Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wymiana łożysk Bizon Z040

9 odpowiedzi na ten temat

#1 Share kamilo1

kamilo1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 12 sierpień 2009 - 07:40

Wymiana łożysk Bizon Z040 Witam.

Panowie mam do was pytanie( jeśli na forum znajdują się Panie i znają odpowiedz na moje pytanie, to oczywiście zapraszam do pisania). Miesiąc temu zakupiłem Bizona 40, jako mechanik znam się na robocie lecz jeśli chodzi o Bizony( ogólnie kombajny) to jestem laik , a nie sztuka zepsuć , dla tego kieruję swą pytanie do fachowców, którzy nie raz spotkali się z takim zabiegiem jak wymiana łożysk. Dokładnie chodzi mi o łożyska znajdujące się u góry w gardzieli. Po lewej jak i prawej stronie są łożyska ( 1306 - prawdopodobnie piszę z pomięci). na tych łożyskach oparta jest oś na której z prawej strony patrząc z przodu bizona znajduje się koło na pas klinowy .
Moje pytanie jest następujące , jak krok po kroku wymienić te łożyska? Czy muszę wzywać jakiegoś fachowca, czy sam dam radę?

Jeśli taki temat istnieje to proszę o link i sorki, że stworzenie tego.
Pozdrawiam
" Nie ważne gdzie jadę , grunt ,że wiem gdzie byłem "

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wymiana łożysk Bizon Z040 Dzisiaj, 15:25
  •  

#2 Share lambogrand

lambogrand

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 475 postów

Napisany 13 sierpień 2009 - 07:18

Wymiana łożysk Bizon Z040 musisz zrzucic heder , gardziel najlepiej turem, pozniej rozpinasz lancuch w gardzielu i juz bedziesz mogl sie do uch lozysk zabrac

#3 Share farmer120ha

farmer120ha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 239 postów

Napisany 13 sierpień 2009 - 08:04

Wymiana łożysk Bizon Z040 1.Najpierw musisz zdiąć heder (na wózek).
2.Zciągnij koło pasowe z osi.
3.Następnie rozpiąć łanćuch i wyciągnąć cała taśme.
4.Wyciąg bolce przy siłownikach.
5.Wybij kliny przy tych tulejach.
6.Sam gardziel możesz wyciągnąć w dwie osoby.
TERAZ MASZ WSZYSTKO NA WIESZCHU I MOŻESZ WYMIENIĆ ŁOŻYSKA
7.Montaż w kolejności odwrotnej do demontarzu.

A tak teraz sobie myśle czy w ogóle trzeba zciągać gardziel.... :) :) Ale bedzie chyba wygodniej tak jak napisałem... :)
Każdy sprzęt jest dobry jeśli wykonuje swoją prace.

#4 Share kamilo1

kamilo1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 13 sierpień 2009 - 09:11

Wymiana łożysk Bizon Z040 Dzięki wam za odpowiedz.

Wczoraj zacząłem się dobierać po woli do tych łożysk , ściągnąłem te koła pasowe, i tak jak widziałem to łożysko jest całe, jednak z drugiej strony jest rozwalone i te wczoraj wyciągnąłem bez ściągania gardzieli. Wiem ,że to nie fachowo ale zostawię te dobre łożysko a wymienię te zepsute.
Mam jeszcze jedno pytanko Te zepsute łożysko z lewej strony było przyłapane lekkim spawem do tej tulei w której się znajduje, czy tak powinno być, czy muszę zakupić jakieś zabezpieczenie, by łożysko nie wyleciało?

Dzięki za dokładny opis teraz to już wiem co się z czym je. Dzięki :)

#5 Share farmer120ha

farmer120ha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 239 postów

Napisany 13 sierpień 2009 - 09:19

Wymiana łożysk Bizon Z040 Tam powinien być chyba segier.Chyba że ktoś je "przyspawał" bo może obracało je w obudowie.?? Wymień sobie obydwa trzeba robić raz a dobrze :) :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share kamilo1

kamilo1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 13 sierpień 2009 - 11:16

Wymiana łożysk Bizon Z040 No właśnie nie ma rowka na seger i nie było żadnej pokrywki, chyba też tak złapię i wykombinuje coś na zasadzie przykrywki by pył nie leciał.
Co do samej wymiany to też tak sobie przemyślałem , że lepiej dwa dni stracić i naprawić jak stoi na podwórku niż stracić jeden jak pracuje w polu :)

farmer120ha ma jeszcze jedno pytanko , już założyłem łożyska lecz zauważyłem, że w tym łożysku po lewej stronie ten trzpień na którym są łańcuch obraca się sam w łożysku, a samo łożysko jest nieruchome. Czy podczas pracy to się zmieni , co powinienem zrobić ?

#7 Share farmer120ha

farmer120ha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 239 postów

Napisany 15 sierpień 2009 - 12:21

Wymiana łożysk Bizon Z040 Masz pewnie obrobiony ten trzpień pod łożysko..Pasowało by go napawać a później przetoczyć ewentualnie kupić nową oś bo inaczej problem z łożyskiem się szybko powtórzy....Nie wiem jak to jest przy z040 bo z takim modelem nie miałem nigdy kontaktu ale pewnie podobnie jak przy 56 :D A jak ruszysz za tą oś to masz luzy "wzgłużne" wsuwa się i wysuwa...??Bo jak tak to bedzie Ci sie wysuwać i pasek bedzie szedł na "sage" i bedzie mogło go "palić"...???

Niewiem czy cie dobrze zrozumiałem ale próbowałem pomóc... :D :D

#8 Share kamilo1

kamilo1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 15 sierpień 2009 - 19:08

Wymiana łożysk Bizon Z040 Dokładnie tak to wygląda. Oś jakby była wyrobiona i ograca się w tym wewnętrznym pierścieniu łożyska, a jeśli chodzi o luzy wzdłużne to nie ma takich, tu akurat jest wszystko OK.
Co do tego łożyska mam jeszcze 1h do zebrania , da radę czy muszę już teraz przerabiać tą oś ?

#9 Share farmer120ha

farmer120ha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 239 postów

Napisany 15 sierpień 2009 - 20:25

Wymiana łożysk Bizon Z040 Spokojnie da rade :D :D Przy dobrym szczęściu i niewielkich luzach może nawet pare sezonów by obchodziło :D :D Nie jest to aż taka precyzyjna maszyna żeby to aż miało takie znaczenie ale profesjonalniej bedzie na przyszły sezon przetoczyć to będziesz miał spokój na pare ładnych lat.... :D :D

Pzdr

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share kamilo1

kamilo1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 16 sierpień 2009 - 12:20

Wymiana łożysk Bizon Z040 Wielkie dzięki.

Zrobię tak jak radzisz, po sezonie wymienie oś, lub naspawam i przetoczę. Jeszcze raz dzięki