Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wasze metody na wysokie plony

381 odpowiedzi na ten temat

#361 Share MarcinAG

MarcinAG

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów

Napisany 30 czerwiec 2013 - 18:42

Wasze metody na wysokie plony Jakie nawozy azotowe polecacie do stosowania?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wasze metody na wysokie plony Dzisiaj, 23:14
  •  

#362 Share arkadiuszt12

arkadiuszt12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 30 czerwiec 2013 - 19:12

Wasze metody na wysokie plony ja polecam oczywiście puławską saletre amonowa jeśli ma szybko działać a jeśli troche mocniej to puławski mocznik

#363 Share Kamilo1888

Kamilo1888

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Filmowanie,

Napisany 18 maj 2014 - 13:26

@Alamo
nie lepiej posiać owies osobno i jęczmień osobno. Inne potrzeba nawożenia pod owies a inne pod jęczmień. Owies nie wymaga tyle nawozu co jęczmień i stąd może wynikać Twój problem ze zbiorem. Po za tym jęczmień sam ochronisz z pewnością przed głuchym owsem a w mieszance na pewno tego nie zrobisz.

Przepraszam że cytuje posta z tak dawna ale lepiej wnieśc poprawki niż wprowadzać ludzi w błąd (bez urazy) :) , Moim zdaniem i badaniami mylisz sie w kwestii że Owies nie wymaga tyle nawozu , jest w rzeczywistości inaczej , przedstawie to w postaci małej tabelki porównam owies z jeczmieniem lub i nawet pszenicą :)

Są to podane ilości potrzbnych składników Makro na wyprodukowanie 1 tony ziarna podane w kg przeliczone na czysty składnik :)

Nawożenie rośliny: Azot : Fosfor: Potas: Magnez: Wapń:
Owies 23,3 kg 10,8 kg 25,2 kg !! 3,6 kg 5,9 kg
Pszenica oz 21,9 kg 8,9 kg 14,1 kg 2,8 kg 3,8 kg
Jęczmień jary 21,9 kg 9,6 kg 14,9 kg 3,2 kg 4,8 kg

Wiec teraz sami zobaczcie ile Owies potrzebuje na wyprodukowanie kilku TON ziarna wiadomo Owies jest lekki ma dużą objętość ale ma duże zapotrzebowanie na Potas i inne składniki, a mało kto patrzy na zapotrzebowanie roślin w składniki :)
Pozdrawiam myślę że przyda sie ta informacja . :)

#364 Share Darekpol

Darekpol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 432 postów

Napisany 18 maj 2014 - 13:36

Wasze metody na wysokie plony Tylko, ze owies nie wymaga tak wysokiego Ph jak jeczmien i na slabszych glebach wyda wiekszy plon. No i kwestia zwalczenia owsa gluchego.

#365 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 19 maj 2014 - 19:19

Przepraszam że cytuje posta z tak dawna ale lepiej wnieśc poprawki niż wprowadzać ludzi w błąd (bez urazy) :) , Moim zdaniem i badaniami mylisz sie w kwestii że Owies nie wymaga tyle nawozu , jest w rzeczywistości inaczej , przedstawie to w postaci małej tabelki porównam owies z jeczmieniem lub i nawet pszenicą :)

Są to podane ilości potrzbnych składników Makro na wyprodukowanie 1 tony ziarna podane w kg przeliczone na czysty składnik :)

Wiec teraz sami zobaczcie ile Owies potrzebuje na wyprodukowanie kilku TON ziarna wiadomo Owies jest lekki ma dużą objętość ale ma duże zapotrzebowanie na Potas i inne składniki, a mało kto patrzy na zapotrzebowanie roślin w składniki :)

Pszenica potrzebuje 27,5kg N na 1t ziarna ;) Najmniej żyto bo coś ok 23kg.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#366 Share Kamilo1888

Kamilo1888

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów

Napisany 20 maj 2014 - 19:48

Pszenica potrzebuje 27,5kg N na 1t ziarna ;) Najmniej żyto bo coś ok 23kg.

Dzięki za info ale dane brałem z ksiażki "Skrócone Normatywy Produkcji Rolnej" Radom 2010 :) chciałęm się podzielić informacjami . Pozdrawiam

#367 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 21 maj 2014 - 12:40

Wytłumacz mi teraz skoro owies ma takie duże wymagania to dlaczego z ha na 3b przy nawożeniu 40N i 24 P i 24 K potrafię zebrać owsa półtora przyczepy d47 nadstawionej o deskę 20cm co daję ok 5t/ha i teraz zastanów się czy przy takim samym nawożeniu zebrałbym tyle samo pszenicy ozimej...

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#368 Share Kamilo1888

Kamilo1888

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów

Napisany 21 maj 2014 - 16:33

Wasze metody na wysokie plony Wazyłeś tą przyczepę z tym owsem czy podałeś ładowność jak z innym zbożem , owies dużo zajmuje miejsca i jest lżejszy , sam miałem porównanie pszenżyta na przyczepę moją mogę naładować bez zakładek 3-3,5 tony , Owsa ukosze tyle samo i bedzie mi ważyć około 2 ton wiec nie patrz na objetośc , tak samo worek na zboze ( te niebieskie ) co pszenicy naładujesz 50 kg a tyle samo owsa wsypiesz i waży 35 kg :) wiec różnie to bywa, Ja podałem dane z ksiązki i z własnych doświadczeń przy takim samym nawożeniu pod korzen i pogłównie na IV a-b jeczmienia ukosiłem 3 tony a owsa 1,5-2 ton wiec czemu tak wszystko identiko było bo tak robił na każdym polu mój tata a teraz jak zacząłem uprawiać zrezygnowałem z uprawy Owsa bo nie trzymam zbytnio zwierząć jedynie drób wiec mi Owies nie potrzebny i nie jest opłacalny jak dla mnie . Pozdrawiam :)

a co do nawozenia Twojego podałeś mi 40N 24K 24 P i III b klasa a jaka zasobność gleby masz :) może masz poziom średni lub wysoki PK , mg , to sypniesz nawozu mało a zbierzesz dużo :) chcesz porównywać podaj wyniiki badań :)

Edytowany przez milanreal1, 23 maj 2014 - 00:07.
cytowanie poprzedniego posta

#369 Share wirfarm

wirfarm

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 22 maj 2014 - 09:07

Cytuje ze strony kws-zboza.pl

"Do wyprodukowania 1 tony ziarna pszenicy wraz z ze słomą pszenica potrzebuje w zależności od klasy jakościowej następujące ilości azotu: odmiany elitarne „E” – 33 kg N, odmiany jakościowe „A” 28-30 kg N, odmiany chlebowe „B” 26-28 kg N, odmiany paszowe „C” oraz ciastkowe „K” 24-26 kg N"

#370 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 22 maj 2014 - 09:28

Wasze metody na wysokie plony Ale macie problem - weźcie jeszcze pod uwagę w jakim stopniu dana roślina potrafi pobrać dany składnik oraz jak reaguje na wodę (lub jej brak).
Niech nawet ten owies potrzebuje 40kg azotu ale jak potrafi go pobrać to wyciągnie z ziemi ostatnie resztki a jęczmień chwila bez opadów i plon niższy i tyle azotu nie pobierze bo walczy o życie. Niby zboża pobierają podobne ilości składników (w dużym przybliżeniu) ale jęczmień na 5 klasie często wypadnie a owies rośnie i jest w stanie wyciągać z ziemi to czego jęczmień nie weźmie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#371 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 22 maj 2014 - 16:34

Wasze metody na wysokie plony Owies ma wyższą zdolność poboru składników pokarmowych niż żyto i niewiele mniejszy układ korzeniowy. Jego mankamentem za to pozostają wysokie wymagania wodne i częściowo stosunkowo niewielka siła ssąca korzeni do 9 atm.

#372 Share Czterdziestolatek

Czterdziestolatek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 25 maj 2014 - 09:21

Wasze metody na wysokie plony Witam ile dajecie mocznika do oprysku na zboża jare bo mam trochę za jasne i chcę zasilić w azot

#373 Share Czterdziestolatek

Czterdziestolatek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 26 maj 2014 - 06:24

Wasze metody na wysokie plony widzę że mocznikiem nikt nie pryska a czym pryskacie

#374 Share Kamilo1888

Kamilo1888

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów

Napisany 26 maj 2014 - 15:58

zależy jaka faza , faza krzewienia  jakieś 40-50 kg/ha / 300L faza strzelania źbło 20-25 kg/ha/300 , liśc flagowy 12,5-15 kg/ha/300L :)

Edytowany przez Kamilo1888, 22 maj 2015 - 12:49.

#375 Share Czterdziestolatek

Czterdziestolatek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 27 maj 2014 - 19:49

Wasze metody na wysokie plony Dzięki za odpowiedz

#376 Share bogdan12344

bogdan12344

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 10 czerwiec 2014 - 06:49

Wasze metody na wysokie plony Mam pytanie czym i w jakich proporcjach zasilić mieszankę;jęczmien owies pszenica by dala wiekszy plon? Zboże juz sie wykłosiło i jest w dość dobrej kondycji?

#377 Share Kamilo1888

Kamilo1888

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów

Napisany 10 czerwiec 2014 - 15:02

Wasze metody na wysokie plony W tej fazie duzo już nie ździałasz , zboża trzeba już zaczynać dokarmiac dolistnie od fazy krzewienia , makro , mickro + fungicydy itp , każdy uprawia inaczej :) zależy jaki plon, przedplon, gleba itp :) u mnie zboza dostają jakieś 3 zabiegi odżywkami mickro dolistnie :)

#378 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, historia, of-road

Napisany 04 styczeń 2015 - 16:42

Wasze metody na wysokie plony Ma ktos doswiadczenie z lubinem zoltym? Chodzi mi o to czy daje duzo masy zielonej jako poplon, ziemia klasy 6 w niezbyt dobrej kulturze. Czy lubin poprawil by troche jakosc gleby? Bo slyszalem opinie ze lubin to lipa i wcale nie jest taki dobry jak wszedzie pisza, ciekawe jak to wyglada w praktyce?

#379 Share mesi

mesi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 294 postów

Napisany 10 styczeń 2015 - 09:08

stosował może ktoś  polifoskę + jeśli tak proszę o opinie 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#380 Share MaxCof

MaxCof

Nowicjusz

• userphoto
  • Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 22 maj 2015 - 01:23

Wasze metody na wysokie plony Dobry post polecam Doceniam Wasze zaangażowanie w wątek, jednak nie zgadzam się niestety z żadną powyższą wypowiedzią.