Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wasze metody na wysokie plony

381 odpowiedzi na ten temat

#121 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 30 maj 2011 - 11:38

Wasze metody na wysokie plony

Koniczyna na siew, na baloty sianokiszonki dla bydła (nawet jak nie ma się własnej hodowli), łubin, ziemniaki, strączkowe.

po co siać koniczynę jak później trzeba ją likwidować albo sporą liczbą przejazdów albo chemią a to koszta
przy robieniu balotów na kiszonkę trzeba nająć prasę owijarkę kosiarkę przetrząsacz zgrabiarkę i znowu koszta, jeśli chodzi o poplony to mam już wypełnione wszystkie możliwe luki ;)
Bardziej idę obecnie w precyzję wysiewy nawozów i oprysków :) a że człowiek w grupie to nawet N się precyzyjnie aplikuje B)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wasze metody na wysokie plony Dzisiaj, 14:59
  •  

#122 Share garek

garek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1086 postów

Napisany 04 czerwiec 2011 - 11:02

Wasze metody na wysokie plony możemy sobie pogwizdać jak nie pada deszcz :(. a nie szukać wysokich plonów

Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

#123 Share BOGDAN01

BOGDAN01

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 04 czerwiec 2011 - 17:10

Wasze metody na wysokie plony To prawda, to jest poza naszym zasięgiem.
Natomiast mamy wpływ na ilość zmagazynowanej wody w glebie i umożliwienia roślinom lepszego przetrwania suszy. Pozwala to na zmniejszenie strat, a nawet dość często plony są na poziomie lat z normalną ilością opadów.

Edytowany przez milanreal1, 04 czerwiec 2011 - 23:55.
cytowanie poprzedniego posta

#124 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 05 czerwiec 2011 - 10:27

Wasze metody na wysokie plony zapewne kolega Bogdan ma na myśli użyniacz glebowy, który magazynuje takie ilości wody, że zamienia pustynie w żyzną ziemie

#125 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 05 czerwiec 2011 - 11:05

Wasze metody na wysokie plony Albo użycie głębosza.

#126 Share BOGDAN01

BOGDAN01

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 06 czerwiec 2011 - 08:17

Wasze metody na wysokie plony Kolego Piotrku, to by było zbyt piękne.

Odbudowa sprawności gleby wymaga odpowiednich działań, czasu i cierpliwości.
Poprawa retencji wodnej związana jest z odbudową zawartości próchnicy w glebie i jej struktury. Zwiększa to wsiąkanie, magazynowanie i podsiąkanie wody.

Na glebach z zagęszczonym podglebiem dla przyspieszenia procesu w początkowym okresie również wskazane jest głęboszowanie.

#127 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 06 czerwiec 2011 - 08:23

Wasze metody na wysokie plony nie również tylko wskazane, do tego zwiększenie materii organicznej w glebie a na koniec jakieś dziwne mało co pomagające preparaty
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#128 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 06 czerwiec 2011 - 10:57

Wasze metody na wysokie plony jeśli nie ma się drenażu to może i głeboszowanie by pomogło. ja mam cześć pól w dolinach z płytką drenarką głębosz na tych polach to ostatnia głupota.

#129 Share BOGDAN01

BOGDAN01

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 06 czerwiec 2011 - 11:38

Wasze metody na wysokie plony Odbudowa materii organicznej wiąże się z wieloma elementami, z których to jedne ten proces wspomagają, a inne spowalniają lub też wręcz uniemożliwiają.
Zależy z którymi z nich mamy do czynienia i w jakim stopniu.

Poza tym, naturalna odbudowa materii organicznej, jak ostatnio słyszałem, trwa dziesiątkami lat.
Stosując odpowiednie preparaty i ograniczając czynniki przeszkadzające w odbudowie możemy ten czas kilkakrotnie skrócić.

#130 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 06 czerwiec 2011 - 12:40

Wasze metody na wysokie plony te preparaty są w formie płynnej ( gnojówka, gnojowica) i stałej (obornik i kompost) a wszystkiego rodzaju EM i UG-szajse to sobie można w d włożyć po 3 latach stosowania Ug na części pola efekt był taki sam jak przy zastosowaniu samego N, tyle że poprawiał się jeszcze stosunek N:C w glebie. EM i inne bakterie w małych ilościach pomogą w rozłożeniu resztek pożniwnych, dziesiątkach litrów jedyne co robią to przetwarzają próchnicę na składniki odżywcze dla rośliny jednocześnie wyjawiając glebę.
A tak po za tym witamy przedstawiciela Ug-szajsu na forum :)
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#131 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 06 czerwiec 2011 - 14:01

Wasze metody na wysokie plony Właśnie sie zastanawiałem czy jeśli zastosuje sie mikroorganizmy to one nie rozłożą resztek zbyt szybko przez co wyjałowi się glebe. I widze że ma mnie kto poprzeć. Bo wg mnie to by wyglądało tak. Jest pruchnica sobie, namnażają się mikroorganizmy bo mają co przetwarzać ale gdy już to zrobią to będą zdychać bo już nie będzie co szamać. Dlatego stosowanie mikroorganizmów jest wg mnie jakoś uzasadnione ekonomicznie gdy jest szybki wzrost ilości próchnicy. Choć nie wiem jak szybko mogą się one rozmnażać.

