Skocz do zawartości

Zdjęcie

Płodozmian

23 odpowiedzi na ten temat

#1 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 18 styczeń 2009 - 17:30

Płodozmian Dobrze ja dopiero zaczynam przygode z prawdziwym rolnictwem i widze ze nie wiem wiely rzeczy jeszcze.
Wiem ze to nie ten temat ale jakie nawozenie i ochrone zalecalebyscie mi zastosowac aby juz w tym roku z owsa na III i IV klasie zebrac ok 5t? (niestey stanowiska po życie i pszenzycie)
Wiem ze trzeba stosowac płodozmian i od jesieni mam zamiar siac po zbozach ozimych łubin i przyorac bo przed zima chyba bedzie dobrze nie? Rzepak na ziarno nie wchodzi w gre bo nie mam czym go skosic. -słowa kolego Pablo21

Zebrać 5 t owsa na 3 klasie jest zarówno łatwo jaki trudno. dlaczego:
jeżeli go nie przenawozisz zbieresz nawet 6 t, jeżeli przenawozisz a bardzo łatwo przekrosić wylegnie i zbierzesz plewy. Ja osobiście radzę aby dać jeden 1q mocznika na hektar i nic więcej i siać jak najwczesniej.
Jeżeli chodzi chodzi o łubin odradzam: czego długo wschodzi potrzebuje dużo wilgoci żeby powschodził i przysuchym lecie nie wytworzy odpowiednio dużej masy zielonej, lepiej peluszkę facelię (a jak jeszcze przwróci się i od spodu zgnije sam miód dla ziemi).
Nie gadaj że rzepaku nie nasz czym skosić, nie ma kombajnów w okolicy z przystawką do rzepaku, spróbuj rzepak posiać zobaczycz jak ziemia kipi pod pługiem i jaką będziesz miał pszenicę.

PS dołączyłem słowa kolegi gdyż samowlnie przeniosłem temat do działu zbóż sorki moderatorze

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Płodozmian Dzisiaj, 03:22
  •  

#2 Share rafff24

rafff24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 843 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja

Napisany 18 styczeń 2009 - 20:32

Płodozmian owies jeszcze jedno ogranicza w plonowaniu - wilgotność, jak będzie susza, i pole będzie "suche" to chodźbyś ile nawoził, to ciężko będziesz miał przeskoczyć 4.5t/ha a nawet 4

bardzo dużo uprawiałem owsa w stosunku do innych zbóż ( głównie w mieszankach z jęczmieniem) i susze w ostatnich latach dość mocno nadszarpnęły mi zbiory, w tym roku na wszelki wypadek zasiałem 2 hektary pszenżytam powinno sypnąć

owies nie ma dużych wymagań pokarmowych, ale wody musi być pod dostatkiem, "siejesz w błoto zbierasz złoto" bodajrze jedna roślina owsa wytranspirowuje tyle wody co ponad 2 rośliny jęczmienia (w uogólnieniu) przy podobnym plonie ziarna

#3 Share farmer07

farmer07

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 19 styczeń 2009 - 19:48

Płodozmian Każdy ma jakieś swoje uwarunkowania co do uprawianych gatunków. III i IV klasa gleby to nie jest źle, ja tam bym się przerzucił na rzepak a potem dwa lata masz kapitalną pszenicę no i można potem jakiś poplon strzelić i coś jarego albo skoro ma być ten owies to nawet między jedną a drugą pszenicą i płodozmian prawie jak z książki :lol:

#4 Share oFsik

oFsik

Moc dostarcza Zetor

• Members
  • PipPipPip
  • 1780 postów

Napisany 19 styczeń 2009 - 19:51

Płodozmian Jak pisał @Jerzy rzepaku nie ma czym zebrać tak więc odpada.
Zetor is power
power is Zetor

Zapraszam do obejrzenia moich filmików http://pl.youtube.com/user/oFsik53

#5 Share pablo21

pablo21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 21 styczeń 2009 - 22:10

Płodozmian Zeby posiac rzepak musiałbym kupic kombajn ze stołem do rzepaku bo u mnie w okolicy nikt rzepaku nie sieje i nie ma stołu w kombajnie.
Wiec to na razie odpada. Po zniwach w jakies poplony zainwestuje a narazie trzeba posiac owies.

Po zniwach napisze jakie naworzenie zastosowałem i ile ukosiłem. :) jakby co.

Wielkie dzieki dla @jerzy.

#6 Share Dawid777

Dawid777

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1075 postów
  • Zainteresowania:Fotografia, sprzedaż maszyn ich budowa oraz naprawa, drifting

Napisany 13 sierpień 2009 - 12:43

Płodozmian Co grozi za nie stosowanie płodozmianu? Bo mam takie pole na którym od 3 lat sieje pszenżyto i tne słome, a wiosną tam się nie da wjechac :) Co opłaca się tam zasiac? :)
“Sukces, to robienie tego, co chcesz robić, kiedy chcesz, gdzie chcesz, z kim chcesz, tak długo, jak tylko chcesz.” Anthony Robbins
Sprzedam: rozsiewacz rauch zs(a) komet, rozsiewacz kuhn zsa 450 hydr, rozrzutnik czarna białostocka, przyczepę 3.5t niską wywrotkę zarejestrowaną, agregat ścierniskowy kongskilde vibro-flex 9 łap, Prasę z224/1, alufelgi 18" BMW m3 styling 72

#7 Share kris14

kris14

Stary Kombinator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7069 postów

Napisany 13 sierpień 2009 - 13:48

Płodozmian Może winą tego że nie da się wjechać nie jest płodozmian tylko rodzaj gleby i jej melioryzacja?

Jest to pole zmelioryzowane?
Może warto by zastosować glęboszowanie tam?

#8 Share Dawid777

Dawid777

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1075 postów

Napisany 13 sierpień 2009 - 14:01

Płodozmian Niestety tam nie jest zastosowana melioryzacja :) Jest to gleba klasy 4 i 5 ok. 4ha nawet jakbym coś zasiał jakimś cudem na wiosne to i tak wyniknie zanim wzejdzie od wody :)
“Sukces, to robienie tego, co chcesz robić, kiedy chcesz, gdzie chcesz, z kim chcesz, tak długo, jak tylko chcesz.” Anthony Robbins
Sprzedam: rozsiewacz rauch zs(a) komet, rozsiewacz kuhn zsa 450 hydr, rozrzutnik czarna białostocka, przyczepę 3.5t niską wywrotkę zarejestrowaną, agregat ścierniskowy kongskilde vibro-flex 9 łap, Prasę z224/1, alufelgi 18" BMW m3 styling 72

#9 Share kris14

kris14

Stary Kombinator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7069 postów

Napisany 13 sierpień 2009 - 14:08

Płodozmian Jedyne co pozostaje to zmelioryzować te pole, bo co zrobisz :)
Co byś nie zasiał czy zasadził to woda zniszczy.

#10 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 13 sierpień 2009 - 16:31

Płodozmian

Co grozi za nie stosowanie płodozmianu? Bo mam takie pole na którym od 3 lat sieje pszenżyto i tne słome, a wiosną tam się nie da wjechac :D Co opłaca się tam zasiac? :D

Jeśli chodzi Ci o zasady wzajemnej zgodności odnośnie dopłat bezpośrednich to pszenżyto można siać do woli nie ma żadnych sankcji
Jak jest wody opór to ponoć na ryżu dobrze się wychodzi :D
może zamiast melioracji wystarczył by głębosz aby zlikwidować podeszwę płużna czy zagęszczone podglebie które utrudnia odpływ wody z pola.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share nhcr

nhcr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Zainteresowania:elektronika, rolnictwo, nowinki techniczne

Napisany 14 sierpień 2009 - 16:30

Płodozmian A może jak by spróbować z UG max, lepiej magazynuje wode to moze by, nie stała na polu.

#12 Share Dawid777

Dawid777

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1075 postów

Napisany 15 sierpień 2009 - 07:37

Płodozmian Ale jak minie wiosna to już można tam wjechac spokojnie tylko wiosną jest tam strasznie i nawet nawóz późno musze siac. Teraz zdało by się zrobic płodozmian na zboże ozime co polecicie?

#13 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 22 wrzesień 2009 - 20:47

Płodozmian Jaka jest kara za brak stosowania płodozmianu?
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#14 Share ahme999

ahme999

Leniwiec

• Members
  • PipPipPip
  • 848 postów

Napisany 22 wrzesień 2009 - 21:28

Płodozmian obcinają ci śmieszną sume-chyba 3-7% ;]sam sie uśmiałem jak do tegio sie dokopałem, bo ludzie z jakiegoś tam dyrdymału zrobili całe rozporządzenie, ale tak to już jest-widocznie komuś zależałeo by było to przestrzegane, jednakże ręki se uciąć nie dam, bo jeszcze kary nie dostałem, więc pisz eto co świta w pamieci:)
-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

#15 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 22 wrzesień 2009 - 21:28

Płodozmian milanreal1
nie ma żadnej
nie można robić tylko pewnego rodzaju monokultury typu pszenica w nieskończoność - to samo dla jęczmienia i żyta. Wg ARiMR monokulturę pszenicy można przerwać jęczmieniem lub czymkolwiek innym (byle by nie była to pszenica - może być to mieszanka zbożowa lub inna np. 99% pszenicy 1% pszenżyta), wtedy wg dokumentów zmianowanie jest już prawidłowe. Moim zdaniem jednak nie a już na pewno nie można mówić o płodozmianie

#16 Share Dawid777

Dawid777

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1075 postów

Napisany 14 październik 2009 - 15:15

Płodozmian A co myślicie o jęczmieniu ozimym? Za rok myśle żeby go tam zasiac. I mam jeszcze takie pytanie czy w jęczmieniu ozimym nie będzie pszenżyta? :) Żeby tylko nie było samosiewów bo potem jest trudno skosic, jedno już dojrzało, a drugie jeszcze :)

#17 Share KrzysztofJ

KrzysztofJ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja

Napisany 29 październik 2009 - 11:57

Płodozmian w jęczmieniu ozimym będzie pszenżyto, może spróbuj rzepak, albo gorczycę na wiosnę z opóźnionym siewem. :D

#18 Share Dawid777

Dawid777

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1075 postów

Napisany 29 październik 2009 - 15:45

Płodozmian Z rzepakiem będzie problem, bo nigdy go nie siałem i nie mam tynku zbytu, a po drugie nawet nie miałby go kto skosic, ponieważ nie mają przystawek :D

#19 Share KrzysztofJ

KrzysztofJ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja

Napisany 30 październik 2009 - 09:05

Płodozmian ja na twoim miejscu zasiałbym tam koniczynę lub lucernę na nasienie, do zbioru nie trzeba przystawki tylko blachę na bęben, ale płodozmian byłby super

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share lotnik

lotnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Zainteresowania:pilka nozna ,starocie

Napisany 21 listopad 2010 - 17:00

Płodozmian Moim zdaniem bardzo dobrym płodozmianem jest wyka na nasienie spolchnia glebe super sie orze nasiona mozna sprzedac lub przeznaczyc znow na poplon i termin siewu nawet w maju polecam