aby mozna było sadzić czosnek. Pole ma 1ha . Moze jakieś konkretne nawozy do odkwaszenia pola tak, aby doprowadzić je do porządku. Z góry dziekuje. ( Chcemy sadzić czosnek zimowy)
    • Przez 360i82Sa
      CZOSNEK
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj