Skocz do zawartości

Zdjęcie

Układanie sterty z bel słomy.

27 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Leo

Leo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 20 lipiec 2009 - 21:28

Układanie sterty z bel słomy. Jak najlepiej układać bele słomy poziomo czy pionowo. Każdy sposób ma swoje wady i zalety, lecz który jest lepszy?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Układanie sterty z bel słomy. Dzisiaj, 03:51
  •  

#2 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 20 lipiec 2009 - 21:34

Układanie sterty z bel słomy. poziomo, bo mniej zaciekają, jak masz miejsca dużo to polecam sposób 2 na dole i 1dna u góry, najmniej się odkształcają i zaciekają,

ps. ile wziąść kasy za układanie bel ciagnikiem w stodole, ile od sztuki będzie około 30 bel, 1,5-2zł chyba bedzie OK?

#3 Share Gago

Gago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 624 postów

Napisany 20 lipiec 2009 - 21:40

Układanie sterty z bel słomy. Oczywiście że poziomo jest dużo lepiej i wygodniej a pionowo to jeszcze nigdy nie widziałem poukładanych.
Zetor Team
Posiadacze i sympatycy Zetorów zapisujcie się do klubu: www.agrofoto.pl/forum/topic/50791-klub-posiadaczy-zetorow

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

McHale na Targach FERMA zobacz »

•  

#4 Share wiesaw

wiesaw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Zainteresowania:

Napisany 20 lipiec 2009 - 21:46

Układanie sterty z bel słomy. Znajomy ułożył w ubiegłe żniwa na polu taki stóg: 2 bele pionowo i 3 na wierzchu poziomo, i stoi do dziś. Blisko nie byłem, więc w jakim stanie jest, to nie wiem.
samczeruno.pl :)))

"Jeżeli wydaje Ci się, że wiesz wszystko, to masz rację... wydaje Ci się."

#5 Share kris14

kris14

Stary Kombinator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7069 postów

Napisany 20 lipiec 2009 - 21:48

Układanie sterty z bel słomy. U mnie są tacy co stawiają pionowo :rolleyes:
I mówią że ma to taką zaletę że jak namoknie to i też szybko wyschnie bo woda ma gdzie 'uciekać' bo od dołu nie ma zbitej słomy.

#6 Share piciaj

piciaj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 300 postów
  • Zainteresowania:mechanika zootechnika treningi krav maga

Napisany 20 lipiec 2009 - 22:21

Układanie sterty z bel słomy. ja praeferuje poziomo 5 4 3 2 1, i polecam go, pod warunkiem ze poszczegolne warstwy sa przewiazane jak cegly w murze, nad skladaniem dwoch bel praawie w plowie znajduje sie nastepna, w okolcy tylko ja tak ukladam z tego co widze, ale mam o wiele bardziej suche bele :rolleyes:
znalazłem to czego szukałem ..:)))

#7 Share marcin974

marcin974

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3082 postów

Napisany 21 lipiec 2009 - 08:42

Układanie sterty z bel słomy. Polecam poziomo w składzie 4-3-2-1 i tez chociaż 1/3 beli żeby była na drugiej, wtedy jest takie "wiązanie" :rolleyes:

@kris no i idelanie gnije cała bela, a nie tylko jej część, u nas owinięte siatką wiecej jak 5-7cm nie przemiękają...

Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

#8 Share lukasz20

lukasz20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów
  • Zainteresowania:sport, technika rolnicza, hodowla bydła

Napisany 21 lipiec 2009 - 08:58

Układanie sterty z bel słomy. A ja układam pionowo, ale na górę daję folię i przyciskam oponami i deskami boki przywiązuję do bel. Fakt jest trochę roboty ale belki są idealnie suche. Sąsiad układa poziomo 4-3-2-1 i pomiędzy belami zawsze jakaś woda się zgromadzi.
Ursus 360 3p
Władimiriec T-25
dają radę:)...

#9 Share piciaj

piciaj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 300 postów
  • Zainteresowania:mechanika zootechnika treningi krav maga

Napisany 21 lipiec 2009 - 09:38

Układanie sterty z bel słomy. ja widze nieraz pionowo ukladaja 4 warstwy , a na wierch rozcinaja bele, i rozscielaja na 50cm, i tez jest podobno bajeczka :rolleyes:
znalazłem to czego szukałem ..:)))

#10 Share lukasz20

lukasz20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 21 lipiec 2009 - 09:42

Układanie sterty z bel słomy. Z tą słomą na górze nie jest tak pięknie. To jest luźna warstwa i słabo zatrzymuje wodę. Kolega miał samą słomę grubszą warstwę i mu przemokło teraz też już folię daje :rolleyes:
Ursus 360 3p
Władimiriec T-25

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Leo

Leo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 21 lipiec 2009 - 10:41

Układanie sterty z bel słomy. Ja natomiast układam pionowo. Cztery warstwy w górę. Na wierzch daję plandekę od reklam lub grubą folię. Przykrywam ją następnie warstwą kostek. Słoma ze sterty wygląda tak jakbym ją co dopiero w żniwa z pola przywiózł. Namoknięte kostki, które spadną z góry układam obok i pozostawiam aż wyschną. Wrzucam je później do kojca pod nogi jałowiźnie. Minusy takiego układania to pracochłonność. Potrzeba trochę czasu aby taką stertę przykryć. Poziomą stertę układa się szybciej. Jeżeli w plandece zrobi się dziura to w słomie jest zaciek zgniłej słomy przez trzy warstwy. Plandeka na stercie lub folia wystarcza na jeden rok ponieważ wiatr ją postrzępi. No ale jak sterta jest starannie przykryta to mamy piękną słomę, którą można dać zwierzętom nawet do jedzenia. Zastanawiam się jednak czy nie układać bel poziomo, zaoszczędziło by mi to dużo czasu.

#12 Share robertbara

robertbara

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2381 postów

Napisany 21 lipiec 2009 - 17:10

Układanie sterty z bel słomy. My układamy bele 1,2 m w serię 4, 3, 2, 1.
Natomiast 1,8 m w 3, 2, 1

Porównując stopień zamoczenia bel to te większe są w znacznie lepszej kondycji i w tym roku robię jak najwięcej bel 1,8 m :rolleyes:

#13 Share tomi382

tomi382

NIEZALEŻNY

• Members
  • PipPipPip
  • 1460 postów

Napisany 21 lipiec 2009 - 20:35

Układanie sterty z bel słomy. Tylko poziomo, jak jest mocno zbite to niema prawa zamoknąć a to co zamoknie z wierzchu to szybko wyschnie na słońcu. Im większa śrenica balota tym lepiej bo więcej slomy jest w środku która nie zgnije. Układam 4 3 2 lub 3 2 1. do czwartej warstwy brakuje mi niewiele. Baloty 120x150 :rolleyes: pozdr

#14 Share arek116

arek116

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 222 postów

Napisany 21 lipiec 2009 - 21:05

Układanie sterty z bel słomy. ja układam poziomo dla kilku powodów. a mianowicie po pierwsze nie posiadam chwytaka lecz widły, po drugie na polu widły mi się sprawdzają lepiej niż chwytak (może mi się tylko wydaje) bo jak ładuję na przyczepę to nie muszę biegać z każdym balotem tylko przeważnie po dwa jak pasują na przyczepę, po trzecie jak się ściąga z przyczepy to po dwa lub trzy baloty idzie i jest to duże szybsze niż po jednym się bawić.

#15 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6749 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 21 lipiec 2009 - 22:24

Układanie sterty z bel słomy. My już 3 lata nie układamy belek w stertę bo mamy drugie siedlisko i tam w stodole zimują. Niektóre mają już po 3 lata a wyglądają jak świeżo z pola przywiezione a jak były układane w stertę to poziomo 3,2,1 i okryte folią po kiszonce z kukurydzy a wszyscy we wsi układają pionowo i góra przykryta folią po sianokiszonce.

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

#16 Share Leo

Leo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 21 lipiec 2009 - 23:11

Układanie sterty z bel słomy. Czy filie po kiszonce na belce trzeba obwiązać sznurkiem żeby się strecz nie rozleciał? Jest to ciekawy sposób na zabezpieczenie słomy. Folię można założyć na belce na ziemi, a potem ułożyć na stercie. Nie trzeba potem wchodzić na stertę aby ją przykryć.

#17 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6749 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 22 lipiec 2009 - 19:00

Układanie sterty z bel słomy. No to właśnie u nas cała wieś tak robi

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

#18 Share lukasz20

lukasz20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 22 lipiec 2009 - 20:05

Układanie sterty z bel słomy. Ale to pod warunkiem że na wszystkie belki naciągniesz folię nie tylko na tą co jest na samej górze. Wg mnie to woda spłynie po balocie ułożonym na górze i wsiąknie w tego co będzie pod spodem. Najlepiej jest przykryć jednolita folią. U mnie np kilku gospodarzy ułożyło bele poziomo przykryli folią a następnie zabezpieczyli to workami z piachem związanymi ze sobą sznurkiem przerzuconym przez stertę co zapobiegało poderwaniu folii przez wiatr. Pomysłowe i skuteczne :rolleyes:
Ursus 360 3p
Władimiriec T-25

#19 Share luk2782

luk2782

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 664 postów
  • Zainteresowania:Kazda porażka jest nawozem sukcesu!

Napisany 22 lipiec 2009 - 20:33

Układanie sterty z bel słomy. moim zdaniem w polu na poziomo. ja układam 4 3 2 1 . do tej pory nie przewiazywałem jak cegły ale ciekawy pomysł widziałem ze tak robia w wielkoobszarówce niedaleko mnie ale myslałem ze przez to zeby stóg był stabilny bo oni kłada teleskopem bele 1,8m na 5 4 3 2 1:) jesli miałbym schowac je pod dachem to tylko w pionie bo wiecej wejdzie ale do tego potrzebny jest chwytak
Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)
szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share kubaldo

kubaldo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów
  • Zainteresowania:sport,sztuki walki,fotografowanie,modele maszyn rolniczych ,modele samochodów

Napisany 22 lipiec 2009 - 21:10

Układanie sterty z bel słomy. ja bele układam tylko w poziomie a prasuje 1.20cm średnicy i układam je 4 3 2 1 jak są dobrze ściśnięte to nie zamokną ale na wszelki wypadek przykrywam je folją pozostałą z pryzmy po kukurydzy :rolleyes: :huh: :(