bolid20

Opłacalność produkcji czosnku

Polecane posty

bolid20    98

Uprawia ktoś z was czosnek?? Ciekawe ile jest go z 1h. Szukałem w internecie i nic konkretnego nie znalazłem. I jeszcze ciekawi mnie ile trzeba wysadzić go na 1h. A tak patrzyłem po sklepach to 1 główka kosztuje ponad 1zł więc myśle że opłacałoby się....


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GABBER85    1211

WITAM tez sie interesowalem rozpoczeciem uprawy czosnku , w necie sporo znalazlem na ten temat podobno sredni plon z 1 ha w Polsce to około 6t nawozenie tez podobno trzeba dawac niezle...tzn cos na poziomie nawozenia pszenicy o. ,co do wymagan glebowych to raczej obojetne i zasadowe , naklady pracy i ochrony roslin podobnież bardzo duże , wszystko to pisze na podstawie danych z internetu wiec prosze niemiec pretesji- nigdy nie uprawialem czosnku {nie chce mi sie szukać i zamieszczć linkow} co do cen w sklepach to róznie, ale juz od 50gr/szt. ale to zalezy od sklepow/skupow


>>>>>> 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvu    0

Myśle że infantylne jest stwierdzenie że jeśli w sklepie kosztuje 1zł to znaczy że się opłaca.

Wszyscy wiemy iż ceny w sklepach odbiegają od tych naszych.

Osobiście sadzę 1ha czostku. U nas udaje się jedynie na rędzinie.

Nawożenie normalnie 300 kg mocznika to min

Co do pszenicy to nie wiem bo zboża w ogóle nie nawoże.

Plon w wadze też mi nie jest znajomy bo zwykle czosnek sprzedaje się na szt!

szadzi się ok 18 tyś na ha zbiera ok 6 razy tyle jeśli chodzi o ruska.

6 osobowa rodzina nie mając w tym okresie czerwiec/lipiec innych większych upraw do zbioru

typu papryka, kukurydza czy fasolka to jest w stanie obrobic do 3 ha na świeżo.


ROLNICTWO TO WARSZTAT PRACY POD GOŁYM NIEBEM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mój kolega sieje czosnek. Powiem tylko że z tym jest kupa roboty! Nie trzeba siać tego dużo. Kolega sieje około 11arów i zysk z tego ma. Latem kopie to kopaczką i czosnek leży jak cebula w rządkach ;) Potem zbieranie, następnie mysie i sortowanie. Sortuje się go na 3 grupy: mały, duży i III. Potem pęczkowanie. Pęczek z dużymi główkami mieści ich 5, a małe główki są pakowane po 10. Nie wiem jak u innych, ale oni tak to robią. Ze sprzedażą są umówieni z hurtownią.


ArturKowalewo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebo1986    229

Osobiście sadzę czosnek, i jestem z niego zadowolony, tzn z zysku:) czosnek to dobra sprawa, może długo poleżeć(powisieć) i nic mu nie będzie, nawet jeśli nie sprzedamy to może postać długi okres nic mu nie bedzie;) jeśli ktos chce porozmawac o czosnku, to niema sprawy:) rozwiniemy temat:)


..kooperacja na mocy paktu, mocy płynącej z kontaktu..

Zakaz klikania zielonych strzałek przy moich postach i polecania moich komentarzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lampo 60    1

Nie mozliwe aby sadzic czosnek w obsadzie 18 tys na ha :) musiałby byc posadzony tak jak pomidory :) czyli w kwadrat co 60cm. No ale jesli tak sadzicie to zycze powodzenia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sandman    0

wiecie może czy gdzieś ktos kontraktuje skup czosnku z wielkopolskiego lub kujawsko-pomorskiego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
semenpl2    0

widze ze wypowiadaja sie tu osoby ktore uprawiaja czosnek:) moze ktyos mi cos podpowie w temacie a mianowicie jak go sadzicie ?? recznie czy jakimis sadzarkami?? jak nawozicie ile npk lub ile i jakiego nawozu na h?? jak prowadzicie uprawe pasowo/rzedowo czy jakos inaczej jaki odstyep w rzedach jaki miedzy rzedami na jaka glebokosc sadzicie ?? jak walczycie z chwastami moze stompem na jesieni czy na wiosne?? czym sie rozni ten tzw rusek od innych czosnkow ze wszyscy tak go chwala ma ktos moze zdjecie??

 

sam sadze co nieco juz 3 raz teraz posadzilem ale bardzo malo bo nie mialem gdzie kupic materjalu nasadzeniowego ale teraz poszalalem i jest 0.5 h :D zobaczymy co z tego wyjdzie...

ja to robie tak ze daje [pod czosnek po przdeplonie na sciernisko obornik ale taki naprawde dobrze rozlozony (maslo) potem gleboka orka i przed sadzeniem bontar ok 500 kg/h i agregat uprawowy conajmiej 2 razy no i na wiosne azot posypowo i mieszanie z gleba potem cos dolistnie sadze w rzedach co 30 cm a w rzedzie co 10/15 w zaleznosci od wielkosci zabka i efekty sa super ok 70 % glowek ma w okolicach 100 g ;) nie wiem czy to dzieki odmianie ale mysle ze duza w tym zasluga tego obornika... a ze zbytem nie ma problemu zwlaszcza jezeli mieszkasz daleko od malopolski napewno znajdzie sie jakias hurtownia ktora kupi ladny czosnek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebo1986    229

Ja sadzę czosnek sadzarką własnej roboty, sadzenie ręczne jest czasochłonne, stosunek 1/3 sadzarka/ręcznie:) rządki co 40 cm 3 w jedenym przejeździe:) odległość od ząbka do ząbka 10-15 cm:) podobnie głębokość:) 40 cm może to dużo ale dobrze się później przejeżdża pielnikiem w celu zwalczania chwastów i nie tylko:)

Niemam obornika, więc daję nawozy przed sadzeniem standardowo Azot/potas/fosfor, na wiosne azot dwukrotnie, i odżywki dolistnie:) po sadzeniu oczywiście kropię stompem:) a na wiosne jak trzeba to plewienie:)

Czosnek ruski osobiście nie uprawiam, jakoś mi nie przypadł do gustu:D Harnaś, Szerokolistny, Majówka, Arkus to moje odmiany które mam:)


..kooperacja na mocy paktu, mocy płynącej z kontaktu..

Zakaz klikania zielonych strzałek przy moich postach i polecania moich komentarzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
semenpl2    0

no właśnie reczne sadzenie jest bardzo czasochlonne :/ sebo1986 masz moze fotki tej swojej sadzarki?? mogl bys je udostepnic mniej doswiadczonym w temacie ??:) ja myslalem nad takim walcem ktory mial by kolce i robil dolki w ktore mozna potem wtykac zabki nawet widzialem taki cos na youtube :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gieno77    0

Witam. Jeśli o czosnek chodzi sadzę tylko(ruska)u nas tylko taki się najlepiej udaję(małopolska).Sadzę go sadzarką własnej roboty do warzyw są takie w sprzedaży ale bardzo niewygodne po dniu spędzonym na takiej tragedia.Sadzę co roku ok. 1 ha. więcej nie dam rady zrobić.Nawożenie to:jesienią 150kg saletrzaku,bontar 100kg,siarczan potasu 100kg,polifoska6 200kg,polifoska8 150kg. Wiosną dwa rzuty saletra wapniowa po 100kg każdy. Trochę nietypowe to moje nawożenie ale parę ładnych latek sadzę czosnek i w końcu jest ok.Opryski jesienią po zasadzeniu afalon 1l,racer 2l,tajfun2,5l taką mieszanką nawet do 20 dni po posadzeniu.Wiosną stomp i około 5 razy na choroby grzybowe w odstępach 14 dni.Potem pomimo że piękny problem ze zbytem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebo1986    229

