Skocz do zawartości

Zdjęcie

W co inwestować na rolnictwie

164 odpowiedzi na ten temat

#81 Share prolnik

prolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 127 postów

Napisany 26 lipiec 2009 - 15:51

W co inwestować na rolnictwie Skoro jestesmy, to napiszę o swoim gospodarstwie. Co zmienić, co zacząć uprawiać?
Mamy 26ha pola 3-4 klasa. Do tego 2 byki, 1 krowa, 2 maciory, 24 trzody. Co roku siejemy rzepak, lecz w tym roku słabiutko. Na co się przestawić, by mieć zysk? Mamy zamiar wziąć kilka ha w dzierżawę (nie kilkadziesiąt!). To co teraz opiszę, będzie odbywać się na obecnym areale. Myślałem nad obsianiem 10-13 ha rzepakiem oraz kupnem 2-3 byczków. Z 6-8 ha pszenicy oraz resztę roślin na śrutę. Nie mamy płyty gnojowej. Proszę o sensowne porady. Czy jest sens na hodowlę byków, może trzody chlewnej? Obecnie obora pomieści 6 byków + krówka oraz około 35 tuczników. Możliwe jeszcze jakieś pomysły na uprawy specjalne... Wszystko rozpatrzę. Na razie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
W co inwestować na rolnictwie Dzisiaj, 19:35
  •  

#82 Share maresek2

maresek2

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów
  • Zainteresowania:Motocykle, motoryzacja, i wszystko po troszku.

Napisany 26 lipiec 2009 - 16:34

W co inwestować na rolnictwie Mam tyle hektarów co kolega wyżej ale klasa ziemi 4 jak na lekarstwo i 5-6. Dobrze nie jest ale żle też nie, mam trzode i zrezygnowaliśmy z mleka. Jest popyt na byki w mojej okolicy mozna bez trudu kupić cielaki. Ale ojca namawiam na mięsne, jak i na jałówki hodowlane. Wiem że w to mozna smiało inwestować. Rynek jest tym nienasycony jeszcze

#83 Share prolnik

prolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 127 postów

Napisany 26 lipiec 2009 - 17:03

W co inwestować na rolnictwie Jak byki to dobry pomysł, to zlikwiduję się 2 zagrody i za nie będzie 3 byki więcej. Reszta trzody na użytek własny ; )

#84 Share Kamillo0

Kamillo0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 532 postów

Napisany 26 lipiec 2009 - 19:36

W co inwestować na rolnictwie Proponuję bydło opasowe na mięso mniej roboty przy nim niż przy krowach mlecznych a zysk tez dobry.

a co bys powiedzial o pieczarkarni. Na pieczarki zawsze byl zbyt i cena przystepna :D

Co do pieczarkarni to kiedyś mieliśmy taką mała i słabo nam to szło jakoś te pieczarki nie rosły i dużo torfu trzeba ale jak możesz to powiedz mi ile można na tym wyciągnąć jaki zysk, jakie koszty, itd.?
No i pieczarek pod gołym niebem nie można chyba hodować? My robiliśmy pod folia i trochę w piwnicy gdzie było bardzo wilgotnie i w piwnicy dobrze rosły a pod folią słabo.

#85 Share Macius

Macius

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów
  • Zainteresowania:WINO KOBIETY I ŚPIEW

Napisany 26 lipiec 2009 - 21:59

W co inwestować na rolnictwie żeby miec pieczarkarnie trzeba troche zainwestować tzn jakies ładne duże pomieszczenie z grubymi ścianami i nie za wysokie i do tego pomieszczenie musi byc klimatyzowane ;/

#86 Share Kamillo0

Kamillo0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 532 postów

Napisany 27 lipiec 2009 - 10:41

W co inwestować na rolnictwie Aha no oki ja miałem pod folią trochę wkopane w ziemie i słabo ale rosły.
Ale pieczarkarnia odpada chodzi mi o coś na polu, żeby coś takiego jak tez ziemniaki cukinia.
A wracając do cukinii to naprawdę można zebrać aż 50 ton z 1 ha? I czy to jest zbiór największy średni czy najmniejszy bo ja się na cukinii nie znam?

#87 Share prolnik

prolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 127 postów

Napisany 27 lipiec 2009 - 11:33

W co inwestować na rolnictwie Proszę o pomoc.

#88 Share wojtek53

wojtek53

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów
  • Zainteresowania:ROLNICTWO

Napisany 27 lipiec 2009 - 11:46

W co inwestować na rolnictwie o ile mi wiadomo to chyba można zebrać o wiele więcej cukini niż 50t z ha, ale to wszyskto zależy od klasy ziemi,nawożenia

#89 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 27 lipiec 2009 - 14:13

W co inwestować na rolnictwie @prorolnik przy twoim areale stawiał bym na trzode :D Ile masz łąk?? I jakie bydynki??

#90 Share prolnik

prolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 127 postów

Napisany 27 lipiec 2009 - 15:49

W co inwestować na rolnictwie Łąk zero, lecz moglibyśmy wziąć kilka ha ziemi. Która klasa będzie optymalna? W okolicy są juz tylko gleby IIIb i IV.
Mamy jedną oborę. Jeżeli by wywalić miejsce dla bydła, to zyskalibyśmy około 22m2 + 38m2 starych zagród. Była by szansa w przyszłości... powiększenie obory o 35m2 (wraz z miejscem na chodnik). Mogę dać rysunek z painta obory jak chcesz.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#91 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów

Napisany 27 lipiec 2009 - 16:05

W co inwestować na rolnictwie Co do klasy gleb to bierz jak najlepsze aby dało sie na nich duzo zyskać :D :) To ile bys mógł w sumie hodować tych swinek??

#92 Share prolnik

prolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 127 postów

Napisany 27 lipiec 2009 - 16:09

W co inwestować na rolnictwie Zaraz, pójdę do obory i policzę.

ps. ile przypada m2 na świniaka? Czy jest jakaś reguła?

// jestem.

Na stan dzisiejszy zmieściłoby się 30-35 tuczników gotowych do sprzedania. Jeżeli by wywalić bydło, zwolniło by się miejsce dla 30.

#93 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów

Napisany 27 lipiec 2009 - 19:25

W co inwestować na rolnictwie 60 sztuk :D Nawet duzo - Ile rosnie swiniak?? 5 miechow?? Bo juz troche odwykłem od tematu :)

#94 Share prolnik

prolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 127 postów

Napisany 27 lipiec 2009 - 19:33

W co inwestować na rolnictwie Tak z pół roku.

#95 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów

Napisany 27 lipiec 2009 - 19:37

W co inwestować na rolnictwie A w stodole nie mozesz zrobic np chlewni dla loch?? Bo ja mam tak zrobione ale kiedys ( lata '70 ) tak budowali :D A na podworku mam odzielna chlewnie :)

#96 Share prolnik

prolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 127 postów

Napisany 27 lipiec 2009 - 20:15

W co inwestować na rolnictwie Mam jeden budynek 3x6m. Stoją tam jakieś, graty, ale będzie można wywalić.
Pytanie podstawowe. Czy to opłacalne?

#97 Share Macius

Macius

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów
  • Zainteresowania:WINO KOBIETY I ŚPIEW

Napisany 27 lipiec 2009 - 22:12

W co inwestować na rolnictwie W świnie nie inwestuj z nimi jest tak dzisiaj się opłaca zarabiasz cos na nich a jutro już dokładasz miałem hodowle śinek było ich zawsze ponad 50 sztuk ale zrezygnowaliśmy bo tylko do nich dokładaliśmy ;/

#98 Share wojtek53

wojtek53

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów
  • Zainteresowania:ROLNICTWO

Napisany 28 lipiec 2009 - 07:45

W co inwestować na rolnictwie w rolnictwie jednego roku coś się opłaca a następnego nie, ze wszystkim tak jest nie tylko ze swiniami

#99 Share Kamillo0

Kamillo0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 532 postów

Napisany 28 lipiec 2009 - 08:22

W co inwestować na rolnictwie No tak ale jednak na świnki ludzie narzekają. Dlaczego więcej rolników trzyma krowy mleczne niż świnki? Bo krowy się bardziej opłacają i na krowy aż tak ludzie nie narzekają bo raz mleko tańsze raz droższe ale świnki jakoś częściej tańsze a jak droższe to tylko trochę.
Ja bym proponował byki albo jakieś bydło opasowe, według mnie to lepsze rozwiązanie nie polecam żadnym owiec bo z tego nie ma zarobku jeszcze gorzej niż ze świnek. Dobrze można podobno na kurach zarobić i dla nich dużo ziemi nie trzeba ale ja osobiście bym się na kury nie przerzucił to ciągłe gdakanie. :D A może hodowla koni? Kiedyś zastanawiałem się nad hodowlą koni ale rozwijałem się w dziedzinie mleka i szkoda było wszystko przerabiać , tyle,ze konie potrzebują dużo miejsca ale są nawet drogie i można handlować i żyć.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#100 Share prolnik

prolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 127 postów

Napisany 28 lipiec 2009 - 10:16

W co inwestować na rolnictwie Pół kilosa ode mnie ktoś ma stadninę i kilka koników. Pozostają byki i może kury, lecz to drugie nie bardzo.