Skocz do zawartości

Zdjęcie

W co inwestować na rolnictwie

164 odpowiedzi na ten temat

#41 Share timasz

timasz

jakos to bedzie -czyli nadzwyczaj nieprecyzyjny plan hehe

• Members
  • PipPipPip
  • 1482 postów
  • Zainteresowania:Prawo, Historia, Architektura użytkowa, Technika rolnicza, Panny :) i wiele innych ciekawych rzeczy które mogą interesowaćtak młodego człowieka ;) hehe

Napisany 21 lipiec 2009 - 23:06

W co inwestować na rolnictwie witam
wiesz hubert jak kazales mi spadac do takich jak ja 5 ha to nie bylo mile chyba ze u ciebie panuja inne kanony uprzejmosci
a twoje wypowiedzi to juz wogole ...........
co do twojej produkcji to jest to juz bardziej przemysl niz rolnictwo ale zapomniales nam o swoich kryteriach napisac:P

West
co do obszaru gospodarstw to jak juz pisalem jest wiele zmiennych ktore trzeba uwzglednic nawet jak sie ma 180 ha to miodu nie ma kazdy rozsadny czlowiek to wie- a Ty wiesz to najlepiej

milanear1 nikt chyba nie ma zamiaru po tobie jechac wiesz jak ktos gospodaruje po staremu to niestety naprawde moze byc kleska a ze z 20 ha slabej ziemi mozna wyzyc to sie zgadza tez mam slabe ziemie nie jestem biedny ale jak jest rodzina itp to robi sie kongo poprostu studia dla dzieci itp to nie ma cudow nie starczy (dobrze ze sam na studiach jestem hehe ale sam na siebie pracuje:))

co do demokracji to juz Winston Hurchil mowil iz jest to najgorszy system ale jeszcze innego lepszego nie wymyslono:)

Kamillo0 - co do kryzysu to wiesz zalezy ktora branza bo np mam od siebie 900 metrow zaklad Sweedwod SA i jest to zaklad slawnej Ikeii i tam pracowalo rok temu 1300 osob teraz jest tylko 1000 i do wrzesnia zwalniaja 300 osob i stale znajomi zglaszaja sie do mnie o porady prawne poprostu zgroza czyli jest kryzys tylko nie w kazdej branzy np w meblach jest

co do statusu rolnika to juz pisalem gdzies niestety nie ma co liczyc na szacunek itp

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
W co inwestować na rolnictwie Dzisiaj, 17:47
  •  

#42 Share damian9871

damian9871

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów

Napisany 22 lipiec 2009 - 07:55

W co inwestować na rolnictwie rolnika zaczną szanować jak od tej chemii mordy im powykręca to przyjdą na wieś kupować

#43 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 22 lipiec 2009 - 09:19

W co inwestować na rolnictwie tiamasz@ tez mily nie byles wiec sie tylko odgryzalem

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share Kamillo0

Kamillo0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 532 postów

Napisany 22 lipiec 2009 - 21:50

W co inwestować na rolnictwie Ach jak to przyjemnie poczytać jak kolejny raz w zwykłym założonym przez pewnego Agro foto forumowicza temacie rozpętały się kłótnie. :rolleyes:
A ta serio to prawda w sferze meblowej jest kryzys a raczej był bo znam kilka sklepów meblowych,które pozwalniały pracowników i zmniejszyły sprowadzanie mebli a teraz z powrotem zatrudnili nowych pracowników i zwiększyli sprowadzanie mebli.
Ale kryzys wywodzi się od samej góry, prezydent powiedział kryzys, podwładni ogłosili, reszta się dowiedziała i zacisnęła pas a ci co mieli dużo odłożone to dalej grają w tym samym składzie.

#45 Share thefarmer

thefarmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 22 lipiec 2009 - 22:05

W co inwestować na rolnictwie a ja tez dorzue parę groszy :rolleyes: Otóż jak w temacie polecam produkcję warzyw,nawet tych najprostszych: cebula ziemniaki...... Przykładowy dochód z 1 ha cebuli z siewu wiosennego przy plonie 50 t: 50*0,3(średnia cena w skupie,czesto bywa wiecej)=15000 koszty: 2000 nasiona+2000 śor=4000 tak wiec po odliczeniu kosztów zostaje nam 11000 :huh:

#46 Share Gago

Gago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 624 postów

Napisany 22 lipiec 2009 - 22:08

W co inwestować na rolnictwie Najlepiej zainwestować w widły :rolleyes: :huh: a tak bez jaj według mnie opłacalne są maliny zawsze coś z nich zostanie w kieszeni pare groszy czsem większych a czasem mniejszych :(
Zetor Team
Posiadacze i sympatycy Zetorów zapisujcie się do klubu: www.agrofoto.pl/forum/topic/50791-klub-posiadaczy-zetorow

#47 Share Kamillo0

Kamillo0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 532 postów

Napisany 22 lipiec 2009 - 22:34

W co inwestować na rolnictwie Tak sobie tu czytam i pisze ale jak już tak piszemy to ja chciałbym tez o coś zapytać.
Bo zastanawia mnie co jest najbardziej opłacalne? Chodzi mi o produkcję roślinną znaczy, zboże, kuku, ziemniaki, buraki, marchew, rzepak itp, itd. Zastanawiam się co najbardziej opłaca się produkować z roślin wykluczając z tego owoce, czyli bez malin, wiśni, czereśni.
Wiadomo, że dla każdej rośliny są różne lata i raz się opłaca raz nie ale może jest jakaś roślina, która jest potrzebna i jej cena nie waha się zbytnio a koszty produkcji są niskie.
Wiec jeszcze raz co według was najbardziej się opłaca a z czego jest największy zysk?

#48 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 22 lipiec 2009 - 22:54

W co inwestować na rolnictwie Ja tak z tatem przeliczyłem, że jeżeli na 1 hektarze posieje się zboże a na drugim hektarze zasadzi się ziemniaki to zboża będzie ok. 4-5 ton a ziemniaków 30 ton. Ceny w skupie są podobne. Niech będzie po 500zł/t to za zboże wyjdzie 2500 minus koszty uprawy a z ziemniaków 15 tys. minus koszty uprawy a koszty uprawy będą mniej więcej jednakowe.

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

#49 Share yarecki12

yarecki12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 974 postów

Napisany 22 lipiec 2009 - 22:56

a ja tez dorzue parę groszy :rolleyes: Otóż jak w temacie polecam produkcję warzyw,nawet tych najprostszych: cebula ziemniaki...... Przykładowy dochód z 1 ha cebuli z siewu wiosennego przy plonie 50 t: 50*0,3(średnia cena w skupie,czesto bywa wiecej)=15000 koszty: 2000 nasiona+2000 śor=4000 tak wiec po odliczeniu kosztów zostaje nam 11000 :huh:

z tymi 11000 tysiącami zysku to ciężko - nie zawsze będziesz mieć 50 t - koszty to więcej niż 4000 - zaoraj upraw zasiej a potem duży koszt wykopania jest i sortowania. A nawodu to do cebuli nie trzeba???? U mnie na wiosce gość miał dużo cebuli i się z tego wyleczył, myślał że lepsza kasa będzie niż na ziemniakach. Jak się urodzi i jest cena to są pieniądze a jak przyjdzie susza i będziesz mieć 20 ton to nawet kosztów nie pokryje. Albo tak jak w tym roku że niektórym wymokło 30-70% upraw.
Niektórzy że tak powiem bardzo optymistycznie liczą koszty - czyli najmniejsze i zaniedbują niektóre rzeczy a przychody też liczą bardzo optymistycznie i potem zdziwienie jest że miało być tak pięknie.

Co do postu powyżej to jest loteria ze wszystkim, w każdym roku jest inaczej, najlepiej mieć po trochę wszystkiego, nie można nastawiać się na jedną czy dwie rośliny- jak stracisz na kuku to może zyskasz na rzepaku i wyjdziesz jakoś na tym.
W tym roku znajomi mówią że im dobrze sypał jęczmięń zimowy ale była niska cena i problem ze zbytem, gość miał 5 czerwonych ziarnek w kilogramie i nie przyjęli tego na browar. Poza tym wiele ludzi miało problem z wykoszeniem go bo mokro i kombajny się topiły. Rzepak daje w miarę stabilne zyski bo cena nie skacze jak głupia np tak jak cena pszenicy.

