Skocz do zawartości

Zdjęcie

Poznańska Fabryka Maszyn Żniwnych

9 odpowiedzi na ten temat

#1 Share bociek93

bociek93

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów
  • Zainteresowania:PFMŻ, Bizony, Polskie maszyny rolnicze.<br />Komputery, II wojna światowa.

Napisany 01 sierpień 2009 - 21:28

Poznańska Fabryka Maszyn Żniwnych Witam, otóż mam problem, nie znam dokładnej daty upadku Poznańskiej Fabryki Maszyn Żniwnych[PFMŻ]. Nigdzie w internecie nie znalazłem na jej temat informacji. Jeżeli ktoś ma dokładniejsze informację, z góry dziękuje z pomoc.

Fabryka formalnie zaczęła działalność 24 września 1953r.

Pierwszą maszyna jaka opuściła tą fabrykę była snopowiązałka WC-1

W latach 1953-1978 wyprodukowała:

158tys ! snopowiązałek ciągnikowych
35 tys. snopowiązałek konnych (WK 1,5)
45tys. kosiarek zawieszanych (m.in.OSA)
47 tys. ścinaczy zielonek ORKAN
19tys. sieczkarni zaczepianych Z-305
3 tys. sieczkarni samobieżnych (Z-310 i Z-320)
1,8 tys. kosiarek rotacyjnych
2,7 tys. przyczep samozbierających.

Swego czasu była to największa fabryka maszyn rolniczych (oprócz Ursusa).

Najnowszą maszynę jaką widziałem to Z-350 z roku 91', a podobno fabryka istniała do 94' roku, ale już nie produkowała, chociaż wydaję mi się nieprawdopodobne.

Druga sprawa to 20 przedseryjnych prototypów Z-330 (maszyny bardzo podobne do czeskiego 050 TORON) podobno trafiły gdzieś w okolice Leszna, gdyż w PGR LESZNO(mazowieckie) były użytkowane po raz ostatni. Być może ktoś z was o nich słyszał?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Poznańska Fabryka Maszyn Żniwnych Dzisiaj, 02:13
  •  

#2 Share Avenger

Avenger

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 30 listopad 2010 - 17:44

Poznańska Fabryka Maszyn Żniwnych

Witam, otóż mam problem, nie znam dokładnej daty upadku Poznańskiej Fabryki Maszyn Żniwnych[PFMŻ]. Nigdzie w internecie nie znalazłem na jej temat informacji. Jeżeli ktoś ma dokładniejsze informację, z góry dziękuje z pomoc.

Fabryka formalnie zaczęła działalność 24 września 1953r.

Pierwszą maszyna jaka opuściła tą fabrykę była snopowiązałka WC-1

W latach 1953-1978 wyprodukowała:

158tys ! snopowiązałek ciągnikowych
35 tys. snopowiązałek konnych (WK 1,5)
45tys. kosiarek zawieszanych (m.in.OSA)
47 tys. ścinaczy zielonek ORKAN
19tys. sieczkarni zaczepianych Z-305
3 tys. sieczkarni samobieżnych (Z-310 i Z-320)
1,8 tys. kosiarek rotacyjnych
2,7 tys. przyczep samozbierających.

Swego czasu była to największa fabryka maszyn rolniczych (oprócz Ursusa).

Najnowszą maszynę jaką widziałem to Z-350 z roku 91', a podobno fabryka istniała do 94' roku, ale już nie produkowała, chociaż wydaję mi się nieprawdopodobne.

Druga sprawa to 20 przedseryjnych prototypów Z-330 (maszyny bardzo podobne do czeskiego 050 TORON) podobno trafiły gdzieś w okolice Leszna, gdyż w PGR LESZNO(mazowieckie) były użytkowane po raz ostatni. Być może ktoś z was o nich słyszał?

