Gość

co zrobić z rzepakiem sprzedać czy magazynować ??

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość   
Gość

Mamy problem nie wiemy czy sprzedać rzepak zaraz po zbiorze po takiej cenie jaka jest ok 900-1000zł/t czy magazynować i czekać na lepszą cenę ?? liczę na pomoc w podjęciu decyzji a także na wskazówki dotyczące przechowywania rzepaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

no właśnie "może ulegnie zmianie" według mnie jest to pewne że cena pójdzie do góry tylko czy rzepak nie straci parametrów ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z AgroFoto.pl

west    46

Jeśli tylko masz warunki do przechowania i możesz wytrzymać ich do pażdziernika nie powinieneś na tym stracić, rzepaku tak na prawdę nie ma za wiele i cena musi pójść do góry. Ja cały trzymam jeszcze mam do skoszenia 25ha i jak bedzie suchy jak poprzednio to nie oddam gnojkom za tą cenę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

a czy może przechowywałeś już wcześniej rzepak ?? czy on traci parametry może masz jakieś wskazówki co do tego ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

no właśnie nie robiłem tego nigdy, w sumie to uprawiam go od trzech lat i zawsze od razu na sprzedaż. Nie wiem czy tak sobie na spichlerzu udałoby się go przetrzymać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

no właśnie i to mnie najbardziej martwi bo miejsce jest żeby go przechować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

rzepak przechowuje się podobnie jak zboże, czyli najistotniejsza jest wilgotność i ciągła kontrola, można magazynować go zarówno na pryzmie jak i w silosie (konieczne jest wytępienie szkodników) dobrze jest też od czasu do czasu schłodzić nasiona (np przesypując je w nocy, o ile ktoś dysponuje odpowiednim systemem przenośników bądź łopatą), tak czy inaczej obecnie wg moich szacunków opłaca się wytłoczyć samemu olej i sprzedać go komuś kto potrzebuje taniego paliw, a makuch również można wykorzystać jako paliwo w wysokosprawnych piecach (koszt będzie podobny do konwencjonalnych paliw lub nawet niższy a popiół jest bardziej przyjazny środowisku), wszystko należy sobie dobrze skalkulować, gdyż spekulacja i magazynowanie mogą się nie opłacić przy utrzymującej się w długim okresie aprecjacji złotego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

dzięki bardzo za informację i wszelkie rady :D na pewno się przydadzą w niedalekiej przyszłości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Ja rowniez doradzalbym Ci zebys zostawil ten rzepak do jesieni. Niedaleko mnie gospodarz robi tak juz od wielu lat :D Wysypuje do suszarni przesusza raz sypie do silosów po miesiacu znowu go rusza i tak w kolo macieju raz ma na przyczepie a raz w silosie :)


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Koledzy ja czekając na lepszą cenę trzymam jeszcze rzepak z zeszłego roku, w 2008 był po 125 +vat dziś 92 + vat.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralfMTX140    3

My w tym tak jak w zeszłym roku rzepak magazynujemy :( w zeszłym roku sporo na tym zarobilismy :)


New Holland TM175 i McCormick MTX140 = dwa główne konie pociągowe w gospodarstwie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Post co prawda stary, ale dodam parę zdań. Pisaliście o przetrzymaniu rzepaku do zimy, no i mamy zimę, cena nie jest wcale wiele lepsza a w rzepaku zaszły zmiany.

Przykładowo- rolnik przywiózł w sierpniu do mnie próbkę rzepaku. Było w nim ok.4% zanieczyszczeń, wilgotność 16%. Podsuszył go do tego czasu, zanieczyszczeń jest o 1% więcej i jest rozkruszek- szkodnik magazynowy. Takiego rzepaku niestety nikt nie przyjmie do skupu, więc trzeba dbać i inwestować w gazowanie. W przeciwnym razie trzymanie do zimy nie ma sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

My w końcu sprzedaliśmy rzepak kilka dni po założeniu tego tematu po cenie ponad 1100zł/t myślę że cena jak na ten okres była rewelacyjna ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Moim zdaniem nie warto magazynować, najlepiej sprzedać zaraz po wymłoceniu, kasa na koncie i problem z głowy, żeby przechowywać trzeba go schłodzić i wysuszyć do 9% a potem w kontrolowac, przesypać itp bez gwarancji że cena wzrośnie. Potem trzeba go ładować zawieść i mysleć czy nie ma rozkruszka wilgoci, sprzedałeś po 1100 a ja po żniwach po 1070 i bez roboty, jeżeli przechowywać to zawrzeć umowę terminową na giełdzie z ceną co najmniej 1200 zł ,to wtedy to ma jakis sens.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

W żniwa sprzedawałem po 1360 zł/t na kontrakcie.

