Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dziwna technologia uprawy ścierniska

15 odpowiedzi na ten temat

#1 Share igorass

igorass

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 482 postów

Napisany 17 sierpień 2009 - 17:40

Dziwna technologia uprawy ścierniska Założyłem ten temat, ponieważ kilka dni temu jadę robić podorywkę talerzówką na jednym z pól, patrzę a znajomy który też już wykosił zboże jeździ po ściernisku C-360 z jakąś maszyną. Podjeżdżam bliżej, okazało się że jeździ z rozdrabniaczem sadowniczym do gałęzi i tym podobnych rzeczy, popularnie nazywanym w moich stronach "śmigłem", ścinając ściernisko niemal do samej ziemi. Myślę że podobne efekty dałaby praca poczciwym Orkanem. Pytam go więc po co tak robi, a on mi na to, że powiedział mu jeden uczony człowiek z jakiegoś instytutu że to najlepsza forma uprawy ścierniska tzn. najpierw ów rozdrabniacz a potem dość głęboka podorywka/orka średnia.
Zatem pytam się Was drodzy agrofotowicze czy słyszeliście o takiej technologii, wypowiadajcie się, a w szczególności osoby mające wykształcenie teoretycze w zakresie uprawy roli.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Dziwna technologia uprawy ścierniska Dzisiaj, 16:58
  •  

#2 Share oFsik

oFsik

Moc dostarcza Zetor

• Members
  • PipPipPip
  • 1780 postów

Napisany 17 sierpień 2009 - 18:14

Dziwna technologia uprawy ścierniska Uczony to zemnie żaden ale ten znajomy na pewno chciał jak najbardziej rozdrobnić słomę a im słoma drobniej rozdrobniona tym szybciej się rozkłada.
Zetor is power
power is Zetor

Zapraszam do obejrzenia moich filmików http://pl.youtube.com/user/oFsik53

#3 Share igorass

igorass

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 482 postów

Napisany 17 sierpień 2009 - 18:28

Dziwna technologia uprawy ścierniska Nie no jasne, @oFsik Ty jesteś w temacie to wiesz, że np. pod kalafiory to dobrze ale on za miesiąc posieje zboże to gdyby załóżmy od razu po żniwach potalerzował a przed siewem zrobił orkę to wyszłoby na to samo, a tak orze teraz prawie głęboko i pewnie przed siewem znowu będzie orał.

#4 Share darek16

darek16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 913 postów

Napisany 17 sierpień 2009 - 19:01

Dziwna technologia uprawy ścierniska przy okazji kamienie na polu przesuwa tak? może ten uczony probował za żartować , a on nie zrozumiał?
AF - to Jest To:)

#5 Share LukaszZduny

LukaszZduny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 601 postów

Napisany 17 sierpień 2009 - 19:17

Dziwna technologia uprawy ścierniska Heh... też uważam że to żaden uczony z tego co to wymyślił. Może sąsiad bał sie przyznać że to jego pomysł:D Taka technologia ma uzasadnienie ale przy ścierni po kukurydzy. Wtedy to rozdrobnienie ma większy sens. Skoro już mamy na celu szybki rozkład to broń Boże wjeżdzać tam pługiem! Resztki pożniwne powinny być jak najlepiej wymieszane z gleba a część z nich nawet znaczna powinna pozostać na powierzchni pola jako warstwa ochronna przed wiatrem i słońcem. Jak wiadomo to promienie uv zabijają bakterie które rozkładaja mase organiczna i są odpowiedzialne za życie w głebie.
Pomysł nie ma sensu strata czasu i ON a efekt gorszy zapewne niż by kolokwialnie mówiąc zadrapał a potem zaorał na zboże.

#6 Share igorass

igorass

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 482 postów

Napisany 17 sierpień 2009 - 19:42

Dziwna technologia uprawy ścierniska Toteż i ja tak pomyślałem, swoje pola mam potalerzowane i za jakiś miesiąc będę orał bezpośrednio przed siewem.

#7 Share wlodiw

wlodiw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 715 postów

Napisany 17 sierpień 2009 - 19:45

Dziwna technologia uprawy ścierniska Hm... na dwoje babka wróżyła.... Ja jednak jestem za przyorywaniem słomy niż za jej mieszaniem z glebą typu talerzówka czy agregat ścierniskowy. fakt za tymi ostatnimi dwoma idzie ekonomika spalania paliwa, ale zauważyłem ze jednak po przeoraniu nie ma takiego chwastu jak po agregacie (gdzie potem musiałem pryskać), dwa słoma jest lepiej rozłożona. No chyba że jest cholernie suchy rok to wtedy i to i to nic nie daje :D

