Zaloguj się, aby obserwować  
igorass

Dziwna technologia uprawy ścierniska

Polecane posty

igorass    33

Założyłem ten temat, ponieważ kilka dni temu jadę robić podorywkę talerzówką na jednym z pól, patrzę a znajomy który też już wykosił zboże jeździ po ściernisku C-360 z jakąś maszyną. Podjeżdżam bliżej, okazało się że jeździ z rozdrabniaczem sadowniczym do gałęzi i tym podobnych rzeczy, popularnie nazywanym w moich stronach "śmigłem", ścinając ściernisko niemal do samej ziemi. Myślę że podobne efekty dałaby praca poczciwym Orkanem. Pytam go więc po co tak robi, a on mi na to, że powiedział mu jeden uczony człowiek z jakiegoś instytutu że to najlepsza forma uprawy ścierniska tzn. najpierw ów rozdrabniacz a potem dość głęboka podorywka/orka średnia.

Zatem pytam się Was drodzy agrofotowicze czy słyszeliście o takiej technologii, wypowiadajcie się, a w szczególności osoby mające wykształcenie teoretycze w zakresie uprawy roli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oFsik    138

Uczony to zemnie żaden ale ten znajomy na pewno chciał jak najbardziej rozdrobnić słomę a im słoma drobniej rozdrobniona tym szybciej się rozkłada.




 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
igorass    33

Nie no jasne, @oFsik Ty jesteś w temacie to wiesz, że np. pod kalafiory to dobrze ale on za miesiąc posieje zboże to gdyby załóżmy od razu po żniwach potalerzował a przed siewem zrobił orkę to wyszłoby na to samo, a tak orze teraz prawie głęboko i pewnie przed siewem znowu będzie orał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek16    25

przy okazji kamienie na polu przesuwa tak? może ten uczony probował za żartować , a on nie zrozumiał?


AF - to Jest To:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszZduny    1

Heh... też uważam że to żaden uczony z tego co to wymyślił. Może sąsiad bał sie przyznać że to jego pomysł:D Taka technologia ma uzasadnienie ale przy ścierni po kukurydzy. Wtedy to rozdrobnienie ma większy sens. Skoro już mamy na celu szybki rozkład to broń Boże wjeżdzać tam pługiem! Resztki pożniwne powinny być jak najlepiej wymieszane z gleba a część z nich nawet znaczna powinna pozostać na powierzchni pola jako warstwa ochronna przed wiatrem i słońcem. Jak wiadomo to promienie uv zabijają bakterie które rozkładaja mase organiczna i są odpowiedzialne za życie w głebie.

Pomysł nie ma sensu strata czasu i ON a efekt gorszy zapewne niż by kolokwialnie mówiąc zadrapał a potem zaorał na zboże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
igorass    33

Toteż i ja tak pomyślałem, swoje pola mam potalerzowane i za jakiś miesiąc będę orał bezpośrednio przed siewem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlodiw    2

Hm... na dwoje babka wróżyła.... Ja jednak jestem za przyorywaniem słomy niż za jej mieszaniem z glebą typu talerzówka czy agregat ścierniskowy. fakt za tymi ostatnimi dwoma idzie ekonomika spalania paliwa, ale zauważyłem ze jednak po przeoraniu nie ma takiego chwastu jak po agregacie (gdzie potem musiałem pryskać), dwa słoma jest lepiej rozłożona. No chyba że jest cholernie suchy rok to wtedy i to i to nic nie daje :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ferdek1    8

ale w uprawie ścierniska o to chodzi żeby przerwać parowanie i wszystkie osypane chwasty powschodziły to je można zniszczyć prędzej a nie dopiero jak masz zasiane zboże czy inną uprawę i nagle stajesz przed problemem jaki oprysk zastosować a może mieszaninę kilku i czy nie zaszkodzi uprawie.


wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlodiw    2

Masz rację ale np. tam gdzie nie przeorywałem słomy (tylko talerzówka) i dobrze się ona nie rozłożyła pojawił mi się Łokaś Garbatek który mi jednego roku zrobił niezłe szkody w zbiorach. I właśnie pojawił się tam gdzie było dość dużo w glebie nie rozłożonej słomy. A tam gdzie gleba była lita i zwięzła i praktycznie resztek pożniwnych nie było nie było po nim śladu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Drodzy koledzy nie ma co kombinować jak koń pod górę, ja od lat talerzuję pod pszenicę a podkładam pod jęczmień, talerzówka wymiesza resztki pożniwne i przerwie parowanie wody z gleby, i tak zaraz będzie orane pod pszenicę , podorywka jest super uprawą ale niezbyt głęboko do 10 cm wystarczy, ale to co opisujesz to się nazywa w moim okresleniu materacem ze słomy i przyoranym - aco potem na jesieni znów to wyorać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubu365    1

u mnie soltys w tym roku tak robi zetorem crystalem 8011 scina kosiarką do sadu a potem talerzuje na pierwszy zut oka pomyslalem ze ma malo slomy i bedzie to zbieral :D a potem jak zobaczylem ze jedzie z talerzówka 360 przecierz ten sposób nie ma najmniejszego sensu i to jest tylko marnowanie paliwa :D


Wielki fan case jx/new holland td

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek16    25
Drodzy koledzy nie ma co kombinować jak koń pod górę, ja od lat talerzuję pod pszenicę a podkładam pod jęczmień, talerzówka wymiesza resztki pożniwne i przerwie parowanie wody z gleby, i tak zaraz będzie orane pod pszenicę , podorywka jest super uprawą ale niezbyt głęboko do 10 cm wystarczy, ale to co opisujesz to się nazywa w moim okresleniu materacem ze słomy i przyoranym - aco potem na jesieni znów to wyorać ?

U mnie w okolicy poniektórzy ludzie podorywkę robią na 15cm albo i więcej , po prostu myślą ze dobrze zrobią


AF - to Jest To:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcint19    3

a u mojego znajomego nie robi się podorywek po prostu nie ma na to czasu! teraz dopiero kończy żniwa teraz trzeba zasiać rolno środowiskowe a po 15 września znowu zaczną się zasiewy zbóż a 60ha jednym ciągnikiem nie jest tak prosto wszystko obrobić i nic strasznego się nie dzieje bez podorywki :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MiRol    53

Ja robiłem takim rozdrabniaczem po ścięciu rzepaku bo badyle po kolana a chcialem to zkultywatorować. Więc najpierw zjeździłem to tym rozdrabniaczem po samej ziemi i potem kultywator i wszystko wygląda ładnie, resztki wymieszane elegancko...


http://www.youtube.com/user/Michalek69pl
Zapraszam do oglądania :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Ja rozdrabniaczem robilem w zeszlym roku po kukurydzy, koles od kombajnu strasznie wyskok mi skosil kukurydze wiec byly 2 wyjscia meczyc sie 1 skibwym plugiem zeby ladnie przykrylo resztki albo rodrobnic i elegancko sobie zaorac :o


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

hmm - a mnie się poprostu wydaje ze ten "uczony" coś mądrego powiedział ale jak to zwykle bywa rolnik mało z tego zajarzył i jest poplątanie z pomieszaniem

 

podorywka powinna byc w miare płytka zeby słoma się rozkładała a nie gniła (wbrew pozorom to są dwa różne procesy) a rozdrabnianie słomy przed podorywką hmm - jak widać polscy rolnicy są bogaci i paliwa mają za dużo :o


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
    • Przez karbex
      Witam,
      Mam pytanie - mam gruber do uprawy ściernika na podwójnym zabezpieczeniu - 5 łap, 2.2 metra. Uprawiam bezorkowo i robię tym gruberem ale widzę że są dostępne dłuta do modyfikacji żeby robić tym na głęboko - wiadomo - z podcinaczami to robie tak do 12-15 cm. Czy jest sens wymiany Ty dłut np do uprawy wiosennej żeby zrobić na głęboko a później agregat z broną aktywną i siew? Gleby lekkie IVb, V klasa.
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj