Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jumz elektryka

11 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Mariuszczs

Mariuszczs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 13 sierpień 2009 - 17:31

Jumz elektryka Witam wszystkich użytkowników forum.

Wpadł mi w ręce oto taki Jumz:

http://www.fotosik.p...f43425b0b6.html

Wygląda źle - pracował w lesie więc wszystko co się dało urwać zostało urwane :D .

Wziołem się za jego remont, narazie zamocowałem kabinę bo z jednej strony mocowanie odpadło, wypiaskowałem, pospawałem i pomalowałem bak bo miał kilka wycieków, także zamontowałem fotel bo tamten mchem porósł. Także wyklepałem i pospawałem kikla rozdarć blachy. Trzeba traktorek reanimować bo to dobry sprzęt podobno - silnik odpalił po kilku latach po 2m pociągnięcia drugim ciągnikiem. Trochę popracuje i wypiaskuje wszystko co się da zdjąć.
Nie wiem jeszcze który to rocznik bo dowodu rejestracyjnego nie wziołem, ale wcześniej był krótszy silnik i rozruch spalinowy, potem teściu założył ten silnik ( chyba 65 koni ).

Ale najwazniejsze teraz to zrobic elekrykę- chyba od podstaw i w pierwszej kolejności alternator. Ma podłaczony jeden przewód, ale idzie on do niczego chyba. W każdym bądź razie na altku jest niecałe 14 V ale akumulatora nie ładuje ( mierzyłem ).
Jak to ma być podłaczone ? Czy jeden przewód przez kontrolkę ładowania do akumulatora i drugi bezpośrednio do akumulatora ? Czy stacyjka ( której jako tako nie ma ) ma rozłanczać któryś z przewodów bezpośrednio lub przekaźnikiem ?

Dodany obrazek

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jumz elektryka Dzisiaj, 21:27
  •  

#2 Share zielaz

zielaz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów
  • Zainteresowania:Dużo by wymieniać...

Napisany 13 sierpień 2009 - 20:13

Jumz elektryka może ten schemat na coś się Tobie przyda
http://www.fotosik.p...a073cd6976.html

Jest ciężko ale robię to co kocham i jestem szczęśliwy 

#3 Share Mariuszczs

Mariuszczs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 14 sierpień 2009 - 06:58

Jumz elektryka Schemat już patrzałem, nie jest do końca czytelny dla mnie, bo nie ma tej elektryki w tym ciągniku ( albo inaczej było ).
Chciałbym zeby mi ktoś wytłumaczył ten alternator - muszę po prostu od nowa instalację powoli robić. Są dwa zaciski na altku - widać na zdjęciu - który do czego i dlaczego :D ?

Proszę o przeniesienie tego tematu do działu elektryka - tam chyba powinienem go umieścić.

#4 Share drboczek

drboczek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 11 grudzień 2009 - 11:58

Jumz elektryka ja mialem od czynienia z nowszym modelem i tam jest alternator samowzbudny - grubszy kabel powiedzmy do amperomierza i do akumulatorów a cienki powiedzmy do kontrolki - przez przekaźnik.

oto jeden ze schematów, powinien pasować

Załączone miniaturki

• 27.jpg

Edytowany przez milanreal1, 09 marzec 2012 - 22:58.
cytowanie poprzedniego posta

#5 Share gelo707

gelo707

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów

Napisany 12 grudzień 2009 - 17:42

Jumz elektryka

oto jeden ze schematów, powinien pasować

Czy ten schemacik można zastosować do MTZ80 z 1990r?
c20xe- to 150 powodów do bezczelności na szosie;)

#6 Share Mariuszczs

Mariuszczs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 09 marzec 2012 - 17:31

Jumz elektryka Do tej pory alternatora nie podłączyłem prawidłowo. Alternator ładuje im większe obroty tym większe napięcie. Muszę wymienić akumulator bo stary i mały wyzionął ducha. Nie ma wcale kontrolki od ładowania więc jaka powinna być moc kontrolki do tego alternatora ?

Wiele przy traktorze nie zrobiłem, ale wygląda już lepiej:

http://www.fotosik.p...c3d1792e86.html

Ten wolny zacisk to ruskie D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share mtracz

mtracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3275 postów

Napisany 09 marzec 2012 - 22:43

Jumz elektryka Te alternatory są samowzbudne ponieważ maja magnesy trwałe na wirniku, więc lądują nawet przy braku kontrolki.
Ale kontrolka na pewno się przydaje.
Żarówka to typowa 2 albo 4W/12V.
Ten model jest z wbudowanym regulatorem napięcia, a dodatkowo wskazuje na jego uszkodzenie ponieważ nie trzyma napięcia na stałym poziomie, chyba że coś jeszcze w nim kuleje.
Uporałeś się już z brakiem ładowania na akumulatorze?
Koledzy już ci opisali jak podpiąć ten alternator.
Najprościej grubym przewodem np. 6mm łączysz śrubę + na alternatorze z klemą + bądź przewodem na rozruszniku poprowadzonym z akumulatora.
Kontrolkę wpinasz w przewód miedzy stacyjka a śrubka D na alternatorze.
Pytanie czy chcesz wrócić do oryginału w instalacji?

#8 Share Mariuszczs

Mariuszczs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 09 marzec 2012 - 23:00

Jumz elektryka Alternator podłączyłem dawno przez amperomierz. Zakupiłem teraz wskaźnik napięcia to będę mógł to na bierząco analizować co się dzieje. Instalację może powoli zrobię albo i nie bo jeżdżę tylko po drogach gruntowych i w dzień to świateł nie potrzebuję. Okazuje się że nic w traktorze nie jest mi potrzebne z elektryki. Teraz kupię akumulator i dlatego chcę alternator doprowadzić do porządku, Stary wysłużony akumulator długo i tak wytrzymał a miał chyba 72Ah .

Myślałem że jednak do prawidłowej pracy jest potrzebna kontrolka.

Z traktorka jestem zadowolony bo mało pali i chyba nic się nie da zepsuć w nim. Trochę z odpalaniem na zimnym jest kiepsko, ale teraz odpalałem go z migomatu a potem na ciepło to już odpala z byle czego.

#9 Share mtracz

mtracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3275 postów

Napisany 09 marzec 2012 - 23:25

Jumz elektryka Skoro podpoiłeś przez amperomierze to w porządku, myślałem że go nie masz.
A mierząc napięcie ładowania mierzysz na alternatorze i akumulatorze?
Jakie masz wskazania?
Co do kontrolki to nie jest ona potrzebna alternatorowi, ale użytkownikowi na pewno. Więc lepiej ja mieć.

#10 Share Mariuszczs

Mariuszczs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 09 marzec 2012 - 23:42

Jumz elektryka Już teraz nie pamiętam napięć bo to w zeszłym roku ostatnio mierzyłem na akumulatorze i podbijało chyba do 16V, ale często było normalnie. Akumulator gotowało. Teraz założę ten voltomierz kupiony od firma-grand to będę mógł sobie zerkać a nie skakać z miernikiem co jakiś czas.

Czyli na pewno jest to alternator który nie potrzebuje kontrolki ?

#11 Share Mariuszczs

Mariuszczs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 09 kwiecień 2012 - 16:49

Jumz elektryka Panowie a gdzie do silnika wkręcić wężyk manometru ciśnienia oleju ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#12 Share Biznez404

Biznez404

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 149 postów

Napisany 09 kwiecień 2012 - 19:38

Jumz elektryka w mtz-tach jest podłączenie zaraz pod filtrem oleju tzw.bączkiem myślę że tam należy szukać .

Dodaj odpowiedź