#50 Share damian9871

damian9871

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów

Napisany 23 lipiec 2009 - 08:41

W co inwestować na rolnictwie jak ty masz koszty uprawy zboża i ziemniaków jednakowe to chyba na szkołę kamieniami rzucałeś

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share thefarmer

thefarmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 23 lipiec 2009 - 12:18

W co inwestować na rolnictwie @yarecki akurat co świeżo zebaraliśmy cebulę ozimą z 2 hektarów plon nie był zadowalający bo wyniół 38t/ha. sprzedawaliśmy po cenie 0,45 zł .... teraz Ci to policze: 38000*0,45=17100 zł brutto .Od tych 17100 odlicz sobie koszty no już te pal licho 5 tys wiec zysk netto wyniesie 12100zł/ha No a co do deszczowni to jestemy wyposazeni w szpule bauera oraz mamy wszystkie maszyny do zbioru,nawet sortownik takze koszty zbioru u mnie sa minimalne :rolleyes: aaaaa i wiesz co zapomniałem jeszcze dodac ze wydałem 500zł na przedeszczowanie uprawy

#52 Share Kamillo0

Kamillo0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 532 postów

Napisany 23 lipiec 2009 - 12:45

W co inwestować na rolnictwie Hmm z tego co tu napisaliście to zrozumiałem że na cebuli są kokosy. :rolleyes:
A tak szczerze to wiadomo,ze lepiej siać wszystkiego po trochu tylko, że mi chodzi o takie coś, ceny mleka szaleją a mi i moim rodzicom się już krówki znudziły, znaczy nie to, że krówki ale mleczarnia nas zdenerwowała, nie zapeszając, może uda się przejść do innej ale to za wiele nie zmieni, chciałbym siać, sadzić coś w ilościach jakieś 2-3 ha, tak abym miał zabezpieczenie, że gdy mleko stanieje to wtedy,żebym miał jakiś dodatkowy zarobek z jakiejś roślinki , chodzi mi tu o dodatkowa kasę, bo jak to się mówi, kto się nie rozwija,ten się cofa. Ojciec nie uważa żadnych PROW i innych bo nie chce pchać się w takie coś i kupować nowy sprzęt na małe gospodarstwo a na używki nie starcza kasy, bo kupić złom to szkoda kasy a żeby kupić coś dobrego trzeba więcej a obecnie mamy źródło topienia pieniędzy i cały czas w to źródło topimy kas4e, nie ważne w co, nic związanego z rolnictwem i kasę się szybko wydaje a gdybyśmy tak hodowali jakieś roślinki zawsze trochę kaski więcej, trochę by odłożył i by było a topienie pieniędzy za kilka lat się skończy wiec tez kaska będzie i można już coś nad rozwijaniem się myśleć, trochę się rozwijamy oczywiście ale to mało, bo sprzęt dalej ten sam raz na jakiś czas coś się dokupi.

#53 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 23 lipiec 2009 - 13:04

W co inwestować na rolnictwie @Kamiolo kasy w kryzysie nie da sie dodrukowac bo w taki sposob napędzasz INFLACJE!! Pieniądz traci warstosc - zeby kupic chleb musiałbys koszem kase nosic gdyby inflacja poszła ostro w góre :rolleyes:

@danielhaker
Ja tak z tatem przeliczyłem, że jeżeli na 1 hektarze posieje się zboże a na drugim hektarze zasadzi się ziemniaki to zboża będzie ok. 4-5 ton a ziemniaków 30 ton. Ceny w skupie są podobne. Niech będzie po 500zł/t to za zboże wyjdzie 2500 minus koszty uprawy a z ziemniaków 15 tys. minus koszty uprawy a koszty uprawy będą mniej więcej jednakowe.

500 PLN za tone ziemniaka?? :huh: :(

#54 Share thefarmer

thefarmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 23 lipiec 2009 - 18:36

W co inwestować na rolnictwie no to nie sa zarty z tymi ziemmniakami z tym ze musza to byc wczesne zieminaki to wtedy osiagniesz taki zysk my bedziemy w przyszłym rou 3ha sadzic :rolleyes:

#55 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 23 lipiec 2009 - 19:56

Ale ja sie nie oburzam tylko probuje wam powiedziec ze np. my z ojcem nie odczuwamy tego kryzysu (nakreconego przez media) Mamy ponad 500Ha Trzoda chelwna 550 macior oraz tuczarnie na 1200 tucznika ( W budowie, do oddania koniec sierpnia) owszem byly 1,5 roku gdzie dokladalismy do gopodarstwa ale teraz to sie zmienilo i biorac bilans z 4 poprzednich lat wynik jest wedlog mnie bardzo zadawalajacy. Kazdy ma inne zdanie...u nas Kryzysu nie ma. Wypowiedzialem swoje zdanie wy swoje . pozdro

a teraz w prosty sposób możesz policzyć średni dochód gospodarstwa w Polsce, bo jak piszesz posiadasz 500ha a średnia polska wynosi ok 10 więc podziel swój dochód na 50 i zobacz czy byłoby tak różowo, po licząc średnio to średnie gospodarstwo musiało by za Twój miesięczny dochód przeżyć ponad 4 lata, tylko zaznaczam dochód a nie przychód bo to 2 zupełnie różne wartości

#56 Share Macius

Macius

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów
  • Zainteresowania:WINO KOBIETY I ŚPIEW

Napisany 23 lipiec 2009 - 21:35

W co inwestować na rolnictwie U nas w gospodarstwie tez aaż takiego kryzysu nie widać TO dzieło medi zwykli ludzie by tego nieodczuli Tak mi się tylko zdaje. W co najlepiej inwestowac mówicie???? Ja może podam taki przykład mój wujek posadził 3 lata temu sad owocowy głównie czereśnie juz zarobił na nim 50 tyś a te duże wydadki się już skoyły w przyszłym roku bedzie szedł tylko w zysk bo do tąd musiał spłacić drzewka nawozy i opryski. Więc polecam inwestowc w sady

#57 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 23 lipiec 2009 - 22:00

W co inwestować na rolnictwie Gazi@ masz racje. Powiem jeszcze ze u nas jest tendencja inwestowania niz zaspokajania wlasnych potrzeb..
Macius@ Nie tylko ty uwazasz ze krzysys wywolaly media szukajac kolejnego newsa,troche wszystko ubarwily i tak powstalo to co jest teraz ,,kryzys'' .

#58 Share timasz

timasz

jakos to bedzie -czyli nadzwyczaj nieprecyzyjny plan hehe

• Members
  • PipPipPip
  • 1482 postów
  • Zainteresowania:Prawo, Historia, Architektura użytkowa, Technika rolnicza, Panny :) i wiele innych ciekawych rzeczy które mogą interesowaćtak młodego człowieka ;) hehe

Napisany 23 lipiec 2009 - 22:08

W co inwestować na rolnictwie mowiac krotko dzialy specjalne produkcji rolnej tylko to moze dac taki dochod aby sie utrzymac na 2 ha ale juz o tych dzialach wspominalem wczesniej

#59 Share Killer628

Killer628

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 24 lipiec 2009 - 08:30

W co inwestować na rolnictwie Z tego co ja myśle to kryzys jest tylko dla tych ludzi którzy go chcą, a co do rolnictwa no cóż zeby mieć trzeba ryzykować i mieć nadzieje ze nie bedzie złego roku i inwestycja sie zwróci. Ale czasy mym takie jak mamy i trudno coś konkretnego wskazać w co należy inwestowac zeby napewno sie zwróciło tego nikt nie przwidzi i tak jeden straci, drugi zarobi duzo. Ale jak juz koledzy wyzej mówili z gospodarstwa o pow. do 10ha cięzko wyżyć i praktycznie nie ma zabezpieczenia, zostaje szkoła a i po niej nie zawsze jest praca, choć zawsze można liczyć na szczeście i na znalezienie dobrej pracy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share Kamillo0

Kamillo0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 532 postów

Napisany 24 lipiec 2009 - 10:06

W co inwestować na rolnictwie No tak prawda z takiego małego gospodarstwa cięzko wyżyć a co dopiero wyżywić liczną rodzinę.
Co do sadu oczywiście to dobry pomysł, tylko od posadzenia małych drzewek do otrzymania owocu minie kilka lat i wcale nie jest tak różowo, znajomy ma około 10 ha sadów różne owoce, śliwki, jabłka gruszki, czereśnie, porzeczki, itd, nawet orzechy włoskie i laskowe i w tamtym roku mieli niezły dochód, dwa lata temu tak samo kupili kilka sprzętów w tym dwa nowe z kasy za sprzedane owoce tylko,ze w tym roku już nie jest tak wesoło bo słabo dostają za te owoce i mało im zostaje kaski. No i to stanie i sprzedawanie na rynku sorry ale ani ja ani mój ojciec do tego nie jesteśmy przyzwyczajeni i raczej wolałbym robić za mniejsza kasę w polu jakoś się bym nie przestawił.
Myślę,że jedynie te ziemniaki to dobry pomysł ale trzeba zainwestować w lepszy sprzęt czyli kombajn do ziemniaków, obecnie sadzimy tylko dla siebie i troszkę na sprzedaż a chcąc sadzić 1-2 ha to ja ręcznie nie będę tego zbierał, trzeba kombajn , który nie jest wcale taki drogi.