Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wasze metody na wysokie plony

381 odpowiedzi na ten temat

#301 Share ahme999

ahme999

Leniwiec

• Members
  • PipPipPip
  • 848 postów

Napisany 17 kwiecień 2012 - 16:57

Wasze metody na wysokie plony a jeszcze kilka miesięcy temu forum było wykastrowane z wszelkich reklam poza banerami i było tak obiektywnie.... No ale cóż- "bisnes is bisnes".

do nowych userów- płeć użytkownika określona jest tuż pod avatarem.

@bobek-akurat wszystko wraca na pole, a nawet więcej bo dokupujemy słomę i pasze w sporych ilościach, a w kilku tonach prosiąt rocznie dużo tego z sioła nie wyjedzie:)

a wracając do mojego pytania-co jest bardziej wodochlejne jako poplon-gorczyca czy łubin?
-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wasze metody na wysokie plony Dzisiaj, 14:20
  •  

#302 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 17 kwiecień 2012 - 21:11

Wasze metody na wysokie plony Po żnawach zbadaj pH gleby to nie będziesz sypał w ciemno bo nawozy drogie a za badanie P K Mg pH jesienią zapłaciłem 9.40zł. Badanie wyjdzie zdecydowanie taniej niż użycie niepotrzebnie jakiegoś nawozu.
Gleba pękając uszkodziła korzenie jęczmienia i to mogło powodować żółknięcie. Moim zdaniem brakuje pruchnicy ale tego nie odbudujesz w rok czy dwa. Pruchnica tworzy się latami. Na początek musisz wnieść do gleby dużo masy organicznej, i to co roku.
Gorczyca silnie reaguje na długość dnia. Jak dzień jest długi to szybko zakwita, może być tak że będzie miała 10cm i bedzie kwitła. Żeby udał się poplon ze strączkowych potrzebna jest wilgoć. Jak będzie sucho to nie wyjdzie. Łubin na początku wolno rośnie więc potrzebuje dużo czasu ale daje mase organiczną a dodatkowo wnosi do gleby duże ilości azotu.
Każdy polon wysusza glebę bo do wzrostu zużywa wodę. Im większy plon zielonej masy tym więcej wody na to idzie

Edytowany przez gwozd, 17 kwiecień 2012 - 21:22.

#303 Share ahme999

ahme999

Leniwiec

• Members
  • PipPipPip
  • 848 postów

Napisany 17 kwiecień 2012 - 21:23

Wasze metody na wysokie plony @gwozd: ile więc czasu potrzebuje łubin by w pezeciętnych warunkach pogodowych wydac przyzwoity plon zielonej masy? przypomnę że planuje posiac go po jęczmieniu ozimym czyli jakaś druga dekada lipca.

#304 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 18 kwiecień 2012 - 08:28

Wasze metody na wysokie plony Teraz sieje łubin na nasiona. Wcześniej jak siałem na poplony to zasiany zaraz po żniwach czyli około połowy sierpnia ładnie wyrastał do zimowej orki czyli koło 20października. Był wtedy w pełni kwitnienia a na dole zaczynał wiazać strąki. Wychodzi na to że potrzeba co najmniej dwa miesiące a nawet więcej. Chociaż wysiany w lipcu jak będzie wilgotno i ciepło powinien rosnąć szybciej. Pisze o łubinie wąskolistnym. Pozostałe gatunki mogą mieć dłuższy okres wegetacji, nie wiem. Jak masz dużo zwierzyny na polach to wybierz gorzką odmiane. Zwierzęta jej nie ruszą i nasiona są tańsze

#305 Share ahme999

ahme999

Leniwiec

• Members
  • PipPipPip
  • 848 postów

Napisany 18 kwiecień 2012 - 13:14

Wasze metody na wysokie plony jak wysoki ci wyrósł? nigdy nawet łubinu na oczy nie widziałem więc się dopytuję:) jak rozpoznać łubin po kolorze i kształcie nasion, bo jeśli już będę sie zaopatrywał to gdzies na ryneczku, a tam każdy sprzedający powie co najwyżej że to jest właśnie łubin, lub że to jest na pewno ta odmiana której chcę :D ze zwierzakami nie mam najmniejszego problemu.

#306 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 18 kwiecień 2012 - 21:58

Wasze metody na wysokie plony Na rynku to dasz zarobić handlarzom. Polecam anonse, kupuj od rolnika. Mój rośnie gdzieś tak do kolan, czasem powyżej, nie pamietam jaki wyrósł na poplony. To też zależy od ziemi, na rędzinie gdzie gleba ma bardzo wysokie pH jest niski taki karłowaty.
Co to za łubin po nasionach trudno poznać bo jest wiele odmian spośród trzech gatunków. Nasiona podobne są trochę do grochu. Możesz zapytać jaki kolor mają kwiaty. Wąskolistny nazywany jest też niebieskim ale są odmiany które kwitną na różowo a nawet biało. Jeżeli nie zamierzasz uprawiać na paszę to gorzki czy słodki nie ma znaczenia. Nie wiem jak to rozpoznac po nasionach. Słyszałem że gorzki ma gorzkie nasiona. Mam odmianę niskoalkaloidową, w smaku nie jest gorzki ale nie można powiedzieć że jest słodki :wacko: gdybyś chciał kiedyś spróbować to uważaj nie połam zębów taki jest twardy B)

Edytowany przez Marcin91, 14 czerwiec 2012 - 21:49.
ortografia

#307 Share Dawid381010

Dawid381010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja :))

Napisany 02 maj 2012 - 17:11

Wasze metody na wysokie plony panowie troche odbiegnę od waszych wypowiedzi, Chciałbym się was zapytać. Otóż sieję pszenżyto na 4 klasie. zawsze dawałem na wiosnę tylko polifoskę, i pryskałem. i tyle i plon miałem 3,5 tony z hektara. Teraz na wiosnę dałem 220 kg polifoski 8 i 220 kg saletry. Opryskałem to wszystko lancetem. No i teraz dałem mu nawóz dolistny, anty wylegiwacz, i na grzyba. Jak myślicie większe bedzie plonowanie ?

Edytowany przez Marcin91, 14 czerwiec 2012 - 21:50.
ortografia

#308 Share gadek5228

gadek5228

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 325 postów
  • Zainteresowania:Ogólnie rolnictwo :D Nagrywanie i montaż filmów na YT. Rolnictwo jest moją pasją,którą chcę ciągle rozwijać ;) Strona Agrofoto.pl pozwala mi na to. Dziękuję:)

Napisany 02 maj 2012 - 17:19

Wasze metody na wysokie plony Teoretycznie tak,ale wiesz zależy od roku,czy nie dopadnie jakaś susza,czy też nadmierne opady.Myślę,że bedziesz miał dużo lepsze plony,bo lepiej zadbałeś o zborze.Musisz być w dobrej myśli ^^

#309 Share Dawid381010

Dawid381010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja :))

Napisany 02 maj 2012 - 19:44

Wasze metody na wysokie plony max to 2 lata sieje :D

#310 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja itp.

Napisany 06 maj 2012 - 09:26

Wasze metody na wysokie plony A dlaczego polifoska na wiosne a nie na jesieni pod korzeń?
Czytałem wczoraj ten temat i było 18stron dzisiaj doczytuje od strony 15 i jakimś cudem mi się 16 stron zrobiło :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#311 Share warzywkopl

warzywkopl

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 06 maj 2012 - 09:49

Wasze metody na wysokie plony widzę mod odwalił kawał dobrej roboty przenosząc część postów to właściwego działu ale dodam coś od siebie
http://www.agrofoto....y/page__st__460
temat gdzie te posty się "teleportowały"

Dawid ty akurat piszesz na temat ;),
Jeśli dawałeś same PK i deczko N to się nie dziw, że mało sypało, zastosowanie teraz 74kg N w teorii powinno podnieść plon o te 2t (2x25kg +straty) no może 2,5t. Wszystko zależy od pogody 50% oraz nasion 25% bo jeśli to stare nasiona, to się już wypleniły i szansa na dobry plon jest marna, ja kiedyś posiałem marchewkę z nasion które znalazłem w magazynku przeleżały w warunkach zalecanych do przechowywania nasion 3 lata, efekt był taki, że nasiona nowe dały 70t, a stare 50t, przy tej samej agrotechnice i warunkach glebowych.
Zastanów się nad głęboszem, dzięki niemu spulchnisz głębiej glebę, zyska ona dużą ilość absorpcji wodnej, dzięki czemu nawet przy suszy roślina jakoś przetrwa, pytanie jak często siejesz tam pszenżyto

To z tamtego tematu dla Dawida
nom tera będzie bez ot

Edytowany przez warzywkopl, 06 maj 2012 - 12:37.

#312 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 06 maj 2012 - 12:08

Wasze metody na wysokie plony Jak masz cos do dodania o UG mikroorg itd to napisz w tamtym temacie. Tu juz nie rób OT.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#313 Share BOGDAN

BOGDAN

Użytkownik

• FIRMA
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 14 czerwiec 2012 - 20:41

Wasze metody na wysokie plony W nawiązaniu do omawianych sposobów poprawy plonowania,
zapraszam na

WARSZTATY POLOWE 26.06.2012r. do STACJI DOŚWIADCZALNEJ OCENY ODMIAN W RADOSTOWIE

Najlepiej samemu ocenić efekty UGmaxa.

Więcej informacji na Blogu
http://www.agrofoto....lowe-26062012r/

Zapraszam.

#314 Share massa1994

massa1994

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 07 lipiec 2012 - 20:25

Wasze metody na wysokie plony Tak sie sklada ze niedlugo przejmuje gospodarstwo po ojcu,który glównie sypie saletre i mocznik na wiosne a plony to w granicach 4-5 ton/ha. Mam ziemie III i VI klasy i bardzo chcialbym na nich uzyskiwac plony w wysokosci 8 ton pszenicy i pszenzyta :D moze to wygurowane warunki,ale zalezy mi na tym bardzo ^^ .poradzcie mi jakimi nawozami i w jakich dawkach to uzyskac.. zaczynajac od jesieni przedsiewnie( chodzi mi głownie o siarke,mg,potas,fosfor i azot) oraz co zastosowac na wiosne..w jakich dawkach i w ilu zabiegach.prosze o wyrozumialosc?

#315 Share Famer21

Famer21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Informatyka, Kino, Muzyka

Napisany 07 lipiec 2012 - 20:44

Wasze metody na wysokie plony Dobra klasa ziemi, utrzymanie pola w dobrym stanie, nawożenie, pielęgnacja środkami ochronnymi, prace w polu w terminach i oczywiście przyjazna pogoda ;)

#316 Share massa1994

massa1994

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 18 lipiec 2012 - 11:55

Wasze metody na wysokie plony odpisze mi ktos moze? :unsure:

#317 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 18 lipiec 2012 - 20:39

Wasze metody na wysokie plony Jak rośliny które aktuanie znajdują się na polu zejdą to zacznij od badania gleby na PKMg pH.Będziesz wiedział co tam masz a dopiero później możesz myśleć co dać.

#318 Share massa1994

massa1994

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 21 lipiec 2012 - 14:37

Wasze metody na wysokie plony a czy wogole raealny jest plon ktory chce uzyskac na mojej ziemi?

#319 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 21 lipiec 2012 - 17:33

Wasze metody na wysokie plony Na III to jak najbardziej realny. Na VI raczej nie. Na VI od praktycznie 0 do 4 t/ha

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#320 Share massa1994

massa1994

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 21 lipiec 2012 - 21:02

Wasze metody na wysokie plony

Na III to jak najbardziej realny. Na VI raczej nie. Na VI od praktycznie 0 do 4 t/ha

ja w tamtym roku zebralem na IV 6 t/h pszenzyta..to moze zamiast pszenicy postawic na pszenzyto skoro ma wiekszy potecjal plonowania? co myslicie?
:huh:

Edytowany przez massa1994, 21 lipiec 2012 - 21:03.