Skocz do zawartości

Zdjęcie

Uprawa kminku

7 odpowiedzi na ten temat

#1 Share kornik2108

kornik2108

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 06 sierpień 2009 - 15:19

Uprawa kminku Chciałbym dowiedzieć sie troszke o uprawie, aktualnch cenach skupu, środkach, nawożeniu i uzyskanych plonach kminku. Może ktoś z was uprawia tą rośline:) Ogólnie interesuje mnie cała agrotechnika i opłacalność tej uprawy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Uprawa kminku Dzisiaj, 15:55
  •  

#2 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisany 06 sierpień 2009 - 17:40

Uprawa kminku średnie plony tegoroczne niecała tona z hektara, w ubiegłorocznym przeszło dwie rekordowo przeszło 3.
cena w ubiegłym roku to ponad 6 zł w tym niecałe 5zł/kg
Średni plon w Polsce to około 1 tony u mnie 1,5 choć miałem kiedyś przeszło 3 a innym razem niecałe 200kg wiele zależy od aury. Na glebie poniżej 4 klasy lepiej wogóle nie siać. Ceny to 1,5 -7zł - czyli totolotek
najlepiej wsiać w groch lub mak
czasami uda się także w jęczmieniu jednak tylko czasami
nie jest to roślina którą polecał bym z doskoku bo jeszcze trzeba nająć pokosówke a także kminek 4/5 lat trzeba dosuszać
zawsze trzeba go wyczyścić i po workować jest więc trochę zabawy

#3 Share kornik2108

kornik2108

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 06 sierpień 2009 - 20:28

Uprawa kminku Mam nadzieje, że jeszcze ktoś mi udzieli rad. Bardzo interesuje mnie uprawa tej rośliny a posiadam wiedze bardziej teoretyczną (książkową) a mało praktycznej. A bardziej interesuje mnie praktyka. Także prosze o pomoc jak u was wygląda agrotechnika i może ilość uprawy.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Walczmy o rynek grzybów! zobacz »

•  

#4 Share kornik2108

kornik2108

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 29 sierpień 2009 - 12:38

Uprawa kminku Witam:) Chciałbym troszke odświerzyć ten temat:) Wiem, że sporo ludzi uprawia kminek prosze o pomoc w tym temacie:):D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 19 wrzesień 2010 - 07:01

Uprawa kminku No i jestem :D
To co pytałeś przy cenach - u nas sieją we wszelakich zbożach, no i ziołach oczywiście. Ja siałem i sieję z ziołami przez ostatnie 3 lata zacząłem siać z kminkiem jednorocznym. I tu też można powiedzieć że się bawię, bo to co mi doradzali z firmy zielarskiej to lipa,trzeba samemu dojść do optymalnej uprawy. Kazali siać 7kg/ha -mało. Myślę że 12-14 kg będzie ok bo kminek jednoroczny nie ma takiej "korony" jak 2-letni i jest ciągle rzadki, a ostatnio już posiałem 9kg i też nie za wiele go było.
Jeśli chodzi o uprawę gleby chyba też spróbuje zmienić. Cały czas po prostu ładnie bromowałem. Teraz spróbuje zrobić to agregatem uprawowym aby zagęścić ziemię, bo czasem kminek szedł za głęboko, a zwłaszcza wsiewał się na różne głębokości. Wschodzi nierówno a czasem nawet ma problem ze wschodzeniem.
Sieję w międzyrzędzia i przejeżdżam opielaczem. Po skoszeniu uprawy rocznej jesienią koszę marchew oraz obsypuję kultywatorem takimi gęsimi łapami. Na wiosnę obowiązkowe bromowanie.
Jeśli chodzi o opryski to ja ostatnio stosuję panidę oraz afalon dyspersyjny. Ale ogólnie rzecz biorąc, z powodu słabo działających doświadczeń i rejestracji w zielarstwie możesz sięgnąć do zaleceń ochrony i stosować opryski na marchew i pietruszkę.
A jak pryskasz , to jedna rzecz nie pryskaj kminku jak są widoczne już te pochewki kwiatowe, czyli zgrubienie przy szyjce. Ja raz tak zrobiłem afalonem. Wydaje się, że jest ok kwiatowi nic, ale kminek znacznie gorzej się wiąże. Szacuję na spadek 1/4, 1/3 plonu.

To chyba tyle :)

#6 Share MatiRol92

MatiRol92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 07 luty 2016 - 15:02

Uprawa kminku

Witam zainteresowałem sie uprawą kminku, czy jest ktoś na forum kto uprawią tą rośline? jak tak to chciałbym sie dowiedzieć jakie są odmiany, terminy wysiewu, nawożenie, ochrona, plonowanie. Posiadam gleby III klasy, chciałbym sprobować cos takiego.  :)

#7 Share Karol28OZE

Karol28OZE

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów
  • Zainteresowania:odnawialne źródła energii (głównie w rolnictwie)

Napisany 12 luty 2016 - 22:05

Uprawa kminku

A na co sie to hoduje? Na przyprawę czy do czegoś innego tez jest wykorzystywany?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share MatiRol92

MatiRol92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 16 luty 2016 - 11:41

Uprawa kminku

https://pl.wikipedia...minek_zwyczajny ---> na dole jest zastosowanie :)