Fotek nie mam, o zrobienie ich było by w tej chwili trudno ponieważ sadzarka jest teraz w garażu przywalona czym tylko się da:D jak bede miał okazje to zrobie, ale konstrukcja jest bardzo prosta, rama na tuz, i 3 sekcje, redliczka robi znak i wtyka się czosnek w takich odstępach jak potrzeba, dalej koła dogniatające ustawione pod skosem, i na końcu kawałek tregry żeby wszystko ładnie równało i przysypywało:)ja sadze c-360 na 2 biegu terenowym bez gazu, przejazd 100 m odcinaka zajmuje około 15 min, oczywiście 3 rządki :)można sobie pomyśleć ile zajmuje przejście takiego odcinka na kolanach :) żeby się dobrze sadziło sadzarka jest ustawiona przy samej ziemi dosłownie zero prześwitu między konstrukcją a glebą:) i gleba też musi być dobrze uprawiona, ja przed samym sadzeniem uprawiam glebogryzarką 2 razy, raz szybko i raz przed samym sadzeniem wolno:)....Odnośnie walca z kolcami to myśle że to nie najlepszy pomysł, sam walec już ugniata glebe, nieb widziałem nigdy takiego rozwiązania ale coś słabo to widze:) albo sadzarka do warzyw jest niewygodna bo siedzi się bardzo wysoko i później kręgosłup nawala:(

Edytowano przez krzysiek16m
ortografia, literówki

..kooperacja na mocy paktu, mocy płynącej z kontaktu..

Zakaz klikania zielonych strzałek przy moich postach i polecania moich komentarzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malgosiam    0

Gdzie mogę kupić czosnek do sadzenia wiosną, bo jesiennego nigdzie nie dostałam. Ile kosztuje nasienie na 1 ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekM    17

Sezon się skończył to nie trzeba zaglądać;) Planujesz zająć się uprawą czosnku??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
semenpl2    0

na alegro ktos sprzedaje czosnek chyba latowicz sie nazywa czy jakos tak ale u niego drogo wychodzi za kg ale zadzwon moze cos utargujesz z tego co czytalem to wiosennego ok 0,5 t na h sie sadzi ale jak jest w praktyce nie wiem sadze tylko ozimy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malgosiam    0

dzięki za info, ale szukałam na allegro i nie ma czosnku, w ogóle ciężko gdziekolwiek dostać. Nie wiem BartekM, czy będę go sadzić, narazie szukam..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malgosiam    0

masz rację, faktycznie jest, dzięki, to dziwne że jest problem ze zbytem..ale to normalne polskie anomalie rynkowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gieno77    0

To prawda że mam problem ze zbytem czosnku. W moich okolicach jest (zagłębie czosnkowe)sadzą po kilka ha. trwa rywalizacja odnośnie maszyn jakie wymyślają do sadzenia potem kopania.Nie mówię o sprzedaży w 2010 roku bo to był wyjątkowy rok na czosnek (cena).Dlatego teraz ciężko coś kupić były jakieś problemy ze sprowadzeniem z zagranicy tańszego i dla tego nasz płacił.A kto sadził czosnek na ten rok oczywiście zwiększył areał nadwyżka która została jest na lokalnych targowiskach do kupienia.Ale to ilości małe wiąże się to też z trudnością przechowania do tej pory.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pepik190
      Witam.
      Będe wdzięczny za podpowiedz jak zrobić sadzarkę do czosnku,zdjęcia dane konstrukcyjne.Z góry dziękuję.
    • Przez membrana
      Witam! Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czym zaprawiać czosek, jakie stosować opryski i co zrobić, zeby nie gnił wiosną?
    • Przez Kondzioo
      Witajcie... nie znalazłem nigdzie tematu z cenami czosnku więc piszcie po ile chodzi czosnek i w jakich regionach.. jezeli jest taki temat to przepraszam
    • Przez mwp113
      Wydzierżawiłem pole, na którym kiedyś rosło zboże, którego nie zebrali i zgniło. Od tego czasu minęło 2 lata, a pole zarosło krzakami. Popalilismy krzaki, zaoralismy pole i teraz pytanie do was. Co zrobić żeby doprowadzić pole do porządku tak, aby mozna było sadzić czosnek. Pole ma 1ha . Moze jakieś konkretne nawozy do odkwaszenia pola tak, aby doprowadzić je do porządku. Z góry dziekuje. ( Chcemy sadzić czosnek zimowy)
    • Przez 360i82Sa
      CZOSNEK
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj