Skocz do zawartości

Zdjęcie

[czosnek] ile z hektara?

3571 odpowiedzi na ten temat

#2041 Share szymon170696

szymon170696

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 28 sierpień 2015 - 11:27

[czosnek] ile z hektara?

gardos :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
[czosnek] ile z hektara? Dzisiaj, 17:10
  •  

#2042 Share edekjakubass

edekjakubass

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 28 sierpień 2015 - 19:28

[czosnek] ile z hektara?

wie ktoś możę czy można sadzić lekko ubite ząbki lub draśniete ząbki ?

#2043 Share zbyszek1961

zbyszek1961

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 30 sierpień 2015 - 14:01

[czosnek] ile z hektara?

Witam mam pytanie do s4lim3 masz jeszcze tego pięknego Hiszpana kupił bym trochę na sadzenie daj odpisz i podaj jakiś kontakt do Ciebie.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2044 Share zetorlublin7341

zetorlublin7341

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2155 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, ciągniki, motoryzacja, gotowanie, ogrodnictwo

Napisany 30 sierpień 2015 - 14:16

[czosnek] ile z hektara?

raczej powinny być całe ząbki, zauważ na uszkodzonych łapie zaraz taki srebny nalot to, jest grzyb penicilium niby nie groźny, ale i przez ranke masz tak że wnikają patogeny z gleby, także staraj się sadzić zawsze zdrowym i nie uszkodzonym, pole wolne od chorób i masz sukces że w miarę ci urośnie, niestety obecne środki nie są na tą  chorobę, zauważcie w latach 70 holendrzy mieli problem z tymi cchorobami w tulipanach, rozmnażanie generatywne jest złe z tego względu że jest możliwość przenoszenia patogenów dalej, z jednej główki masz 7 zainfekowanych czoosków i to tego gleba się niszczy. Jedyny ratunek to tak albo siew  ale trzeba czekać sporo lat na niego około 3 żeby była ładna handłówka albo nowość i tu jest nadzieja rozmnażanie kulturami invitro z tym że tak bardzo dorga metoda i czosnek stanowi margines upraw aby się tym tak bawić ale metoda która powtarza cechy w 100% i do tego jest wolna od chorób i z jednego ząbka można zrobić kilkaset mateczników, być może kiedyś metoda będzie dostępna zwykłemu śmiertelnikowi

#2045 Share Piotr778

Piotr778

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 31 sierpień 2015 - 20:06

[czosnek] ile z hektara?

Mam do sprzedania harnas i ornak na brudno zdrowy . 5,5cm-6cm /50gr/  6cm-6,5cm /60gr/  6,5cm-7,5cm /70gr/ okolice Proszowic w razie czego piszcie  podam namiar.

--Nieaktualne--

Edytowany przez Piotr778, 09 wrzesień 2015 - 19:32.

#2046 Share Michal2401

Michal2401

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 03 wrzesień 2015 - 21:07

[czosnek] ile z hektara?

Witam, mam zamiar zainwestować w niewielką uprawę czosnku. Stanowiskiem pod tą uprawę ma być gleba gliniasta. W tym roku są tam rośliny okopowe, wcześniej był to nieużytek. Wiosną wapnowałem przed i po przekopaniu a do tego nawóz i gnojówki, biohumus na rosnące rośliny. Są one w dobrej kondycji, dość ładne, lecz susza i tak twarda ziemia w pierwszym roku zrobiło swoje. Moje pytanie brzmi, czy jest sens sadzić tam czosnek? Czytałem, że lubi gleby gliniasto-piaszczyste. Mam zamiar dać około 60-70 t. obornika przeliczeniowo na ha. głównie bydlęcego z niewielkimi ilościami mieszanki kurzego-gołębiego i od królików. Około 15 % tej mieszanki. Na przygotowaną i przewróconą ziemię mam zamiar dać użyźniacz glebowy ( biohumus ). Jakie nawozy zastosować na zimę i wiosnę oraz w jakich dawkach? Myślałem o siarczanie magnezu i siarczanie potasu po około 150 - 200 kg. ha na zimę? Są to nawozy bez chlorkowe... ? Wiosną 400 kg. ha azofoski lub Yara mila Complex. Co o tym sądzicie? . ;)

#2047 Share czpat99

czpat99

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 12:12

[czosnek] ile z hektara?

Witam!

Chciałbym w tym roku zasadzić czosnek zimowy, nie dużo bo pierwszy raz będę mieć kontakt z uprawą czosnku. Trochę czytałem ta temat jego uprawy, i mam parę pytań, czy nic się nie stanie jeżeli dam kompost/obornik w tym roku i posadzę tam czosnek ? Jakie nawozy dać pod orkę i w jakich ilościach ? Czy stosuje się jakieś zaprawy na ząbki czosnku ? I najważniejsze skąd wziąć materiał nasadzeniowy, czytałem że popularny jest harnaś.

#2048 Share Michal2401

Michal2401

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 13:15

[czosnek] ile z hektara?

Ja również chciałbym sadzić w tym roku, dwa posty wyżej zadałem podobne pytania. Na jakim areale chcesz to sadzić? Kompost lub obornik w pierwszym roku jak najbardziej, ja daję bydlęcy i mieszany. Czosnek faktycznie powinno się sadzić w drugim roku po oborniku gdyż lubi próchnicę lecz na glebach gorszych zastosowanie obornika w roku, w jakim będzie sadzony czosnek da lepszy efekt. Nie ma żadnych przeciw wskazań. Obornik lub kompost niezależnie kiedy wnosi ze sobą składniki pokarmowe. Co do zapraw to również mam zamiar kupić i zaprawić. Zapobiega to chorobom grzybowym. Materiał nasadzeniowy możesz kupić na giełdach warzywnych, sam mam taki zamiar. Ważne, żeby rozząbkować go tuż przed sadzeniem, lecz wiadomo że ze względu na ilość nasadzeń lub zaprawianie trzeba zrobić to wcześniej, lecz możliwie najkrócej przed sadzeniem, nie znam dokładnego powodu tego działania. Ja mam zamiar sadzić harnasia czerwonego lub białego. Czerwony jest bardziej aromatyczny od białego, ale rośnie nieco mniejszy. Pozdrawiam i życzę powodznia. ;) Coś ten temat zamarł, chciałbym uzyskać jakieś informacje od doświadczonych plantatorów. 

Co do zimowego nawożenia myślę, że dolistnie fosfor ( poprawia zimowanie i wzrost korzenia roślin )  i przedsiewnie jakiś siarczan potasu lub siarczan magnezu 300 kg / ha. Do tego obornik będzie ok. Przy 60 t/ ha obornika wnosisz 90-120 kg azotu w pierwszym roku, więc nie należy przesadzać z nawożeniem zimowym tym składnikiem, może to negatywnie wpłynąć na zimowanie. Wiosną sądzę, że rozsądnie będzie dać około 400 kg/ ha azofoski lub Yara mila Complex. Ja bendę uprawiał 50 m2 czosnku, i chcę dodać że nie ma problemu z zakupem tych nawozów. Czosnek częściowo toleruje chlorki, ale należy ich unikać. Siarczany jakie wymieniłem mają ich małą zawartość, a NPK-i wcale. Myślę że fajnym rozwiązaniem było by zastosowanie Użyźniacza Eko - humus zaraz po sadzeniu. Przyspieszyło by to aktywność obornika ( tak sądzę ) .Przy małej ilości do nabycia w sklepach ogrodniczych. Warto zwrócić uwagę na to, czy jest to użyźniacz, czy odżywka. Co uważacie o ściółkowaniu zaraz po sadzeniu - wiosną czy w jakim terminie? Ma ono naprawdę fajny wpływ na wilgotność i składniki. W truskawkach petarda. :) Ciekawi mnie głównie termin ściółkowania. Inne nawozy możesz stosować wedle obserwacji roślin. ;)

Jak masz pytanie do dokładnych nazw zapraw, nawozów itp. ( raczej w uprawie ''ogrodniczej''), ale i tak postaram się pomóc. ;)

#2049 Share edekjakubass

edekjakubass

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 15:01

[czosnek] ile z hektara?

kolegho michał 2401  SAM SOBIE ZADAŁEŚ PYTANIE SAM SOBIE NA NIE ODPOWIEDZIAŁEŚ :o :huh:

kolegho michał 2401  SAM SOBIE ZADAŁEŚ PYTANIE SAM SOBIE NA NIE ODPOWIEDZIAŁEŚ :o :huh:

#2050 Share micgal39533

micgal39533

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 396 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 15:21

[czosnek] ile z hektara?

czosnek możesz zaprawiać Funabenem Plus. Przed orką wywieź obornik po orce rozsiać nawóz  potas, wapno i uprawić do sadzenia. 

sadzarka-do-czosnku_141691_508_67165.jpg

Edytowany przez micgal39533, 06 wrzesień 2015 - 15:22.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2051 Share Michal2401

Michal2401

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 20:08

[czosnek] ile z hektara?

edekjakubass - chciałbym wysłuchać opinii doświadczonego plantatora. ;)

Co sądzicie o ściółkowaniu? W jakim terminie najlepiej?

#2052 Share micgal39533

micgal39533

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 396 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 20:09

[czosnek] ile z hektara?

Michal2401- w uprawie czosnku nie ma nic nadzwyczajnego dobry materiał do sadzenia i potem odpowiednie nawożenie i tyle wszystkiego.

co do ściółkowania nie stosujemy bo raz że jest dość ciepło to na takim areale za długo by nad tym schodziło 

Edytowany przez micgal39533, 06 wrzesień 2015 - 20:11.

#2053 Share Michal2401

Michal2401

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 20:11

[czosnek] ile z hektara?

ale mnie nurtuje ściółkowanie? w truskawce bardzo dobry efekt, a w internecie piszą, że w czosnku do 30 % lepszy plon

#2054 Share micgal39533

micgal39533

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 396 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 20:13

[czosnek] ile z hektara?

może ktoś tu stosuje, ale czy plon od razu lepszy o 30% to nwm 

#2055 Share Michal2401

Michal2401

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 20:16

[czosnek] ile z hektara?

A jakie nawozy jesienią poza obornikiem i humusem?

Edytowany przez Michal2401, 06 wrzesień 2015 - 20:16.

#2056 Share micgal39533

micgal39533

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 396 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 20:17

[czosnek] ile z hektara?

jutro jadę po nawóz to zobaczę co nowego mają jak kupię to napisze ;) 

#2057 Share Michal2401

Michal2401

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 20:20

[czosnek] ile z hektara?

a ile czosnku uprawiasz?

ja myślę tylko siarczan potasu 200 - 300 kg/ ha i wystarczy ;)

#2058 Share micgal39533

micgal39533

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 396 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 20:20

[czosnek] ile z hektara?

w tym roku jakieś 1,5ha zobaczymy jak to wyjdzie 

#2059 Share Michal2401

Michal2401

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 20:23

[czosnek] ile z hektara?

Łohoh, tylko ja chyba jestem 14 latkiem zakochanym w rolnictwie i uprawiam ilości 50 m2. ;P ale cóż, od czegoś się zaczyna. ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2060 Share micgal39533

micgal39533

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 396 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 20:24