#8 Share ferdek1

ferdek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 650 postów

Napisany 17 sierpień 2009 - 20:03

Dziwna technologia uprawy ścierniska ale w uprawie ścierniska o to chodzi żeby przerwać parowanie i wszystkie osypane chwasty powschodziły to je można zniszczyć prędzej a nie dopiero jak masz zasiane zboże czy inną uprawę i nagle stajesz przed problemem jaki oprysk zastosować a może mieszaninę kilku i czy nie zaszkodzi uprawie.
wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share wlodiw

wlodiw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 715 postów

Napisany 17 sierpień 2009 - 20:15

Dziwna technologia uprawy ścierniska Masz rację ale np. tam gdzie nie przeorywałem słomy (tylko talerzówka) i dobrze się ona nie rozłożyła pojawił mi się Łokaś Garbatek który mi jednego roku zrobił niezłe szkody w zbiorach. I właśnie pojawił się tam gdzie było dość dużo w glebie nie rozłożonej słomy. A tam gdzie gleba była lita i zwięzła i praktycznie resztek pożniwnych nie było nie było po nim śladu.

#10 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 17 sierpień 2009 - 21:02

Dziwna technologia uprawy ścierniska Drodzy koledzy nie ma co kombinować jak koń pod górę, ja od lat talerzuję pod pszenicę a podkładam pod jęczmień, talerzówka wymiesza resztki pożniwne i przerwie parowanie wody z gleby, i tak zaraz będzie orane pod pszenicę , podorywka jest super uprawą ale niezbyt głęboko do 10 cm wystarczy, ale to co opisujesz to się nazywa w moim okresleniu materacem ze słomy i przyoranym - aco potem na jesieni znów to wyorać ?

#11 Share kubu365

kubu365

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 17 sierpień 2009 - 21:24

Dziwna technologia uprawy ścierniska u mnie soltys w tym roku tak robi zetorem crystalem 8011 scina kosiarką do sadu a potem talerzuje na pierwszy zut oka pomyslalem ze ma malo slomy i bedzie to zbieral :D a potem jak zobaczylem ze jedzie z talerzówka 360 przecierz ten sposób nie ma najmniejszego sensu i to jest tylko marnowanie paliwa :D
Wielki fan case jx/new holland td

#12 Share darek16

darek16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 913 postów

Napisany 17 sierpień 2009 - 21:48

Dziwna technologia uprawy ścierniska

Drodzy koledzy nie ma co kombinować jak koń pod górę, ja od lat talerzuję pod pszenicę a podkładam pod jęczmień, talerzówka wymiesza resztki pożniwne i przerwie parowanie wody z gleby, i tak zaraz będzie orane pod pszenicę , podorywka jest super uprawą ale niezbyt głęboko do 10 cm wystarczy, ale to co opisujesz to się nazywa w moim okresleniu materacem ze słomy i przyoranym - aco potem na jesieni znów to wyorać ?

U mnie w okolicy poniektórzy ludzie podorywkę robią na 15cm albo i więcej , po prostu myślą ze dobrze zrobią
AF - to Jest To:)

#13 Share marcint19

marcint19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 294 postów

Napisany 23 sierpień 2009 - 14:20

Dziwna technologia uprawy ścierniska a u mojego znajomego nie robi się podorywek po prostu nie ma na to czasu! teraz dopiero kończy żniwa teraz trzeba zasiać rolno środowiskowe a po 15 września znowu zaczną się zasiewy zbóż a 60ha jednym ciągnikiem nie jest tak prosto wszystko obrobić i nic strasznego się nie dzieje bez podorywki :o

#14 Share MiRol

MiRol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 363 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja, mechanika :)

Napisany 23 sierpień 2009 - 16:49

Dziwna technologia uprawy ścierniska Ja robiłem takim rozdrabniaczem po ścięciu rzepaku bo badyle po kolana a chcialem to zkultywatorować. Więc najpierw zjeździłem to tym rozdrabniaczem po samej ziemi i potem kultywator i wszystko wygląda ładnie, resztki wymieszane elegancko...
http://www.youtube.c...er/Michalek69pl
Zapraszam do oglądania :D

#15 Share Wacek21

Wacek21

Farmer ze śląska

• Members
  • PipPipPip
  • 1845 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Disco Polo :D

Napisany 23 sierpień 2009 - 20:18

Dziwna technologia uprawy ścierniska Ja rozdrabniaczem robilem w zeszlym roku po kukurydzy, koles od kombajnu strasznie wyskok mi skosil kukurydze wiec byly 2 wyjscia meczyc sie 1 skibwym plugiem zeby ladnie przykrylo resztki albo rodrobnic i elegancko sobie zaorac :o
Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#16 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 23 sierpień 2009 - 21:11

Dziwna technologia uprawy ścierniska hmm - a mnie się poprostu wydaje ze ten "uczony" coś mądrego powiedział ale jak to zwykle bywa rolnik mało z tego zajarzył i jest poplątanie z pomieszaniem

podorywka powinna byc w miare płytka zeby słoma się rozkładała a nie gniła (wbrew pozorom to są dwa różne procesy) a rozdrabnianie słomy przed podorywką hmm - jak widać polscy rolnicy są bogaci i paliwa mają za dużo :o
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."