Edytowany przez silva, 06 czerwiec 2011 - 14:04.

#132 Share 1piotr1

1piotr1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 462 postów

Napisany 07 czerwiec 2011 - 13:42

Wasze metody na wysokie plony mnie zawsze zastanawia jedno skoro ważniejsze procesy w gleby składające się, na tworzenie próchnicy trwają dziesiątki lat jak nie dłużej , to co w sobie takiego cudownego ma te przykładowo 5 litów UG max czy innego ??? i jak to się ma do zastosowania 40 ton obornika bo mi ciężko to zrozumieć na ten mój inżynierski łeb :D i trzeba by było dodać ,że obornik tez trzeba by było stosować regularnie co roku ,żeby w ogóle wykazać jakikolwiek wzrost. To ile lat by trzeba było stosować te ug maxy i inne ,żeby otrzymać coć podobnego ?

#133 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 07 czerwiec 2011 - 15:22

Wasze metody na wysokie plony Obornika nie trzeba stosować co roku. Jego działanie jest widoczne w ciągu 3 lat po użyciu, z czego w I roku najwięcej składników jest dostępnych.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#134 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3825 postów

Napisany 07 czerwiec 2011 - 15:39

Wasze metody na wysokie plony U mnie znajomy co rok wozi torf z pieczarek... Ma swoją pieczarkarnię. Ale powiem wam że owies już się przewraca tak wybujał mimo że sucho jest.

#135 Share Kuba1993

Kuba1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, ogrodnictwo, motoryzacja

Napisany 07 czerwiec 2011 - 20:20

Wasze metody na wysokie plony jak wozi co roku, to ma dużo próchnicy.
a 1% próchnicy w glebie jest w stanie zmagazynowac dużo wody, wyleciało mi z głowy,
10? 100? ton?

#136 Share tomaszpa1

tomaszpa1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 596 postów
  • Zainteresowania:internet , uprawa roślin, najróżniejsze maszyny rolnicze.

Napisany 09 czerwiec 2011 - 14:22

Wasze metody na wysokie plony u mnie np pszenica ozima plonuje przewaznie powyzej 6t/ha na 3 klasie gleby , dodam ze w moim regionie suma opadów nie przekracza 500 mm rocznie takze jestem w strefie najsuchszego regionu Polski , inne zboza na 4 klasie w granicach 4 - 5 t/ha , niektóre moje pola obornika nie widziały conajmniej 10 lat i rosnie wszystko w/g mnie bardzo dobrze. szczegolnie dbam w zasobnosc gleby w wapno oraz sieje poplony co dwa lata. oczywiscie staram sie dotrzymywac terminów zabiegów agrotechnicznych bo moim zdaniem to klucz do sukcesu;)

#137 Share BOGDAN01

BOGDAN01

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 11 czerwiec 2011 - 11:48

Wasze metody na wysokie plony Obornik jest doskonały do tworzenia materii organicznej w glebie, lecz nie wszyscy rolnicy go posiadają.
Dla odbudowy i utrzymania żyzności gleby wystarczą resztki pożniwne, poplony, itp.
Lecz bardzo ważnym elementem przy przetwarzaniu obornika lub resztek pożniwnych (szczególnie na zdegradowanych glebach) jest wzmocnienie i pokierowanie procesów tworzących próchnicę.

Kuba1993 - 1% próchnicy, według prof. Hermanna z UTP w Bydgoszczy magazynuje od 90 do 150 t/ha wody w glebie.

#138 Share tomaszpa1

tomaszpa1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 596 postów
  • Zainteresowania:internet , uprawa roślin, najróżniejsze maszyny rolnicze.

Napisany 11 czerwiec 2011 - 18:26

Wasze metody na wysokie plony racja obornik ma wiekszosc pierwiastków które wykorzystuje gleba, bardzo wazny jest bor ktory rosliny pobieraja w momencie suszy i magnez.

#139 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 11 czerwiec 2011 - 20:32

Wasze metody na wysokie plony Tak, próchnica i żeby jej nie tracić, wapnować częsciej a mniejszymi dawkami, saletra wiosną nie za wcześnie (ten rok 16 luty zupełne nieporozumienie).

Tu dopowiem, testuję sposób nawożenia z UMOstart.
Jak na razie w pszenicy i pszenżycie ozimym.
Więcej nie napiszę.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#140 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 11 czerwiec 2011 - 21:03

Wasze metody na wysokie plony TOREZ, warto jeszcze popryskać fungicydem pszenice? tylko jest mały problem, ma tyko zielony kłos, a reszte słoneczko zjadło.