Witam.
Do niedawna też się interesowałem PFMŻ no i mam gdzieś nawet artykuły opisujące jej historię itp. Jeżeli chodzi o Z330 to też tam są jakieś wzmianki o niej ale to raczej jej dane techniczne, jest też jej historia ale niezbyt ścisła i dokładna, dotyczy jej początków a nie końca.
A masz coś może o Z325? Ja mam takie ogólniki, nawet nie wiem co to dokładnie było :lol:
Pozdrawiam:D

#3 Share jkubik

jkubik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 30 sierpień 2011 - 07:44

Poznańska Fabryka Maszyn Żniwnych Ja kiedyś kupiłem nowy kombajn zielonkowy Orkan Z320 i sprzedałem nigdy nieużywany. Pozostał mi z niego nieużywany silnik 6CT107/R3 o mocy 135KM (wg DIN) a 142KM (wg SAE). Silniki były produkowane w Andorii na licencji Leylanda. Podobne były w Bizonach Rekordach Z058, tylko trochę słabsze.

Edytowany przez milanreal1, 31 sierpień 2011 - 22:12.
cytowanie poprzedniego posta

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share zbigi123

zbigi123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 550 postów

Napisany 31 sierpień 2011 - 07:37

Poznańska Fabryka Maszyn Żniwnych Ja mam w posiadaniu Z-340 podobno też rzadko się spotyka. Maszyna bedzie niebawem wysatawiona na sprzedaż, oddalbym najchętniej w dobre ręce.
 Landini Powerfarm 95, MTZ 82+TUR, Zetor 7745, 3xC-360 i ich 61ha pola do popisu... 

#5 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 31 sierpień 2011 - 08:12

Poznańska Fabryka Maszyn Żniwnych Możecie pisać jaka maszyna kryje się pod symbolem. :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share Avenger

Avenger

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 06 wrzesień 2011 - 23:05

Poznańska Fabryka Maszyn Żniwnych A wie ktoś może do którego roku produkowano Z-320?
Do zbigi123:
masz może jakieś zdjęcia swej Z-340? A jeżeli masz to zgodziłbyś się je udostępnić (przy użyci zdjęcia oczywiście podaje się nazwisko autora zdjęcia). To naprawdę rzadko spotykana maszyna :)

Razem z kumplem planujemy stworzyć na wikipedii artykuły o wszystkich polskich sieczkarniach samojezdnych z Poznańskiej Fabryki Maszyn Żniwnych. Do tej pory opisaliśmy już Z-310 i Z-320. W wolnych chwilach stworzymy dalsze artykuły, tylko mamy mały problem ze zdjęciami tych maszyn i z potwierdzeniem ich danych technicznych i historii. W PRL-u nie zwracano uwagi na to co się pisało w gazetach rolniczych i trudno o rzetelne informacje.
Mogę liczyć na pomoc? :D

#7 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2205 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 07 wrzesień 2011 - 15:22

Poznańska Fabryka Maszyn Żniwnych Ja mam kilka fotek Z310 ;)

#8 Share AUSCHTAGEN

AUSCHTAGEN

Nowicjusz

• V.I.P.
  • rank
  • 31 postów

Napisany 13 styczeń 2012 - 14:44

Poznańska Fabryka Maszyn Żniwnych Mam stare zdjęcie z montażu Z330 w 1980r., niebawem wrzucę do albumu ;)

#9 Share dawid5508

dawid5508

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, ogrodnictwo, numizmatyka

Napisany 21 luty 2012 - 19:02

Poznańska Fabryka Maszyn Żniwnych Mój dziadek pracował w tej fabryce jak dobrze pamiętam do roku 1998 albo 1999 dokładnie nie wiem. Do dnia dzisiejszego przed Bożym narodzeniem przysyłają mu zaproszenia na wyżerke i do odebrania bonówo kolicznościowych. :D
Jeżeli pomogłem kliknij zieloną Strzałkę, z prawej strony postu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share zbigi123

zbigi123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 550 postów

Napisany 21 luty 2012 - 19:10

Poznańska Fabryka Maszyn Żniwnych Chyba to nie była ta fabryka bo w 1998r ona już nie istniała.
 Landini Powerfarm 95, MTZ 82+TUR, Zetor 7745, 3xC-360 i ich 61ha pola do popisu...