Jeszcze pare lat temu przechowywałem, i nie powiem, to się nawet opłacało.

Jednak przez okres przechowywania w górę poszły ceny ropy i nawozów, więc w gruncie rzeczy zostawała skórka za wyprawkę.

Wolę dogadać się z firmą skupującą i sporządzić dobry kontrakt aby sprzedać rzepak w żniwa, a za gotówkę zakupić towar w okazyjnej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@jerzy obawiam się rzepak 9% nie poleży długo, bezpiecznie jest jak ma do 8%. U nas umowy kontraktacyjne polegają na tym, że rolnik ma odstawić, a cena z dnia. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

Kiedy padało to pytanie o przechowywanie rzepak leciał w dół kilka dni póżniej niektóre podmioty skupowe oferowały poniżej 950zł za tonę przy 7,5% wilgotności, dlatego radziłem się wstrzymać choćby do pażdziernika. Ja swój sprzedałem pod koniec września i dostałem średnio 1100zł za tonę na podwórku przy 9% wilgotności. Różnica w cenie 150zł na tonie x moje 278ton = 41700zł. Raz go tylko przesypałem i to tylko ok 50ton wilgotnego 10%. Pytanie gdzie zarobilibyście 41700zł w niecałe 2 miesiące. warto przetrzymać hieny skupujące? Po drugie sprzedałbym końcem lipca i pokusiłoby mnie kupić nawozy i bym znowu dał tyłka a tak pieniądze wpłyneły pod koniec pażdziernika i tydzień póżniej spokojnie wyfakturowałem saletrę tarnowską za 720zł/t choć później można było kupić kilka złotych taniej ale trudno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Zetor53400
      Otóż mam tak ze 25 arów wolnego pola , klasa ziemi 4 , i myślałem sporo o zasianiu gorczycy na nasiona , i z tego powodu mam kilka pytań do tych co mieli stycznośc z tą rośliną , otóż :
      -kiedy trzeba ją siać ??
      -ile kg się sieje na ha ??
      -czy stosuje sie jakieś opryski ??
      -jakie nawożenie ??
      -i na jaki plon można liczyć ?? oczywiscie z 1 ha
       
      mam nadzieje że uzyskam odpowedzi na te pytania z góry dzięki :rolleyes:
       
       
       
      pozdrawiam Zetor53400
    • Przez jaro38
      Witam
      Panowie, Panie jesteśmy firmą ze Świętokrzyskiego. Aktualnie specjalizujemy się w owocach. Aczkolwiek ostatnimi czasy również import - szczególnie Oliwek z Grecji. Okazuje się, że to całkiem dobry biznes. W każdym bądź razie, aktualnie korzystamy z usług transportu firmy IMPET z Czermina (czyli niedaleko). Czy korzystaliście może z usług innych firm ale mowa o transporcie Polska Grecja / Południe Europy - Bałkany? Najlepiej podkarpackie / świętokrzyskie gdyż tutaj logistycznie nam to wychodzi korzystnie.
    • Przez Paszkamax
      Chciałbym uprawiać dynie bezłupinowe i potrzebne mi są informacje jaki nawóz stosować i jakie opryski. Dziękuje za wszelkie informację.
    • Przez benek79
      mam takie pytanie? czy ktos z was uprawia te rosline????
    • Przez Piotrek835
      Witam!
      Mam kilka pytań do tych co uprawiaja slonecznik
      - czym siejecie słonecznik
      - gdzie pozniej go sprzedajecie
      - jakie nawozenie dajecie
      - oraz czym pryskacie od chwastów
      Uwazam ze uprawa tej rosliny jest przyszłoscia na lekkich glebach po kukurydzy.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj